Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Dlaczego po awansie zanika motywacja u nauczycieli?
strony: [ 1 ][ 2 ]
Marta Z18-07-2007 08:09:55   [#51]

"dyplomowanie jest dla najlepszych"

Podziele się z Wami moim podejściem do dyplomowania. W pełni się zgadzam ze to jest awans dla najlepszych - i tacy powinni go otrzymywać.

Kiedy wchodziły przepisy o awansach, mnie złapał 9 miesięczny staż na mianowanie i potem mogłam odrazu robić dyplomowanie - i tak postapiły wszystkie moje koleżanki i koledzy. Ja wtedy miałam 5-letni staż pracy. Mam wójostwo pracujące w szkolnictwie z bardzo długim już stażem ponad 20-letnim - są w pewien sposób dla mnie autorytetemi (bardzo szanowani w środowisku nauczyciele). Kiedy oni składali teczki na dyplomowanie mieli bardzo, bardzo bogaty dorobek. Wtedy sobie pomyślałam, cóż ja po 5-latach (też miałam się juz czym pochwalić) osiągnęłam! Składanie wtedy teczki na dyplomowanie dla mnie było poprostu śmieszne.

Kiedy teraz jako dyrektor przeglądam teczki nauczycieli na dyplomowanie - mam takie same wrażenie - cóż ja takiego wielkiego osiągnęłam w porównaniu z tym co przeglądam (tak się składa że teczki składają nauczyciele już z bardzo długim stażem. Poprzedni dyrektor skutecznie im utrudniał zrobienie stażu, stawiał na młodych i im pomagał). Pewnie że też mam się czym pochwalić, bo nie jeden patrzy z zazdrością na to co już osiągnęłam (fajnie są tacy, którzy mówią to otwarcie :) ) ale nadal uważam że dyplomowanie jest dla najlepszych i na to powinien zapracować każdy nauczyciel nie przez 3 lata czy 4 (jak to pierwotnie umożliwiały przepisy) ale co najmniej 15-20 lat) i nie każdy powinien dostąć ten stopień. Może potrzeba by było jasniejszych kryteriów na ten stopień?

Chociaz złożę teczkę (mam nadzieję na jesień) - nie będę się czuć że jestm wśród najlepszych - na to musze popracować jeszcze ładnych parę lat.

Też mam w szkole nauczycieli którzy po otrzymaniu dyplomowania, usiedli na laurach i robią tylko to co konieczne, ale jest to znaczna mniejszość - reszta pracuje na takich samych obrotach i z takimi samymi pomysłami jak w czasei stażu i przed stażem - i za to ich cenię. I mam nadzieję że ja do tej drugiej grupy również będę należeć po złożeniu teczki.

beera18-07-2007 08:12:31   [#52]

ja nie wiem skąd takie przekoannie, ze dyplomowany jest dla najlepszych?

Dyplomowanie jest dla tych, którzy spełnili warunki wynikające z karty nauczyciela oraz z Rozporządzenia w sprawie awansu zawodowego.

Czyzbyscie stwarzali jakieś dodatkowe warunki?

Taki 'wewnętrzyny, ukryty plan" ?

ewa18-07-2007 08:50:36   [#53]
a bo asia pamiętasz, taką otoczkę zrobiono przy wprowadzaniu awansu... ;-)
beera18-07-2007 08:54:32   [#54]

ano własnie, pamiętam

ale ja myslałam, ze już wszyscy wiedzą jak jest naprawdę :)
nazywamy to "wydłużona w czasie podwyżka dla nauczycieli"- i to tym właśnie jest

KajRo18-07-2007 09:07:49   [#55]

do asi

Przecież z mojej wypowiedzi wcale nie wynika, że się cieszę z małej ilości dyplomowanych w swojej szkole.  Jedynie to, że ilośc dyplomowanych wcale nie musi się przekładać na wzrost wyników osiąganych przez szkołę, bądź jak to jest teraz w użyciu, podnoszenie jakości jej pracy !!!
Majka18-07-2007 09:09:58   [#56]
Ta wydłużona w czasie podwyżka różni się od starej formuły  tylko tym, że wywołuje paroksyzmy ;)

(stąd wrażenie zniżki formy)
beera18-07-2007 09:15:58   [#57]

Kajro wykorzystałam Twój #40, byc może bez zrozumienia:)

Generalnie, jak rozumiem, chodzi nam o to samo- o to, zeby w szkole było lepiej.
Być może są szkoły, gdzie system awansu to powoduje, ale wielu dyrektorów ma zdanie, że są lepsze i prostsze sposoby "awansowania pracowników" oraz motywowania ich.
Krytykujemy system awansu jako system.

................
Majka:)

elrym18-07-2007 09:21:53   [#58]

i co wynika z tej krytyki? bo krytykować, by krytykować...- chyba nie o to tu chodzi Szanownym Dyskutantom?

co proponujecie? jakie rozwiązania?

 co możemy zrobić? Jezeli możemy - róbmy.

Zgłaszam swą gotowość

beera18-07-2007 09:26:05   [#59]

 by się dowiedzieć, co robimy, musisz pochodzić po stronie głównej OSKKO

Marek w poscie 24 ułatwia poszukiwania

elrym18-07-2007 09:29:26   [#60]

asiu

wiem, że robicie duuuuuuuuuuuuuużooooooo

 pytam, co może zrobić- szary nauczyciel

Marek Pleśniar18-07-2007 09:33:06   [#61]

uczestniczyć wjakimś ruchu - w stowarzyszeniu jakowymś albo co

a sam to może dobrze pracować MIMO awansu

malinek18-07-2007 09:35:53   [#62]
A ja jadę na spotkanie z Komisją za tydzień i pomimo tego,że zrobiłam dużo, potrafię obronić, to co w teczce zawarte, to i tak mam stresik jak przed egzaminem.
A co do osiadania na laurach tych, co uzyskali stopień-mam to na co dzień:(
elrym18-07-2007 09:37:07   [#63]

i właśnie o to chodzi, że obserwuję, na własnym podwórku wzmożoną działalność dyplomantów, nie zasypali gruszek w popiele, na nich mozna liczyć, pełni inicjatywy...

ale qurka, rzeczywiście motywacyjny czasami niewystarczający i ta świadomość, że do emerytury na tej samej stawce...

eny18-07-2007 10:29:02   [#64]

Dyplomowanie jest dla tych, którzy spełnili warunki wynikające z karty nauczyciela oraz z Rozporządzenia w sprawie awansu zawodowego.

jak zwykle bardzo pouczająca dyskusja. Asiu Twoje konkluzje rzucają mnie na kolana pod względem trafności. Są rewelacyjne

Czytam dalej:) żeby mieć co przekazywać

mmaly18-07-2007 10:53:06   [#65]

Mnie po dyplomowaniu

nie tylko nie przeszło, ale mam wrażenie, że pierwszy rok po dyplomowaniu pracowałem jak wariat. Dwa dni w tygodniu spędzałem w szkole od 7:15 rano do 21.00 z krótką przerwą między 16.00 a 18:00, przy czym płatnych lekcji etatowych miałem w tym czasie 7.
Teraz mi trochę przeszło chyba, bo dostałem wraz z całą grupą nauczycieli pisemne upomnienie, ponieważ nie pojechaliśmy na pielgrzymkę nauczycielską. I zrozumiałem, czemu niektórzy moi koledzy i koleżanki dawno przestali się przejmować i ograniczają się do minimum.
Myślę, że dużo w tej sytuacji zależy właśnie od Was, dyrektorów. I czasem sama atmosfera pracy potrafi zmobilizować do większego wysiłku, niż system awansu zewnętrznego czy dodatek motywacyjny. U mnie atmosfera jest taka, że lepiej od razu na zmywak do Anglii jechać niż starać się cokolwiek robić.
beera18-07-2007 10:58:35   [#66]

dostałeś kodeksowe upomnienie, czy w ogóle- jakiekolwiek za nie pojechanie na pielgrzymkę nauczycieli?

takie jest uzasadnienie na upomnieniu?

Pracujesz w szkole publicznej?

jesli odpowiedź na powyższe pytania brzmi "tak", to Twój dyrektor powinien wyleciec z pracy z wielkim hukiem, a prywatnie zaś powiem, ze to i.......

Nikt z was sie nie odwoływał? Czemu nie?
Jesli ze strachu, to proponuję skargę do PIP- nie ujawnią autora skargi

..........
eny :))

mmaly18-07-2007 11:16:44   [#67]
Daj spokój. Nie, szkoda nerwów i czasu, poza tym to by na pewno nie poprawiło atmosfery. Zresztą pismo pomija aspekt religijny wyjazdu i przedstawia go jako imprezę turystyczno - integracyjną. I nie jest to chyba kodeksowe upomnienie, tylko takie półformalne pismo. W odpowiedzi na nie mamy przedstawić naszą alternatywną wizję funkcjonowania szkoły w środowisku, ponieważ szef ubzdurał sobie, że jesteśmy przeciwni jego wizji.
Po prostu proszę Was, dbajcie o atmosferę w swoich szkołach. Bo zła atmosfera potrafi zepsuć więcej, niż grom z jasnego nieba. Zresztą to chyba żadne odkrycie, że pracownik - bez względu na posiadany stopień awansu zawodowego - lepiej pracuje, gdy identyfikuje się z firmą i dobrze się w niej czuje. :-)
aza18-07-2007 14:41:42   [#68]

mam nadzieję, że tytuł wątku to nie dogmat....

6 sierpnia mam własną komisję.....

a jak mi post factum zaniknie?

hania18-07-2007 14:49:12   [#69]
e tam aza....
ty masz we krwi pracoholizm:-))
jak większość tu........
S Wlazło19-07-2007 09:36:14   [#70]
Istotę zagadnienia przedstawia Marek. W rzeczywistości tzw. awans na dyplomowanego, to uzyskanie podstawy formalnej do wyższego wynagrodzenia. I nic złego w tym nie widzę, zważywszy na nauczycielskie pensje. Motywacja finansowa powinna przede wszystkim mieć miejsce w szkole w związku z wyróźniającymi się lub dodatkowymi działaniami nauczyciela. Ale obok warto się zastanowić nad tytułami nauczycielskimi. Mamy wciąż honorowego profesora oświaty. Może wzorem uczelni wprowadzić jakieś stopnie nauczycielskie, które by się wiązały z różnicowanym pensum, np profesor oświaty - tylko 12 godzin lekcji, ale np 8 godzin opieki nad stażystami i kontraktowymi w szkole własnej lub innej. Mniejsza o szczegóły, byloby zbyt wiele do napisania. Chodzi o samą koncepcję - awans jako zdobywanie tytułów nauczycielskich, ze zmni ejszaniem pensum i oczywiście też wynagrodzeniem wyższym. I na pewno nie wtej procedurze biurokratycznej, jaką jest obecny tzw. awans. Co rozumieć przez awans zawodowy, to oczywiściwe wielki problem. Stefan
dyrlo19-07-2007 09:42:09   [#71]

swlazlo

O, witam dawno Cie tu nie było, a teraz na dwóch wątkach i jeszcze na urlop nas wysyłasz.
mmaly19-07-2007 09:54:53   [#72]

Stefan

wyobrażasz sobie te wyrazy oburzenia ze strony laików, że ktoś ma 12 godzin tygodniowo? No chyba że opieka nad stażem nabierze takiego prestiżu, jak praca naukowa uzupełniająca etat dydaktyczny na uczelniach. :-)
S Wlazło19-07-2007 10:25:35   [#73]

no właśnie, ale szczegółów może być mnmótwo, może marek dałby się namówić na prace w ramach Kongresu nad taką koncepcją awansu, dzięki za odzew.Stefan

dyrlo - no, wciąż sobie daję dodatkowej roboty głupek jakiś jestem, pozdr serdecznie Stefan

Marek Pleśniar19-07-2007 10:43:51   [#74]
myślę nawet że nie musi to być jakaś jedyna koncepcja
S Wlazło19-07-2007 11:08:52   [#75]
Oczywiście Marku, to tylko podrzucenie myśli, czy nie zająć się całkiem odmienną koncepcją awansu od obecnej
Marek Pleśniar19-07-2007 11:26:13   [#76]

no, zajmujemy się tym któyś rok,

namawiać nie trzeba:-)

sprawa na pewno wróci bo taki mamy zamysł - troszkę podsumowań i podliczeń nas czeka

a i przyszłość rysuje się jako taka co to potrzebuje propozycji sensownych do wykorzystania. Owszem - w planach to jest:-) Cieszę się że przymierzasz się do kongresu, właśnie miałem spytać

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]