Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nowe lektury od wrzesnia?
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]
beera13-06-2007 18:37:13   [#201]

zaprosili nas

dzisiaj marek dostał na to spotkanie zaproszenie-przed chwilą

zaprosili?

AnJa13-06-2007 18:41:39   [#202]
e, wybrzydzasz;-)

scenka dramatyczna inspirowana Ochotnicą i TV:

Marek P(w oryginale Marek K):  a zapraszacie?
Chór urzedników MEN (w oryginle chór bankowców):zaproszamy!
Marek P: zapraszają! - jak mówi tak robią!
beera13-06-2007 18:51:20   [#203]
;)))
Marek Pleśniar13-06-2007 19:04:20   [#204]

Dziś odbyło się spotkanie międzyresortowej komisji uzgodnieniowej, które poświęcono dyskusji nad propozycjami MEN określającymi listę lektur.
Aldona Zawadzka z Polskiej Izby Książki zaznaczyła w rozmowie w PAP, że ma problem ze skomentowaniem spotkania, ponieważ oczekiwała po nim czegoś zupełnie innego. "Na spotkaniu nie zjawił się ani minister Giertych, ani minister Ujazdowski, zostało zwołane pospiesznie, dlatego frekwencja ogólnie nie dopisała" - uważa Zawadzka. - Miało to być pierwsze spotkanie robocze w celu rozbudowania projektu, a tak naprawdę była tam mowa o bardzo szczegółowych, praktycznych rozwiązaniach. Brakowało mi rozmowy nad samą koncepcją. Mam nadzieję, że kolejne zapowiedziane spotkania będą bardziej konstruktywne - dodała Zawadzka.

już wyjaśniam dlaczego "frekwencja nie dopisała"

ja dostałem list o tej konferencji DZISIAJ

uważamy to za nieskonsultowane poprawnie z partnerami społecznymi

Majka13-06-2007 19:44:08   [#205]
Dzisiaj???
Bardzo IM zalezy :(
Majka13-06-2007 19:48:22   [#206]

brutalne opisy u Herlinga zdecydowały

iertych pytany o pisarzy emigracyjnych powiedział, że "co do Mackiewicza i Bobkowskiego nie ma problemu". Na Gombrowicza nie zgodzę się; nie dlatego, żebym miał coś przeciwko niemu, tylko dlatego, że nie ma miejsca - zaznaczył. Wątpię też, by na liście znalazł się Witkacy, choć "Szewcy" to dobry dramat - dodał minister edukacji.

Jak mówił, na nowej liście nie znajdą się też "Bajki robotów" Stanisława Lema, co proponował Ujazdowski. Jak tłumaczył Giertych, również z braku miejsca.

Jest mnóstwo dobrych autorów, ale żeby dodać propozycje Ministerstwa Kultury, trzeba coś z listy usunąć. Nie ma miejsca na wszystkie. Trzeba decydować: coś za coś - powiedział Giertych. Jego zdaniem, nie można listy lektur rozszerzać w sposób nieograniczony. Jak tłumaczył, nadmierne rozszerzenie listy spowoduje, że znajdą się na niej pozycje, których uczniowie i tak nie przeczytają. Przypomniał, że do listy lektur dochodzą cztery powieści Henryka Sienkiewicza. Nie zrezygnuję z nich - zaznaczył.

Minister edukacji poinformował, że w nowej wersji projektu znajdzie się "Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego, choć tylko we fragmentach.
Jak mówił, do MEN docierały sygnały od rodziców zwracających uwagę na brutalne sceny w książce i dosadność opisów. Jednak to postać, której nie można pominąć - podkreślił Giertych, wyrażając się o autorze.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,statp,d2lhzg9tb3njauruawe=,wid,8929224,wiadomosc.html?ticaid=13eb3

Opiekanie boczków i nabijanie na pal jest cacy?
beera13-06-2007 21:44:51   [#207]

podoba mi sie to:

Roman Giertych superstar
Środa, 6 czerwca (07:39)

Kocham Romana Giertycha. Uwielbiam ten ferment jaki wprowadza w nasz senny żywot. Kolejne i barwne pomysły szefa MEN-u rozpalają serca i umysły. Pobudzają do dyskusji, jakich tzw. "szeroka publiczność" od lat nie prowadziła.

Kto lepszy - Herling-Grudziński czy Kossak-Szczucka? Czy dodać Sienkiewicza, a odjąć Gombrowicza? Sekować rosyjskiego nacjonalistę , a wynosić pod niebiosa polskiego oportunistę? Od dyskusji i sporów jakie przetoczyły się przez media, ale też polskie domy, przy okazji walki o zawartość szkolnego kanonu serce rosło. Pamiętacie Państwo takie debaty? Ja nie. Ale je lubię. A że lubię - to i ja zabiorę głos.

Lubię literaturę współczesną. Ta wcześniejsza niż XIX - wieczna mogłaby dla mnie właściwie nie istnieć. Uważam, że z nielicznymi, acz wybitnymi wyjątkami (Homer, kilku dramatopisarzy starożytnych, Szekspir, Cervantes) dzieła mające więcej niż 200 lat są mniej czy bardziej sympatycznymi ramotkami, które - poza tym - że należą do kanonu kulturowego nikogo nie porywają, wzruszają i nie sprawiają czytelnikowi frajdy. Tak z ręką na sercu - czy ktoś jest w stanie czytać dla przyjemności Reja czy Kochanowskiego? Zachwycać się Pieśnią o Rolandzie? Śmiać z komedii Arystofanesa?

Nie nawołuje oczywiście, by hurtem wykreślać je z listy lektur szkolnych. Pewnie, że edukacja jest najlepszym, a i zapewne jedynym momentem, w którym przeciętny Polak może dowiedzieć się czegoś na temat dzieł polskiego baroku czy europejskiego renesansu. Dostrzegam jednak, że szkolny, chronologiczny i polonocentryczny system "przerabiania" literatury boleśnie odbija się na wiedzy maturzystów na temat literatury najnowszej. Tak do okolic Orzeszkowej, Reymonta i Dąbrowskiej, każdy jest mniej czy bardziej obryty. Ale już Orwell, Kafka czy Marquez budzą odruchy zdziwienia, a nawet przerażenia myślą, że coś tak "dziwnego" (a często i gęsto nieznanego, bo nie było już przed maturą czasu by to "przerobić") może być tematem jakiegokolwiek egzaminu. A, że - zdarza się - koniec szkoły jest dla wielu końcem czytania czegokolwiek innego niż Chmielewska czy Forsythe przeto ta naprawdę największa i najbardziej pobudzająca do myślenia literatura współczesna pozostaje dla wielu nieodkryta.

I tak sobie myślę, że zamiast wykreślać Kafkę, Dostojewskiego i Gombrowicza, lepiej byłoby się zastanowić się raczej nad tym czy trzeba rozbierać na elementy pierwsze fraszki wielkiego Jana z Czarnolasu, zastanawiać nad społecznym wydźwiękiem dzieł warmińskiego biskupa, czy tłuc opisy przyrody z narodowej epopei Wielkiego Romantyka. Tylko róbmy to szybko. Bo Wielki Roman już myśli na następną "wrzutką". Tym razem będziemy dyskutować nad tym czy szkoła nie powinna odejść od koedukacyjności. Czyż nie piękny temat?

k.piasecki@rmf.fm

Źródło informacji: FELIETONY INTERIA.PL

Majka18-06-2007 09:43:33   [#208]
Rafał Ziemkiewicz
(...)wirtualny charakter ma większość wzniecanych przez niego sporów, na czele z trwającą już od kilku tygodni świętą wojną o kanon lektur szkolnych.

Wszyscy dali się w nią wpuścić i prawie nikt nie zwrócił uwagi, że chodzi o listę lektur uzupełniających.
A po pozycje z tej listy, generalnie, nauczyciele i tak nie sięgają, bo nie mają czasu - ledwie starcza lekcji na przerobienie lektur obowiązkowych. Są, naturalnie, wyjątki, ale dotyczą one takich szkół i takiej młodzieży, która po Gombrowicza sięgnie bez względu na to, czy ministerstwo to zaleca, czy nie.
To nie znaczy, że spór o listę lektur nie ma w ogóle sensu, ale warto zauważyć, że ministerstwo mogło do tej listy dopisać nie tylko dodatkowego Sienkiewicza z Dobraczyńskim, ale i słonia w trampkach, nie wywołując draki prowokacyjnymi skreśleniami.
http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/druga_strona_070618/druga_strona_a_3.html

Pan Ziemkiewicz sprawdził, czy istnieje "nieobowiązująca" lista lektur uzupełniających? Czy tez posiłkując się własnymi wspomnieniami z odległych lat szkoły średniej głosi takie prawdy?
'Dopisanie "słonia w trampkach" powoduje, że będzie na maturze "słoń a sprawa polska" :(
Marek Pleśniar18-06-2007 11:50:18   [#209]

a było pisać tę SF. Przynajmniej mu nieźle wychodziło

dziennikarstwo nie za bardzo ;-)

Majka18-06-2007 12:09:12   [#210]
Oj prawda ;)
AnJa18-06-2007 12:19:02   [#211]
na SF to trzeba mieć nowe pomysły - a po 40 to une juz nie bardzo przychodza do łba

a publicystyke polityczna to Ziemkiewicz lubił zawsze- ja dopiero niedawno np dowiedziałem się, o jego przygodzie z pisaniem, a gościa kojarze lata całe
mika21-09-2007 10:14:19   [#212]
Ponieważ już się pogubiłam, wykopałam wątek. Powiedzcie czy Opowieści z Narii cz. I są w podstawie programowej gimnazjum?
Leszek21-09-2007 11:15:42   [#213]
w Dz. U. nr 171 poz. 1211
premier kolejny raz poprawił listę lektur...
:-)))
pozdrawiam
mika21-09-2007 12:44:53   [#214]
Dzięki Leszku, tylko nie ma jeszcze publikacji na stornie sejmowej:(
zgredek21-09-2007 15:48:37   [#215]

http://www.prawo.lex.pl/serwis/pdf/d07c11.pdf

mika21-09-2007 19:33:48   [#216]
Bardzo Ci Zgredku dziękuję, cały dzień bujałam się z tymi lekturami. Liczyłam, że ktoś przeanalizował już istę i po prostu powie mi czy Narnia jest w gimnazjum czy nie:(
Agnieszek21-09-2007 20:26:44   [#217]
Nie ma - jest w podstawówce.
Tekst rozporządzenia z DzU:

http://www.prawo.lex.pl/serwis/du/2007/1100.htm

Lektura
 1.   Wybrane utwory z klasyki światowej:
Biblia (w tym Pieśń nad Pieśniami, Hymn św. Pawła o miłości, Apokalipsa - fragmenty); Homer - Iliada lub Odyseja (fragmenty); Sofokles - Antygona; Pieśń o Rolandzie; William Szekspir - Romeo i Julia; Miguel Cervantes - Don Kichote (fragmenty); Karol Dickens - Opowieść wigilijna; Antoni Czechów - Śmierć urzędnika; Antoine de Saint Exupéry - Mały Książę; Ernest Hemingway - Stary człowiek i morze.
 2.   Wybrane utwory z klasyki polskiej:
Bogurodzica; Arkady Fiedler - Dywizjon 303; Aleksander Kamiński - Kamienie na szaniec; Melchior Wańkowicz - Ziele na kraterze; Miron Białoszewski - Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty); Jan Kochanowski - pieśń Czego chcesz od nas, Panie... oraz wybrane fraszki i treny; Ignacy Krasicki - wybrane bajki i jedna z satyr; Adam Mickiewicz - Ballady i romanse, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (fragmenty); Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy, Aleksander Fredro - Zemsta; Bolesław Prus - Kamizelka; Juliusz Słowacki - Balladyna; Stefan Żeromski - Syzyfowe prace; Zofia Kossak-Szczucka - Bursztyny.
 3.   Wybór liryki XIX wieku, wybór poezji XX wieku (w tym utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego).
 4.   Wybór nowelistyki XIX i XX wieku (w tym co najmniej jeden utwór pozytywistyczny).
 5.   Wybrane utwory współczesnej prozy polskiej i dramatu.
 6.   Wybrane utwory o dorastaniu, w tym powieści dla młodzieży (np. Małgorzaty Musierowicz lub Ireny Jurgielewiczowej).
 7.   Przykłady literatury regionalnej, wkład literatury regionalnej do ogólnopolskiej skarbnicy literackiej.
 8.   Przykłady literatury biograficznej i pamiętnikarskiej (Paweł Zuchniewicz - Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża; Karolina Lanckorońska - Wspomnienia wojenne).
 9.   Wybrane z czasopism i prasy codziennej teksty publicystyczne, informacyjne, reklamowe.
 10.  Utwory zaproponowane przez uczniów i nauczyciela, w tym literatura popularna (co najmniej jeden w każdej klasie).
 11.  Inne składniki kultury (przedstawienia teatralne, filmy, słuchowiska radiowe, programy telewizyjne, przekazy ikoniczne, poezja śpiewana).
martek21-09-2007 21:05:36   [#218]

może powiecie że to głupie pytanie,

ale dziś polonistka powiedziała mi,że nie zamierza przerabiać w szkole podst. Starej baśni, bo nikt jej tego nie przeczyta i uważa że jest to zbyt trudna lektura.

Czy ja dobrze rozumiem, że wszystkie tytuły lektur wymienione w rozporządzeniu sa obowiązkowe, czy n-l może spośród nich może jeszcze wybierać. ? Od lat nie interesowałam sie językiem polskim, a w moich czasach byl wyraźny podział na lekturę obowiązkową i uzupełniającą .Prosze niech mi ktoś to prosto wytłumaczy.

Agnieszek25-09-2007 20:17:47   [#219]
Z podstawą programową się nie dyskutuje: wszystkie lektury obowiązuję i już.
O podstawie można, ale po co?
erra20-03-2008 17:15:24   [#220]
Czy nowa minister coś zmieniła w sprawie lektur? Może nawet nie wie, o co w tym wszystkim chodzi? I mówię tu nie tylko o lekturach z II etapu edukacyjnego (te szczególnie mnie interesują, bo uczę w klasach IV - VI). Czy coś wiecie na ten temat?  
Marek Pleśniar20-03-2008 17:23:57   [#221]

Starej Baśni nigdy nie dałem rady

a niby byłem molem książkowym - co widać niestety teraz po nanośniku

Marek Pleśniar20-03-2008 17:24:33   [#222]

omtko - napisałem do wrześniowego postu

bez sensu:-)

Maelka20-03-2008 17:56:12   [#223]

Nie dręcz się, Marku. Post marcowy był, a więc świeżutki. Mogłeś napisać.

;-)

skrzat20-03-2008 21:35:19   [#224]
erra...sama sobie wykasowałam "Wspomnienia niebieskiego mundurka"! Uwazam, że nawet Giertych przez to nie przebrnął, więc nie wiedział, co robi:)))
Leszek21-03-2008 09:26:31   [#225]
erra - żadnych zmian
pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ][ 4 ][ 5 ]