Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Obserwacja zajęć kontraktowego
strony: [ 1 ]
Grzegorz G04-09-2007 11:52:07   [#01]
Bardzo proszę o podpowiedź: Ile godzin opiekun stażu powinien "poświęcić" na obserwację kontraktowego i na ile zaprosić, by kontraktowy pooglądał? I, co najważniejsze, jaka jest podstawa prawna (ilościowa) takiej wzajemnej obserwacji?
Z góry dziękuję za podpowiedź.
Super udanego, krótkiego i dobrego nowego roku szkolengo!!!!
Obyśmy tylko zdrowi byli....i w zdrowiu dotrwali...:-)))
rzewa04-09-2007 12:09:24   [#02]
wewnętrzne szkolne ustalenia/zalecenia dyrka

rozporządzenie w sprawie awansu n-li
beera04-09-2007 12:39:24   [#03]

fragment procedury wewnętrznej

asia 26.08.2007 13:21 [#13]
kiedys robiłam

na podstawie materiałów Marka, Violki, Beaty i innych ( do starego rozporzadzenia!!!)

materiał na pewno do dopracowania- sama widze jego wady, ale jakis punkt wyjścia to moze być

Realizacja zadań planu rozwoju zawodowego:
§ 4. 1. Dyrektor szkoły zapewnia nauczycielowi odbywającemu staż warunki do:
1) obserwacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych oraz innych prowadzonych w szkole, w szczególności zajęć prowadzonych przez nauczyciela tego samego przedmiotu lub rodzaju zajęć w tej samej lub innej szkole;
§ 6. 1. Nauczyciel stażysta ubiegający się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego w okresie odbywania stażu powinien w szczególności:
3) prowadzić zajęcia z uczniami, w obecności opiekuna stażu lub dyrektora szkoły, w wymiarze co najmniej jednej godziny zajęć w miesiącu, oraz omawiać je z osobą, w obecności której zajęcia zostały przeprowadzone;
2. Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego obejmują:
4) umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć

Procedura wewnętrzna:

  1. W planie rozwoju zawodowego nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy uwzględnia zajęcia prowadzone z uczniami, w obecności opiekuna stażu lub dyrektora szkoły.

2.      Zajęcia, o których mowa w § 6. 1. Rozporządzenia nauczyciel stażysta prowadzi w wymiarze określonym w rozporządzeniu.

3.      Nauczyciel kontraktowy prowadzi zajęcia o których mowa w § 6. 2. Rozporządzenia w wymiarze dwóch zajęć w semestrze .

Konspekty lekcji

§ 6. 1. Nauczyciel stażysta ubiegający się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego w okresie odbywania stażu powinien w szczególności:
2) umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań
szkoły, w której nauczyciel odbywał staż;

Procedura wewnętrzna:

1.      Nauczyciel stażysta wykazuje umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, sporządzając konspekty zajęć.

2.      Konspekty zajęć nauczyciel stażysta przedstawia opiekunowi stażu w trybie ustalonym podczas spotkania informacyjnego.

Sposób gromadzenia informacji w związku z koniecznością dokonania oceny dorobku

KN Art. 9c ust. 6. Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, o którym mowa w ust. 3, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela, dyrektor szkoły.
8. Ocena dorobku zawodowego
nauczyciela może być pozytywna lub negatywna. Ocena sporządzana jest na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania.

Sposób gromadzenia informacji w związku z koniecznością dokonania oceny dorobku zawodowego- procedury wewnętrzne:

1.                  Nauczyciel przedkłada dyrektorowi szkoły, okresowe sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego w danym roku szkolnym, z wyłączeniem roku, w którym staż się kończy.

1)         nauczyciel stażysta – dwa razy w semestrze

2)         nauczyciel kontraktowy – raz na pół  roku

3)         nauczyciel mianowany – raz na pół  roku

 

2. Do sprawozdania okresowego nauczyciel dołącza, w formie załączników, dokumentację potwierdzającą realizację zadań w danym roku, która została podpisana przez dyrektora.

Ustalenie oceny dorobku zawodowego

  1. Za dorobek zawodowy uznaje się:
     trwałe, potwierdzone i pozytywnie ocenione rezultaty pracy nauczyciela na płaszczyźnie rozwoju i sukcesów jego wychowanków oraz w odniesieniu do rozwoju szkoły. Wzbogacanie przez nauczyciela metod, organizacji i warsztatu pracy własnej i innych nauczycieli.
  2. Ocenę negatywną dorobku zawodowego za okres stażu otrzymuje nauczyciel, który
    w okresie stażu nie wykazał się żadnym dorobkiem zawodowym lub tak nieznacznym, że nie można stwierdzić rozwoju i postępu w jego pracy i w wynikach tej pracy.
  3. Podstawą do ustalenia negatywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu, poza przypadkami wymienionymi w ust.2, może być:

A.      niezrealizowanie przez nauczyciela 25 % zadań określonych w planie rozwoju zawodowego z przyczyn subiektywnych, leżących po stronie nauczyciela, dla których nie ma obiektywnego usprawiedliwienia,

B.      negatywna opinia (lub sugerująca taką interpretację) Rady Rodziców, poparta określonymi faktami,

C.      negatywna ocena dorobku zawodowego sporządzona przez opiekuna stażu,

D.      obniżający się poziom wiedzy i umiejętności uczniów i wychowanków nauczyciela, ustalony obiektywnymi narzędziami pomiaru wewnętrznego i zewnętrznego,
w porównaniu z wynikami badań przeprowadzonych w latach poprzednich oraz z osiągnięciami klasy  w innych obszarach,

E.      nierespektowanie zapisów zawartych w przepisach niniejszego dokumentu.

      4.   Kryteria określone w ust.3 stosuje się rozdzielnie.

Grzegorz G04-09-2007 12:59:22   [#04]

Bardzo serdecznie dziękuję

:-)))

Rozumiem,że nie ma wprost przepisu (poza wewnątrzszkolnego), który to określa.

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.

Grzegorz G05-09-2007 08:35:41   [#05]

Jeszcze jedno...

pytanie :-))

Czy zastępca Dyrektor/ Zastępca dyrektora moze pełnić funkcję opiekuna stażu?

Miłego dnia :-)))

rzewa05-09-2007 09:15:14   [#06]
może, ale nie jest to najszczęśliwsze roziązanie - lepiej by tego nie robił...
wbek9905-09-2007 22:33:12   [#07]

Asiu.

czy mogłabyś przesłac na mojego emaila swoją procedurę wewnętrzna?

Będę wdzięczna

Dan6705-09-2007 22:37:35   [#08]

Obserwacja zajęć kontraktowego

Asiu też upraszam o przesłanie jesli to możliwe!

danuta26-67@tlen.pl

MarekK05-09-2007 23:07:55   [#09]
Asiu też byłbym wdzięczny za procedury
mavi05-09-2007 23:29:01   [#10]
I ja też chętnie bym skorzystała, więc prosze o maila z załącznikiem...
Grzegorz G06-09-2007 08:05:50   [#11]

To ja tym bardziej proszę

:-)

A może do Wymiany plików?

albo chociaż na e-mail

beera06-09-2007 09:41:52   [#12]

ja nie mam:)

robiłam kiedyś na szkolenia dla dyrektorów taki materiał, gdzie, ewentualnie, są luki w przepisach awnansowych, które można dookreslić wewnętrzną procedurą i gdzies mi diabeł ogonem przykrył go- mam tylko wersje robocze

W naszych plikach są niezłe materiały, ale starawe- niezgodne z obecną pp- ale dobre do wykorzystania jako baza

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]