Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zastępstwa
strony: [ 1 ][ 2 ]
w z11-03-2007 00:19:57   [#01]

płatne, czy niepłatne....? jak jest u Was w szkole?

jeżeli płatne są nie wszystkie zastępstwa - jakie kryterium wyboru jest najlepsze? czy macie może regulaminy zastępstw płatnych/niepłatnych?

aleksandra200411-03-2007 01:22:54   [#02]
nauczyciel przedmiotowiec 100%
nauczyciel innego przedmiotu bo i tak bywa tylko za opiekę - grosze - raczej nikt nie chce isć więc dyro lub sprzątaczka pilnuje albo wożna
Gaba11-03-2007 04:38:57   [#03]

Każdy nauczyciel ma płacone 100%, o tym  mówi karta nauczyciela art. 35.

Jeżeli jest u Was inny regulamin, nalezy go oprotestować i np. skierowac do kontroli nadzorczej, do PIP, itp. - lub po prostu

Osoby uchylające sie od wykonywania poleceń (polecenie pójścia na zastęstwo, co jest poleceniem służbowym kieroniak zakładu pracy są kiepskie - mozna żadać wyjasnienia na piśmie i przestaje być tak wesoło i dowcipnie złośliwie...) mogą zostać zwolnione z pracy. Ja zwolniłam już 2 nauczycieli, jedną panią aniglistę, za podobne zachowanie.

Rady typu - niech pilnuje sprzątaczka lub woźna sę po prostu żenujące  (podobno pisze to były dyrektor). Te osoby nie mają uprawnień.

PS. Zapewniam Cię, że za taką postawę, nawet mimo ochrony przez mianowanie zwolniłabym Cię Aleksandro, bo to się da zrobić. Da się zrobić lege artis. Szkoła by była spokojniesza, a Ty przestałabys mielić po próznicy.

Alutok11-03-2007 07:38:45   [#04]
Czy w przypadku Zespołu praktykujecie "wysyłanie" nauczycieli na zastępstwa do szkoły z którą nie mają umowy? Nauczyciel z podstawówki idzie na zastępstwo do gimnazjum – i odwrotnie.
elrym11-03-2007 09:02:51   [#05]
u mnie zastępstwa wszystkie płatne, pani bibliotekarka też otrzymuje zapłatę, a swoje godz. odrabia
skrzat11-03-2007 09:30:28   [#06]
u nas W OGÓLE nie ma pieniędzy na płatne zastępstwa, więc nie zastępujemy nieobecnych. zwalnia się uczniów, rozdziela, robi przesunięcia w planie, grupy się łączy...

gabo, za co zwolniłabyś aleksandrę?? bo ja zwolniłabym dyrektora za to pilnowanie przez woźną czy sprzątaczkę.
frigg11-03-2007 09:46:43   [#07]

Gabo

Czy można prosić panie bibliotekarki o zastąpienie nieobecnego nauczyciela w godzinach  ich pracy (mają do

dyspozycji czytelnię z komputerami). Niekiedy jest tak, ze nikogo innego nie ma  i wtedy, ku ich

świętemu oburzeniu sprowadzam dzieci do czytelni (są dwie panie).
Alutok11-03-2007 09:55:15   [#08]
U mnie oburzeni są niektórzy nauczyciele, bo ja uważam, że nie powinni "chodzić" na zastępstwa do szkoły w której nie mają umowy. Mamy zespół (SP+G).
w z11-03-2007 10:36:48   [#09]
a zastępstwa w tzw. "okienku" nauczyciela?....
dwalcz11-03-2007 11:01:29   [#10]
Ja mam bardzo mało okienek i niestety jak kogoś nie ma to sam chodzę lub zmieniam plan
Gaba11-03-2007 12:05:10   [#11]
skrzacie, zwolniłabym Aleksandrę za niewykonanie polecenia słuzbowego, przecież nie za żenujące rady.
frigg11-03-2007 12:13:45   [#12]

Gabo!!!!

Czy Ty mnie widzisz? Ratuj i doradź Mądra Kobieto :-)
beera11-03-2007 12:16:11   [#13]

frigg

trudno powiedziec " nie mogą", raczej " nie powinny", podobnie jak pedagodzy i psychologowei szkolni (ba- nawet n-le świetlicy, jesli liczba dzieci w świetlicy, po wysłaniu tam klasy miałaby przekroczyc liczbę dzieci  okresloną w statucie)

bibliotekarki mogę je wykonywać bezplatnie tylko w wypadku ustalenia we wrzesniu, ze muszą w ciągu roku wypracowac np. 30 godzin lekcji bibliotecznych realizowanych w przypadku nieobecności n-li

Jesli wexmiesz pod uwagę, że:
Art. 35. 2a. Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.

i dodatkowo zakres obowiązkow nauczycieli biblioteki- jak rozumiem obliczony na 30 godzin, to w razie sprawy w sądzie n-l może udowodnic, ze w związku z przydzieloną przez dyrektora godzinę zajęć w związku z nieobecnoscią innego nauczyciela, swoje zajęcia ( bibliotekarskie) musiał wykonywać po czasie okreslonym przez pensum.

Najlepiej więc okreslic ile zajęc z uczniami powinien bibliotekarz przeprowadzić w ciagu roku i wówczas posyłania do nich dzieci w sytuacji nieobecnosci jest oczywiste i nie budzi żadnych problemów.

frigg11-03-2007 12:16:16   [#14]
#5 u mnie zastępstwa wszystkie płatne, pani bibliotekarka też otrzymuje zapłatę, a swoje godz. odrabia

Może tak???
beera11-03-2007 12:17:02   [#15]

ups

pisałam, zanim frigg wołał madrą kobietę

;))

beera11-03-2007 12:17:52   [#16]

frigg

MUSI tak być

beera11-03-2007 12:18:19   [#17]
( oczywiście po wykorzystaniu puli tzw" godzin bibliotecznych")
frigg11-03-2007 12:18:44   [#18]

asiu

Bardzo dziękuję - uporządkuję sprawę. Czułam, ze coś jest "nie tak".
beera11-03-2007 12:26:48   [#19]
:)
frigg11-03-2007 12:30:03   [#20]

kochana asiu

przepraszam , nie tak  to miało być  - a to dla Ciebie
http://www.icq.com/friendship/pages/browse_page_18965.php
beera11-03-2007 12:32:59   [#21]

:)))


frigg- ja sobie zażartowałam, bo się aż prosiło do spuentowania Twoje zawołanie

............

natomiast ten przepraszacz przyprawił mnie o lzy ze śmiechu

:))))))))))))))))))))))))))))))))))

frigg11-03-2007 12:34:35   [#22]
cudny - prawda? dostałam go kiedyś od mojego własnego dziecka
frigg11-03-2007 12:37:22   [#23]

asiu

mam jeszcze jedno pytanie : może nie do tego wątku,
nauczycielka mojego syna przedwczoraj pożegnała klasę(IIgim.) , klasa dwujęzyczna - pani zaskoczyła wszystkich. Nic na to nie wskazywało - co mogło się wydarzyć (żadna ciąża, ani przeprowadzka - tyle tylko wiem) Uczyła angielskiego i była bardzo dobra.
beera11-03-2007 12:37:56   [#24]

zapisałam sobie do ulubionych

bo mam często powody by przepraszac:)))

ankate11-03-2007 13:20:41   [#25]
A jeszcze mam takie wycieczka do kina - wcześniej zaplanowana, jedna z nauczycielek organizatorek na zwolnieniu, czy wysyłając inną poza godzinami jej pracy powinno się zapłacić czy w ramach 40 godz. pensum?
ergo11-03-2007 13:34:00   [#26]

o, asia

oby inni dyrektorzy tak myśleli o zastępstwach w świetlicy...

Czy sądzisz, że nauczyciel świetlicy może ( powinien ) odmówić przyjęcia takiej grupy uczniów do świetlicy,

która z tymi dziećmi, które już ma opod opieką przekraczają 25  ( tak jest w rozporządzeniu o ramowych

statutach ) ?

W jakiej formie należy takie zastępstwo przydzielić i w jakiej można odmówić przyjęcia ?
Gaba11-03-2007 14:21:39   [#27]
Nalezy odmówić, jeżeli są złamane przepisy.
skrzat11-03-2007 15:04:08   [#28]

gabo

nic juz nie rozumiem...

najpierw piszesz, że odmowa to powód do zwolnienia, a teraz "Nalezy odmówić, jeżeli są złamane przepisy."

ta odmowa równiez zwiazana jest z łamaniem przepisów - płacenie innych stawek za zastepstwo niż każą przepisy.

drążę, bo chcę wiedzieć: czy nauczyciel może odmówić dyrektorowi zastępstwa, jeżeli to zastępstwo ma odbyć sie ze złamaniem przepisów.
Gaba11-03-2007 15:15:42   [#29]

Ależ mozna odmówić... - u mnie jest napisane w regulaminie pracy

nie ma tu nic sprzecznego, pomalutku... - gdyby mi nauczycielka wyprawiała takie cyrki, jak opisuje Aleksandara z uwagami o sprzątaczkach i woźnych, tobym miała dawno zrobioną notatkę i czekała na ruch słuzbowy i pierwszą okazję do pożegnania, bo łamie etykę zawodową. Mamy dośc problemów własnych, by tolerować takie osoby. W szkole mamy raczej spokój. Żołądkuję się raczej tylko ja.... ;-)))

Nauczyciel nie może odmówić pójścia na zastępstwo z przyczyn ekonomicznych - przyczyny ekonomiczne nie sa podstawą do odmowy opieki nad dziećmi.... - przyczyny ekonomiczne, niepłacenie lub płacenie stawki naruszającej stawkę osobistego zaszeregowania nalezy prostowac na drodze sporu z pracodawcą. Zgadzam się w pełni, że to świństwo - nie płacić nauczycielowi.

- do sądu z dyrektorem/dyrektroami, którzy nie potrafili wywalczyc, gdy trzeba było, przestrzegania prawa nauczyciela do zapłaty. Trza było zaskarzyć taki regulamin.

Pracownik ma prawo bezwględnie odmówić (pisze się to na piśmie) wykonania polecenia słuzbowego, gdy narażone są dzieci na niebezpieczeństwo - np. 30 osób na wf!

- np. nauczycielka z Gdańska, która zostawiła dzieci w klasie i sobie poszła... a potem sie tłumaczyła, że dostała polecenie słuzbowe... - winna odmówić na piśmie.

aleksandra200411-03-2007 16:01:20   [#30]

gabo

mielisz po próżnicy!
czytaj dokładniej nie po łebkach.
Wolnosć Tomku w swoim domku!
Gaba11-03-2007 16:09:44   [#31]
Proszę o zachowanie godne tego forum, bo jest to wielkie wyróżnienie móc tutaj wypowiadać się.
skrzat11-03-2007 17:23:10   [#32]
znowu
:-O
beera11-03-2007 17:43:57   [#33]

Renata- po pierwsze, miej na podorędziu przepisy.

Jesli zostanie Ci na piśmie przydzielone zastępstwo niezgodnie z przepisami powinnas o tym na pismie poinformowac dyrektora. Jednoczesnie powinnaś poinformowac go, że taki stan rzeczy zagraża bezpieczeństwu uczniów(jesli zagraża).

Nie odmawiałabym tego zastępstwa, bo to dyrektor jest odpowiedzialny za organizację działań w szkole.

W dodatku biorąc pod uwagę, że klasy mogą miec np. 30 osob, a grupa w świetlicy nie, uważam przepis za dość... nieżyciowy i rozumiem dyrektora, gdy się boryka z problemem " co zerobic, gdy nagle zachoruje belfer", (Renato- zwróć uwagę, że ten przepis w zasadzie zakazuje nawet przekazywać do świetlic klas ponad 25osobowych na zastepstwa doraxne- dyrektor dla 26 osobowej klasy powinien zapewnić dwoch opiekunów, a to byłoby chore)
jednak dopychanie świetlic, w ktorej juz jacys uczniowie są, kolejna klasą uważam, za karygodne.

( swoją drogą jakos jestem pewna, ze zaden dyrektor nie przekroczy w sytuacji takiego pisma przepisow)

..........

I tak swoją drogą

2. W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych. Liczba uczniów w grupie nie powinna przekraczać 25

Jak oceniacie kategoryczność tego " powinna" ?

Bliżniak211-03-2007 18:29:38   [#34]
Odnośnie pedagoga, psychologa, bibliotekarki najlepiej wymagać szczegółowego harmonogramu zajęć na poszczególne miesiące na początku roku szkolnego, w przypadku choroby nauczyciela zaoferować nieodpłatne w ramach zaplanowanych zajęć (np. czytelniczych, psychoedukacyjnych itp. zgodnych z w/w harmonogramem) lub jeśli zajęcia w harmonogramie są już zrealizowane zastępstwa odpłatne, jako dodatkowe godziny pracy. Wskazane jest, aby nie szaleć z ilością tych płatnych, najlepiej nie przekraczając w sumie 35 godzin tygodniowo.
ergo11-03-2007 20:40:24   [#35]
Na początek wyjaśnienie ( i nie tylko dlatego, że moja pani dyrektor czyta to forum ) - w mojej szkole

takich

praktyk nie ma, przynajmniej odkąd pracuję w świetlicy, bo przepisy znam i nie udawałam nigdy, że jest

ok, kiedy nie było.

Ale mam kontakty z koleżankami z różnych szkół i czasami skarżą się, że często do świetlicy trafiają całe

klasy, bywa, że i dwie.

Oczywiście, kiedy jest kilkoro ponad normę to nic się jeszcze nie dzieje, chociaż bardzo trudno jest

planować

sobie pracę, gdy nie zna się dnia ni godziny...

Ale jeszcze, zwróćcie proszę uwagę, że 30 osób w klasie w ławkach, to nie to samo, co ta sama grupa w

świetlicy np. podczas swobodnej zabawy, nie mówię już o zorganizowaniu zajęć, żeby wszyscy mieli

ochotę na  to samo, zwłaszcza po lekcjach, kiedy są zmęczeni

- kto nie wierzy, niech spróbuje :)

Oczywiście "nie  powinna" nie znaczy to samo co " nie może"
Doris11-03-2007 20:52:10   [#36]
W jaki sposób powiadamiacie o zastępstwach? Czy jest jakies wyprzedzenie?
Jacek11-03-2007 20:59:44   [#37]
to zależy od kiedy wiadomo, że to zastepstwo będzie ale zdarza się, że za pięc dwunasta :-)
beera11-03-2007 21:02:29   [#38]

a wiesz...

Oczywiście "nie  powinna" nie znaczy to samo co " nie może"

z tym jest róznie- na przyklad w Rozp o ocenianiu w części dotyczącej komisji przy egzaminie jest napisane, że w komisji powinien byc n-l z innej szkoły, i wtedy się uznaje, ze to " powinno=musi"

generalnie mamy chyba problem z kiepskim pisaniem oswiatowych przepisów- takie ciekawe znalazłam kiedyś:

Np. W języku prawniczym wypowiadam się: kradzież podlega każe 2 lat, a w języku prawnym powiem: nie powinno się kraść – pierwsze zdanie podlega rozstrzygnięciu (prawda, fałsz), drugie nie podlega rozstrzygnięciu, gdyż pojawia się tu spór o status poznawczy dyrektywy norm. Podsumowując: różnica jest taka, że język prawniczy posługuje się zdaniami, wypowiedziami podlegającymi rozstrzygnięciu, rozstrzygniecie prawdy i fałszu w języku prawnym jest natomiast problematyczne, daje to pewną dowolność w interpretacji.

ergo11-03-2007 21:08:48   [#39]
Za parę tygodni mam egzamin z prawa oświatowego właśnie ( na kursie z zarządzania ),

to teraz będę już umiała język   prawniczy od prawnego odróżnić...
beera11-03-2007 21:10:14   [#40]

bardzo dobrze jest to - dla laików ( a ja laik) napisane w wikipedii

:)))

ergo11-03-2007 21:16:49   [#41]

pani prezes i laik

to, co ja mam powiedzieć
beera11-03-2007 21:17:56   [#42]

że z nas dwa laiki

:)))

ergo11-03-2007 21:30:18   [#43]

:))))

Duża wiedza czyni skromnym, mała zarozumiałym. Puste kłosy dumnie wznoszą się ku niebu, kłosy pełne ziarna w pokorze pochylają się ku ziemi.

Erskine Caldwell (1903 - 1987)


Wiedza - to ta część naszej niewiedzy, którą uporządkowaliśmy i skatalogowaliśmy.

Ambrose Gwinnet Bierce (1842 - 1914)
Majka11-03-2007 22:14:31   [#44]

Słowacki to wiedział pierwszy ;)

Jak puste kłosy, z podniesioną głową
Stoję
rozkoszy próżen i dosytu...
Dla obcych ludzi mam twarz jednakową,(...)
Dżoana11-03-2007 23:33:50   [#45]

frigg

ja też dziękuję za tę stronkę. Jest tam tyle innych śmiesznych rzeczy, że boki zrywać :-)))
Bliżniak212-03-2007 10:56:41   [#46]
Czy nauczyciele potwierdzają wam podpisem, że przyjęli do wiadomości przydział zastępstw? Ja ostatnio muszę przy każdej przydzielonej lekcji mieć podpis nauczyciela. Wcześniej uzgadniałam ustnie i wywieszałam w pokoju nauczycielskim. Teraz nie będę wywieszać tylko prowadzić zeszyt z podpisami. Co wy na to?
rzewa12-03-2007 11:08:12   [#47]
zawsze prowadzilam ksiegę zastępstw - było to wygodne i nie było problemów "komunikacyjnych"

ale płaciłam za zastepstwa po warunkiem umieszczenia odpowiedniego wpisu w dzienniku przez nauczyciela zastępujacego.
AnJa12-03-2007 11:58:57   [#48]
niczego nie uzgadniamy - wywieszka na tablicy w pokoju nauczycielskim i tablicy ogłoszeń przy wejściu

jesli nauczyciel już nieobecny lub zastępstwo nagłe - informujemy ustnie (realnie lub telefonicznie)

dlaczego musisz mieć ten podpis?
petrus12-03-2007 12:31:58   [#49]
U mnie wszyscy chętnie zastępują, bo chcą zarobić i nie podrzucania komuś wbrew jego woli. Nie robimy żadnych zastępstw koleżeńskich itp. a jesli organowi sie to nie podoba to jego sprawa. Trzeba działać zgodnie z kp.
AnJa12-03-2007 12:41:23   [#50]
kp ma cos do zastępstw?

jeśli OP uwzględnił w planie finasowym szkoły kwoty na zastępstwa - to znaczy, że je akceptuje

gdyby nie uwzględnił - to nie byłoby ich, bo płacąc za nie dyrektor przekroczyłby plan i poleciał ze stołka

proste t dosyć, prawda?;-)
strony: [ 1 ][ 2 ]