Forum OSKKO - wątek

TEMAT: program
strony: [ 1 ]
fredi07-12-2002 21:58:17   [#01]

Co wy rozumiecie pod tym pojęciem ?

Chodzi o programy o których mowa w rozporzadzeniu o awansach.

może ktos zaproponuje przykładowy?

Gosia T07-12-2002 22:03:48   [#02]

Fredi,

tutaj masz krótki artykuł i bibliografię na ten temat:
http://www.vulcan.edu.pl/uczyclepiej/archiwum/2001/11/nauczyciele.html
Ewa z Rz07-12-2002 22:03:54   [#03]

Hmm...

Dla mnie plan - to co mam zrobić, jak i kiedy

Program - to dlaczego i po co mam to zrobić, plan i to co w efekcie uzyskam

fredi07-12-2002 22:13:54   [#04]
Duże dzięki, ale chodzi o zapis z rozporządzenia związany z podejmowaniem działań i realizacją programów na rzecz edukacji.
violka08-12-2002 01:46:26   [#05]

fredi

jeśli chodzi o programy w punkcie 3a  - to program musi spełniać kryteria z rozporządzenia o programach

jeśli  o punkt 1 to w zasadzie też powinien - eksperci wyrażają się tym w ten sposób - nosi znamiona programu, tylko w przedsięwzięciach wystarczy cele, efekty, scenariusz czy przebieg i oczywiście ewaluacja

a może chodzi o 3h - ale tu są tylko działania, nie ma nic o programach ?

fragment z rozporządzenia :

“Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego obejmują:”

1) opracowywanie i wdrażanie przedsięwzięć i programów na rzecz doskonalenia swojej pracy i podwyższania jakości pracy szkoły, w tym wykorzystywanie i doskonalenie umiejętności stosowania technologii komputerowej i informacyjnej,

2) umiejętność dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pracownikami szkoły,

3) realizację co najmniej czterech z następujących zadań:

a) opracowanie i wdrożenie programu dotyczącego działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych odpowiednio z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem w sprawach nieletnich,

b) opracowanie co najmniej dwóch publikacji, referatów lub innych materiałów związanych z wykonywaną pracą i opublikowanie ich, wygłoszenie lub popularyzację w innej formie; w przypadku nauczycieli szkół artystycznych za spełnienie tego zadania uznaje się także prowadzenie aktywnej działalności artystycznej,

c) prowadzenie otwartych zajęć, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, lub podejmowanie działań związanych z wewnątrzszkolnym doskonaleniem zawodowym,

d) aktywna i systematyczna współpraca ze strukturami samorządowymi lub innymi organizacjami działającymi na rzecz edukacji, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich,

e) wykonywanie zadań egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, eksperta komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy, rzeczoznawcy do spraw programów nauczania, podręczników, środków dydaktycznych, programów wychowania przedszkolnego; w przypadku nauczycieli szkół artystycznych - także konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej,

f) pełnienie funkcji doradcy metodycznego, uzyskanie kwalifikacji edukatora lub trenera terapeuty,

g) uzyskanie dodatkowych kwalifikacji zawodowych umożliwiających poszerzenie zakresu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z zadaniami szkoły,

h) wykonywanie samodzielnie lub we współpracy z zespołem innych zadań na rzecz edukacji, pomocy społecznej, postępowania w sprawach nieletnich lub uzyskanie znaczących osiągnięć w pracy zawodowej.

   “4) umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych, z uwzględnieniem specyfiki typu i rodzaju szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.”;

annah08-12-2002 22:26:10   [#06]

może to być np program wychowawczy realizowany w jednej klasie na godzinach wychowawczych, zgodny oczywiście z programem ministerialnym i z programem szkoły, może to być program prozdrowotny, czy np program zajęć fakultatywnych

program przed realizacją musi być zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną i dobrze by było gdyby była na nim opinia innego nauczyciela, mianowanego lub dyplomowanego

ważne jest to, aby był wdrożony i abyś mogła przedstawić wnioski z realizacji, mnie wstrzymał czas, musiałam czekać na ewaluację programu

jeśli masz jeszcze pytania napisz na mój adres

fredi09-12-2002 18:26:16   [#07]
a czy może być program komputerowy ?
annah09-12-2002 19:48:36   [#08]

a) opracowanie i wdrożenie programu dotyczącego działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych odpowiednio z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem w sprawach nieletnich,

 

jeśli napiszesz do niego cele i całą obudowę jak na programy przystało, a treści to będzie ten właśnie program, który dotyczy działań ..... (czytaj wyżej) i zrobisz jego ewaluację to pewnie może być,

najlepiej spytaj eksperta lub doradcy metodycznego, powinien wiedzieć

fredi14-12-2002 23:49:24   [#09]
powinien

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]