Forum OSKKO - wątek

TEMAT: urlop bezpłatny
strony: [ 1 ]
fredi20-12-2002 15:03:19   [#01]
pracownik jest na urlopie bezpłatnym.
W tym czasie jego etat uległ redukcji do 0.25 etatu.
Urlop bezpłatny mu się kończy.
Co powinienem zrobić ?
joszka20-12-2002 18:40:50   [#02]

a co zrobić

gdy wraca a stanowiska juz nie ma
fredi21-12-2002 08:27:20   [#03]

oba przypadki są podobne.

a co jeżeli on chce dalszego bezpłatnego na rok?

Ewa z Rz21-12-2002 08:42:25   [#04]

Zwolnić!

Jak nie chce pracować to nie musi...

A dyrek nie musi udzielać urlopu bezpłatnego, poza oddelegowaniem do samorządu czy sejmu, zz, ko i ke.

Gaba21-12-2002 09:41:18   [#05]

Urlop bezpłatny jest dobra wolą pracodawcy - można go dać, ale tez i nie trzeba, nie jest też tak jak napisała Ewa, że nie dajemy urlopu tylko zwalniamy.

 

Sprawa wg mnie wygląda tak - odmawiasz urlopu i ma wrócić do pracy ze wszelkimi konsekwencjami dla Ciebie i dla niego. Jeżeli brak jest godzin dla nauczyciela, bo jest to nauczyciel, to płacisz całą pensję/lub zgłaszasz do gminy i gmina przekieruje go na wakat i on musi na ten wakat przyjąć. Niestety jest tak i albo on się stawia do pracy i wyrabia wszystkie zastępstwa, w terminach ustawowych do dnia 30 maja wręczasz mu informację o... braku godzin, o art. 20, co tam możesz tylko prawnie zrobić.

Na te brakujące 0,25 dajesz mu stale (niepłatne oczywiście zastępstwa), jak go nie obsadzisz, to ma płatne 0,25 etatu czyli ok.5 godzin za friko.

 

Jeżeli jest to pracownik obsługi, nie udzielasz mu urlopu, przychodzi do pracy i dajesz mu zwolnienie w zależności od stażu pracy, w to się wlicza teraz urlop, płacisz za miesiąc lub dwa i niestety po sprawie.

Dopiero po dwóch latach udzielonego urlopu można zwolnić pracownika, dlatego, że był na urlopie.

 

No, chyba ze się przepisy tak pozmieniały, że już nić nie kumam.

Ewa z Rz21-12-2002 10:29:32   [#06]

Dobrze, gaba.

Czytasz dokładnie i ze zrozumieniem.

W przeciwieństwie do mnie... ;-)

fredi22-12-2002 08:34:59   [#07]

to jest laborant.

Gdzie znajdę to, że po 2 latach bezpłatnego urlopu mogę go zwolnić?

Ewa z Rz22-12-2002 08:43:23   [#08]

To dotyczy n-la

KN art 70 ust 2
fredi22-12-2002 13:21:36   [#09]
laborant to niestety nie nauczyciel
Ewa z Rz22-12-2002 14:59:19   [#10]

dlaczego niestety?

przeciez z nie-nauczycilelem o wiele łatwiej rozwiazac stosunek pracy - nie trzeba czekac tych 2 lat... Tu obowiazuje tylko KP
fredi22-12-2002 18:35:03   [#11]

TAK, TYLKO 31 grudnia konczy urlop bezpłatny.

Czy w czasie urlopu mogę dac wypowiedzenie?

fredi22-12-2002 22:01:25   [#12]

1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;

2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

 

ale czy urlop bezpłatny to własnie to czym mowa wyżej?

Ewa z Rz23-12-2002 05:47:54   [#13]

według mnie: Tak

Ja bym zwolniła.

Urlop bezpłatny - to dobra wola pracodawcy, która zawsze się może wyczerpac... Poza tym, jeśli zlożył pismo o przedłużenie tego urlopu, to można potraktować je jako oświadczenie woli - pracownik nie ma zamiaru na razie podjać pracy - a "dobra wola" pracodawcy się skończyła - wobec tego zwolnienie.

Ewentualna sprawa w sądzie pracy do wygrania z uwagi na pismo w sprawie przedłużenia urlopu bezpłatnego i w/w zapis w KP.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]