Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rady Rodziców w nowym kształcie.
strony: [ 1 ]
KajRo12-09-2007 20:23:42   [#01]
Siedzę sobie z lapkiem na kolanach (w tle mecz) i przerabiam pod nowe podstawy prawne dotychczasowy regulamin RR i wyborów do niej. Grzebię w tych paragrafach i wyobrażam sobie miny rodziców na jutrzejszym zebraniu. Wiem bez pudła jak będzie. Panie Dyrektorze szkoda naszego czasu na czytanie tych papierków. My się wybierzemy jak zawsze, i zrobimy co do nas należy, a Pan niech tak zrobi, żeby sie nikt Pana nie czepiał. A ja cóż, po cichu przytaknę ich zdroworozsądkowemu podejściu. Ludzie to zacni. W większości sercem oddani szkole. Wspierają ją, jak tylko mogą. Cały miniony weekend natrudzili się prowadząc bufet wraz z moimi nauczycielami na gminnych dożynkach (tak nasz OP widzi promocję  szkoły i integrację ze środowiskiem lokalnym) i dzisiaj po podliczeniu kosztów przynieśli mi potwierdzenie wpłaty na konto RR (którego nie mają prawa mieć) 3,8 tys. zł.  Nie mam prawa oceniać, czy to dużo, czy mało. Wiem, że dzięki temu mogę nie prosić, lecz żądać większych nakładów na naszą szkołę (niewielką - raptem 120 uczniów). Wracając do początku. Powiedzcie, jaki sens zawracać rodzicom głowę tą prawniczą pseudoedukacją. Nie sadzę, by ten tekst coś wniósł twórczego. WYBACZCIE. TAK MNIE JAKOŚ NASZŁO :-(
mim212-09-2007 20:49:09   [#02]
Masz rację - sensu w tej "prawniczej  pseudoedukacji" brak.
Ciekawe jak będą  uchwalać Programy wychowawcze i profilaktyczne?
Zastanawia mnie dlaczego RR nie ma prawa mieć konta?

Może już ktoś z forumowiczów przeszedł procedure uchwalania przez RR powyzszych dokumentów?

Czy najpierw uchwala je RR a potem RP, czy odwrotnie - bo nie wiem co to znaczy uchwalanie w porozumieniu, a na naradach sierpniowych przedstawiciele KO się na ten temat nie zająknęli, tak jak i na temat najnowszych zmian w prawie - wliczanie ocen z religii i zajęć dodatkowych do średniej, nowej podstawie programowej !!
jerzyk12-09-2007 20:54:55   [#03]

prawo do konta zostało

UoSO
Art. 54.8. W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 53 ust. 4.
KajRo12-09-2007 21:14:24   [#04]
jerzyk, zajrzyj na wątek "konto bankowe RR" tam "stoi" jasno. Jeśli w naszym systemie prawnym cokolwiek jeszcze jest oczywiste.
jerzyk12-09-2007 21:43:32   [#05]
moja RR ma konto i to własne.
 skoro ustawa przewiduje gromadzenie przez RR srodków, a banki nie chca tej kasy przechowywac u siebie, to pozostaje  skarpeta lub świnka ;-)
Magosia12-09-2007 21:51:09   [#06]

Moja RR

też ma :-)
dyrlo12-09-2007 21:52:11   [#07]
Moja też jeszcze ma, ale już się boję ...
mamma12-09-2007 21:55:21   [#08]

dzisiaj byłam na szkoleniu na ten temat. Dowiedziałam się,ze rr uchwala program wych. i profilaktyczny, ale po uzgodnieniu z RP. Czyli

1. rr pracuje nad tekstami dokumentów i daje propozycje do RP.

2. R.P. UZGADNIA TE DOKUMENTY.

3. rr uchwala je.

Wyobrażam to sobie...

Uśka12-09-2007 21:59:22   [#09]

Czy ktoś z Was ma może już uchwałę RR dotyczącą Programu Wychowania i programu profilaktyki?

Bardzo proszę powiedzcie mi komu Rada Rodziców powierza wykonanie tej uchwały?????  ( komu może ?!! )

Jestem kompletnie teraz zakręcona :((

KajRo12-09-2007 22:03:27   [#10]
Z tym baniem sie weź jeszcze na wstrzymanie. Skoro bank nie wypowiedział to duże spoko. Problem nie z gromadzeniem kasy, lecz z wydawaniem. Największa "mina", to prace wykonywane na rzecz szkoły przez różne "złote rączki" za pokwitowaniem, bez faktury, bo bez podatku taniej.  Uprosiłem swoją RR, by dała sobie z tym spokój i od paru lat śpię spokojniej.
darfrei12-09-2007 22:09:22   [#11]
czytam RR nie może mieć konta to gdzie ma przechowywać swoje fundusze a może wogóle nie ma zbierać funduszy
elkap12-09-2007 22:13:22   [#12]

moja rada uchwaliła

Oczywiście uchwaliła programy, które opracowała RP. Rodzice kategorycznie stwierdzili, że sami niczego nie będą opracowywać, wcale im się nie dziwię. Dziwię się tylko tym, którzy wpadli na taki odkrywczy pomysł. Nigdy nie miałam wątpliwości co do uzgadniania z rodzicami programu wychowawczego i programu profilaktyki, które dotyczą ich dzieci, ale pomysł, by RR je uchwalała ( a co za tym idzie opracowywała) jest absurdalny. Może OSKKO zrobi coś w tej sprawie?
A jeśli chodzi o wykonanie uchwały, to moja RR powierzyła wykonanie dyrektorowi. Bo komu miała powierzyć? Ale w praktyce to wygląda dziwnie, może Rada Pedagogiczna też będzie podejmować uchwały, których wykonanie powierzy np. Burmistrzowi?
mim212-09-2007 22:16:18   [#13]
No właśnie RR uchwala, a kto wykonuje? Czyli RP już tych programów nie uchwala.
ZGŁUPIEJĘ.

Mamy oba programy na 3 lata - obecnie 2 rok w trakcie realizacji (pozytywnie zaopiniowane przez starą RR)
Na ich podstawie stworzyliśmy Plan działań wychowawczych i Plan działań profilaktycznych na ten rok szkolny, który chcę zatwierdzić ( uchwałą???????) na jutrzejszej radzie, a potem po uchwaleniu tych 3-letnich programów przez nowe RR przyjąć znowu uchwałą?????? do realizacji.

Jaką to wszystko ma mieć kolejność, a co z planami pracy wychowawców, w oparciu o co maja je stworzyć i do kiedy - pmocy, jak to robicie w swoich szkołach???????
JarTul12-09-2007 22:17:44   [#14]
Nigdzie nie napisano, że RR przygotowuje projekt programu wychowawczego i profilaktycznego. RR ma go uchwalić w porozumieniu z RP.
mamma12-09-2007 22:19:30   [#15]
proponuję oprotestować ten świetny pomysł
darfrei12-09-2007 22:20:49   [#16]
Pomocy przygotowuję się do pierwszego zebrania z RR (jestem nowo powołanym dyr) RR ma działać w zespole szkół dotej pory w poszczegółnych jednostkach tj. w PG i PSP działały rady i mają swoje konta i nanich fundusze co mam z tym robić, połączyć i załozyć nowe konto (ale czytam że nie może być konta) albo zostawić na odzielnych powoli zaczynam świrować
elkap12-09-2007 22:21:04   [#17]

ale nie napisano też

że RR uchwala programy przygotowane przez RP.
mim212-09-2007 22:24:15   [#18]
Nooooooooooo i co my szaraczki, nowalijki, nieboraczki mamy zrobić?
Czy w żadnym KO nie poruszono tego na naradach sierpniowych???????????i
JarTul12-09-2007 22:26:03   [#19]

elkap

Przecież tego nie pisałem, że RP ma przygotować.
Ma ktoś przygotować. :-)
some12-09-2007 22:26:36   [#20]

No to kto ma opracować te programy? Nie pisze,że RR, nie pisze że RP.

A jak już są to co ? do kosza?

KajRo12-09-2007 22:28:52   [#21]
Dałem nieodpowiedzialnie ten wątek do poczytania mojej latorośli (IV rok prawa) zażywającej jeszcze wakacji. Jeszcze teraz słyszę chichot dobiegający z sąsiedniego pokoju. Pierwszy komentarz: Aleś Ojciec wdepnął, Drugi komentarz: Możebyście się w tych szkołach zajęli uczeniem.
JarTul12-09-2007 22:30:35   [#22]

Melania

Jak RR ich nie uchwali, to tracą ważność.
Jak RR nie uchwali żadnych do 30 września br. to wtedy:
USO
art. 54 ust. 4. Jeżeli rada rodziców w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub b, program ten ustala dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Program ustalony przez dyrektora szkoły obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.
JarTul12-09-2007 22:32:20   [#23]

Melania

... i "odkurzasz" te które masz.

Ewentualnie - i tak chyba najrozsądniej - RR uchwala aktualne i "spokój" - na rok.
some12-09-2007 22:32:47   [#24]
o o o o !!!!!!!! I ma rację!!!!!!!  te przepisy do kosza zamiast tych już opracowanych i funkcjonyjących programów!!!!!!
Uśka12-09-2007 22:33:33   [#25]
ale mamy "ciekawe" czasy :((
elkap12-09-2007 22:34:03   [#26]

Kaj Ro

Poradź swojej latorośli, żeby po studiach zajęła się prawem oświatowym, może zrobi z nim coś sensownego.
JarTul12-09-2007 22:34:22   [#27]
Sądzę, że wielu studentów prawa byłoby lepszymi ministrami niż nasi kolejni ministrowie. :-)
Ewwa12-09-2007 22:34:43   [#28]

Niedawno założyliśmy konto bankowe dla RR, bo skarbniczka miała dosyć trzymania pieniędzy w domu w skarpetce. Ja nie chciałam trzymać tych pieniędzy. Teraz mamy to konto likwidować?! O nie, nie dam się zwariować.

Jutro tajne wybory do rad oddziałowcych. Już słyszę śmiech w klasach.

Rozdałam wychowawcom tryb wyborów (dzięki za ściągę w wymianie), protokoły i karty do głosowania. Ale mieli miny !!

Chyba jednak dałam się zwariować.

some12-09-2007 22:35:12   [#29]
Też właśnie tak mam zamiar zrobić - jest, sprawdza się , rodzice go znają - niech uchwalą albo nich piszą.
w z13-09-2007 08:33:48   [#30]

ja z kolei zapraszam na wspólne spotkanie pod koniec miesiąca Radę Rodziców i nauczycieli, niech "w porozumieniu" uchwalą pr. wych. i pr. prof. Wtedy wszyscy powinni czuć się odpowiedzialni za to się dzieje w szkole i zapomną o ewentualnym obwinianiu jedni drugich jeżeli coś (odpukać) nie wyjdzie...

Wcześniej oczywiście RP przygotowała te plany, teraz otrzymają je rodzice.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]