Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy można wyrzucić skarbnika rodziców ?
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar18-02-2003 09:10:46   [#01]

Przekazuję nam przesłany mi tekst pewnego rodzica i wstęp z emaila:

 

Jestem skarbnikiem Rady Rodziców i mam poważny problem - chyba natury prawnej. Chciałbym zadać pytanie na Forum Dyskusyjnym OSKKO, bo widzę, ze jest to kompetentne gremium, ale nie mam takich uprawnień.

 

Szanowni Państwo

 

Kim jestem

Jestem skarbnikiem Rady Rodziców wybranym na kadencję 3-letnią.

Regulamin obciąża mnie odpowiedzialnością za egzekwowanie dyscypliny budżetowej i niedopuszczenie do „życia ponad stan” (większe wydatki niż przychody).

 

Jak było dawniej

W poprzedniej kadencji Rada Rodziców, z umiarkowanym skutkiem, usiłowała ograniczyć fantazję wydatkowania pieniędzy Rady Rodziców przez Dyrektora szkoły. Wprawdzie Dyrektor wzorowo spożytkował pieniądze, lecz kilkuletnie oszczędności stopniały (dużo z nich „urwano” z obiadów) a dziś, w połowie roku, szykuje się zapaść budżetowa. Ale przecież z wszystkiego i tak będzie tłumaczył się skarbnik.

Prezydium Rady Rodziców chce skuteczniej decydować o finansach, bo za nie odpowiada. W myśl uchwały Rady Rodziców czeki może podpisać przewodniczący rady, skarbnik i Dyrektor.

 

Obecny problem

Lecz oto przyszedł nowy Dyrektor i chce zdecydowanie podporządkować sobie Radę Rodziców. Chce zabrać uprawnienia podpisu skarbnikowi, zebrać Radę Rodziców, zmienić regulamin, wyrzucić niewygodną dla siebie funkcję skarbnika (uprawnienia przekazać sekretarce szkoły) i zablokować samodzielne dysponowanie czekiem Radzie Rodziców.

Prezydium jest przeciwne lecz krasomówstwo Dyrektora może przekonać rodziców nawet do regulaminu niezgodnego z prawem.

 

Moje pytania:

 

1) Czy można w trakcie kadencji Prezydium zmienić regulamin tak aby je rozwiązać ? (obecnie można tylko „zwolnić” osoby funkcyjne za uchybienia)

 

2) Jaki jest status prawny Rady Rodziców (stowarzyszenie, klub miłośników) ?

 

3) Czy jest do przyjęcia stan, w którym Rada Rodziców nie ma prawa samodzielnie dysponować swoimi pieniędzmi ? (Regulamin finansowy mówi wprost, że na czeku wymaga się podpisu przewodniczącego i skarbnika lub osób przez nich upoważnionych)

 

4) Czy na Walnym Zebraniu mogą rodzice, wbrew wyżej cytowanemu punktowi, dać prawo podpisu na czeku np. dyrektorowi, sekretarce i (dla przyzwoitości) przewodniczącemu ?

 

Co byście mi Państwo doradzili, gdzie szukać pomocy ?

Z góry serdecznie dziękuję.

Janusz  jfizyk@hoga.pl

 

 

Ewa z Rz18-02-2003 09:57:01   [#02]

Hmm...

Rada Rodziców jest organem szkołt zupełnie samodzielnym i samorządnym.

Istnieje jedynie wówczas gdy rodzice wyrząz taką wolę. Wówczas najwyższą i absolutnie niezawisła władzą takiego przedstawicielstwa rodziców jest zebranie ogólne rodziców.

Dyrektor szkoły może byc zaproszony na takie zebranie, ale bez prawa głosu, może on jedynie służyć radą.

Jakiekolwiek zapisy statutu szkoły ograniczajace prawa rpdziców, czy regulujące wewnętrzne ustalenia RR są sprzeczne z prawem i podlegaja zaskarżeniu do wojewody.

Dyrektor szkoły nie powinien mieć prawa samodzielnego decydowania o finansach rodziców, gdyż nie jest członkiem RR (jako dyrektor). W przypadku, gdy dyrek jest jednocześnie rodzicem nie powinien zasiadać we władzach RR.

Owszem RR może zezwolić na takie rozwiązania o jakich tu czytam, ale całkowite ubezwłasnowalnienie RR powinno być poddane tajnemu referendum wsród rodziców - bardzo wątpię w pozytywny wynik.

A teraz odpowiedzi:

1. Walne zebranie rodziców może w dowolnej chwili zmienić regulamin w dowolny sposób, ale niesprzeczny z prawem.

2. Ani stowarzyszenie, ani klub miłosników. Jest to organ szkoły, który podlega UoSO - tylko i wyłącznie -

Art. 53. 1. W szkole i placówce może działać rada rodziców, stanowiąca reprezentację rodziców uczniów.
2. Zasady tworzenia rady rodziców uchwala ogół rodziców uczniów tej szkoły lub placówki.
3. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, który nie może być sprzeczny ze statutem szkoły lub placówki.
4. Reprezentacja rodziców może także przybrać inną nazwę niż określona w ust. 1.

Art. 54. 1. Rada rodziców może występować do rady szkoły lub placówki, rady pedagogicznej i dyrektora szkoły lub placówki z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw szkoły lub placówki.
2. W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 53 ust. 3.

Tyle prawo na ten temat.

3. Według mnie nie do przyjęcia, ale niektórzy lubią... O ile WSZYSCY sie na to zgadają to może tak być.

4. Walne zebranie może zdecydować jak chce. Taka decyzja jest prawnie dopuszczalna, ale moralnie podejrzana.

.....................

Ja jako dyrek nie zgodziłabym sie na takie rozwiązania, bo to bardzo śliska i niebezpieczna sprawa...

Rycho18-02-2003 10:34:33   [#03]

na początek przepisy:

Ustawa o sytemie oświaty

Art. 53. 1. W szkole i placówce może działać rada rodziców, stanowiąca reprezentację rodziców uczniów.

2. Zasady tworzenia rady rodziców uchwala ogół rodziców uczniów tej szkoły lub placówki.

3. Rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, który nie może być sprzeczny ze statutem szkoły lub placówki.

4. Reprezentacja rodziców może także przybrać inną nazwę niż określona w ust. 1.  

Art. 54. 1. Rada rodziców może występować do rady szkoły lub placówki, rady pedagogicznej i dyrektora szkoły lub placówki z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw szkoły lub placówki.

2. W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 53 ust. 3.

Rozp MEN o ramowych statutach

§ 3. Statut szkoły określa:

1) szczegółowe kompetencje organów szkoły, którymi są:

a) dyrektor szkoły,

b) rada pedagogiczna,

c) samorząd uczniowski,

d) rada szkoły oraz rada rodziców - jeżeli zostały utworzone,

2) zasady współdziałania organów szkoły oraz sposób rozwiązywania sporów między nimi.

Z przepiów wynika, że:

- istnienie rady rodziców w szkole nie jest obowiązkowe, ale jeżeli już została ona utworzona, to o swojej działalności decyduje (w każdym razie ma do tego pełne prawo) samodzielnie o sposobie swojej działalności, w tym o wydawaniu pieniędzy również. Bo jest to samodzielny organ szkoły.

- zasdy współdziałania dyrektora z m.in. radą rodziców powinno być opisane w statucie szkoły.

- regulamin jak to wynika z przepisów tworzy również samodzielnie rada rodziców. Warunek tylko taki, że nie może on byc sprzeczny  z przepisami i statutem szkoły.

- skoro rada rodziców tworzy regulamin, to powinien tam byc zapis o sposobie jego zmieniania. Jeżeli takiego zapisu nie ma, można przyjąc, że zmiany są możliwe w takim samy, trybie jak uchwalanie tego regulaminu. Czyli również przez radę rodziców.

- dyrektor szkoły jest wobec rady rodziców odrębnym organem szkoły. I nie jest członkiem rady rodziców. Wobec powyższego nie może uczestniczyć (oficjalnie) w pracach prz uchwalaniu i zmienianiu regulaminu. Chyba że będzie go sprawdzał TYLKO pod kątem zgodności z obowiązującym prawem. 

- biorąc to wszystko pod uwagę można wyobrazić sobie taką sytuację (i będzie to zgodne z przepisami), że rada rodziców w uchwlonym przez SIEBIE regulaminie upoważni dyrektora, bądź innego pracownika szkoły do dysponowania funduszem rady rodziców. I jednocześnie określi zakres swobody wydawania pieniędzy zebranych przez rodziców. Może to być np pełna swoboda w dysponowaniu środkami lub np tylko na określone cele, bądź do określonej sumy. W regulaminie tym muszą być również zawarte sposoby gromadzenia środków, odpowiedzialności za ich wydawnie, sposób rozliczania itp. No i oczywiście w regulaminie powinny być określone osoby funkcyjne, zakres ich zadań i odpowiedzialności. Więc jeżeli w reg. jest zapis, o powołaniu skarbnika i został on powołany to może on być odwołany tylko w trybie określonym przez ten regulamin. Czyli po upływie kadencji lub np w przypadku stwierdzonych poważnych uchybień.

A to wszystko w ramach zakresu swobody jaką będzie chciała mieć cała rada rodziców.

pozdrawiam.

Rycho18-02-2003 10:36:00   [#04]

Kurcze Ewa

nie odświeżyłem

:-))))

Marek Pleśniar18-02-2003 10:43:44   [#05]

wypada tylko potwierdzić

i Rodzica w tym co wcześniej Ewa - utwierdzić:-)

1) Czy można w trakcie kadencji Prezydium zmienić regulamin tak aby je rozwiązać ? (obecnie można tylko „zwolnić” osoby funkcyjne za uchybienia)

tak

 

2) Jaki jest status prawny Rady Rodziców (stowarzyszenie, klub miłośników) ? organ statutowy szkoły- na podstawie Ustawy o Systemie Oświaty (tekst wkleiła Ewa): tu linki: http://www.menis.gov.pl/prawo/ust_osw/spisr.htm

http://www.menis.gov.pl/prawo/ust_osw/rozdz_4.htm

 

3) Czy jest do przyjęcia stan, w którym Rada Rodziców nie ma prawa samodzielnie dysponować swoimi pieniędzmi ? nie (Regulamin finansowy mówi wprost, że na czeku wymaga się podpisu przewodniczącego i skarbnika lub osób przez nich upoważnionych)

czy RR upowązniła dyrekcję lub sekretarkę? na piśmie?, uchwałą? Zażądaj okazania,

 

4) Czy na Walnym Zebraniu mogą rodzice, wbrew wyżej cytowanemu punktowi, dać prawo podpisu na czeku np. dyrektorowi, sekretarce i (dla przyzwoitości) przewodniczącemu ? jak wyżej

to zdaje się nieprawne Ewa, nie sądzę by w regulaminie rr było to dopuszczone. Jak z tym, co sądzisz?

 

No i na koniec: właściwym i wystarczającym do wyjaśnienia sprawy urzednikiem jest wizytator KO. Na pewno dobrze sprawę pomoze rozstrzygnąć i mediować.

 

Przypominam to, co ciągle tu na forum trąbię

gdy masz wątpliwości, idź po kolei:

  1. do dyrektora
  2. do jego kuratorium
  3. wyżej

Wiecie dlaczego tak? Bo powinniśmy ze sobą rozmawiać, droga urzedowa zawsze skłóca ludzi, zaburza delikatną równowagę między uczestnikami życia szkolnego czy też jakiegokolwiek inego.

Ale to moje zdanie - idź zawsze najpierw do swojego dyrektora. Należy mu się to. A jeśli nie podejmuje dyskusji - masz moralne prawo nacisnac urzędowo.

 

Zawsze bedę bronił takiego sposobu załatwiania spraw bo inaczej nigdy szkoła z rodzicami nie dogada się po ludzku. Trudno zyć rozmawiając jak urzędnik z petentem i odwrotnie.

Marek Pleśniar18-02-2003 10:51:59   [#06]

a ja nie zauważyłem Rycha:-))))

Jesli dostanę pocztą dalszy ciąg pytań Janusza  - wkleję tu

RomanG18-02-2003 15:24:41   [#07]

Ten dyrektor ich

to jakiś dziwny jest... nie uważacie?
Przegina równo. Albo taki dyktator z natury, albo złóżmy to na karb jego, hm... niedoświadczenia?
Marek Pleśniar18-02-2003 15:30:31   [#08]

Romaan?? Ten, tego.. zbiłeś mnie z tropu;-)

aha i przepraszam za byczą czcionkę. To mi tak pewnie po Redbullu

Grzegorz18-02-2003 17:10:43   [#09]

Niepojęte ?!

Witajcie,

Bardzo żałuję, że nie mam jeszcze w domu stałego łącza i nie mogę być na bieżąco w tym wątku (obecnie jestem w kafejce internetowej). Ale postaram isę zaglądać.

Popieram Marka w całej rozciągłości (kolejność wyjaśniania wątpliwości).

1. Najlepiej byłoby, gdyby Janusz przesłał tu lub na priva regulamin RR oraz ewentualne inne kluczowe dla sprawy dokumenty (fragment statutu szkoły dot. RR, uchwały RR w sprawie udzielania pełnomocnictw, itp.) Wówczas nie bawilibyśmy się w gdybanie tylko konkretnie podpowiedzielibyśmy chłopowi, co robić?

2. Ale po pierwsze zwróciłbym się na prezydium RR lub bezpośrednio do przew. RR z prośbą o zwołanie zebrania RR bez udziału dyrektora - tylko rodzice. Jeśli to niemożliwe na terenie szkoły, to poza nią. Na takim zebraniu wyłuszczyłbym wszystko, co mnie boli, tak jak Janusz wyżej i zaproponowałbym rozwiązania idące w stronę uniezależnienia RR od kogokolwiek poza rodzicami w szkole. Jeśli okazałoby się, że większość rodziców w RR jest po stronie dyrektora, dałbym sobie na spokój i wystąpił z RR (oczywiście w konsekwencji nie płacił żadnych składek!) Po co marnować czas i nerwy?

3. Jeśli jednak większośc rodziców byłaby po stronie Janusza, wówczas należałoby przywrócić zdrowe zasady w RR (odcięcie dyrektora od finansów, zebrania RR tylko w obecności rodziców, ewentualnie dyrektor zapraszany w konkretnych sprawach, pełna demokracja w wyborach i wszelkich uchwałach, słowem - pełna autonomia). Prawdopodobnie grozi to konfliktem z dyrektorem, ale to jedyne wyjście. W końcu czy wyobrażacie sobie, by np. któryś z rodziców wtrącał się podobnie w działalność Rady Pedagogicznej?

4. W przypadku dalszych ingerencji dyrektora zostaje skarga do KO i organu prow. Tu powinno być skutecznie. Ale to ostateczność.

To tyle tak na gorąco.

Pozdrawiam wszystkich :)

HenrykB18-02-2003 20:09:09   [#10]

Współczuję

Takiego dyrektora i takiemu dyrektorowi.

Aż się prosi....

Marek Pleśniar19-02-2003 16:44:13   [#11]

dalszy ciąg

przekazuję drugi tekst nadesłany przez rodzica z RR.

 

Chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować panu Markowi i Państwu za pomoc. Z pewnością nie jesteście Państwo dyrektorami tylko z nazwy, gdyż właśnie rzeczowe, konkretne i szybkie odpowiedzi świadczą o Państwa profesjonalizmie. A trudna to rzecz, bo inne środowiska zwykle zwlekają, odsyłają, są niepewne. Jeszcze raz zatem dziękuję i pozwalam sobie zadać jeszcze powyższe 3 pytania.

Rodzic Janusz

 

 

1) Czy można zmienić przepisy o gospodarce finansowej ?

„Zasady prowadzenia gospodarki finansowej rady rodziców” są chyba nadrzędnym prawem w sprawach finansowym Rady Rodziców. Wymagają bezwzględnego przestrzegania i Walne zebranie Rodziców nie może ich zmienić (np. żeby skarbnik nie wydawał kwitów KP lub aby czegoś nie ewidencjonował ).

Par.4.1. mówi że: „Przy podejmowaniu gotówki z książeczki oszczędnościowej obowiązują dwa podpisy: przewodniczącego i skarbnika lub osób przez nich upoważnionych ...”. Jest to zatem narzędzie przewodniczącego i skarbnika umożliwiające im faktyczne wywiązanie się z obowiązku kierowania finansami rady (Wydaje się, że np. szef kierowców nie może odkręcić im kierownicy w samochodzie chociaż jest szefem).

Czy nawet Walne Zebranie Rodziców ma prawo pozbawić ich tego narzędzia ?

 

 

2) Jaki jest status Dyrektora w Prezydium Rady Rodziców ?

Dyrektor jest podmiotem szkoły innym niż Rada Rodziców i nieraz cele dyrektora są inne niż Rady Rodziców (dlatego jest pewnie podział). Ale wzór regulaminu rady rodziców i regulamin mojej Rady Rodziców mówi, że z urzędu w skład Prezydium Rady Rodziców wchodzi Dyrektor. Rozumie, że Dyrektor jest potrzebny dla Rady jako osoba, która najbardziej czuje szkołę i najlepiej doradzi (my rodzice jesteśmy często figurantami, akceptujemy, dajemy i chcemy dawać wolną rękę Dyrektorowi ) Natomiast nie do końca rozumie jego umocowania prawnego w Prezydium. Później są takie kwiatki, że On członek Prezydium – pisze do Prezydium podania, o to czy tamto.

Jak wyjaśnić tę zagadkę ?

 

 

3) Przekazanie funkcji kasjera.

Ludzie z Prezydium Rady poświęcają wiele swojego czasu i zapału, nie pobierając żadnych opłat (prowadzenie księgowości), które jak słyszę w innych szkołach są praktykowane. Jednak czas poświęcany szkole nie może być nieograniczony. I tak np. nie stać mnie na to abym chodził na cotygodniowe dyżury do szkoły, zbierał pieniądze komitetowe, chodził, prosił po klasach. Tę funkcję kasjera, po naszej prośbie powierzył poprzedni Dyrektor sekretariatowi. Obecny Dyrektor wydaje się to traktować jako wyraz niezasłużonej dla nas nagrody, która może zostać cofnięta. Wydaje mi się, że powinna być to raczej forma obustronnej współpracy docenienia, że rodzice przynoszą szkole (bo przecież składka komitetowa nie idzie na samochód dla przewodniczącego) „nieobrobiony” dar, który sekretariat „dopracuje” do potrzeb szkoły.

Jakie jest zatem Państwa zdanie na ideę pomocy Radzie Rodziców przez sekretariat ?

 

 

Grzegorz19-02-2003 19:39:22   [#12]

spróbuję odpowiedzieć

1) Czy można zmienić przepisy o gospodarce finansowej ?

Regulamin RR uchwala sama RR a nie walne zebranie. (art.53, ust.3 uoso)

Ogół rodziców ustala jedynie zasady tworzenia RR. A nie zasady działania. Przy okazji sprawdź, czy w dokumentach RR jest uchwała ogółu rodziców w sprawie utworzenia RR? Jeśli nie to postaram się odszukać w swoim archiwum takiego wzoru i  tu zamieścić. Dlatego zmiany gospodarki finansowej RR( które natabene powiny być dokładnie omówione w regulaminie RR) może zmieniać jedynie zebranie RR poprzez zmianę swojego regulaminu.

2) Jaki jest status Dyrektora w Prezydium Rady Rodziców ?

Status dyrektora w RR jest taki sam jak np. status rodzica w radzie pedagogicznej lub np. w dyrekcji szkoły.

Dyrektor może jedynie zażyczyć regulaminu RR by sprawdzić czy jest zgodny ze statutem szkoły. Podkreśalm więc jeszcze raz:

Rada  Rodziców jest całkowicie niezależnym organem od dyrektora szkoły. 

To tak np. jakby prezydent RP zaskarżył ustawę do Trybunału Konstytucyjnego a następnie z urzędu wchodził w skład tegoż trybunału. Absurd podobnego typu.

Jeżeli regulamin RR mówi że dyr. jest z urzędu w prezydium to jest sprzeczny z Ustawą o so, gdyż RR jest organem reprezentującym tylko i wyłącznie rodziców uczniów szkoły (art.53, ust.1)

Wystarczy taki regulamin przesłać do zaopiniowania do KO a oni już to wyjaśnią komu trzeba :)

3) Przekazanie funkcji kasjera.

 

Sekretariat rzeczywiście może zbierać składki tylko grzecznościowo. W normalnej szkole nie ma z tym problemu, bo wszyscy wszystkim idą na rękę. :) Więc jak sie dyrektor uprze może zabronić wpłacania składek do sekretariatu. Ale przecież można ustalić dużury innych rodziców. Kwestia dobrej organizacji i dogadania.

Ewa z Rz19-02-2003 19:52:39   [#13]

Mogę dopowiedzieć jedynie...

Że składki można wpłacać bezpośrednio na konto. A obecnie nawet tak jest lepiej, bo przepisy skarbowe pozwalają jedynie tak zapłacone składki odliczyć od podatku.

Zatem skarbnik staje się zbędny...

Z drugiej strony dyrektor nic nie ma do tego, bo nawet jeśli sekretarz szkoły zbiera składki, to robi to z własnej i nieprzymuszonej woli społecznie (lub z wynagrodzeniem od RR "po godzinach"). A dyrektor nie może mu takiej czynności zlecić.

Grzegorz21-02-2003 21:23:47   [#14]

Z taką pewną nieśmiałością...

zamieściłem w Wymianie plików regulamin RR, w której mam przyjemność.

Moze przyda się Januszowi lub innym w celu porównania niektórych rozwiązań:

http://www.vulcan.edu.pl/forum/do_pobrania/download.php?id=116

Marek Pleśniar22-02-2003 09:55:00   [#15]

:-)

ej, masz już stałe łącze? bo jakieś IP tylko widać?

Grzegorz22-02-2003 13:29:56   [#16]

też sie zdziwiłem tymi numerkami

ale tak, mam. z tym że to nie jest sdi tylko przez tvkablową tpsa.

:)

fredi29-05-2003 17:04:40   [#17]

Że składki można wpłacać bezpośrednio na konto. A obecnie nawet tak jest lepiej, bo przepisy skarbowe pozwalają jedynie tak zapłacone składki odliczyć od podatku.

Na czyje konto?

Podobno urzędy skarbowe rozsyłają jakieś pisma w tej sprawie.

beera29-05-2003 18:14:10   [#18]

na konto Rady Rodziców

Tak placili moi w tym ronu

Marek Pleśniar29-05-2003 20:00:41   [#19]
tak jest
grażka29-05-2003 22:00:00   [#20]
U mnie też. Kto nie chciał odpisywać wpłacał na KP.
JB wie30-03-2015 14:33:59   [#21]

Wszedłem na ten baaardzo stary wątek, ale mam problem natury finansowej- dyrektor trzyma pieniądze przekazane przez RR w szufladzie (chyba już ze dwa lata). Co radzicie?

DYREK30-03-2015 14:48:26   [#22]

rada rodziców pisemnie wskazuje rachunek na który dyrektor ma przekazać środki

 

Gaba30-03-2015 18:30:09   [#23]

i to z podaniem terminu, oczywiście pisemnie.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]