Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Emerytury 2007 odroczone!!!
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]
joszka27-07-2007 14:48:46   [#51]

powiedzcie to moim młodym emerytom!

Oni nie chcieli -oni MUSIELI pójśc na emeryture.zrobiono im nadzieję a tera klops-kolejny stres! Dla mnie też-popatrzcie na swoich -jakimwzrokiem naWas patrza.mnie jest wstyd-bo musze to wszystko uwiarygadniac.
G N28-07-2007 19:03:42   [#52]
A ja się dziwię jeśli nauczyciel ma prawo do wcześniejszej emerytury powinien odejść.
Młoda kadra nie ma pracy.
Albo wcześniejsze emerytury dla wszystkich już zatrudnionych nauczycieli / od 98/ albo stop.
Najpierw krzyk że szczególne warunki i wyeksploatowani teraz krzyk bo świetnie się czują i chcą pracować. Bardzo to przewrotne. Ale nie ja stanowię prawo .
malgala28-07-2007 19:31:21   [#53]

GN nie będziesz młody wiecznie

i jak się poczujesz, gdy ktoś powie ustąp miejsca młodym, nie jesteś już potrzebny?

I jeszcze jedno. Większość zdecydowała się odejść na emeryturę wybierając mniejsze zło. Bo jaką mamy pewność, że za rok nie będzie ona znacznie niższa? Wśród tych młodych emerytów jest wiele osób mających jeszcze na utrzymaniu uczące się lub studiujące dzieci. Dziwisz się, że chcą pracować, jeżeli jest taka możliwość?

Magik29-07-2007 10:34:10   [#54]

???

Co w końcu zostało ustalone???
G N29-07-2007 16:27:12   [#55]
ale co z tymi którym zabrakło rok czy dwa do wcześniejszej emerytury  ta grupa nie ma żadnej alternatywy i to uważam za krzywdzące. Brakuje mi trzy lata do wcześniejszej emerytury i co mam się cieszyć że straciłam to prawo bezpowrotnie gdy tymczasem ci którzy je nabyli mogą odejść kiedy chcą. Nie uważam tego za równe traktowanie wszystkich nauczycieli.
Dlatego uważam że cały spór nie uwzględnia dobra wszystkich nauczycieli Ci co mają chcą więcej bo uważają że się im należy. Ci co stracili uprawnienia nie liczą się wogóle.
elawlo29-07-2007 17:16:24   [#56]

do GN

Każdy gdy to jego jeszcze nie dotyczy mówi, że odejdzie na emeryturę gdy tylko nabędzie takich praw. Gdy jednak do tego dojdzie nie spieszy sie bo czuje się jeszcze na siłach lub musi pracować ze względów ekonomicznych.

Zobaczymy co TY będziesz mówić za 3 lata i jak Tobie  będzie się spieszyć. Łatwo obwiniać innych a siebie rozgrzeszać.

My jak byliśmy młodzi też musieliśmy czekać na swoją szanse tak jak "obecna młoda kadra".

G N30-07-2007 12:26:32   [#57]
W mojej wypowiedzi nie było złośliwości ani  obwiniania jedynie niezadowolenie z obecnego roztrzygnięcia spraw emerytalnych.poza tym za trzy lata choć będę mieć 30-letni staż pracy nie będę mieć prawa do wcześniejszej emerytury. Więc nie będę mieć dylematu.
Dorota K30-07-2007 12:43:30   [#58]
a mnie intryguje inna rzecz. Nauczyciel przejdzie na emeryturę pomostową. W związku z tym nie będzie mógł dorobić sobie w szkole. Czy to oznacza, że nie będzie mógł sobie dorobić na przykład w placówkach doskonalenia?
Czy będzie mógł prowadzić warsztaty na umowę o dzieło lub zlecenie?
DYREK15-08-2007 10:16:05   [#59]

 

jak tam w temacie emerytur

uchwalą czy nie ?

rozwiązanie Sejmu raczej pewne;-)

fredi15-08-2007 11:10:17   [#60]
raczej nie ..............pewne
Konto zapomniane15-08-2007 13:57:47   [#61]

emerytury

Jeżeli nie zdążą z reformą emerytalną (bardzo prawdopodobne), to przedłużą obecne zasady ustalania emerytur na 2008 rok.
bogna16-08-2007 22:21:04   [#62]

Emerytowani nauczyciele nie zdążą wrócić do szkoły

Związkowcy z ZNP obawiają się, że przepisy pozwalające na powrót do pracy nauczycieli, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę, nie wejdą w życie przed 31 sierpnia


 

Aby w szkołach nie zabrakło nauczycieli, którzy masowo odchodzili z pracy, chcąc skorzystać z wcześniejszej emerytury, postanowiono umożliwić im powrót do szkoły. Konieczna była w tym celu zmiana Karty nauczyciela.

Celem nowelizacji art. 88 Karty jest stworzenie podstawy prawnej do powrotu na dotychczasowe stanowiska nauczycieli, którzy od 1 stycznia 2007 r. do dnia wejścia w życie tych zmian rozwiązali (lub rozwiążą do tego czasu) stosunek pracy w celu skorzystania z prawa do wcześniejszej emerytury. W obowiązującym stanie prawnym pedagodzy mogą odchodzić na wcześniejsze emerytury, jeżeli spełniają określone warunki - m.in. mają odpowiednio długi staż pracy w warunkach szkodliwych, a stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu na ich wniosek.

Zmiany w Karcie pozwalają na nabywanie prawa do wcześniejszych świadczeń bez konieczności rozwiązania stosunku pracy oraz określają tryb, w jakim nauczyciele, którzy odeszli z pracy w szkołach, mogą do niej wrócić. Senatorowie na ostatnim posiedzeniu doprecyzowali zasady tego powrotu. Przyjęli, że pedagodzy spełniający warunki do przejścia na wcześniejszą emeryturę, którzy od 1 stycznia 2007 r. do dnia wejścia w życie ustawy odeszli z pracy, mogą w terminie 14 dni (liczonych od wejścia w życie ustawy) zgłosić chęć powrotu na dotychczasowe stanowisko. Dyrektor szkoły podpisze ponownie umowę z takim nauczycielem, jeżeli na jego stanowisku nie zatrudniono innej osoby oraz przywrócenie stosunku pracy jest uzasadnione wymaganą liczbą godzin danego przedmiotu w szkole. Jeżeli ustawa weszłaby wżycie szybko, to nauczyciele mogliby wrócić do pracy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zdaniem senatorów zasada ta nie dotyczy dyrektorów.

-Jeśli znowelizowany art. 88 Karty nauczyciela nie wejdzie w życie przed 31 sierpnia, to pedagodzy, którzy rozwiązali stosunek pracy, nie skorzystają z nowelizacji ustawy -uważa Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Przyjęte przez Senat zmiany mają być rozpatrywane na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 22 -24 sierpnia.

bogna17-08-2007 21:36:10   [#63]

http://www.gazetaprawna.pl/wydarzenia/?news=eGP20070817172574635

...Na stronie internetowej Sejmu znajduje się informacja, że posiedzenie połączonych sejmowych komisji: polityki społecznej i edukacji, na którym mają być rozpatrzone zaproponowane przez Senat poprawki do nowelizacji Karty, ma odbyć się w środę rano. Oznacza to, że na posiedzeniu plenarnym Sejm sprawą może zająć się tego samego dnia lub w następnych, czyli w czwartek lub piątek.

Termin posiedzenia połączonych komisji został zmieniony; wcześniej na stronie internetowej Sejmu podawano, że komisje spotkają się w czwartek rano.

AnJa21-08-2007 18:35:47   [#64]

nie wiem, czy to o tym samym...

za Onetem:

Dorn: kontrowersyjna kwestia emerytur
(PAP, tm/21.08.2007, godz. 16:46)
Ustawy dotyczące systemu emerytalnego: o wypłacie emerytur z II filaru oraz o emeryturach pomostowych nie będą przedmiotem obrad Sejmu obecnej kadencji, gdyż są kontrowersyjne i nie ma szans na ich przegłosowanie - poinformował Ludwik Dorn, marszałek Sejmu


Ustawę o wypłacie z II filaru konsultowałem. Odniosłem wrażenie, że rzecz uznawana jest za wysoce kontrowersyjną. Zależy na tym, by kierować na posiedzenie Sejmu te ustawy, które ze względów budżetowych mają szanse na uchwalenie - powiedział Dorn na konferencji prasowej.

Kwestia emerytur uznana zostanie za kontrowersyjną i sygnalizowano mi, że nie ma co jej wprowadzać, bo nie ma żadnych szans - dodał.
UFA21-08-2007 19:23:14   [#65]

z strony znp

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zaapelował 20 sierpnia 2007 roku do parlamentarzystów o nowelizację art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela w środę, 22 sierpnia. Nowela umożliwi nauczycielom, którzy nabyli prawo do wcześniejszej emerytury w 2007 roku, skorzystanie z niej w roku przyszłym i w kolejnych latach. – Kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego mamy bałagan, który zafundował nam rząd, bo mimo apeli ZNP, nie zajął się wcześniej nowelą – mówił Broniarz podczas konferencji prasowej w Warszawie. Zdaniem Broniarza, każdy dzień zwłoki w parlamentarnych pracach nad nowelą powiększy tylko bałagan organizacyjny w szkołach.

– Z jednej strony mamy nauczycieli, którzy złożyli w maju (zgodnie z ruchem kadrowym w placówkach feryjnych) wypowiedzenia z pracy, bo obawiali się, że inaczej będą zmuszeni pracować do 60 r. ż. kobiety i 65 r. ż. mężczyźni, czekają na nowelizację, która pozwoli im wrócić do pracy. Z drugiej mamy dyrektorów, którzy także czekają w napięciu na ustawę, bo przecież muszą organizacyjnie i kadrowo przygotować się do nowego roku szkolnego – czyli albo przyjąć nauczyciela, który złożył podanie o rozwiązanie stosunku pracy w maju (taką możliwość da mu nowela KN), albo szukać na jego miejsce nowego pracownika. Sytuacja jest więc napięta – podkreślił. Zdaniem Broniarza, statystycznie w każdej szkole mogą wystąpić takie problemy. – Z prawa do wcześniejszej emerytury w 2007 r. mogło skorzystać 40 tys. nauczycieli. Jaka jest ich faktyczna liczba, dowiemy się dopiero ok. 15 września.

Prezes ZNP zwrócił także uwagę, że w tym roku wygasa stary system emerytalny, a rząd nie przygotował nowych rozwiązań prawnych. Zgodnie z ustawą z 1999 r. na wcześniejsze emerytury można przechodzić tylko do końca tego roku. – Widmo braku wcześniejszych emerytur dla nauczycieli od 2008 roku budzi strach u moich koleżanek i kolegów. Dlatego apeluję o przedłużenie prawa do wcześniejszych emerytur dla nauczycieli do czasu wprowadzenia rozwiązań emerytalnych akceptowanych społecznie – powiedział Broniarz. (mk)

dyrlo21-08-2007 20:14:06   [#66]
Ale Art. 88 KN został wyłączony z ustawy emerytalnej, emerytur pomostowych i skierowany na szybką ścieżkę legislacyjną i jutro trzeba sejm ogladać to może coś będzie już wiadomo.
Ewa 1321-08-2007 20:29:37   [#67]

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli
Ostatnia aktualizacja: 2007-08-21
Autor: Bożena Wiktorowska
Źródło: Gazeta Prawna
 
Nauczyciele, którzy mają prawo do wcześniejszych emerytur bez względu na wiek, nadal nie wiedzą, czy do końca sierpnia muszą odejść z pracy.
ZMIANA PRAWA

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do posłów o przyjęcie na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu nowelizacji art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

- Sprawa dotyczy około 40 tys. nauczycieli, którzy do końca tego roku uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek. Obecnie osoby te nie wiedzą, co mają dalej robić. Część z nich już w maju złożyła wypowiedzenia w szkołach, obawiając się utraty uprawnień emerytalnych - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej mają nauczyciele posiadający 30-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze. Natomiast nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich muszą mieć 25-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym. Jednak takie uprawnienia obowiązują tylko do 31 grudnia tego roku.

Z tego powodu Sejm zaproponował nowelizację tego przepisu tak, aby nauczyciele, którzy uzyskają w tym roku uprawnienia emerytalne, mogli z nich skorzystać w kolejnych latach. W czasie prac nad nowelizacją Karty Nauczyciela Senat wprowadził poprawkę umożliwiającą powrót do pracy osobom, które w maju złożyły wypowiedzenia z pracy. Jednak aby ustawa ta trafiła na biurko prezydenta, musi być ona uchwalona przez Sejm.

Czasu jednak brakuje, gdyż szkoły nie mogą czekać z podjęciem decyzji w sprawie przyjęcia nowych nauczycieli na kolejny rok szkolny. O szybkie przyjęcie tej nowelizacji zwróciła się także Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej.

- Żeby nauczyciele mogli skorzystać z ustawy, musi ona zostać opublikowana do końca sierpnia. Inaczej będzie dobre prawo, ale tylko na papierze - dodaje Sławomir Broniarz.

Bożena Wiktorowska
 
źródło:

inka221-08-2007 21:05:39   [#68]
Chciałam wypisać się z ofe. Wiem, że ten wątek kiedyś był, ale natenczas znaleźć go nie mogę. Czy ktpś może mi podpowiedzieć podstawę prawną?
Majka22-08-2007 07:51:16   [#69]
Wcześniejsze emerytury po wyborach

http://biznes.onet.pl/1,1432313,prasa.html

(Puls Biznesu/22.08.2007, godz. 06:26)
Rząd nie podejmie teraz kontrowersyjnej decyzji o emeryturach pomostowych. Zdaniem ekspertów unika odpowiedzialności.

Choć na wczorajszym spotkaniu u wicepremiera Przemysława Gosiewskiego formalna decyzja nie zapadła to wszystko wskazuje na to, że ustawa o emeryturach pomostowych nie trafi do Sejmu przed wyborami.

- Po rekonstrukcji rządu pieczę nad ustawami emerytalnymi przejęła minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska. Trwają analizy. Decyzję podejmiemy w przyszłym tygodniu – mówi Małgorzata Sadurska, minister w kancelarii premiera, do tej pory nadzorująca prace nad reformą emerytalną.

Skoro decyzja jest w rękach resortu pracy, to wydaje się, że rezygnacja z wprowadzenia pomostówek to czysta formalność.

- Kampania wyborcza to zły czas na zastanawianie się nad tym, które grupy zawodowe powinny mieć preferencje. Obawiam się, że mogłyby wygrać na tym nie te grupy, którym się one rzeczywiście należą, ale te, które są najmocniejsze. Najlepiej prace nad ustawą dokończyć po wyborach – powiedziała w wywiadzie dla radia Tok Fm Joanna Kluzik-Rostkowska.

- Jeśli to ma być poważna ustawa to musi powstawać w spokoju, a temu kampania nie sprzyja – wtóruje jej Paweł Wypych, prezes ZUS, wiceszef zespołu, który pracuje nad dokończeniem reformy emerytalnej.
zgredek22-08-2007 07:52:22   [#70]

no

Jeśli to ma być poważna ustawa to musi powstawać w spokoju

AnJa22-08-2007 09:31:51   [#71]
wybory- koniec października

ustawa- najwcześniej połowa grudnia- nie pamiętam czy jest ciągłość legislacji (nowy sejm pracuje nad projektami starego)- jeśli jest to może trochę wczesniej

a ewentualne zamiary przejścia na emeryture należaloby zgłosic najpóźniej do końca paxdziernika (w moich realiach- bo ja zgodzę się na przejście z końcem roku)
dyrlo22-08-2007 10:15:54   [#72]
No właśnie ja też się zgadzam moim, ale kto zgodzi się mnie?
AnJa22-08-2007 10:31:08   [#73]
a co ma się zgadzać?

jeśli masz uprawnienia, a OP nie chce sie zgodzić- idziesz dolekarza , dostajesz zdrowotny imusze Cię na emeryturkę przeniesć

tylko nie mów, żeś zdrowa- zdrowych psychicznie dyrektorów szkół nie ma
UFA22-08-2007 14:55:49   [#74]

z strony znp

Dzisiaj rano (22 sierpnia 2007 roku) połączone sejmowe komisje edukacji i polityki społecznej przyjęły senacką poprawkę do nowelizowanego art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela. Za przyjęciem poprawki głosowało 45 posłów, dwoje było przeciw.

Teraz nad nowelą muszą zagłosować posłowie. Ten punkt już znalazł się w porządku obrad Sejmu, który zebrał się dzisiaj po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie. Obrady potrwają trzy dni. Dzisiaj o godz. 23.20 posłowie mają dyskutować nad nowelą Kartą Nauczyciela, która będzie głosowana najpóźniej w piątek, 24 sierpnia. Z informacji ZNP wynika, że nowela została umieszczona w czwartkowym bloku głosowań w godz. 9.00 - 10.00.

Senacka poprawka umożliwia nauczycielom, którzy w 2007 r. nabyli lub nabędą prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę:

- skorzystać z niego w tym roku, ale także w kolejnych latach;

- powrócić do pracy na zajmowane stanowisko, jeśli dyrektor nie zatrudnił już innej osoby. Przywrócenie stosunku pracy jest uzasadnione także wymaganą liczbą godzin nauczania danego przedmiotu w szkole.

Wcześniej Sejm wykreślił z KN warunek rozwiązania umowy o pracę do końca 2007 roku

AnJa22-08-2007 14:57:39   [#75]
czyli zmiany KN a emerytury pomostowe to 2 rózne sprawy
dyrlo22-08-2007 16:24:17   [#76]

#75

To właśnie pisałam w #66.

A za radę AnJa dziękuję jeśli trzeba będzie to skorzystam i wcale nie jestem tak całkiem zdrowa (pod opieka lekarze od wielu lat pozostaję) więc nie będzie problemu ... ;-)

inka222-08-2007 17:18:27   [#77]
A czy nikt nie pamięta o mojej prośbie? Chcę wystąpić z ofe, wiem, że w styczniu przyjeto jakąś pp
Fakir222-08-2007 17:49:10   [#78]

Iza...

Andrzej pisał o zdrowiu psychicznym...

:)))

dyrlo22-08-2007 19:30:41   [#79]
Psychicznie też czasami jestem do bani :))) Żółte papiery to chyba nietrudno (czy mam iść do popiołu bo nie wiem czy "nie" z przysłówkami razem) dostać będąc dyrektorem.
DYREK22-08-2007 19:52:26   [#80]

inka2

zobacz:

http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/mozna;juz;skladac;do;zus;wnioski;o;wystapienie;z;ofe,118,0,225142.html

fredi22-08-2007 20:43:02   [#81]
U C H W A Ł A
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 26 lipca 2007 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela



Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 10 lipca 2007 r. ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela, wprowadza do jej tekstu następującą poprawkę:

- art. 2 otrzymuje brzmienie:
"Art. 2. 1. Nauczyciele spełniający warunki określone w art. 88 ust. 2a ustawy wymienionej w art. 1, którzy w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy rozwiązali, na swój wniosek, stosunek pracy, mogą, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy, złożyć pracodawcy oświadczenie o woli powrotu na dotychczasowe stanowisko. Dyrektor szkoły nawiązuje ponownie stosunek pracy z nauczycielem, jeżeli na tym stanowisku nie zatrudniono innej osoby oraz przywrócenie stosunku pracy jest uzasadnione wymaganą ilością godzin nauczania danego przedmiotu w szkole.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do dyrektorów szkół.".

MARSZAŁEK SENATU


Bogdan BORUSEWICZ


Uzasadnienie

Senat rozpatrzył ustawę z dnia 10 lipca 2007 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela na posiedzeniu w dniu 26 lipca br., przyjmując do jej tekstu jedną poprawkę.
Poprawka dotyczy przepisu przejściowego, który w wersji uchwalonej przez Sejm nakłada na pracodawców obowiązek zatrudnienia na dotychczasowych stanowiskach nauczycieli, którzy spełniając warunki do przejścia na wcześniejszą emeryturę, rozwiązali stosunki pracy w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli w ciągu 14 dni od dnia jej wejścia w życie wyrażą wolę powrotu na wcześniej zajmowane stanowisko.
W przekonaniu Senatu, taka norma będzie rodziła trudności w stosowaniu, gdyż nie uwzględnia sytuacji, gdy w miejsce nauczyciela, który rozwiązał stosunek pracy mając spełnione warunki do przejścia na wcześniejszą emeryturę, została już zatrudniona inna osoba.
W związku z powyższym, Izba przyjęła poprawkę do tego przepisu przewidującą, iż dyrektor będzie zobowiązany nawiązać ponownie stosunek pracy z nauczycielem, jeżeli na tym stanowisku nie zatrudniono innej osoby oraz przywrócenie stosunku pracy jest uzasadnione wymaganą ilością godzin nauczania danego przedmiotu w szkole. Przepis nie będzie miał zastosowania do nauczycieli, którzy zajmowali stanowisko dyrektora szkoły ze względu na specyfikę obsadzania tego stanowiska (postępowanie konkursowe).



komisje Sejmu rekomendują przyjęcie tej wersji,
fredi22-08-2007 20:43:59   [#82]
http://www.sejm.gov.pl/prace/2007r/pos046p.htm
jannow22-08-2007 21:52:54   [#83]

czy nie zapomną znowelizować KN?

"

 

TVN24: PiS złoży jeszcze dziś wniosek o samorozwiązanie Sejmu

Jak twierdzą źródła telewizji, wniosek może być głosowany już w najbliższy piątek."

AnJa22-08-2007 22:05:59   [#84]
przy okazji odwołuja kolejne komisje- bo opozycja ustaliła tam czystkę przewodniczących
KajRo23-08-2007 09:52:17   [#85]
Rano mówili w okienku TV, że zmiana KN została przyjęta coć po północy. Wierzyć, nie wierzyć;-)
elawlo23-08-2007 10:06:34   [#86]

czy u nas w POLSCE bedzie kiedys normalnie - ze wszyscy beda wiedziec na czym stoja?????????????

do dzis nie wiem co mam robic!!! isc na emeryture czy nie!!!

AnJa23-08-2007 11:11:31   [#87]
nie wierzyc- byc moze zrobiła to ktoras komisja
Konto zapomniane23-08-2007 12:02:57   [#88]

http://parl.sejm.gov.pl/StenoInter5.nsf/0/FAE4E64BC610B885C125734000101E9B/$file/46_a_ksiazka.pdf str.112-117.

Głosowania jeszcze nie było.

Koralik23-08-2007 16:35:28   [#89]
ciekawi mnie 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do dyrektorów szkół.".- czyli ani dyrektor ani nauczyciel KN nie obejmuje dyr. Rozumiem na funkcję nie  ale do pracy jako n-l?
DYREK23-08-2007 19:20:21   [#90]
Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji Karty Nauczyciela
Nauczyciel, który odszedł w tym roku na wcześniejszą emeryturę, a chciałby z powrotem podjąć pracę, będzie mógł to zrobić jeśli dyrektor szkoły nie zatrudnił na jego miejsce innej osoby - zdecydowali posłowie, przyjmując poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.
Za przyjęciem poprawki głosowało 425 posłów, jedna osoba była przeciw, dwie wstrzymały się od głosu.

Zgodnie z nowelizacją Karty nauczyciele, którzy w tym roku nabyli lub nabędą prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę, będą mogli skorzystać z tego w roku przyszłym i następnych latach oraz będą mieli szansę na powrót do pracy. .onet-ad-main2-box { display: none }
 

Dotąd w Karcie zapisane było, że nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący z nich skorzystać musieli złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.

Nowelizując w czerwcu Kartę posłowie wykreślili z niej warunek rozwiązania przez nauczycieli umowy o pracę do końca 2007 r.

W lipcu Senat utrzymał ten zapis. Zaproponował za to modyfikację innego artykułu nowelizacji, zgodnie z którym nauczyciele, którzy rozwiązali na swój wniosek stosunek pracy, będą mogli w terminie 14 dni od wejścia w życie noweli złożyć pracodawcy oświadczenie o woli powrotu na dotychczas zajmowane stanowisko.

Senatorowie dodali do tego warunek, że dyrektorzy szkół mogą nawiązać z takimi nauczycielami stosunek pracy, jeśli na zajmowanym przez nich wcześniej stanowisku nie zatrudniono innej osoby oraz jeśli przywrócenie stosunku pracy jest uzasadnione wymaganą liczbą godzin nauczania danego przedmiotu w szkole. Senat zaproponował także, by przepis o ponownym nawiązaniu stosunku pracy nie stosował się do dyrektorów szkół.

Podczas debaty w Sejmie nad poprawką Senatu do nowelizacji Karty wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za jej przyjęciem. Jednocześnie posłowie opozycji podkreślali, że nowelizacja jest spóźniona o kilka miesięcy. Zwracali uwagę, że niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny i w większości szkół ruch kadrowy się zakończył, w efekcie ze zmiany przepisów skorzysta niewielu nauczycieli.

Jak podało MEN, zimą deklaracje o chęci skorzystania w tym roku z uprawienia do przejścia na wcześniejsze emerytury złożyło około 40 tys. nauczycieli. Z kolei resort pracy szacował w czerwcu, że z nowelizacji Karty skorzysta jedna trzecia lub połowa nauczycieli, którzy nabyli w tym roku uprawienia do wcześniejszych emerytur.

Teraz nowelizacja Karty Nauczyciela trafi do podpisu prezydenta.

http://wiadomosci.onet.pl/1593518,11,item.html

aleksandra200423-08-2007 19:58:22   [#91]
To chore!
Nauczycieli jest już za dużo a teraz będzie jeszcze więcej!
Emeryci zamiast odpoczywać będą pracować, a co z tymi którym zabrakło kilka miesięcy do emerytury, a nie mają pracy.
Nie rozumiem stanowiska ZNP.
Myśli tylko o emerytach.
dyrlo23-08-2007 20:06:13   [#92]

aleksandro

Nauczycieli jest już za dużo a teraz będzie jeszcze więcej!

nie rozumiem, czy uważasz, że tą decyzją sejm powołał 40 tyś nauczycieli?

Było ich przed głosowaniem tylu co po głosowaniu. Uważasz, że 50 letni nauczyciel to już tylko na emeryturę się nadaje? Przecież tutaj chodzi o zachowanie praw nabytych, jakoś to dziwnie napisałaś :-(

aleksandra200423-08-2007 20:22:05   [#93]
A nie sądzisz że teraz to grupa uprzywilejowana!
Chce to pracuje, chce to odchodzi.
I ręczę, że ci co pozostali, a pozostało naprawdę dużo emerytów w szkole - to będą się trzymać co najmniej do 60 lat blokując etaty innym.
zgredek23-08-2007 20:23:44   [#94]

czyli nie chcą;-)

Aleksandro - a Ty byś tak nie chciała chcieć?

jachus23-08-2007 20:27:27   [#95]

wysokość emerytury

Zakładam, że zdecyduję sie jeszcze pracować mam 30,5 lat pracy i ukończone 55 lat (meżczyzna :) jeszcze sie nieźle trzymam. Mam jednak wątpliwosci czy ZUS obliczy mi emeryturę na dotychczasowych zasadach np. w lipcu 2008 czy jako emeryturę pomostową i niestety stracę :( .  O zaasadach obliczania emerytury się nie mówi a szkoda.
dyrlo23-08-2007 20:29:12   [#96]
Na litość Boską a dlaczego uważasz, że będą blokować. Jak się będą dobrze czuli to niech blokują, to są świetni nauczyciele. Ile ja bym dała, żeby moja polonistka dała się przekonać i została. I nie będzie nic blokować, ma dopiero 54 lata. W innych zawodach pracują do 60, 65 i nikt na Nich nie wykrzykuje.
dyrlo23-08-2007 20:32:32   [#97]

jachus

Masz jednak pewność, że do końca 2008 po staremu, więc możesz zostać do końca roku 2008, a może jeszcze coś się wyjasni. Możesz złożyć wniosek o emeryturę i wszystkie potrzebne papierki i pracować dalej mając emeryturę juz naliczoną. ZUS zacznie Ci wypłacać tę naliczoną kwotę od momentu dostarczenia świadectwa pracy.

 

Popradnie moje było do aleksandry.

jachus23-08-2007 20:38:05   [#98]

wątpliwości

Dzięki to już coś.

Czyli jak dobrze zrozumiałem prcując w 2008 nie zyskam i nie stracę bedę miał od 2009 emeryturę z końca 2007. Czy to tak?

aleksandra200423-08-2007 20:38:28   [#99]

dyrlo

Czy  Ty na pewno nie kumasz o co chodzi
Jacek23-08-2007 20:47:00   [#100]
a Ty kumasz?
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ]