Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ilu uczniów na wycieczce na jednego nauczyciela
strony: [ 1 ]
ban10-10-2007 08:41:19   [#01]
Pomóżcie proszę.  Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjum wychodzą w ramach zajęć do kina lub muzeum.Generalnie są to wycieczki w obrębie miasta -  środkiem transportu jest autobus lub tramwaj. Podobno zmniejszono liczbę uczniów przypadających na 1 nauczyciela podczas takiej wycieczki do 15ucz  / nauczyciel. Który przepis to reguluje. To sa informacje, które przyniesiono mi ze szkolenia BHP, bez podania źródła aktu prawnego.
Władysław Ścianek10-10-2007 08:46:10   [#02]

Ilu uczniów?

Decyduje o tym własny ( szkolny ) regulamin organizacji wycieczek. Zobacz do wymiany plików, tam dwa lata temu umieściłem dobrą ściągę. Od tego czasu w prawie nic się nie zmieniło.

Serdecznie pozdrawiam !

Alicja 5510-10-2007 14:04:54   [#03]

znalazłam taką ściągę:

http://bhp.zce.szczecin.pl/nowabhp/prawo/procedury/wycieczki/
ban10-10-2007 17:11:20   [#04]

dzięki

ściąga  fajna, regulamin też mam. to dlaczego bhp podaje takie informacje - w efekcie n-le wnioskowali by do kina na KATYŃ do każdej klasy szło po 2 nauczycieli. Gdyby tak musiało być to więcej wyjść po prostu by nie było. A tak na 6 klas idzie 8 nauczycieli tak na wszelki wypadek, gdyby komuś sie coś (odpukać)  po drodze stało. Idą wychowawcy, a z nimi n-le historii.
ban10-10-2007 17:25:18   [#05]

Do Władyslawa

Niestety mimo, że plik jest spakowany jako zip mnie nie otwiera się .Nie mam pod reką "fachowca" a sama nie potrafię tego obejść. Muszę poczekać do jutra
Pozdrawiam
Małgoś10-10-2007 21:12:26   [#06]

tylu ilu trzeba, by było bezpiecznie ;-)

obecne przepisy nie określają dokładnie liczby opiekunów ze względu na ilość uczestników wycieczki

ale podstawowa zasada (wynikająca z doświadczenia, a nie z przepisów prawa), to minium dwie osoby, bez względu na liczbę uczniów

Małgoś10-10-2007 21:12:30   [#07]

tylu ilu trzeba, by było bezpiecznie ;-)

obecne przepisy nie określają dokładnie liczby opiekunów ze względu na ilość uczestników wycieczki

ale podstawowa zasada (wynikająca z doświadczenia, a nie z przepisów prawa), to minium dwie osoby, bez względu na liczbę uczniów

Władysław Ścianek11-10-2007 15:03:24   [#08]

Do ban

Jeżeli nie otworzysz pliku, podaj adres e-mail, to prześlę Ci to pocztą elektroniczną.             

Pozdrawiam !

parys5311-10-2007 16:51:12   [#09]
Nadal obowiązuje Rozporządzenie MEN z dnia 17 sierpnia 1992 r.  w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach publicznych ( Dz.U. z 1992 roku nr 65 poz. 331)

par.23 pkt.2 Przy wyjściu (wyjeździe z uczniami poza teren szkolny w obrębie tej samej miejscowości na zajęcia obowiązkowe i nadobowiązkowe z wychowania fizycznego, imprezy szkolne szkolne, wycieczki przedmiotowe lub krajoznawczo -turystyczne powinien być zapewniony przynajmniej jeden opiekun dla grupy 30 uczniów. Przy korzystaniu z miejskich środków lokomocji opieka powinna być zwiększona w zależności od miejscowości, która jest siedzibą szkoły (placówki), powinien być zapewniony jeden opiekun dla grupy 15 uczniów, w szkołach specjalnych liczba opiekunów powinna być zwiększona odpowiednio do stopnia upośledzenia uczniów.

A tak na marginesie popatrz w swój Statut  - to on ma obowiązek określać zasady sprawowania opieki zgodnie z przepisami prawa - pozdrawiam
zgredek11-10-2007 16:53:09   [#10]

niestety nie obowiązuje

Dz.U. 1992 nr 65 poz. 331

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 sierpnia 1992 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach publicznych.

Status aktu prawnego: 

nieobowiązujący - uchylona podstawa prawna

Data wydania: 

1992-08-17

Data wejścia w życie: 

1992-09-13

Data obowiązywania: 

1992-09-13

Data uchylenia: 

2002-10-22
ban11-10-2007 17:18:01   [#11]

dokopałam się i do władysława

Aktualne rozporządzenie jest z 31.12.2002 i tam jak w ściądze # 03 punkt odpowiedni głosi, ze liczba nauczycieli powinna być dostosowana do wieku i możliwości uczniów  (par 32). Regulamin wycieczek opiera się jeszcze na innych rozporządzeniach, ale ponieważ to gimnazjum i liceum stosujemy zasadę gdy wyjście jest 1 klasy -2 opiekunów, przy wyjściach większych, gdy wychodzą grupa np 3 klasy jest o 1 co najmniej n-l więcej niż wychodzi klas- tak właśnie dla bezpieczeństwa. Tylko mam pretensje do prowadzącego szkolenie bhp- po co podaje stare  a przez to nieaktualne zasady?
Do Władysława  melia podaję i dzięki za pomoc
parys5312-10-2007 13:01:37   [#12]

przepraszam

Przepraszam - ale widocznie szkolenie BHP które nam zafundowano - nie zostało anleżycie przygotowane i prowadzący miał nieaktualne przepisy
dorotacho13-10-2007 17:08:50   [#13]
na 15 uczniów 1 opiekun- tak u nas jest
aniuta14-10-2007 18:32:49   [#14]

kierownik wycieczki

Czytam, że "§ 14. Kierownikiem lub opiekunem uczniów biorących udział w wycieczce lub imprezie zagranicznej może być osoba znająca język obcy w stopniu umożliwiającym porozumienie się w kraju docelowym, jak również w krajach znajdujących się na trasie planowanej wycieczki lub imprezy."
"Może" czyli nie musi, tak?
zgredek14-10-2007 18:38:04   [#15]

aniuta - gdyby tak nie musiałoby być, to po co zapisanow w rozporządzeniu?

według mnie - to są wymagania konieczne

krystyna14-10-2007 18:47:21   [#16]

wg mnie tutaj może = musi  (jako warunek niezbędny)

bo w ten właśnie sposób zostały ujęte wszystkie wymagania dla kierowników i opiekunów:

np.

3. Kierownikiem obozu wędrownego, o którym mowa w § 4 pkt 4, może być osoba po ukończeniu kursu dla kierowników obozów wędrownych lub posiadająca uprawnienia wymienione w ust. 2 pkt 3.

4. Kierownikiem imprezy turystyki kwalifikowanej, o której mowa w § 4 pkt 4, może być osoba posiadająca uprawnienia wymienione w ust. 2 pkt 3 bądź stopień trenera lub instruktora odpowiedniej dyscypliny sportu.

krystyna14-10-2007 18:48:24   [#17]

o !

witaj Zgredku !

:-)))

aniuta14-10-2007 19:54:37   [#18]

kurde

Myślałam tak samo, ale łudziłam się, ze jednak jest inaczej. Na szczęście mam taką osobę :)
Reasumujac:
organizując wycieczkę dla dwóch klas (40 uczniów) muszę miec czterech nauczycieli (kierownik wycieczki + trzech opiekunów).
rzewa14-10-2007 20:14:25   [#19]

??

musisz?

Jeśli uważasz, że trzech wystraczy, to może być trzech - to dyrektor decyduje o tym jaka liczba opiekunów jest wystarczająca na wycieczce

No i nie ma zakazu by kierownik wycieczki był jednocześnie opiekunem :-)

Ja bym tę klasę wysłała na wycieczkę z trzema (lub nawet dwoma - jak wycieczka krótka) opiekunami, z których jeden byłby jednocześnie kierownikiem, a jeden mógłby być rodzicem (czy dorosłym rodzeństwem nawet)
aniuta14-10-2007 20:25:55   [#20]

odpowiedzialność dyrektora

Jesteś dla mnie najwyzszą instancją, ale na kursie powiedzieli nam, ze kierownik wycieczki nie bierze odpowiedzialności za dzieci, a rodzic moze byc jedynie pomocnikiem, w żadnym razie opiekunem. Jeśli dyrektor wyraża zgodę, bierze odpowiedzialność na swoje barki.
AnJa14-10-2007 20:31:48   [#21]
z powodów takich właśnie,  ze 3 lata teu zakazałem nauczycielom jeździć na kursy dla kierowników wycieczek, na których prowadzącymi sa, że użyją modnego, acz za łagodnego w tej sytucji słowa- różne matołki
Rycho14-10-2007 20:38:27   [#22]

wiecie co?

zastanawiam się, kto robi najwięcej zamieszania z interpretacją przepisów?

i coraz częściej dochodzę do przekonania, że to nie MEN, kuratoria, tylko własnie różni tacy co prowadzą kursy, na których głoszą takie dyrdymały.
A ludzi, którzy w nich uczestnicza w dobrej wierze przyjmuja je za właściwe.

I dopiero, gdy zaczynaja wychodzić dziwne rzeczy przy ich zastosowaniu zaczynają sie zastanawiać co jest grane.

Moja rada dla aniuty. Warto przeczytać rozporządzenia (o org. turystyki) , bo ono moim zdaniem jest naprawdę dość jasno sformułowane. I drugie o bhp w szkole.

I wszystko będzie jasne. :-))

Czyli, ze możesz kierownikowi wycieczki powierzyć również równocześnie opiekę nad uczestnikami. Że rodzic równiez może za Twoją zgodą być opiekunem, jeśli tylko jest pełnoletni ;-). Itd.
AnJa14-10-2007 20:45:12   [#23]
a wiesz, że nawet te 3 lata temu to mnie intrygowało

no bo a rozumiem, że konieczne są szkolenia z mierzenia jakości, czy nadzoru- bo rozporządzenia takie,że nikt nie rozumiał i nie rozumie

ale te 2 rozporzadzenia, o których wspomniałeś i jasne i krótkie (zwaszcza te o trystyce)- a szkolenie chyba ze 8 godzin

to co one ta robiły, te szkolące?
Rycho14-10-2007 20:57:23   [#24]
już tyle razy próbowałem to prostować, ale to jakaś plaga jest.

A te 8 godz. to własnie na piep....e takich głupot. No bo trochę czasu trzeba, by wyjasnić, że nie można tak, siak itd. Prawda?

Przecież gdyby pokazali np taki przepis:

§ 13. 1. Opiekunem wycieczki lub imprezy może być nauczyciel albo, po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły, inna pełnoletnia osoba.

to wyczerpali by czas szkolenia po 5 min.

I za co wtedy kasę wziąć?

aniuta14-10-2007 21:04:25   [#25]

:-)

i wszystko jasne
Marek Pleśniar14-10-2007 21:59:24   [#26]

to ważna zasada

czytaj prawo sam i nie słuchaj "szkoleniówcuf", "urzyndnikuf" i innych mądrali

to taniej wychodzi

a jak nie czaisz - spytaj tu ;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]