Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Bezpieczeńswto i "trójki" - wyniki
strony: [ 1 ][ 2 ]
Alinka09-03-2007 11:18:49   [#01]

Dostałam dzis analizę z KO po pobycie "trójek".

Czy ktoś z Rorumowiczów wie, gdzie mogę znaleźć harmonogram działań dotyczących realizacji Uchwały Rady Ministrów Nr 186/2006 z 7 listopada 2006 w sprawie działań administracji rządowej przeciwko przemocy w skzołach i placówka. Uchwałę znalazłam, nie wiem , gdzie jest Ow HARMONOGRAM

beera09-03-2007 17:32:51   [#02]

mieliśmy tylko projekt

nie wiem, czy został uchwalony

zobacz:

27. Wypowiedź umieszczona w wątku: Koordynator d/s bezpieczenstwa.

zaqa 08.01.2007 14:08 [#11]

Szukałem  harmonogramu działań i szczegółowych zadań związanych z przeglądem i oceną szkół i placówek systemu oświaty pod kątem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Projekt znalazłem na stronie opolskiego KO

http://www.kuratorium.opole.pl/dat/inne/komunikaty/2006/harmonogram_men.pdf

Alinka10-03-2007 08:12:06   [#03]
Dzięjuje asiu! Wczoraj po otrzymaniu wyników, zdenerwowałam sie. KO opiera sie na jakimś harmonogramie, o którym nie mam pojęcia. Dzwoniłam do MEN- oni też nic nie wiedzą i odsyłaja do KO. Wydaje mi sie, ze projekt nie został podpisany i stąd to wszystko.
org12-03-2007 13:44:43   [#04]

http://www.kuratorium.opole.pl/dat/inne/komunikaty/2006/harmonogram_men.pdf

W terminie do 17.11.2006r. należy powołać koordynatorów którzy:

5)

Powo³anie we wszystkich szko³ach i placówkach koordynatorów ds. bezpieczeństwa ignorujących dzia³ania wszelkich podmiotów szkolnych (nauczycieli, uczniów/wychowanków, rodziców) oraz wspó³pracujących ze środowiskiem w zakresie bezpieczeństwa.

 

To to może każdy i wszyscy robić.

akam13-03-2007 13:22:33   [#05]
właśnie też dostałam wynik naszego przeglądu; i znów okazało się jaka jestem naiwna; myślałam ,że dostaniemy jakieś wsparcie, tymczasem sa to wytyczne co mam zrobić, czyli przygotować program i harmonogram poprawy efektywności wychowania w terminie 14 dni!!! a realizację rozpocząć niezwłocznie i monitorować!!! natomiast jednym z elementów programu ma być wprowadzenie jednolitych strojów uczniowskich...  a szkoła 300 uczniów, wieś, wszyscy wszystkich znają i bardziej potrzebny mi pedagog na cały etat (mam pół) i odrobina psychologa, bo trudne środowisko, ale o tym w piśmie ani słowa... a miałabym podkładkę do OP. Łatwo jest naprawiać szkołę na papierze i siłami nauczycieli...
nn13-03-2007 13:31:30   [#06]

ignorujących???

no to niech ignorują wszystko co się da.
Konto zapomniane13-03-2007 14:23:31   [#07]

Bezpieczeństwo i "trójki" - wyniki

Ja mam też wyniki przeglądu i do zrobienia to samo co akam z tą różnicą, że mam 800 uczniów.
AnJa13-03-2007 14:35:10   [#08]
no to pewnie i ja dostanę

jak dostanę to napiszę

a na razie trochę poignoruję
asan13-03-2007 17:20:13   [#09]

do meritum wątku

Podczas konferencji Minister edukacji przedstawił rezultaty badań przeprowadzonych przez MEN.

 Wynika z nich, że: 1,8% uczniów przyznaje się do uderzenia nauczyciela; 1,8% do przywłaszczenia pieniędzy w kwocie powyżej 100 zł; 2% do przymuszania do zachowań seksualnych; 2,3% do grożenia użyciem gazu, noża lub żyletki; 2,5% do niszczenia rzeczy nauczyciela; 2,8% do używania w czasie bójki ostrych narzędzi; 2,8% do podpalania miejsc w szkole lub poza szkoła; 2,9% do prowokowania zachowań seksualnych. Ponadto 22% uczniów przyznaje, że ma na swoim koncie przynajmniej jedno zachowanie agresywne; 24% uczniów twierdzi, że ma na swoim koncie od 3 do 5 zachowań agresywnych, a ponad 29% przyznaje się do 6-16 zachowań agresywnych.
AnJa13-03-2007 17:46:11   [#10]
granica błędu statystycznego, w zalżności od rodzaju próby, kompetencji badacza i jakości narzędzi oscyluje od ok.2 do ok.5 %
jatoja13-03-2007 21:07:01   [#11]
(29% przyznaje się do 6-16 zachowań agresywnych.
Phi! ja tyle wyrabiam (werbalne) w  j e d e n  dzień jadąc w korkach do pracy )

Może minister dał słowo honoru, że badania rzetelne i bez błędu?
Marek Pleśniar13-03-2007 23:02:56   [#12]

dr Pyżalski w Miętnem dał dobry przykład

podczas swych badań w szkołach widział coś takiego: podczas uroczystości szkolnej jeden chłopiec kopnął drugiego w... na oczach wszystkich zgromadzonych uczniów

potem badano stopień zachowań agresywnych z którymi dzieci miały do czynienia bądź widziały

i wyszło że 100% uczniów tej szkoły miało do czynienia z agresją ;-))

Babasia14-03-2007 20:55:25   [#13]

"Trójki Giertycha" uczą, że lepiej kłamać

Marcin Markowski 2007-03-14, ostatnia aktualizacja 2007-03-14 20:03

Dyrektorzy, którzy szczerze opowiedzieli słynnym "trójkom" ministra Giertycha o problemach swoich szkół, teraz sami mają problem. Mogą zostać zwolnieni

0-->
"Trójki" wymyślił premier Jarosław Kaczyński, a posłał do szkół minister edukacji Roman Giertych. Zespoły złożone z wizytatora z kuratorium, pracownika samorządu i policjanta mają dać obraz szkolnych patologii, a akcja jest częścią rządowego programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole".

- Do mnie "trójka" przyszła w grudniu - opowiada dyrektor jednego z łódzkich gimnazjów (prosi o anonimowość). - Szczerze powiedziałem o problemach szkoły: że zdarzają się kradzieże w szatni, uczniowie popalają w toaletach, kilku systematycznie opuszcza lekcje, a co jakiś czas wraca fala. Opowiedziałem też, jak z tym walczę: o dyżurach pedagoga, współpracy z rodzicami, także z policją. Byłem szczery i... głupi. Liczyłem na wsparcie, a dostałem to - dyrektor pokazuje pismo od kuratora. Czytamy w nim: "Podczas przeglądu szkoły stwierdzono następujące problemy [tu lista niemal żywcem przepisana z protokołu "trójki" - red.]. W związku ze stwierdzeniem niedostatecznych efektów wychowania polecam opracowanie programu i harmonogramu efektywności wychowania. Niewdrożenie go albo nieuwzględnienie zgłoszonych [przez kuratora] uwag i wniosków, może spowodować wystąpienie z wnioskiem o odwołanie Pana z końcem lub w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia" - grozi pismo.

W sumie w Łódzkiem dostało je 220 dyrektorów szkół z prawie tysiąca już skontrolowanych. - Wszyscy, u których "trójki" dostrzegły uchybienia - informuje łódzki kurator Barbara Kochanowska. Jej zdaniem pismo "tylko przypomina dyrektorom o obowiązkach". - Ci, którzy dobrze pracują, nie mają się czego obawiać. A dyrektorów, którzy nie usuną uchybień, też od razu nie będziemy odwoływać. Są określone procedury - mówi Kochanowska.

A co mówi ustawa? Jeżeli dyrektor nie usunie w wyznaczonym terminie uchybień bądź nie wdroży programu naprawy, kurator występuje do samorządu z wnioskiem o jego odwołanie. Wniosek jest dla samorządu "wiążący".

Łódzkie nie jest wyjątkiem. Podobne pisma ślą do szkół kuratorzy w całym kraju. Zapytaliśmy MEN, czy to przypadkiem nie przygrywka do odwoływania dyrektorów niepokornych albo mających inne poglądy na edukację niż minister. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Cieszą się ci, którzy nie rozmawiali z "trójkami" szczerze, a jest ich wielu. W grudniu opublikowaliśmy rozmowę z pracownikiem łódzkiego kuratorium, który chodzi w "trójkach". Narzekał, że dyrektorzy - którzy są o uprzedzani o wizytacjach - robią wszystko, by nie było się do czego przyczepić. W czasie kontroli klasy są pod opieką, o alkoholu i narkotykach nikt nie słyszał, uczniowie (najczęściej z samorządu) chwalą nauczycieli, a rodzice (również wyselekcjonowani) wystawiają laurki dyrektorom. - Akcja przypomina malowanie trawy na zielono. Jak w PRL-u, gdy w zakładzie pracy zjawiał się pierwszy sekretarz z "niezapowiedzianą" wizytą i wszystko robiło się na pokaz - mówił nam wizytator. Najlepiej pomalowała trawę jedna ze szkół w Pomorskiem, która - na czas wizytacji - zamknęła uczniów-chuliganów w pracowni internetowej.

Dla dyrektorów łódzkich szkół pisma od kuratora to kara za szczerość. Barbara Kochanowska widzi to inaczej: - Nie wyobrażam sobie, by dyrektor mógł oszukiwać. Powinno się mówić prawdę. Szczery zawsze może liczyć na naszą pomoc. Jeśli jednak ktoś oszukał, to tak naprawdę oszukał siebie i uczniów. Ukrywanie problemów nie jest metodą na ich rozwiązanie, a przecież dobro uczniów jest najważniejsze.

Programy muszą napisać szkoły, ich efekty sprawdzą wizytatorzy. - Powiem wizytatorowi, że efekty są świetne, a uczniowie przestali palić nawet poza szkołą - zapowiada dyrektor łódzkiego gimnazjum.
Marek Pleśniar14-03-2007 20:58:01   [#14]
i ich rodzice nawet rzucili palenie i sąsiedzi
Gaba14-03-2007 21:07:37   [#15]
?
MorskaKrystyna14-03-2007 22:14:24   [#16]

ja też

dostałam pismo takie jak Akam, z poleceniem "niezwłocznie podjąć działania mające na celu poprawę efektów pracy wychowawczej".

No tak, do wizyty "trójki" dzieci wychowywały się same, teraz my niezwłocznie weźmiemy się do roboty i w ciągu 14 dni wszystkie dzieci będą grzeczne.

Że też nikt wcześniej na to nie wpadł!

bosia14-03-2007 22:38:06   [#17]

 Wszyscy, u których "trójki" dostrzegły uchybienia - informuje łódzki kurator Barbara Kochanowska. Jej zdaniem pismo "tylko przypomina dyrektorom o obowiązkach". - Ci, którzy dobrze pracują, nie mają się czego obawiać. A dyrektorów, którzy nie usuną uchybień, też od razu nie będziemy odwoływać. Są określone procedury - mówi Kochanowska.

To niestety nie jest prawda, bo takie same pisma dostają też dyrektorzy szkół gdzie nie było żadnych uchybień, a mają dostać wszyscy.

Czy jeszcze ktoś się cieszy że nowy kurator z oskko? 

A podobnież nowy kurator stawia na szkolnictwo zawodowe, kolejna medialna obiecanka

zgredek14-03-2007 22:40:12   [#18]

bosia

nie pisz tak, bo jakoś głupio uogólniać w ten sposób

najlepiej rozliczać za realizację - a nie za obietnice - cóż zatem możesz wiedzieć??? i powiedzieć teraz już???

Małgoś14-03-2007 22:40:19   [#19]
a nie można po prostu odpisać i odmówić pisania "poprawek", argumentując (łagodnie, stanowczo i bez lęku), że "w naszej szkole uchybień nie stwierdzono"?
bosia14-03-2007 22:43:40   [#20]
Porozmawiamy o asertywnej odmowie jak taki pisma dostaną również wasze szkoły.
zgredek14-03-2007 22:47:17   [#21]

odnioslam się do Twojej wypowiedzi na temat nowej pani kurator

nie - do asyrtewnej jakiejkolwiek odmowie

bosia14-03-2007 22:55:39   [#22]

Przepraszam to do Małgoś

A ja jestem z tego województwa i wiem jak było z poprzednimi konkursami i wyborami, nie będę o tym pisać, bo nie ma sensu, bo mozna to traktować jak plotki.

Nie chcę też, abyśmy generalizowali, że jak z oskko to super.

Nie myślę też tak o sobie, nie mam monopolu na nieomylość, tylko moja tolerancja na różne oświatowe głupoty już się skończyła.

Może przydałby mi się jakiś program "więcej tolerancji dla braku tolerancji."?

mała re15-03-2007 10:46:04   [#23]
ciekawe jest to co piszecie, u mnie "trójka " będzie 28 marca, ja mam małą szkołę, bez kradzieży, narkotyków, i jakichś większych problemów, ale dyrektorzy sąsiednich małych szkół, których już zaszczyciła szcowna kontrola zwrócili mi uwagę na niepokojące zjawisko....wizytator "na siłę szuka dziury w całym" wypytuje dzieciaki z klasy I-III o molestowanie , przesłuchuje nauczycieli pod kontem tego co usłyszy od dzieci...
To jest trochę tak, że dzieciak może powiedzieć wszystko co mu ślina na język przyniesie, a nauczyciel musi na to zareagować.
W małych wiejskich szkółkach 50-80 osobowych ( takie były kontrolowane) pani wizytator otwarcie mówiła, że to bezsens utrzymywać takie szkoły, tak jakby problemem dla niej było to że nie może nic konkretnego wpisać w ankietę, bo nie było tam kradzieży, molestowania czy narkotyków, a agresja słowna wszechobecna w mediach i domach rodzinnych uczniów, jedynie w szkole jest nieco przytłumiona, bo jedynie pani w szkole  zwraca uwagę uczniowi na to co wypada albo nie wypada.W domu rodzic nie zajmuje się takimi bzdurami, bo  nie ma czasu, albo pracuje, albo....ogląda telenowele....
A może by tak programem " zero tolerancji " objąć też dom rodzinny ucznia?
petrus15-03-2007 11:15:58   [#24]
Jesli wszyscy dostają takie pisma bez względu na wyniki kontroli, to może stworzymy wspólny program wg życzenia kuratorium i niech mają. U mnie wizytator powiedział, że nie ma nigdzie tak dobrze, żeby nie mogło byc lepiej.
Jersz15-03-2007 20:20:24   [#25]

;-)

W małych wiejskich szkółkach 50-80 osobowych ( takie były kontrolowane) pani wizytator otwarcie mówiła, że to bezsens utrzymywać takie szkoły, - To niemożliwe. To nie była prawdziwa wizytatorka tylko przebiraniec jeden, Piąta Kolumna PO. Przecież zmniejszanie się liczby szkół, zmniejszenie liczby etatów w KO. Ona robi wszystko, zeby kuratoria zlikwidować. ;-) Czy miała legitymację?

dzicia15-03-2007 21:29:13   [#26]
Mam doświadczenie z trójki w gimnazjum (dawno) i szkoły podstawowej (kilka dni temu). Wizytatorka pojedynczy głos uogólnia np.   że uczniowie zgłaszali, choć był to jeden a zdarzenie miało miejsce pół roku temu. Nauczycielka wyprowdzona z równowagi wyprowadziła ucznia z ławki i pociągnęła za ucho czy coś w tym stylu- sprawa była rozpatrzona i załatwiona wtedy na bieżąco. Inny nauczyciel na ciągłe chodzenie do ubikacji powiedział kiedyś "to lej w portki". Zapis w protokole na tej podstawie brzmi: Nauczyciele stosuja przemoc  psychiczną i fizyczną wobec uczniów i wyrażają sie wulgarnie.

Nikt nie bierze pod uwagę braku proporcji , poczucia czasu, ważności zdarzeń dzieci które są przesłuchiwane bez  rodziców czy choćby nauczycieli. Nikt nie weryfikuje tego co mówią. To samo z nauczycielami . Przy pierwszej wizycie wizytatorka zabroniła dyrektorowi udziału w spotkaniu z nauczycielami. Jeden pieniacz nawygadywał głupot nie mających potwierdzenia w rzeczywistości wcześniej ustawiając dzieciaka z samorządu a Pani z KO skrzętnie spisała pomijając głosy innych nauczcieli i uczniów, że to nieprawda. Na dodatek mianował sie głosem wszystkich nieobecnych rodziów, którzy "bali sie przyjść" , a ma dziecko w szkole.

Teraz dyrektor nie pytał się, zgodnie z dowcipem wojskowym, który krazył na forum i był na spotkaniu i spoko.
 
Kuriozum była sugestia policjantki, że mogą byc przypadki molestowania , bo gdy pytały o to dzieci to co prawda zgłoszeń nie było ale jedna uczennica spojrzała na druga . To ma byc dowód.  Chyba się ludziom coś poprzestawiało w rozumach.
Nasz kurator stara się walczyć z tą głupota, ale aż się o niego boję. Na spotkaniu z dyrektorami stwierdził że jedzie do Warszawy bronić sie przed koniecznoscią zaleceń ale nie wie czy za kilka dni nie będzie nowego kuratora.
Jersz15-03-2007 21:38:40   [#27]

Mam doświadczenie z trójki w gimnazjum (dawno) i szkoły podstawowej (kilka dni temu). Wizytatorka pojedynczy głos uogólnia np.  

Czy byłaś członkiem takiej "trójki"?

dzicia15-03-2007 21:49:58   [#28]
Nie, mam zespół szkół a wizyty były w każdej oddzielnie. Wiem, co dzieci mówiły, co mówili nauczyciele więc uogólnianie widać jak na dłoni.

Ale mam teżdoświadczenie z bycia w trójce :) Jako prezes społecznego towarzystwa prowadzącego szkołe byłam przedstawicielem OP w trójce . Tu z kolei okazało sie że w LO przejawy przemocy fiz. lub psych  u uczniów występują "nigdy"  w skali ankiety.  Istny cud.
Jersz15-03-2007 21:52:09   [#29]
Bedę upierdliwy. (mam ponoć taki charakter). No to skąd czerpiesz wiedzę o tym co mówiły dzieci? Byłaś obecna na spotkaniu trójki z uczniami?
dzicia15-03-2007 22:06:20   [#30]
Co za naiwne pytanie. Ile ty masz lat?
Jersz15-03-2007 22:40:52   [#31]
dużo, i ponad 20 "trójek"
dzicia15-03-2007 22:56:10   [#32]
Jeśli te pytania nie wynikają z młodziutkiego wieku to chyba rzeczywiscie z "upierdliwości" o której piszesz lub chęci sprawdzenia czy ponad 20 trójek rzetelnie pracuje. Mam wrażenie że i tak i tak.  

Co do dzieci -to uspokoję. W małej miejsowości co drugi uczeń w szkole to pociotek lub nawet własne dziecko. Pozdrawiam
zgredek15-03-2007 23:05:26   [#33]
znaczy ten doradca pana ministra ds. ochrony życia w szkole to wam nic nie doradzi:-(
Marrek15-03-2007 23:22:07   [#34]

Może MEN też posługiwało się stoną www.policja.pl?

http://www.policja.pl/portal/pol/4/4259/

Statystyki tam zawarte nie są budujące, ale pewnie nie dotyczą szkół nadzorowanych przez tu wypowiadających się :)

Marrek15-03-2007 23:27:49   [#35]

#32

ja biorę poprawkę nawet na to, co mówią mi moje własne dzieci na temat wydarzeń w szkole; i nie oskarżam ich o zmyślanie czy pieniactwo (#26), po prostu przedstawiają swoje widzenie i osąd sprawy, jak każdego - subiektywny.
Jersz15-03-2007 23:34:50   [#36]
Dzięki marek. ;-)
dzicia15-03-2007 23:35:33   [#37]
Oj, chyba nie bardzo zrozumieliśmy się. Jakoś nie widzę związku.
Jersz15-03-2007 23:39:34   [#38]
dzidzia, muszę się z tobą zgodzić co do jednego - nie rozumiemy się ...
Marrek15-03-2007 23:45:10   [#39]

a ja rozumiem

i dzicię i Jersza :)
Zofia B16-03-2007 12:37:39   [#40]

Jak była u mnie "trójka" napisałam w ankiecie,że mlodzież pali (bo pali), musiałam zaznaczyc na skali (0-5), przy 5 było, ze zjawisko wystepuje kilka razy w miesiącu - to zakresliłam (jasne, że częściej). Teraz sie okazało, że tylko dwie szkoły w dzielnicy tak odpowiedziały, no i piszemy programy.

Inne szkoły mają zdrowszych uczniów!

AnJa16-03-2007 12:45:32   [#41]
u nas (podlaskie) było tylko: tak-nie

no i ja miałem chyba wszystko poza narkotykami (nie że ich na pewno nie ma, tyle że nie stwierdzono)

no to się teraz napiszemy...

ale nieważne co napiszemy w harmonogramie, to w ewaluacji wyjdzie pięknie: w wyniku podjętych zmniejszya się iczba pobić z 1 do 0, agresja słowna, palenie, plucie, przezywanie itp  spadły o 1/3 (odejdą w kwietniu klasy  III więc spadnie)
Marek Pleśniar16-03-2007 12:48:10   [#42]

musicie mieć coś żeby było z czego zejść w efekcie dzałań

jak nie macie nic wykrytego to poprawa po planie naprawczym jest niewielka;-)

AnJa16-03-2007 12:51:42   [#43]
ok

zaraz wyjdę i kogoś opieprzę

albo nawet lutnę
Zofia B16-03-2007 12:57:04   [#44]
A ja chetnie bym zapaliła, ale walczę z nałogiem
Aka16-03-2007 16:01:49   [#45]

 Wszyscy dostajemy to samo. Jest to jedna wielka fikcja !!!!!!!!!!!!! Możemy pisać, ewaluować, opieprzeć, kłamać - że jest dobrze - bo szanowny MEN chce, aby wszystkie dzieci były "aniołkami" - nawet te, które mają "taaaaakie" rogi !!!

Nie mówię, że wszystko co proponują jest złe - ale czuję, że znów nas chcą zastraszyć - zmuszą wszystkie szkoły do "kombinatorstwa statystycznego" - Kolega z innego gimnazjum właśnie poszedł do KO, żeby mu powiedzieli - co ma reformować i wpisywać w program - jeżeli wszystkie punkty wyszły dobrze ?!

Łapki opadają ! - ale jak czytałam wszystko to, co NAPISALIŚCIE wcześniej miałam ubaw po pachy - istny kabaret - czekam na nowy program "Ani Mru - Mru" pt. "Trojaczki".

dlaczego taki tytuł? - chyba się domyślicie.

sońka19-03-2007 07:25:04   [#46]
I ja zostałam zaszczycona pismem z KO.
Czy ktoś ma juz pomysł, jak napisać "program i harmonogram poprawy efektywności wychowania..."?
Pomożcie, nie mam weny.
bmagda19-03-2007 07:58:12   [#47]

strategia przeciw działania przemocy

Posiadam wersję, która wymaga jeszcze dopracowania i narazie nie nadaje się do wymiany plików, jeżeli coś takiego chcesz podaj maila
org19-03-2007 14:11:49   [#48]

Wróciłemze spotkania dyrektorów w Białymstoku.

Duzo roboty, mało czsu. Jeszce mniej wyjaśnień. Za stołem prezydialnym 6 osób. Głos zabierały 2 Panie. Pozostałe bardzo sie nudziły. Szczególnie Pani siedząca w środku.

Kotoś powiedziałna koniec zebrani: Kończmy już bo czsasu mało nam zostało na opracowanie programów.

Po spotkaniu oczekiwałem znacznie więcej.

sońka19-03-2007 21:00:11   [#49]

bmagdo

wyslij na maila, jeśli możesz
nie mialam czasu zajrzeć na forum, teraz tez nie mogę
wiem tylko, ze program powinien obejmować kolejny rok szkolny i byc opracowany wg najnowszych wzorów - wskaźniki, ewaluacja
mam ogólny pomysł, ale popatrze chetnie na twój, dzieki
bogda419-03-2007 21:11:11   [#50]

najnowsze wzory

 gdzie o nich mozna wiecej się dowiedzieć?

 znowu panika i dezinformacja.

.......

 u nas do 11 kwietnia program naprawczy na ten rok /?/szkolny czyli na dwa miesiące, u innych program na następny rok...

....

niech ktoś mądry da do wymiany jakiś wzór, przecież to co się dzieje to poplątanie z pomieszaniem

strony: [ 1 ][ 2 ]