Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Praca w gospodarstwie
strony: [ 1 ]
wiesia25-07-2007 18:29:56   [#01]
Poprzedni pracodawca zaliczył pracownikowi  obsługi okresy pracy na roli do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej chociaż z dokumentów wynika, że przejął gospodarstwo od babci (umowa przekazania gospodarstwa rolnego - akt notarialny). Mam zakodowane w pamięci, że musi być przejęte gospodarstwo od rodziców lub teściów. Powiedzcie czy mam rację?
joljol25-07-2007 18:52:02   [#02]

Praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym także podlega zaliczeniu do stażu.Natomiast artykuł 1 ust. 1 ustawy z 20 lipca 1990r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. Nr 54, poz. 310) wskazuje, iż ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także wymienione w dalszej części tego przepisu okresy pracy w rolnictwie. Są to okresy:

• prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,

• przypadające przed 1 stycznia 1983r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub ze współmałżonkiem,

• przypadające po 31 grudnia 1982r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Okresy pracy w gospodarstwie rolnym należy udokumentować zaświadczeniem, które wystawia – na wniosek osoby zainteresowanej – właściwy urząd gminy, na której terenie znajdowało się gospodarstwo. Jeżeli gmina nie jest w stanie udokumentować tych okresów, wówczas mogą one być udowodnione zeznaniami co najmniej 2 świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone gospodarstwo rolne, w którym osoba zainteresowana pracowała.

wiesia25-07-2007 19:03:07   [#03]

To jest ten okres:

  • przypadające przed 1 stycznia 1983r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub ze współmałżonkiem
wiesia25-07-2007 19:26:39   [#04]
Nie wiem czy prawidłowo postepowałam ale zawsze od pracowników żądałam jeszcze zaswiadczenia o prowadzeniu gospodarstwa przez rodziców i o zameldowaniu (w okresie udawadnianej pracy).
jerzyk25-07-2007 19:29:11   [#05]

masz rację

http://www.poradaprawna.pl/index_pytania.php?co=pozycja&id=21648

Do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy zalicza się okresy pracy przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 roku po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub z współmałżonkiem. Zaliczenie to następuje tylko wówczas, gdy przepisy prawa (lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w/s zakładowego systemu wynagradzania) przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy (art. 1 ust. 1 ustawy)
Przedmiotowych okresów pracy w gospodarstwie rolnym nie wlicza się natomiast:
1)w przypadku, gdy na podstawie przepisu lub postanowienia do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w warunkach szczególnych (art. 1 ust. 2 ustawy),
2)do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż rok (art. 2 ustawy),
3)do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia niewynikające ze stosunku pracy – np. uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych (wyrok NSA z 30.04.1998r. II SA 413/98)
Konieczne jest zatem objęcie gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub z współmałżonkiem – w razie niespełnienia tych warunków wspomniane okresy pracy nie podlegają wliczeniu do stażu pracy (wyrok NSA z 30.01.2001r., II SA 613/00). Nie jest natomiast wymagane, aby objęcie i prowadzenie gospodarstwa rolnego nastąpiło bezpośrednio po zaprzestaniu w nim pracy, może między tymi okresami wystąpić przerwa (wyrok SN z 07.09.1999r. OSNP 2001/1/10). Ponadto konieczne jest, aby gospodarstwo, w którym praca była wykonywana należało do rodziców lub teściów. Warunki ustawy są natomiast spełnione, jeśli objęta zostanie tylko część gospodarstwa, która może formalnie stanowić gospodarstwo rolne (wyrok SN z 16.12.1994r. OSNP 1995/16/205).
Okres pracy w gospodarstwie rolnym stwierdza urząd gminy na wniosek zainteresowanej osoby, wydając zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy. Jeżeli urząd gminy nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia zawiadamia o tym osobę zainteresowaną na piśmie, wówczas okoliczność tą należy udowodnić zeznaniami co najmniej 2 świadków zamieszkujących w czasie wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym na terenie, gdzie jest ono położone (art. 3 ustawy).

AnJa25-07-2007 20:23:20   [#06]
wiesia nie napisała wyraźnie, czy chodzi o tzw. pasionkowe, czy o pracę we własnym gospodarstwie

jeśli pierwsze- wygląda, że poprzednio uznzno staż bezpodstawnie (chyba, że była domownikiem), jeśli drugie- wszystko jest ok

zastanawiam sie tylko, jakie uprawnienia do weryfikacji stażu ma obecny dyrektor, zwłaszcza przy zaświadczeniu z gminy
wiesia25-07-2007 21:08:43   [#07]
Chodzi o lata 1976 -1979. O tym, że poprzedni pracodawca zaliczył mam ustna informację od pracownika. Dokumenty jakie mi przedstawił to zeznania, oświadczenie wnioskodawcy, 2 świadków i akt notarialny o którym pisałam wczesniej.
markop25-07-2007 23:26:05   [#08]
Czy do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się okres pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców, jeśli nie "objęło się tego gospodarstwa i nie rozpoczęło jego prowadzenia"?
Magik26-07-2007 09:46:07   [#09]

???

Ponowię pytanie markop, bo mnie też to interesuje.Może ktoś wie..?

...Czy do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się okres pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców, jeśli nie "objęło się tego gospodarstwa i nie rozpoczęło jego prowadzenia"?...


colorTableClick(); '
wiesia26-07-2007 09:53:13   [#10]
W takich przypadkach wiem, że na 100 % nie wlicza się.
wiesia26-07-2007 10:01:18   [#11]

Wklejam to co znalazłam na ten temat, może sie przyda

USTAWA

          z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy

(Dz.U. z 1990 r. Nr 54  poz 310)

Art. 1. 1. Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,

2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli w myśl danego przepisu lub postanowienia do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach.

Art. 2. Okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 1, nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok.

Art. 3. 1. Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić, zgodnie z art. 1, okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy.

2. Jeżeli organ, o którym mowa w ust.1, nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie.

3. W wypadku, o którym mowa w ust. 2, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

Art. 4. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1991 r.

 

 

1999.09.07 wyrok SN U N I PKN 250/99 OSNAP 2001/1/10


Przepis art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310) nie wymaga, by objęcie i prowadzenie gospodarstwa rolnego następowało bezpośrednio po zaprzestaniu w nim pracy. Przepis ten ma zastosowanie także w przypadku zbycia gospodarstwa i niezależnie od czasu przez jaki było ono prowadzone.

1999.05.18 wyrok NSA U II SA 204/99 LEX nr 47417 w Warszawie


Prowadzenie gospodarstwa w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 1990 r. o wliczeniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy polega na podejmowaniu czynności prawnych, do których wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych, która wiąże się z uzyskaniem pełnoletności (ukończone 18 lat życia).

1998.04.30 wyrok NSA U II SA 413/98 LEX nr 41856 w Warszawie


Skarżąca nie udokumentowała zatrudnienia przez 25 lat wymaganego dla kobiet ubiegających się o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych przez okres do 18 miesięcy, przewidzianego w art. 25 ust. 3 ustawy z 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, który przestał obowiązywać z dniem 1 kwietnia 1997 r. Ponadto, nie jest możliwe zastosowanie do skarżącej przepisów ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczeniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310), gdyż wg art. 1 ust. 1 tej ustawy okres pracy w gospodarstwie rolnym wlicza się jedynie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy. Uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych nie są bowiem uprawnieniami wynikającymi ze stosunku pracy.

1998.02.05 wyrok SN U I PKN 511/97 OSNAP 1999/1/19


Gospodarstwem rolnym w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310) są grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego (art. 553 KC).

 
1997.06.11 wyrok SN U I PKN 200/97 OSNAP 1998/10/295


Praca w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 roku życia nie podlega zaliczeniu do pracowniczego stażu pracy, jeżeli choćby z przyczyn niezależnych od zainteresowanego, nie nastąpiło objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, Dz. U. Nr 54, poz. 310)

.
1996.01.16 uchwała SN U I PZP 36/95 OSNAP 1996/13/181


Objęcie gospodarstwa rolnego rodziców lub teściów w samoistne posiadanie na podstawie nieformalnej umowy darowizny spełnia warunki z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310).

 
1994.12.16 wyrok SN U I PRN 115/94 OSNAP 1995/16/205


Wyrażeniom użytym w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310) należy przypisać taki sens, że pojęcie "objęcia" gospodarstwa oznacza także objęcie części gospodarstwa rolnego mogącej według kryteriów formalnych stanowić gospodarstwo rolne, zaś zwrot "okresy pracy ... poprzedzające objęcie ... gospodarstwa" mieści w sobie dopuszczalność przerwy między pracą w gospodarstwie rolnym rodziców lub teściów a objęciem i rozpoczęciem jego prowadzenia przez osobę zainteresowaną. Przedmiotem objęcia i prowadzenia musi być natomiast gospodarstwo rolne należące do rodziców lub teściów.

1994.10.14 wyrok SN U I PRN 82/94 OSNAP 1995/2/23


Do pracowniczego stażu pracy wlicza się okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców, poprzedzające objęcie gospodarstwa rolnego teściów i rozpoczęcie jego prowadzenia, jeżeli przypadają one w czasie przed zatrudnieniem pracownika w ramach stosunku pracy (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310).

1993.06.08 uchwała SN U I PZP 20/93 OSNC 1994/1/9


W sytuacji, gdy po okresie pracy w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców dana osoba obejmuje gospodarstwo teściów i rozpoczyna jego prowadzenie osobiście lub ze współmałżonkiem, okres tej pracy przypadający po ukończeniu 16 roku życia, na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. nr 54, poz. 310), podlega wliczeniu do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej.

markop26-07-2007 10:44:49   [#12]
Dzięki serdeczne Wiesiu :)
Pzdr
Alutok05-04-2008 09:27:42   [#13]
A co z takim przypadkiem ... Praca w gospodarstwie rolnym rodziców, rodzice przekazują gospodarstwo synowi, syn przekazuje siostrze. Czy ta ostatnia może mieć zaliczoną pracę w gospodarstwie? W czasie jej pracy gospodarstwo należało do rodziców, ale zostało przejęte od brata.  
rzewa05-04-2008 16:59:08   [#14]
zależy od tego jaki okres (daty) chce ona zaliczyć
Alutok06-04-2008 10:03:49   [#15]
Chce zaliczyć okres 1980-1982 praca w gospodarstwie rodziców. Później przejęła gospodarstwo, ale od brata. Nie wiem, czy to przejęcie od brata nie jest przeszkodą w zaliczeniu tego okresu do stażu. Wydaje mi się, że jest.  
rzewa06-04-2008 20:28:26   [#16]
niestety jest

:-(
Atina06-04-2008 22:17:56   [#17]
Czy słusznie więc kazano mi w szkole zwrócić wszystkie pieniądze które otrzymywałam za naliczany staż( bo miałam uznaną pracę w gospodarstwie) tłumacząc, że rodzice nie opłacali za mnie krusu. Nadmieniam, że 16 lat skończyłam po 82 r, a obecnie mam przepisaną od mamy większą część ziemi z gospodarstwa. Przyznany też mam nr gozpodarstwa. Proszę o podpowiedż
Macia06-04-2008 22:36:56   [#18]
Atina nie powinnas miec zaliczonej pracy w gospodarstwie jeśli rodzice nie opłacali za ciebie składek. Jednak wydaje mi sie ze nie powinnaś nic zwracac gdyz to nie ty sobie zaliczyłaś tylko zrobił to pracodawca i to on sie pomylił. Tak myslę.
Atina06-04-2008 22:43:47   [#19]
Przecież przepis ten dotyczy wszystkich tych, którzy uczyli się, a jednocześnie pracowali w gospodarstwie rodziców, a następnie przejeli to gospodarstwo. Nikomu rodzice nie opłacali krusu.
Atina06-04-2008 22:56:39   [#20]
Doczytałam. oczywiście nie bęę miała liczone to jako staż, alę czy kiedyś do emerytury mi się przyda i czy do nagrody jubileuszowej powinno byc doliczane ? Podpowiedzcie proszę
rzewa07-04-2008 06:32:09   [#21]
do nagrody nie, do emerytury tak (na starych zasadach)
ekka07-04-2008 08:39:20   [#22]
To w takim razie mam pytanie Pracownik podjął pracę w szkole. Przedstawił świadectwa pracy z trzech miejsc. W przerwach prowadził cały czas gospodarstwo jako współmałżonek ile mu zaliczyć. razem z gospodarstwem miałby ponad 20 lat. Nagrodę dostał za 20 lat pracy a jak to jest ze stażem.
ekka07-04-2008 08:39:54   [#23]
Gospodarstwo nadal ma

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]