Forum OSKKO - wątek

TEMAT: procedura konkursowa
strony: [ 1 ]
zdzisław04-12-2002 21:14:51   [#01]

W kwietniu 2002 miał się odbyć konkurs na dyrektora jednej ze szkół. Zgłosiło się dwóch kandydatów. Komisja konkursowa nie dopuściła do postępowania konkursowego żadnego z kandydatów. Obydwaj nie mieli ukończonych studiów z organizacji i zarządzania (kończyli je w maju). Żaden z kandydatów bezpośrednio przed konkursem nie pełnił funkcji kierowniczej w tej szkole. W sierpniu organ prowadzący powierzył funkcję dyrektora szkoły jednemu z nich w trybie pozakonkursowym. W zwiazku z tym mam pytanie:

  1. Czy organ prowadzacy nie powiniem ogłosić nowego postępowania konkursowego uwzględniając termin ukończenia studiów podyplomowych przez obydwu kandydatów? Jak jest praktyka w tej kwestii?
violka04-12-2002 21:29:58   [#02]

w tej sytuacji - nie rozstrzygnięty konkur - organ może powołać kogo chce - nawet tego co nie stawał do konkursu, może też rozpisać nowy konkurs

w szczególnych przypadkach może również tak zrobić - np. u nas powołano na rok ze względu na atmosferę, natychmiastowy konkurs po rezygnacji poprzeniego dyr. zaostrzyłby konflikt

zdzisław05-12-2002 22:29:37   [#03]

czyje kompetencje

Tak to mogło być. Pozostaje jeszce jedna kwestia kompetencyjna. Czy dyrektora powołuje uchwałą rada np. gminy (organ prowadzący) powierzajc jej wykonanie zarządowi, czy jak to było przed wyborami zarząd gminy?
Ewa z Rz06-12-2002 06:47:00   [#04]

Obecnie

tj. od 27 października br robi to wójt (burmistrz, prezydent) w gminach - sp i gimnazja. W starostwach i województwach w dalszym ciagu zarząd.

UoSO art 5c. 

W przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w:
  1) art. 5 ust. 9, art. 58 ust. 6, art. 59 ust. 1 oraz art. 62 ust. 1 i 5 - wykonuje odpowiednio: rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa,

  2) art. 5 ust. 7, art. 36 ust. 2, art. 36a ust. 1, 2, 4, 4a, 5, 6 i 9, art. 38 ust. 1, art. 39 ust. 4a i 5, art. 62 ust. 6 oraz art. 71c ust. 1 - wykonuje odpowiednio: wójt, burmistrz (prezydent miasta), zarząd powiatu, zarząd województwa,

  3) art. 31 pkt 6a, art. 34 ust. 2, art. 34a, art. 37 ust. 1, art. 39 ust. 6, art. 41 ust. 3, art. 58 ust. 3, art. 59 ust. 3 i 4, art. 71b ust. 2b, art. 77 ust. 6, art. 82 ust. 1 i 3-5 oraz art. 85 ust. 3 - wykonuje odpowiednio: wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa.

nowystary06-12-2002 13:46:34   [#05]

Bardzo skomplikowana materia, ale wyobraźcie sobie remisowy mecz piłkarski po 90 min./oczywiście konieczne jest wytypowanie zwycięzcy/ i sędzia nie zarządza dogrywki, ani karnych tylko mówi głosno przez mikrofon, że wygrywają np. czerwoni.

 Jak myślicie co by z takim panem  zrobili kibice na boisku. Ja chyba wczoraj widziałem coś takiego u nas w telewizji.

zdzisław07-12-2002 00:07:18   [#06]

ale konkretnie

Jak na przykład jest u Was, czy np. rada podjeła uchwałę w sprawie powołania Was na stanowisko dyrektora i zarząd powierzył Wam tą funkcję, czy sam wydał w tej sprawie swoje zarządzenie. Jest tu problem (dziekuję za pargrafy) bo organem prowadzącym szkoły jest np. rada gminy, miasta i to chyba ona powinna w tej sprawie podjąć decyzję i powierzyć wykonanie jej organowi wykonawczemu.
Ewa z Rz07-12-2002 09:38:34   [#07]

Przecież ustawa o systemie oświaty wyraźnie to stwierdza!

Przytoczyłam odpowiedni artykuł - 5c - który mówi jaki organ gminy spełnia zadanie organu prowadzącego w danym przypadku!

Art 36a mówi o powierzaniu funkcji dyrejtora szkoły przez organ prowadzący, a art 5c tej samej ustawy mówi, że w tym wypadku należy przez to rozumieć wójta, burmistrza (prezydenta miasta), zarząd powiatu, zarząd województwa.

Nie bardzo rozumiem jak tu mozna miec jakiekolwiek watpliwości.

....................

Owszem, art 5c jest w ustawie od niedawna (od 21 października 2001), przedtem rzeczywiscie podział kompetencji pomiedzy organy JST byl niejasny.

zdzisław10-12-2002 21:24:36   [#08]

rozwiałem swoje wątpliwości

Dzięki Ewa. Pytanie moje wzięło się stąd, że poprzedni zarząd i rada przy wyborze dyrektorów w rózńych szkołach zachowywli się zgoła odmiennie. Widać można dowolnie interpretować przepisy.
Ewa z Rz11-12-2002 11:23:10   [#09]

oni raczej tych przepisów nie znają...

bo są one w tym przypadku jednoznaczne.

Myślę, że mają jeszcze ten egzemplarz UoSO sprzed 21.10.2001...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]