Forum OSKKO - wątek

TEMAT: emerytura
strony: [ 1 ][ 2 ]
dorak14-05-2007 21:45:58   [#01]
czy ktoś może mi pomóc i odpowiedzieć-nauczyciel ma 38 lat pracy w tym 20 lat jako nauczyciel, Jakie zwolnienia lekarskie musi odrobić i czy urlop zdrowotny tez -aby tych dwadzieścia lat było czynnej pracy.
agun15-05-2007 09:54:55   [#02]
wszystkie zwolnienia lekarskie musi odrobić, macierzyńskie, wychowawcze, służbę wojskową, urlop zdrowotny, urlopy szkolne, tzn wszystko kiedy nie był "przy tablicy".
DYREK15-05-2007 12:33:58   [#03]
może odejść na emeryturę z art. 86 KN ?
dorak16-05-2007 20:57:58   [#04]
a czy na pewno urlop zdrowotny tez?
szwedka21-05-2007 18:33:05   [#05]
Wniosek do ZUS  o wyliczenie lat do emerytury składa kto dyrektor czy nauczyciel?
rzewa21-05-2007 18:39:46   [#06]
nauczyciel

szkoła powinna pomóc w przygotowaniu wniosku i może przekazać go do ZUS
ulkowa21-05-2007 18:42:01   [#07]

do ZUS-u składamy wniosek o emeryturę. I nie za bardzo rozumiem szwedka? Chodzi Ci o to czy dyrektor szkoły będący jednocześnie nauczycielem składa wniosek jak dyrektor czy nauczyciel?

A poza tym każdy pracownik, czy to będzie nauczyciel, czy dyrektor lub pracownik adm i obsługi składa sam za siebie wniosek o emeryturę. Żaden dyrektor nie może złozyć wniosku za kogoś. No i oprócz tego nie przyjmuje wniosków o wylicznie emerytury

szwedka21-05-2007 18:48:17   [#08]
Dzisiaj nauczyciel zapytał mnie o to , kiedy złożę jego wniosek o wyliczenie emerytury i lat , zdziwiło mnie to bo uwazałam tak jak piszesz ,ze kazdy sam powinien to zrobic ,
jaka więc jest rola dyrektora jesli nauczyciel chce odejśc na emeryturę z 31.08.2007r
ulkowa21-05-2007 18:53:10   [#09]

I tak jak Rzewa napisała. zakład pomaga w przygotowaniu wniosków. Praktyka jest taka, że nie tylko wypełnia ale i zanosi. Ale to rzeczywiśćie jest już dobra wola zakładu pracy.

Przykład u koleżanki. z zeszłego roku. Powiedziała nauczycielowi żeby przyszedł po świadectwo pracy ostatniego sierpnia, bo musi on dostarczyć świadectwo pracy do ZUS. Nauczyciel był z lekka oburzony, że bedzie musiał chodzić do ZUS. Zazanaczam, że koleżanka zanosiła wszystkie wnioski.

My w tym roku wszystkim powtarzamy, że to jest dobra wola szkoły, że pomaga w wypełnianiu wniosków czytaj wypełnia no i że je zanosi ale świadecto pracy to już przesada.

I tak dla informacji. Szkola nawet nie otrzymuje informacji, że ktoś otrzymał emeryturę

rzewa21-05-2007 18:56:35   [#10]
szkoła powinna dac formularz wniosku, poinformować o tym jakie powinny być dołączone załączniki i o tym wszystkim przypomnieć z odpowiednim wyprzedzeniem, pomóc w obliczeniu stażu pracy itp. a na prośbę nauczyciela przekazać/przesłać wniosek do ZUS

szkoła jest uspołecznionyjm zakładem pracy i takie obowiązki nakłada na nią ustawa; jest z tego zwolniona jeśli zatrudnia mniej niż 20 pracowników.
szwedka21-05-2007 18:58:56   [#11]
Ale powiedzcie mi czy to już trzeba teraz taki wniosek składac czy dopiero w sierpniu?
szwedka21-05-2007 19:03:29   [#12]
U nas zatrudnionych jest 17 pracowników , więc kto powinien załatwic te sprawy?
DYREK21-05-2007 19:04:02   [#13]
Jeżeli emerytura z art 88 KN, to wniosek składamy do zus razem ze swiadectwem pracy (31.08 najszybciej)
DYREK21-05-2007 19:16:09   [#14]
Pracownik powinien się zgłosić do pracodawcy aby pomogł mu skompletować wymagane dokumenty, są nimi :
1) Wniosek o emeryturę
2) Druk ZUS Rp-6
3) Druk ZUS Rp-7
4) Świadectwa pracy z poprzednich zakładów
4) Świadectwo pracy ostatnie czyli waszego zakładu
Dokumenty można złożyć nie później niż na 30 dni przed rozwązaniem umowy o pracę (nie dotyczy art. 88 KN) . Po rozwiązaniu umowy dostarczyć ostatnie świadectwo pracy. ZUS na rozpatrzenie wniosku i przyznanie emerytury ma 30 dni.
 
http://bap-psp.lex.pl/serwis/du/1998/1118.htm   ustawa
Art. 125. 1. Pracodawcy obowiązani są do:
  1)  współdziałania z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia,
  2)  wydawania pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości,
  3)  przygotowania wniosku o emeryturę i przedłożenia go za zgodą pracownika organowi rentowemu nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę, z uwzględnieniem art. 182,
  4)  przygotowania, za zgodą pracownika, wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy i przedłożenia go organowi rentowemu na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych,
  5)  poinformowania bezzwłocznie, po śmierci pracownika, pozostałej po nim rodziny o warunkach uzyskania renty rodzinnej, przygotowania wniosku o rentę i przedłożenia go organowi rentowemu.
2. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do innych płatników składek, z wyjątkiem zleceniodawców, osób fizycznych zatrudniających pracowników, nie wypłacających świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz płatników składek, którzy opłacają składkę za siebie i osoby współpracujące.
ulkowa21-05-2007 19:20:43   [#15]

Dyrek coś Ty. My złożyliśmy na początku kwietnia (wszystkie na podst. art.88 KN). Mieliśmy 15 wniosków. W dwóch przypadkach nauczyciele się na łapią na emeryturę. Pozostałych jesteśmy pewni. Nikt nie złoży wniosku jak nie jest pewny.

ZUS daje piękna odpowiedz:

1. Jak lata pewne to pisze tylko o odmowie z powodu nie rozwiązania umowy o pracę

2. Jak ma na np. 2.04.07 (data złożenia wniosku) to oprócz formułki jak wyżej to pisze jeszcze  np. 2.04.07 legitymuje sie stażem pracy 29 lat i 6 miesięcy. No i jesteśmy w domu

3. I 31 sierpnia nauczyciel idzie do ZUS tylko ze świadectwem pracy

szwedka21-05-2007 19:21:57   [#16]
Super teraz jestem dzięki wam coraz mądrzejsza ,po  prawie roku mojego dyrektorowania ,a chce powiedzieć , że byłam całkowicie zielona w sprawach kadrowych i tych wszystkich finansowych , ale teraz dzięki wam każdy dzień wnosi coś nowego .
ulkowa21-05-2007 19:25:34   [#17]

I sam zobacz nie póżniej niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia na emeryturę. Nie ma określonego terminu kiedy można. Czyli może nawet pół roku wcześniej.

Wiem, że są ZUSy co nie chcą przyjmować wniosków z art. 88 jak nie jest rozwiązana umowa ale to chyba jednak wyjątki. My piszemy zaświadczenie, podobne jak świadectwo pracy.

Ja ze swojej strony polecam złożenie wniosku już dzisiaj. To tak dla pewności

DYREK21-05-2007 19:26:45   [#18]

ulkowa

Dzięki:-)

Masz rację teraz tak można. Zapomniałem o wystąpieniu ZNP do ZUS

DYREK21-05-2007 19:28:07   [#19]

Decyzja członka Zarządu ZUS w sprawie postępowania z wnioskami nauczycieli o przyznanie emerytury

 

CZŁONEK ZARZĄDU

ZAKŁADU   UBEZPIECZEŃ                                        Warszawa, dnia  31.01.2007r
SPOŁECZNYCH

 

SEn 6110 - 138/06                                                           

                                                                                      Pan

Krzysztof Baszczyński

Wiceprezes

Zarządu Głównego

Związku Nauczycielstwa Polskiego

Ul.Smulikowskiego 6/8

00-389 Warszawa

|        ^~-i^'^A_^'                           '                     -                                       -                                l

 Szanowny Panie Prezesie !

Odpowiadając na pismo Pana Prezesa z dnia 14.12.2006r, znak: ZPE/022/8-48/GDWR/06 w sprawie wyjaśnienia sposobu realizacji uprawnień emerytalnych wynikających z art.88 ustawy z dnia 26.01.1982r- Karta Nauczyciela, uprzejmie wyjaśniam.

Przepisy art.88 ust.1 Karty Nauczyciela jednoznacznie określają warunki wymagane do uzyskania emerytury z tytułu pracy nauczycielskiej. Jednym z tych warunków jest rozwiązanie przez nauczyciela na swój wniosek stosunku pracy. Oznacza to, że ustalenie prawa do tego świadczenia jest możliwe wyłącznie po spełnieniu wszystkich wymaganych tym przepisem warunków, a tym samym organy rentowe są zobowiązane do żądania przedłożenia świadectwa pracy z adnotacją, że stosunek pracy został rozwiązany na wniosek nauczyciela. Należy mieć również na uwadze fakt, iż nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948r. a przed dniem          1 stycznia 1969r., dla skorzystania z uprawnień do emerytury bez względu na wiek, muszą rozwiązać stosunek pracy najpóźniej z dniem 31 grudnia 2007r.

Uwzględniając szczególną sytuację prawną tej grupy nauczycieli informuję, że poleciłam Oddziałom ZUS, aby w przypadku zgłoszenia wniosku o to świadczenie przed rozwiązaniem stosunku pracy - w decyzji odmawiającej prawa do emerytury było jednoznaczne stwierdzenie, iż osoba zainteresowana udowodniła wymagany staż pracy, a jedyną przyczyną odmowy świadczenia jest nie rozwiązanie przez nauczyciela, na jego wniosek, stosunku  pracy.

                                                                                    

                                                           

CZŁONEK ZARZĄDU                                                                                           

mgr Wanda Pretkiel

 

julio21-05-2007 19:57:16   [#20]
Czy wg Was istnieje jeszcze jakaś szansa na przedłużenie terminu odejścia na emeryturę z art.88 poza rok 2007? Czy jest już po sprawie ?
ulkowa21-05-2007 20:13:35   [#21]

Juz to może byc po sprawie. Nie wierzę, że ustawa dot. nauczycieli stanowi ważny problem do Sejmu. A jeżeli nawet wejdzie w życie to już będzie za pożno dla wielu nauczycieli.

Dzięki DYREK, za to pisemko wyżej. U nas zawsze przyjmowali wnioski ale przda się innym

jannow21-05-2007 21:36:14   [#22]

a może jeszcze jest szansa?

Aktualności

Emerytury pomostowe dla nauczycieli

Nauczyciele domagają się od rządu bezterminowego utrzymania obecnych zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek.
/**/

Na początku przyszłego tygodnia rząd ma podjąć decyzję dotyczącą zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury przez nauczycieli. Solidarność domaga się wykreślenia art. 88 pkt 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.). Przepis ten określa, że nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r. zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek tylko do 31 grudnia 2007 r.

- Wykreślenie tego przepisu spowoduje, że nauczyciele będą mogli bezterminowo przechodzić na emeryturę na takich samych zasadach jak przed 1999 rokiem - mówi Wojciech Jaranowski, rzecznik prasowy Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

Nie wiadomo tylko, czy takie rozwiązanie zyska akceptację całego rządu. Przeciwnikiem przyznania bezterminowego prawa do wcześniejszych emerytur dla tej grupy zawodowej jest bowiem wicepremier Zyta Gilowska. Z tego też powodu związkowcy chcą spotkać się z premierem Jarosławem Kaczyńskim.

- Obecnie sprawą najważniejszą jest rozwiązanie problemu nauczycieli, którzy w tym roku uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury. Karta Nauczyciela nakłada na te osoby obowiązek rozwiązania stosunku pracy do końca roku, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela wypowiedzenia. W praktyce to oznacza, że nauczyciele muszą złożyć wypowiedzenia do końca maja - wyjaśnia Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Według Pawła Wypycha, podsekretarza stanu w Kancelarii Rady Ministrów, zmiana dotycząca rozwiązywania prze nauczycieli stosunku pracy, której domagają się związkowcy, znalazła się w projekcie ustawy o emeryturach pomostowych. Jest on w trakcie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Zgodnie z nim nauczyciel, który spełni wymagania stażowe w tym roku, będzie mógł rozwiązać stosunek pracy po 31 grudnia 2007 r. Zdaniem związkowców takie zapewnienia to za mało.

- Kuratorzy i dyrektorzy szkół powinni otrzymać pismo od ministra edukacji, w którym zostaną podane informacje dotyczące nowych zasad przechodzenia na emeryturę bez względu na wiek. Jeśli nauczyciele nie dostaną wiążących zapewnień rządu, to wielu z nich, może to być nawet - 50 tys. osób, pod koniec maja złoży wypowiedzenia - ostrzega Sławomir Broniarz.
Bożena Wiktorowska

Źródło: Gazeta Prawna
Opublikowano: 2007-05-18
Marek Pleśniar22-05-2007 09:47:58   [#23]

Rząd zafundował nauczycielom prawny chaos

Leszek Kostrzewski 2007-05-21, ostatnia aktualizacja 2007-05-21 20:34

Ponad 40 tys. nauczycieli z całej Polski ma tylko dziewięć dni na decyzję, czy zwolnić się z pracy, czy nie. Od tego zależy, jaką będą dostawać emeryturę.

Zobacz powiekszenie
fot. PIOTR BERNAŚ
Karta nauczyciela, na podstawie której nauczyciele przechodzą teraz na wcześniejszą emeryturę, wygasa z końcem roku. Później będą wypłacane dużo niższe, nawet o 400 zł, tzw. emerytury pomostowe.
var rTeraz = new Date(1179819973375); function klodka (ddo) { if (rTeraz.getTime()>=ddo.getTime()) document.write(''); }
1-->
Bożena Bekier, 51-letnia nauczycielka wychowania fizycznego z I LO w Pabianicach, w tym roku będzie miała 30 lat stażu wymagane do wcześniejszej emerytury.

Pani Bożena chciałaby jednak jeszcze dwa lata popracować.

- Dyrektor szkoły mówi mi jednak, żebym się szybko zwolniła, bo jeśli tego nie zrobię, już nigdy nie przejdę na wcześniejszą emeryturę. Ale w telewizji słyszę od pani minister pracy, że mogę pracować dalej i żadnych przywilejów nie stracę. To co mam robić? - pyta.

W podobnej sytuacji jest jeszcze siedem nauczycielek z jej szkoły.

Zwalniać się czy nie?

Jak napisaliśmy wczoraj, Karta nauczyciela, na podstawie której nauczyciele przechodzą teraz na wcześniejszą emeryturę, wygasa z końcem roku. Później będą wypłacane dużo niższe, nawet o 400 zł, tzw. emerytury pomostowe.

Poza tym na wcześniejszej emeryturze będzie można dorabiać w szkole, na pomostówce już nie.

Nauczyciele mający 30 lat stażu (to około 40 tys. osób), chcąc mieć gwarancję zachowania obecnych uprawnień, musieliby więc przejść na wcześniejszą emeryturę w tym roku. A dokładnie do 31 maja (zgodnie z Kartą nauczyciela) - dyrektorzy szkół muszą bowiem z wyprzedzeniem zaplanować kadry na następny rok szkolny.

Potwierdza to komunikat na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

I o to jest cała awantura.

Minister pracy Anna Kalata razem z Andrzejem Lepperem trzy tygodnie temu ogłosiła, że nauczyciele, nawet jeśli nie zwolnią się do 31 maja, nie stracą prawa do przywilejów.

Podobnie twierdzi Paweł Wypych, minister w kancelarii premiera i szef rządowego zespołu ds. ubezpieczeń. W komunikacie skierowanym do nauczycieli sprzed kilku dni podkreśla: "nie trzeba się zwalniać".

Pani Paulina z warszawskiej podstawówki: - Gdy mówię to dyrektorowi swojej szkoły, wzrusza ramionami. Odpowiada, że na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji Narodowej wciąż jest komunikat, że zwalniać się trzeba.

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz mówi o chaosie w całej Polsce: - Ludziom puszczają nerwy, krzyczą, żebyśmy coś zrobili.

Broniarz przyznaje, że część dyrektorów namawia nauczycieli do odchodzenia ze szkoły, inni chcą, żeby pracowali.

Nieco mniej podzielone są samorządy (organy założycielskie szkół).

- Wójtowie i burmistrzowie w większości namawiają do dalszej pracy. Ale to jest w ich interesie, nie chcą płacić nauczycielom trzymiesięcznych odpraw - wyjaśnia Broniarz.

Według ZNP, gdyby w całym kraju wszyscy nauczyciele chcieli w tym roku odejść na emeryturę, samorządy musiałyby wydać na odprawy 400 mln zł.

Związkowcy jutro mają się spotkać z premierem Jarosławem Kaczyńskim.

Chcą jasnej odpowiedzi: zwalniać się czy nie?

Uwierzcie w obietnice

Paweł Wypych zapewnia, że zapis o przedłużeniu nauczycielom praw do wcześniejszej emerytury jest w tzw. ustawie pomostowej, która właśnie trafiła do konsultacji w Komisji Trójstronnej.

- Żeby nauczyciele mieli 100 proc. pewności, że nie muszą się zwalniać, ustawa musiałaby być do końca mają podpisana przez prezydenta. A wiadomo, że jest to niemożliwe - tłumaczy Wypych.

Prosi więc nauczycieli, aby uwierzyli w obietnice minister pracy. - Z całą pewnością mogę zapewnić, że jak ustawa pomostowa będzie przyjęta, to problem zniknie - mówi.

Najbardziej niecierpliwi nauczyciele nie zamierzają jednak czekać i już się zwalniają.

Ryszard Mamprejew, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Sopocie: - Myślę, że odejdą wszyscy, którzy mogą. W grudniu z mojej szkoły odeszły trzy osoby, teraz na wcześniejszą emeryturę szykuje się sześcioro kolejnych nauczycieli. Po wielu latach w zawodzie ludzie mają dosyć i trudno im się dziwić.

Zbigniew Drozdowicz, dyrektor Zespołu Szkół Budownictwa Okrętowego z Gdyni: - Ja sam mam 62 lata i zamierzam przejść na wcześniejszą emeryturę. Podobnie w mojej szkole postąpi jeszcze dwóch innych nauczycieli. Dylemat mają jedynie osoby samotne. Dla nich emerytura na poziomie 1000-1200 zł może oznaczać problemy z utrzymaniem się. I tylko to ich może powstrzymać.

Źródło: Gazeta Wyborcza
jannow22-05-2007 13:33:43   [#24]
no to czekamy co dzisiaj powiedzą po spotkaniu które podobno trwa...
dhausner22-05-2007 15:30:22   [#25]
nie ma spotkania jutro ma być, ale kto uwierzy na gębę??????
Konto zapomniane22-05-2007 16:38:48   [#26]
http://wiadomosci.onet.pl/1540020,11,item.html
AnJa22-05-2007 17:11:05   [#27]
czyli:
Nauczyciele, którzy do końca 2007 r. uzyskają - zgodnie z obecnymi przepisami Karty Nauczyciela - uprawnienia do przejścia na wcześniejsze emerytury, będą mogli przejść na nie również po 1 stycznia 2008 r. - wynika z komunikatu rzecznika rządu Jana Dziedziczaka.
Obecnie, zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący skorzystać z nich muszą złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.

W komunikacie Dziedziczak wyjaśnił, że w przekazanym pod koniec kwietnia do konsultacji społecznych i międzyresortowych projekcie ustawy o emeryturach pomostowych, zaproponowano zmianę art. 88 Karty Nauczyciela, polegającą na odstąpieniu od spełnienia do końca 2007 r. warunku rozwiązania stosunku pracy.
...
Tytułem komentarza:
Był, jest będzie! Burdel znaczy!
Jestem tak dziwacznie urodzony, że pod lustrację podlegam, pod emweyturę wczesniejszą nie. Chyba Mamę pozwę- bo innych winnych znaleźć nie umiem.
DYREK22-05-2007 19:44:54   [#28]

dla ochłody;-)

Nauczyciele chcący skorzystać z wcześniejszej emerytury muszą złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja. Jeszcze Sejm nie zmienił KN .                          Wypowiedź  p. Dziedziczaka nie stanowi prawa, a jak Sejm nie uchwali?
beera22-05-2007 19:52:11   [#29]
ciekawam DYRKU, jakie decyzje w tym wszystkim podejmiesz?
Krzysztof Pom22-05-2007 19:53:53   [#30]

Słusznie, DYRKU

Niejeden spektakl cyrkowy na Wiejskiej już pokazali. Ja mówię moim nauczycielom: idźcie, przynajmniej wiecie jaki bedzie przelicznik emerytury, a nie wiadomo,. co w cyrku wymyslą za pół roku w tej sprawie.

DYREK22-05-2007 22:13:27   [#31]

asia

decyzja podjęta, kompletuję konieczne dokumenty, wolę nie ryzykować w tak ważnej sprawie:-)

 

jannow22-05-2007 22:15:56   [#32]
a ja chyba zaryzykuję...
zgredek22-05-2007 22:17:53   [#33]
dyrku - szkoda - mądrym dyrektorom nie powinni przyznawać emerytur
DYREK22-05-2007 22:22:57   [#34]
:-)
kizik23-05-2007 07:31:38   [#35]

projekt ustawy pomostowej

Projekt z dnia 27 kwietnia 2007 r.
USTAWA
z dnia...............2007 r.
o emeryturach pomostowych
Art. 35.
W ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674,
z późn. zm 8) .) w art. 88 ust. 2a otrzymuje brzmienie:
„2a. Prawo do emerytury na warunkach określonych w ust. 1 przysługuje również
nauczycielom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r.,
bez względu na wiek, jeżeli nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo
złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu
emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu
państwa, oraz spełnili warunki do uzyskania emerytury określone w ust. 1, z wyjątkiem
warunku rozwiązania stosunku pracy, w ciągu dziewięciu lat od dnia wejścia w życie
ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń
Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.9) ).”.
Art. 39 .
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.


Jest chyba jedno ale? Wg obowiązujących przepisów nauczyciel chcąc przejść na emeryturę wg "starych zasad" musi rozwiązać stosunek pracy do 31.12.2007r. Projekt powyższej ustawy ma wejść 1.01.2008r.

Wydaje mi się, że to jest pułapka.
Pozdrawiam
Terina23-05-2007 08:50:58   [#36]
To znaczy, ze przechodząc po 1.01.2008 musi juz przejśc według nowych zasad ?
Czy prawidłowo myslę ?
julio23-05-2007 10:04:11   [#37]

No nie wiem o jakich nowych zasadach myślisz?

Do końca 2007 można przejść rozwiązując stosunek pracy, po 1.01.2008 można przejść jeśli się mogło do końca 2007. Rok 2008 jest ostatnim w którym ZUS nalicza emeryturę wg starych zasad, po 2008 to się zmienia. Wynika z tego że ten rok można poczekać i zyskać, póżniej to już może nie, trzeba by to policzyć.

W czym zatem problem, gdzie jest pułapka? jedyna to chyba ta że nie jest to jeszcze prawem tylko propozycją noweli?

kizik23-05-2007 12:50:05   [#38]

do #37

proszę przeczytać w #23 pierwsze zdanie pod zdjęciem. Czy to nie jest pułapka?
julio23-05-2007 13:03:10   [#39]
no nie zupełnie, bo poprawka  o której mowa w #35 do art.88 spowoduje że KN nie wygaśnie w tym artykule
DYREK23-05-2007 14:19:17   [#40]

 

http://wiadomosci.onet.pl/1540621,11,item.html

"Według Broniarza, różnica zdań dotyczyła propozycji rządu dotyczących wcześniejszych emerytur oraz emerytur pomostowych. - W projekcie ustawy o emeryturach pomostowych zapisano tylko część nauczycieli. Reszta jest odesłana do projektu rozporządzenia - powiedział.

Na ten temat ZNP chce rozmawiać z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim, który w rządzie odpowiada za sprawy emerytalne."

DYREK23-05-2007 14:31:28   [#41]

"Premier zapowiedział, że nauczyciele, którzy nabyli prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę w maju 2007, nie będą musieli tego robić teraz. Swoje prawo do wcześniejszej emerytury nauczyciele będą mogli wykorzystać, kiedy zechcą: za rok, dwa, a nawet trzy lata."

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,4155954.html

ace23-05-2007 14:39:29   [#42]
czy jest szansa na to by nauczyciel miał 30 lat pracy w 2008 r w tym 20 przy tablicy i przeszedł na wcześniejsza emeryturę w 2008r?
dyrlo23-05-2007 14:50:21   [#43]

DYREK

Chyba chodzi o grudzień 2007 a nie maj
DYREK23-05-2007 14:57:28   [#44]

maj - wypowiedzenie 3 m-ce, rozwiązanie umowy 31.08

można do 31. 12 - jeżeli dyrektor wyrazi zgodę na porozumienie stron

Misza23-05-2007 15:23:41   [#45]
A ja tam wszystkim moim koleżankom radzę, zeby jak już sie załapały poszly na te wczesniejsze emerytury do konca tego roku. Nie jest ich w naszej szkole tak wiele i jakoś dyrekcja sobie poradzi.
julio23-05-2007 16:09:02   [#46]

Takie rozwiązanie jest dobre dla dyrekcji bo ułatwia przydział godzin i w ogóle rozwiazuje problem kadrowy, ale dla odchodzących...

Odchodząc za rok czyli w 2008 zyskujemy

- 1.3% za kolejny rok do podstawy wymiaru

- 8-10% na pensji z racji obniżenia klina    podatkowego

- wyższą kwotę bazową w 2008 od której będzie liczona emerytura(a płace rosną coraz szybciej)

reasumując przez rok wyższa płaca a po roku wyższa (wg pobieżnych wyliczeń) o około 100zł emerytura !!! Chyba warto rok zaczekać?

DYREK23-05-2007 16:30:51   [#47]
Przy założeniu, że nie nastąpi zmiana w sposobie naliczania emerytur
beera23-05-2007 20:19:42   [#48]
29 maja, godzina ósma rano. Wtedy w części szkół zastrajkują nauczyciele. Ostrzegawczy protest potrwa dwie godziny. Ci nauczyciele, którzy zdecydowali się na strajk, przyjdą do pracy, ale nie będą prowadzić lekcji.
Premierowi nie udało się odwieść nauczycieli od protestu. Tuż po spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim Związek Nauczycielstwa Polskiego podtrzymał decyzję o przeprowadzeniu w przyszły wtorek dwugodzinnego strajku ostrzegawczego. - Zabrakło konkretów - mówią nauczyciele.

Jak mówią związkowcy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, strajk ma być "żółtą kartką" dla rządzących. Jeśli to nie poskutkuje, zastanowią się nad bardziej radykalną formą protestu.

Jak mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz po spotkaniu z premierem Jarosławem Kaczyńskim, postulaty o podwyżki nauczycieli znalazły zrozumienie u premiera. - Teraz trzeba szukać rozwiązań, które pozwolą zrealizować podwyżki - powiedział. - Nie może być tak, by początkujący nauczyciel zarabiał 900 złotych, to się musi zmienić - powiedział na spotkaniu premier.

W propozycjach rządu zabrakło jednak konkretów, dlatego ZNP zdecydował się na strajk. Ponadto według Broniarza, różnica zdań dotyczyła propozycji rządu dotyczących wcześniejszych emerytur oraz emerytur pomostowych. Na ten temat ZNP chce rozmawiać z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim, który o niedawna odpowiada w rządzie za sprawy emerytalne. Jutro zostanie ustalony termin spotkania przedstawicieli ZNP z Gosiewskim. Natomiast rozmowy na temat ewentualnego wzrostu płac nauczycieli poczekają do wakacji.

Wcześniej związkowcy spotkali się z wicepremierem i ministrem edukacji Romanem Giertychem. Minister podkreślił, że jeśli chodzi o podwyżki płac, to nauczyciele mają w nim sojusznika.

Prośbę do szefa rządu o pilne spotkanie związek wystosował w ubiegłym tygodniu. Związkowców nie satysfakcjonuje propozycja rządu w sprawie ich emerytur. Prezes związku Sławomir Broniarz w liście do szefa rządu napisał, że ZNP liczy na wsparcie premiera przy staraniach o nowelizację ustawy Karta Nauczyciela, dzięki której nauczyciele nie utraciliby z końcem 2007 roku możliwości odejścia na wcześniejsze emerytury. Sprawa jest o tyle pilna, że choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący skorzystać z nich muszą złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed planowanym odejściem ze szkoły - czyli do końca maja.

Związek domaga się ponadto objęcia nauczycieli emeryturami pomostowymi i zwiększenia nakładów na oświatę.

Obecnie, zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym.
jannow23-05-2007 20:47:56   [#49]

http://www.kprm.gov.pl/070523-1.htm

Podczas spotkania przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego z premierem Jarosławem Kaczyńskim zadecydowano, że w trakcie zbliżającej się przerwy wakacyjnej dojdzie do rozmów z nauczycielami w sprawie ich postulatów płacowych - emerytur pomostowych i wzrostu wynagrodzeń. Szef rządu podkreślił, że ci nauczycie, którzy uzyskają prawo do wcześniejszych emerytur już w tym roku, także w następnych latach będą mogli z tego prawa skorzystać. Obie strony oceniły, że dzisiejsze, ponadgodzinne spotkanie przebiegało w bardzo dobrej atmosferze.

Zola24-05-2007 06:52:02   [#50]

2 godziny, rozumiem, ale co jak nauczyciel zapisał sie, że strajkuje a nie ma  w tym czasie lekcji, potraca mu sie, co ?
a jak nie strajkuje i nie ma lekcji, może mu  dyrekcja zlecic opieke nad młodzieżą a moze zajecia dydaktyczne ? a zapłaci mu za to?
niestety zauważyłam że zapisali się na strajk ci co nie maja w tym czasie lekcji, ci co maja chca pracować, strakuje takze nauczyciel na zwolnieniu rehabilitacyjnym, który od października jest nieobecny w szkole, jak to się rozwiązuje finansowo

strony: [ 1 ][ 2 ]