Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ferie na świetlicy szkolnej
strony: [ 1 ]
grażka12-12-2002 20:11:51   [#01]

Ma pytanie dotyczące ferii w szkole:

moja koleżanka pracuje w świetlicy szkolnej. Dyrektorka szkoły właśnie poradziła jej, aby nic sobie na ten okres nie planowała - bo w szkole będzie "zima w mieście"  i świetlica pracuje. 

Czy tak to organizacyjnie powinno wyglądać? Czy w placówkach mających ferie godziny pracy podczas tego okresu są do dyspozycji dyrektora? Czy może jest możliwość dni wolnych za ten okres, obowiązek dyżurów dla innych nauczycieli także itp. Gdzie są przepisy na ten temat?

Ja placówka nieferyjna, więc nie mam o tym pojęcia.

Marek z Rzeszowa12-12-2002 21:07:04   [#02]

Wychowawca świetlicy w szkole, w której są normalne ferie, podobnie jak inni nauczyciele ma w okresie ferii urlop. Jeżeli dyrektor chce mu powierzyć dodatkowe obowiązki winien zapłacić nadgodziny, a w zasadzie podpisać osobną umowę o pracę.

Patrz:

KN:

...

Art. 64.

  1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

  2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

  1) przeprowadzania egzaminów,

  2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego,

  3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

  3. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

  4. W ramach ustalonego w ust. 1 wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.

  5. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w ust. 1. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.

  5a. Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami.

 

Marek

Janusz z W13-12-2002 00:32:34   [#03]

To nie są ferie

Nie twierdzę, że Marek nie ma racji, ale wydaje mi się, że to nie jest takie jednoznaczne. Okres pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem (i pozostałe dni) to nie są ferie. To jest PRZERWA ŚWIĄTECZNA. Czyli, jak można domniemywać, czas gdy nie odbywają się zajęcia dydaktyczne.
Ewa z Rz13-12-2002 02:15:11   [#04]

Wszystko prawda.

Zależy co miałaś na myśli pisząc "ferie". Jeśli okres od 23.12 do 31.12 (minus świeta), to przepisy, które przytoczył Marek nie mają zastosowania. To jest tylko okres, w którym nie ma zajęc lekcyjnych - jest wolne dla uczniów.

Natomiast, jeśli chodziło ci o ferie zimowe, wypadające na przełomie stycznia i lutego (2 tygodnie), albo o wakacje (ferie letnie), to obowiązują przytoczone przez Marka zapisy KN.

Janusz z W13-12-2002 09:31:10   [#05]

Mea culpa!

Byłem nieprecyzyjny. Miałem oczywiście na myśli okres przed-, między- i poświąteczny. ;-) Dwutygodniowe ferie zimowe i wakacje wydawały mi się tak oczywiste, że nawet nie śmiałbym o nich dyskutować...
Marek z Rzeszowa13-12-2002 11:08:59   [#06]

Grażka wyraźnie pytała o ferie.

I ja pisałem o feriach.

Angażowanie nauczycieli (a głównie nauczycielek) do prac w szkole w okresie przerwy świątecznej uważam za świnstwo. Zwyczajnie.

marekM

grażka13-12-2002 18:59:25   [#07]

DZIĘKI!!!

Bardzo wszystkim dziekuje - już przekazałam zainteresowanej.

Chodziło właśnie o ferie zimowe - styczniowo/lutowe. Brałam kiedyś za koleżankę dyżury właśnie na świetlicy - miały je przydzielone nauczycielki - po dwa dni. Ale to była grzecznościowo-koleżeńska sprawa.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]