Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wynajmowanie pomieszczeń szkolnych na wesela i inne imprezy...
strony: [ 1 ]
djb16-01-2007 14:53:11   [#01]
MEN rozesłał do Kuratorów pismo z interpretacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Jest tam napisane , że  w placówkach oświatowych obowiązuje całkowity zakaz organizacji imprez, na których podawany jest alkohol. W przypadku złamania tego zakazu odpowiedzialność dyscyplinarną poniesie dyrektor placówki.
Co komu przeszkadza, że w dni wolne od zajęć lekcyjnych, gdy w szkole nie odbywają się zajęcia z młodzieżą , pomieszczenia będą wynajmowane? Przecież subwencja jest tak obliczona,że na wszystko brakuje.
To źle , że szkoła stara się zdobyć dodatkowe środki do budżetu? Co w przypadku, gdy pomieszczenia te są dzierżawione? Przecież dzierżawca działa z pobudek finansowych, a nie charytatywnych! Co z samodzielnością samorządu terytorialnego (i niedoszacowaną subwencją) ? Pan RG pragnie żyć cnotliwie- Jego problem, ale niech nam pozwoli żyć tak ,jak my chcemy i nasze samorządy nam pozwalają!
AnJa16-01-2007 15:02:54   [#02]
pisalismy juz o tym - więc tylko polemicznie:

- o ile wiem, to informacja - nie interpretacja- zwłaszcza, że nie ma czego interpretować, bo zapis ustawy jest jednoznaczny

- nie widzę najmniejszego powody by, jako dyrektor, organizowac imprezy towarzyskie, także bez alkoholu, w dni wolne od zajęć,

- organizacja imprez to nie to samo, co wynajem pomieszczeń na imprezy przez kogoś organizowane,

- w pismie Pana Podsekretarza nie ma nic o odpowiedzialności dyscyplinarnej - jest informacja o odpowiedzialności karnej (sankcję taką przewiduje ustawa)
djb16-01-2007 15:20:53   [#03]
Zatem wynajmować można?
beera16-01-2007 15:21:46   [#04]

można

ale nie mozna podawac alkoholu;)

AnJa16-01-2007 15:23:49   [#05]
ani spożywać

a jak zauważysz podawanie i spożywanie - masz natychmist informować służby

bo bekniesz - za niedopełnienie obowiązku
beera16-01-2007 15:25:50   [#06]

ale nie masz obowiązku chodzic na wesela i zauważać;)

swoją droga- dobrze moze sie stało?

Trzeba urealnić zapisy ustawy i tyle.

W szkołach wiejskich sala gimnastyczna, to często sala imprez- z dobudowaną kuchnią.
Dobrze byloby gdyby się na ten temat przetoczyła dyskusja a jej efekty spowodowały zmianę przepisów

AnJa16-01-2007 15:31:31   [#07]
myslałem kiedyś (mieliśmy tutaj lokalne problemy duże) o czasowej przerwie w   działalności oświatowej - trzebaby popytac o szczegóły w róznych inspekcjach- jak to z ich punktu widzenia takie wznawianie dzialalności wygląda
Basiek116-01-2007 19:36:00   [#08]
tez wznajmuje sale... stolowke...kuchnie....miejsca noclegowe... na rózne imprezy to moje zrodlo -dochodów wlasnych... jak w umowie wynajmu zawre klauzule o zakazie „spożywania…” to też będę ponosić odpowiedzialność karną?
AnJa17-01-2007 09:33:41   [#09]
nie ponosisz

możesz ponieśc dyscyplinarna za brak nadzoru - wyjściem jest zorganizowanie depozytu (zamykana szafka np. na portierni z rejestrem "złożono-oddano" i dużą informacja, że obowiązuje zakaz wnoszenia oraz prośba opozostawienie w depozycie

możesz nawet jakąs opłatę za przechowanie wprowadzić
akam17-01-2007 10:05:15   [#10]
mam bal karnawałowy w szkole organizowany przez radę rodziców, mówiłam, że nia ma być alkoholu, czyli nie sprzedajemy go i nie podajemy, a co mam zrobić jak sami przyniosą? grzebać każdemu w torbie? chodzić po sali z alkomatem? we wsi nie ma innej sali do organizowania imprez, kolejny przepis, który nie wiadomo czemu ma służyć, chyba ku poprawieniu statystyk co zrobiono aby przeciwdziałać alkoholizmowi, żaden ze mnie alkoholik a lubię wypić drinka na imprezie tanecznej..
AnJa17-01-2007 10:14:37   [#11]
no, jest jeszcze jedno wyjście:
- znajdujesz słupa (ktoś podstawiony, komu wszystko jedno)
- wynajmujesz mu salę jako organizatorowi,
- na sali jest gorzała,
-dyrektor to zauważa - interweniuje, organizator(słup) mówi dyrektorowi, żeby ten się ...
- dyrektor robi notatkę i zgłasza przestępstwo organom,
- słup sie przyznaje,
- organy karza grzywną
i teraz wariantowo:
1.słup nie płaci, bo mu wszystko jedno, a komornik tez o tym wie, bo niedawno u słupa była i nie stwierdził niczego, co zając można,
2. słup płaci ok. 500 zł(grzywna wkalkulowana w cenę imprezy)
...
głupie to jak nie wiem...
bardu17-01-2007 14:01:00   [#12]
popieram ustawę jeśli jest to festyn, imprezy w ciągu dnia, na którym sa uczniowie, dzieci -bez alkoholu. jednak bez środków z wynajmu sali od czerca ubiegłego roku musiałabym zamknąć szkołę -brak środków na jej utrzymanie, i....
akam17-01-2007 14:13:32   [#13]

Dzięki AnJa, zawsze to jakis pomysł.... Bardu zgadzam się z tobą, doszłam do wniosku, że nie będę widzieć alkoholu na mojej imprezie i jest to ostatnia na którą się zgodziłam,a do MEN wystąpię o wyrównanie strat...

Marek Pleśniar17-01-2007 14:56:34   [#14]

impreza jest najczęściej w godzinach, dniu gdy nie ma uczniów

durne toto zaiste zwłaszcza gdy rzeczywiście często szkołą jest w okolicy jedynym obiektem "kulturalno - imprezowym"

w dodatku zbudowanym sobie przez społeczeństwo lokalne żeby sobie mieć

;-)

Renatka17-01-2007 15:35:30   [#15]
chyba wolę rozwiązanie zaprosić cidzoziemca to lepsze..i alkohol moża podać...
jerzyk 13.01.2007 18:10 [#30]
skoro




"sukces odnoszą te działania, które są praktyczne oraz skoncentrowane na problemie i jego rozwiązywaniu."



Trzeba na wesele ( imprezkę) zarosić cudzoziemca ;-)

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)

z dnia 29 listopada 2004 r.

w sprawie wypadków i okoliczności, w których ze względu na zwyczaje międzynarodowe dopuszczalne jest podawanie i spożywanie nieznacznej ilości napojów alkoholowych

(Dz. U. z dnia 10 grudnia 2004 r.)


Na podstawie art. 14 ust. 8 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:


§ 1. Podawanie i spożywanie nieznacznej ilości napojów alkoholowych jest dopuszczalne ze względu na zwyczaje międzynarodowe w następujących wypadkach i okolicznościach:
 1)  przyjęć oficjalnych i innych uroczystości organizowanych z udziałem cudzoziemców, w tym w szczególności przedstawicieli państw obcych, funkcjonariuszy organizacji międzynarodowych lub członków delegacji zagranicznych;
 2)  innych niż określone w pkt 1 spotkań z udziałem cudzoziemców, jeżeli przemawiają za tym względy kurtuazji dyplomatycznej.

§ 2. Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie okoliczności, w których ze względu na zwyczaje międzynarodowe dopuszczalne jest podawanie i spożywanie nieznacznej ilości napojów alkoholowych (M. P. Nr 17, poz. 98).

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

asia 13.01.2007 18:12 [#31]


jerzyk

Twój post jest potwierdzeniem

POLAK POTRAFI

:))))))))))))))))))

AnJa 13.01.2007 18:20 [#32]
ze 2 lata temu była u nas panika z tym związana

i na jedna imprezę faktycznie zaprosilismy zaprzyjaźnionego cudzoziemca

on wprawdzie wyznawca islamu (albo jakoś tak podobnie) i do alkoholu jak do jeża - ale to nawet lepiej
szwedka 13.01.2007 18:28 [#33]


Czyli jak u mnie na Sylwestrze organizowanym w szkole był jeden obcokrajowiec to alkohol mógł byc podawany , a był hi ,hi !!

pozdrawiam

AnJa 13.01.2007 18:31 [#34]
musi jeszcze być oficjalnie zaproszony- jak obcokrajowiec właśnie, cele zacieśnienia więzów lub nawiązania kontaktów
inka2 14.01.2007 22:09 [#35]
U mnie mieszka paru zaprzyjaźnionych Ukraińców, więc niewielkie ilości na pewno nie będą przekroczone))))
akam 15.01.2007 09:14 [#36]
a co jak u mnie na zabawie karnawałowej organizowanej przez Rade Rodziców nikt nie będzie sprzedawał ani żaden kelner podawał bo nie ma alkoholu  w menu, a wiem ze ludzie i tak przyniosą... Czy mam chodzić po salach z alkomatem..kolejna kompletna bzdura wymyślona przez kogoś kto chce żeby o nim mówiono, przecież u mnie we wsi do organizowania najróżniejszych imprez jest szkoła bo nie ma gdzie.
AnJa 15.01.2007 10:04 [#37]
z alkomatem to łazić nie musisz- nie ma zakazu wnoszenia alkoholu w sobie

oczywiście mozesz osobę, która podejrzewać, że wniosła - poprosić o opuszczenie placówki
jaga71 15.01.2007 10:26 [#38]
A może by tak jak w ameryce każdemu co wchodzi torbę papierową rozdawać co by  picie flaszki zamienić na dmuchanie paierowej torby toć to potem i strzelić można a i flaszki nie widać."Twardym trzeba być nie mientkim" Tak trzymać panie ministrze.Za mordę to całe towarzystwo i niech se nie myśli , a swoją drogą to ciekawe jak w ministerstwie delegacje przyjmują czy też o suchym pysku czy w myśl zasady że z dołu góry nie widać a z góry na dól to trzeba mieć wielkie oczy żeby kłopoty maluczkich dojrzeć.A śniegu jak nie było tak nie ma.
AnJa 15.01.2007 10:30 [#39]
i nie będzie - sam dzisiaj w radio słyszalem

podobno wszystkiemu winne jest NATO

albo jakoś podobie - w kazdym razie coś z Atlantykiem
Roman 16.01.2007 13:52 [#40]
ciągle to samo...
co kilka godzin otrzmuje to samo pismo Pana podsekretatza stanu od różnych podmiotów. Wszyscy przypominają i upominają czyli (RWD, ratuj własną d...ę) a mnie szlag trafia na to włazidupstwo. Pozdrawiam.
AnJa 16.01.2007 14:12 [#41]
dzisiaj przekazałem je memu OP

ucieszył się oczywiście...
AnJa17-01-2007 15:44:29   [#16]
hmmm

chyba to już gdzieś czytałem? ;-)
AnJa18-01-2007 13:58:52   [#17]
 

ze strony KO:
Zgodnie z pismem pana Mirosława Orzechowskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, z dnia 10 stycznia 2007 r., proszę Państwa Dyrektorów o zwrócenie uwagi na organizację imprez szkolnych, studniówek oraz uroczystości organizowanych w szkole w dni wolne od nauki. Wszystkie te imprezy powinny odbywać się bez alkoholu i innych używek.
        W przywołanym wyżej piśmie czytamy: „W związku z informacjami dotyczącymi organizowania w szkołach imprez i zabaw o charakterze rozrywkowym dla osób dorosłych, w tym m. in. studniówek, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231) zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo – wychowawczych. Art. 43 ust. 1 ustawy wprowadza odpowiedzialność karną za czyn polegający na sprzedawaniu lub podawaniu napojów alkoholowych w wypadkach, kiedy jest to zabronione. Przestępstwo to jest zagrożone karą grzywny.
        Powyższe regulacje prawne stosuje się do wszystkich obszarów życia szkolnego, w tym również okazjonalnych uroczystości w dni wolne od nauki. Dotyczą one również organizowanych w szkołach uroczystości weselnych, andrzejkowych i innych imprez okolicznościowych dla osób dorosłych.”
        Biorąc pod uwagę powyższe proszę o szczególne zainteresowanie się i osobiste zaangażowanie w organizację w/w imprez.

W zwiazku z powyższy proszę Sz.P. Forumowiczów o pomoc w zrozumieniu mojej roli jako organizatora wesel, zwłaszcza w kontekście zwyczajów regionalnych.

Bo u nas organizujący finansuje imprezę, a na kilkanaście wesel rocznie  mnie nie stać!

bogna18-01-2007 16:17:38   [#18]

zorganizujesz wesela bez alkoholu to Ci taniej wyjdzie,

więc się nie buntuj ;-)

AnJa18-01-2007 17:53:26   [#19]
a coś Ty

gorzała tania, a tak ti zeżra od cholery i wodzireja zechcą i jeszcze obgadają, że nawet wódki zabrakło

wiem, bo sam obgadywać lubię
PawełR03-12-2007 21:01:06   [#20]

to jak to teraz jest? bo zbliża się sylwester a moi nauczyciele mają jakieś pomysły na sylwka - no ale z alkoholem...

czy można wynająć np. rodzicom na wsi salę na takiego sylwestra? z alkoholem :)

aza03-12-2007 21:03:39   [#21]
zapomnij............
PawełR03-12-2007 21:05:11   [#22]
ale zmieniło się ministerstwo na bardziej liberalne przecież buuuuuuu
aza03-12-2007 21:06:42   [#23]

ale przepis jest przepis.......

no chyba, że juz nie chcesz być dyrektorem......

PawełR03-12-2007 21:08:31   [#24]
no chcę :) ale myślałem, że może zmienio interpretację :) ale ja generalnie jestem przeciwnikiem alkoholu w szkole, u mnie wieś rozpita potwornie i już dawno wycofałem się z takich imprez :) tylko teraz mnie nowi młodzi nauczyciele wzięli w obroty :)
aza03-12-2007 21:11:23   [#25]

tym bardziej wyluzuj....

to nie wygląda fajnie (jak patrze z boku)

jak chca sie bawic - niech zorganizują imprę na gruncie neutralnym....

"nowi, młodzi nauczyciele"...

uważaj, Pawle.......

PawełR03-12-2007 21:24:22   [#26]
aza czy podejrzewasz że "nowi młodzi" mogą być wtyką starego ministra? czy nowej minister?
aza03-12-2007 21:28:26   [#27]

Pawle-

ja nic nie podejrzewam...

Zalecam jedynie daleko posunięty umiar i rozsądek...

ja też mam "nowych, młodych"...

znasz mnie - wiesz jaka jestem...

a z nimi jestem na daleko posunięty dystans - per Pani... i zabawa "tzw. kontrolowana".

nie znasz ich do końca....

 

uwierz mi - lepiej.......

DYREK04-12-2007 08:22:55   [#28]
Informacja dotycząca zakazu sprzedaży i podawania alkoholu na terenie szkół  
W związku z informacjami dotyczącymi organizowania w szkołach imprez i zabaw, na których obecny jest alkohol Ministerstwo Edukacji Narodowej wystosowało w tej sprawie list do Kuratorów Oświaty, Marszałków, Starostów, Prezydentów, Wójtów oraz Dyrektorów Szkół.
Państwo
Kuratorzy Oświaty
Marszałkowie, Starostowie, Prezydenci,
Burmistrzowie, Wójtowie
Dyrektorzy Szkół



Zjawiska i zachowania niepożądane, a także uzależnienia: alkoholizm, nikotynizm, narkomania są plagą współczesnego świata ludzi dorosłych jak również dzieci i młodzieży. Często są to destrukcyjne sposoby rozładowywania konfliktów i napięć, jakie niesie współczesna cywilizacja.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmuje działania mające na celu przeciwdziałanie agresji, przemocy i demoralizacji wśród nieletnich. Doskonali programy wychowania zapobiegające patologiom społecznym i wprowadzające do szkół skuteczną profilaktykę, a także realizuje zadania określone w Narodowym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jednym z istotnych zadań tego programu jest zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych, zmniejszenie rozmiarów tych, które aktualnie występują.

W związku z informacjami dotyczącymi organizowania w szkołach imprez i zabaw o charakterze rozrywkowym dla osób dorosłych, w tym m.in. studniówek, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 14 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231) zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo – wychowawczych. Art. 43 ust. 1 ustawy wprowadza odpowiedzialność karną za czyn polegający na sprzedawaniu lub podawaniu napojów alkoholowych w wypadkach, kiedy jest to zabronione. Przestępstwo to jest zagrożone karą grzywny.
Powyższe regulacje prawne stosuje się do wszystkich obszarów życia szkolnego, w tym również okazjonalnych uroczystości w dni wolne od nauki. Dotyczą one również organizowanych w szkołach uroczystości weselnych, andrzejkowych i innych imprez okolicznościowych dla osób dorosłych.

Szanowni Państwo,
sukces odnoszą te działania, które są praktyczne oraz skoncentrowane na problemie i jego rozwiązywaniu. Przede wszystkim potrzebne jest permanentne uczenie młodego człowieka odpowiedzialności za własne decyzje dotyczące sięgania po substancje uzależniające, w tym alkohol. Konieczne jest także proponowanie alternatywy wobec ich używania, dostępnych, interesujących sposobów spędzania wolnego czasu.

Wpisany ( 10.01.2007. )

http://www.men.gov.pl/content/view/73/47/

 

i

 

Art. 14.

  1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:
    1. na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich,

http://www.parpa.pl/?subL=4&checkL=1

PawełR04-12-2007 21:15:09   [#29]
dzięki wszystkim za odpowiedzi, a czy znacie fakty, że jednak dyrektorzy mają odwagę wynajmowac sale, mimo że wiedzą co się będzie w nich działo?
post został zmieniony: 04-12-2007 21:15:29
zgredek04-12-2007 21:15:51   [#30]

znamy

ale ci dyrektorzy nie są już dyrektorami;-)

zgredek04-12-2007 21:16:11   [#31]
cokolwiek to znaczy;-)
Marek Pleśniar04-12-2007 22:07:48   [#32]

2 do wyboru

1. do odważnych świat należy

2. kto ma miękkie serce ten musi mieć twarde co innego

aza04-12-2007 22:18:54   [#33]

Pawle -

znamy tez takich, co jeżdżą po pijaku....

i udaje im sie dojechać....

no i co z tego dla Cię wynika?

 

zaczniesz tez tak jeździć?????

Kajko04-12-2007 22:20:41   [#34]
A jak będą pić na zewnątrz szkoły i tylko bawić się będą w środku to co?
Marek Pleśniar04-12-2007 23:46:50   [#35]
dlatego tak przyjemnym jest pomysł posiadania we wsi Domu Ludowego (volkscośtam;-) albo Commoncośtam) i nich tam piją ten alkohol jak lubią (brrr - do ust bym nie wziął)
aza04-12-2007 23:55:14   [#36]
remiza?????
Marek Pleśniar05-12-2007 00:01:33   [#37]

ok, własnie, z ust mi Koleżanka wyjęła

remiza

aza05-12-2007 00:07:26   [#38]

kiedyś były.....

wyginęły???????

 

a ten alkohol to Kolega ma rację - wyjątkowe obrzydlifffstfffo

AnJa05-12-2007 00:21:50   [#39]
Markowi chyba chodzi o to, że w remizie to ohyda

fakt- zwłaszcza ciepły i z gwinta

fuj

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]