Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wyprawki- propozycja pisma
strony: [ 1 ]
oskko16-12-2002 14:38:56   [#01]

Proszę, przeczytajcie. Pokrytykujcie  !

 

 

Wyprawki

 

Uznając za zasadny i słuszny  podjęty w 2002 roku Rządowy program wyrównywania warunków startu szkolnego uczniów „Wyprawka szkolna”, który umożliwił wielu polskim rodzinom  rozpoczęcie przez ich dzieci nauki w szkole w warunkach spokoju i bezpieczeństwa finansowego, a także uczynił radośniejszym  szkolny start siedmiolatków, nie sposób nie zauważyć , iż ubiegłoroczna akcja przebiegała w atmosferze pewnych nieporozumień i pośpiechu.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty popierając podjętą przez MENIS decyzję o  powtórzeniu programu w roku 2003  chciałoby włączyć się w przygotowania do  programu na etapie opracowywania  koncepcji działania  i   procedur.

 

Analizując ubiegłoroczne zasady udzielania pomocy w formie wyprawki szkolnej  wydaje się, że  prawidłowości przebiegu akcji nie służył bardzo krótki czas od momentu podjęcia decyzji o jej rozpoczęciu do  realizacji, a także pojawiające się niejasności kompetencyjne w rozumieniu swoich zadań przez szkoły, ośrodki pomocy społecznej, czy  samorządy.

 

Tegoroczna akcja będzie prostsza od poprzedniej, ponieważ będzie towarzyszyła nam wiedza wynikająca z doświadczenia.

 

Wydaje się więc istotnym na etapie planowania działań wzięcie pod uwagę następujących wniosków:

 

    Wyłaniania dzieci rozpoczynających naukę w klasie I w  roku szkolnym 2003/2004 należy dokonać już w kwietniu, aby możliwe było szybkie ustalenie szkół obwodowych i obowiązujących tam podręczników. Dzieci te w związku z innymi przepisami już są do obwodowych szkól przypisane wiec proces ten nie powinien  przysparzać szkołom, czy ośrodkom pomocy większych problemów

W związku z planowanym objęciem pomocą dzieci z  niższego rocznika- rozpoczynających obowiązek edukacyjny rok wcześniej, a wiec obecnych pięciolatków, należy jak najwcześniej rozpocząć proces ustalania ich obwodów- także przedszkolnych celem możliwie najszybszego zebrania informacji o podręcznikach tam obowiązujących.

 

Kryteria wyboru dzieci zostały ustalone ściśle w Rozporządzeniu MENISU z dnia 9 lipca w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania pomocy uczniom podejmującym naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych w roku szkolnym 2002/2003. Jednak jeśli pomocą ma być objęta także część spośród przyszłorocznych sześciolatków wydaje się koniecznym ustalenie kolejnych kryteriów, aby tę część spośród większej liczby potrzebujących wyłonić.

 

Terminy przeprowadzania kolejnych etapów  programu należy  przesunąć na okres przedwakacyjny, aby pozostawić czas wszystkim podmiotom włączonym w przeprowadzanie akcji na konsultacje i współpracę,  jak i celem uniknięcia dublowania się zakupów przez niepewnych rodziców oraz instytucje , a  dokonywania ich w sposób optymalny nie nasycony pospieszną chęcią wykonania zadania bez względu na jakość jego wykonania . Należy uczynić maj miesiącem dokonywania wszelkich związanych z akcją formalności ( wnioski zainteresowanych, spisy podręczników, posiedzenia komisji ds. pomocy- czy w szkole, czy ośrodkach), natomiast czerwiec  miesiącem działania –zamawianie podręczników , zakupy dalszej części wyprawki.

 

Marek Pleśniar16-12-2002 14:55:18   [#02]

dobry moment na to

na to - postaramy się byc mądrzy przed szkodą:-)

No to pokrytykujmy:-)

Ta akurat sprawa zostanie przedłozona w MENiSie - jako oficjalna propozycja OSKKO - że chcemy pokonsultować w tej sprawie. To sposób na czynienie w przyszłości z naszego forum poligonu, pierwszego chrztu rozmaitych pomysłów. Praktycy tu pisujący i czytający są niezłą próbką - taka oświata w pigułce.

Co do strategii postępowania OSKKO w podobnych sprawach - przede wszystkim bardzo dobrze, że stanowisko będzie wyważone. Skoro jest mozliwość poprawienia czegoś w dobrej z założenia inicjatywie, warto wziąć udział w konsultacjach.

Bardzo ważne by dyrektorzy, którzy ze sprawą mieli do czynienia wypowiedzieli się jak najszybciej. Zaraz święta.

Karolina16-12-2002 17:49:51   [#03]

Ja tam dyrektorem nie jestem ale wyrażam zdanie, ze pismo mi sie bardzo podoba..:-)

Konkretnie jest, w maju to w czerwcu tamto...no i tak w ogóle to gratulujemy MENiS owi wspanialego pomysłu, tylko mamy parę swoich, drobnych uwag...

Fajnie, mądrze, krotko i na temat.

Niech sie ucza słuchać.:-)

hania16-12-2002 20:11:29   [#04]
ja też nie dyr... i popieram w całej rozciągłości Karolinę.....Podoba mi się i pomysł i forma.
violka16-12-2002 20:13:43   [#05]

też

jestem za - wysyłajmy
Wojciech Tański16-12-2002 21:28:50   [#06]

Podpisuję się

pod tym pismem.

Chyba rzeczywiście należy rozpocząć wysyłanie konkretnych i konstruktywnych sygnałów do MENiS, że coś takiego jak OSKKO istnieje realnie i cosik tworzy. ;-))))

ewa16-12-2002 21:53:55   [#07]

konkretnie i konstruktywnie , jakoś na jakość :-)) też się podpisuję

beera17-12-2002 18:58:50   [#08]

no ok ;-)

To poleci.

A potem mnie wezwiom do menisa i powiom: "zwalniamy panią z oświaty" ;-))

ewa17-12-2002 19:02:01   [#09]

hm..

chciałabyś ;-)))

nic z tego róbta w oświacie, ktoś musi :-)))))

Marek Pleśniar17-12-2002 20:25:24   [#10]

niech ją zatrzymają!!

bo mnie wygryzie z biura!!
ewa17-12-2002 22:46:01   [#11]
:-))
Marek Pleśniar19-12-2002 21:31:48   [#12]

stanowisko oskko - już w witrynie

http://oskko.vulcan.pl
Marek Pleśniar22-12-2002 20:11:47   [#13]

wyprawki doszlifowane:-)

http://oskko.vulcan.pl

teraz wersja ostateczna

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]