Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rozwiazanie umowy o pracę z księdzem
strony: [ 1 ]
j julia12-02-2007 18:45:25   [#01]
Pierwszy raz zwalniam kogos z pracy... I to w hm... nietypowych okolicznościach. Dostałam pismo od biskupa, ze ksiądz katecheta z dniem 10 lutego ma cofnietą misję kanoniczną. Ksiądz jest nauczycielem mianowanym, zatrudnionym w wymiarze 6 h. I teraz mam dylemat - zwalniam go z dniem 10 kutego, czy też mam zachowac okres wypowiedzenia???
beera12-02-2007 19:04:41   [#02]

rozwiazujesz stosunek pracy:

z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii.
spiro12-02-2007 19:08:16   [#03]
A dlaczego? Jaka jest pp. Jak nie ma misji to nie może uczyć religii.Kuria ma swoje, często niepasujące przepisy do prawa pracy i KN.
beera12-02-2007 19:09:25   [#04]

nie rozumiem?

to co wkleiłam w # 2 to własnie KN

rzewa12-02-2007 19:11:38   [#05]

pp to art 23 ust 2 pkt.6 KN

violka12-02-2007 19:11:39   [#06]

tu akurat nie ma sprzeczności

karat nauczyciela:

 

Art. 23. 1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:

  1)  na wniosek nauczyciela;

  2)  w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia;

  3)  w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy;

  4)  w razie ukończenia przez nauczyciela 65 lat życia; jeżeli z ukończeniem 65 lat życia nauczyciel nie nabył prawa do emerytury, dyrektor szkoły przedłuża okres zatrudnienia, nie dłużej jednak niż o 2 lata od ukończenia przez nauczyciela 65 lat życia;

  5)  w razie uzyskania negatywnej oceny pracy dokonanej w trybie i na zasadach określonych w art. 6a;

  6)  w razie cofnięcia skierowania do nauczania religii w szkole na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

2. Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z przyczyn określonych w ust. 1 następuje odpowiednio:

  1)  z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia;

  2)  z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy;

  3)  z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy;

  4)  z końcem roku szkolnego, w którym nauczyciel ukończył 65 lat życia, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu;

  5)  z końcem tego miesiąca, w którym upływa trzymiesięczne wypowiedzenie, licząc od otrzymania przez nauczyciela negatywnej oceny pracy;

  6)  z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii.

3. Rozwiązanie stosunku pracy z końcem roku szkolnego w wypadkach określonych w ust. 2 pkt 1 i 4 nie dotyczy nauczyciela szkoły, w której w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych.

4. Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić również:

  1)  na mocy porozumienia stron;

  2)  w razie nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie okresowe lub kontrolne, z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzymał o tym informację, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. Dyrektor szkoły może skierować nauczyciela mianowanego na badanie okresowe lub kontrolne z własnej inicjatywy w każdym czasie. W przypadku dwukrotnego nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie ust. 4 pkt 2 stosuje się odpowiednio.

rzewa12-02-2007 19:12:59   [#07]

a i jeszczze

w związku z art 27 ust 3 KN
spiro12-02-2007 19:20:40   [#08]
Czyli rozumiem ze od 10 lutego ksiądz nie prowadzi lekcjii religii ponieważ ma cofniętą misję i siedzi w pokoju nauczycielskim do końca lutego?
rzewa12-02-2007 19:22:54   [#09]

nie

ksiądz uczy do końca lutego

W tym czasie kuria wystawi misje innemu katechecie lub godziny księdza przejmie drugi katecheta zatrudniony w szkole i od 1 marca następuje zmiana.

spiro12-02-2007 19:27:43   [#10]

rzewa

A tak z innej beczki zerknij na cos takiego http://www.oskko.pl/forum/thread.php?t=19824&fs=0&st=0 i moze cos mi podpowiesz w tym temacie? Bo już różne opinie słyszałem. Dzięki.
Marrek12-02-2007 21:09:50   [#11]

do #6

te "odrębne przepisy" to

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 14 kwietnia 1992 r.

w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach

obowiązuje od dnia 9 maja 1992 r.


 § 5.  1. Przedszkole lub szkoła zatrudnia nauczyciela religii, katechetę przedszkolnego lub szkolnego, zwanego dalej "nauczycielem religii", wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danego przedszkola lub szkoły, wydanego przez:

1) w przypadku Kościoła Katolickiego - właściwego biskupa diecezjalnego,
2) w przypadku pozostałych kościołów oraz innych związków wyznaniowych - właściwe władze zwierzchnie tych kościołów i związków wyznaniowych.

2. Cofnięcie skierowania, o którym mowa w ust. 1, jest równoznaczne z utratą uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub szkole. O cofnięciu skierowania właściwe władze kościołów lub innych związków wyznaniowych powiadamiają dyrektora przedszkola lub szkoły oraz organ prowadzący. Na okres pozostały do końca roku szkolnego kościół lub inny związek wyznaniowy może skierować inną osobę do nauczania religii, z tym że równocześnie pokrywa on koszty z tym związane.

Jak to rozumieć? Jakie to są koszty?

rzewa12-02-2007 21:14:16   [#12]

te koszty to np:

pzrysługująca katechecie, któremu cofnięto skierowanie odprawa - należy wystąpić do biskupa o zwrot

może to też być koszt zwolnienia z pracy na 7 dni w związku z przeniesieniem, jeśli takie będzie miało miejsce

j julia12-02-2007 21:19:13   [#13]

Dziękuję Wam

za pomoc.Teraz już na spokojnie przygotuję dokumenty i zakończę sprawę. Nawiasem mówiąc, przeżywam okropnie całą sytuację... Jeszcze raz dziękuję wszystkim. Pozdrawiam
nina30-10-2014 20:17:48   [#14]

Ja mam przypadek księdza zatrudnionego ( stopień awansu mianowany) na czas nieokreślony na klilka godzin. 

Po otrzymamniu  cofnięcia misji do nauczania religii : 

wypisuję świadectwo pracy powołując się na nr decyzji kurii.

Czy jeszcze coś w tym temacie powinnam zrobić??

 

 

ola 1330-10-2014 20:42:02   [#15]

W świadectwie to Ty raczej podajesz artykuł KN z postu 5 (Rzewy), a nie decyzję Kurii na szczęście.

MaNiak12-08-2016 11:19:41   [#16]

Katechetka ma skierowanie do nauczania religii do 31.08.2016 r., od roku przebywa na urlopie wychowawczym, zastępuję ją ksiądz. Uzyskałam informację, że nie będzie miała przedłużonej "misji", skierowanie otrzyma tenże ksiądz. Wobec powyższego rozwiązuję z katechetką stosunek pracy z dniem 31.08.16 r.

Proszę o podpowiedź, czy w świadectwie pracy wpisuję art. 23 ust 2 pkt.6 KN w związku z z art 27 ust 3 KN?

A sposób rozwiązania - wygaśnięcie umowy?

rzewa12-08-2016 13:57:54   [#17]

hm...

jeśli ma skierowanie do 31.08.16, to stosunek pracy należało zawrzeć na czas określony do 31.08.16 -> nie byłoby problemu z rozwiązaniem, po prostu 31.08 otrzymałaby świadectwo pracy z powodu upływu okresu na jaki umowa została zawarta - art 30 §1 pkt 4 k.p.

natomiast jeśli z n-lem zawarto umowę o pracę na czas nieokreślony, to jest problem, gdyż art 23 ust 1 pkt 6 nie będzie miał raczej zastosowania -> ona nie będzie miała cofniętej misji - można tu przyjąć takie rozumowanie, ze cofnięcie w tym wypadku oznacza nieprzedłużenie,

naciągane to, ale nic innego dyrkowi teraz nie pozostaje jak spróbować nuż się uda...

a ona do kiedy ma ten urlop wychowawczy? Bo może lepiej po prostu rok poczekać?

MaNiak12-08-2016 14:20:01   [#18]

Urlop ma udzielony do 31.08.2016 r. :-(

Będę się trzymać tego, że "cofnięcie w tym wypadku oznacza nieprzedłużenie"...

Nic innego mi nie pozostaje - zrobiłam błąd. Mogę tylko przed sobą tłumaczyć się, że miałam gorące zapewnienie proboszcza, że skierowanie będzie przedłużane. Tymczasem proboszcz się zmienił... po 26 latach!

Dziękuję Ewo!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]