Forum OSKKO - wątek

TEMAT: rada rodziców
strony: [ 1 ]
violka28-11-2002 07:26:10   [#01]

w związku z odbywającymi się kontrolami finasów rad rodziców mam pytanie

kto odpowiada za dokumentację i rachunki rady rodziców - dyrektor czy przewodniczący rady rodziców oraz jakie są prawne mozliwości kontroli rady rodziców ze strony dyrektora

Ewa z Rz28-11-2002 07:35:05   [#02]

Statut szkoły

Wzajemne relacje pomiędzy organami szkoły reguluje statut szkoły

Regulamin RR powinien zawierać kto ponosi odpowiedzialniość za finanse i jaki jest sposób kontroli. Ale RR jako organizacja autonomiczna nie musi się przd NIKIM z zewnątrz z swoich finansów rozliczać! Wystarczy gdy w sposób ustalony w regulaminie sama rozliczy swoich pełnomocników. Władzą najwyższą tego typu organizacji jest zebranie ogólne...

Piotrek29-11-2002 15:47:30   [#03]
Niestety, nie jest to takie proste. Bo kto odpowiada za działania rady niezgodne z prawem??? DYREKTOR, gdyz on musi przestrzegać (stać na straży) prawa w swojej szkole.
Leszek29-11-2002 16:31:43   [#04]

Regulamin, którymi rządzi się RR musi być zgodny z prawem szkolnym określonym statutem.

Jeżeli to występuje to co do reszty dyrek nic nie ma. Byłoby to mieszanie się w sprawy innego organu szkolnego (tworzą go ludzie dorośli nie pozbawieni praw obywatelskich, zatem w pełni odpowiadający za swe czyny).

Dyrek nie odpowiada za RR. Niech znajdą przepis , że odpowiada...

Pozdrawiam

Grzegorz01-12-2002 17:38:42   [#05]

W sprawie kontroli RR

organami uprawnionymi do kontroli działalności finansowej RR są ciała wewnętrzne okreslone regulaminem - w naszej RR jest to zebranie ogólne rodziców oraz komisja rewizyjna, na wniosek której udzielane jest (lub nie) co roku absolutorium dla prezydium RR - a z ciał zewnętrznych - uprawnione organa kontroli skarbowej.

W żadnym wypadku uprawnienia takie nie przysługują ani dyrektorowi ani nawet organowi prowadzącemu. Dyrektor lub organ, ew. KO mogą jedynie sprawdzić zgodność regulaminu ze statutem.

Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy organ lub inna instytucja publiczna przyzna dotację celową dla RR. Wtedy oczywiście RR musi się z tego rozliczyć (przesłać udokumentowane sprawozdanie), ale tylko z tej przyznanej kwoty. Podsumowując, jeśli pieniądze pochodzą z dobrowolnych składek rodziców lub sponsorów prywatnych, również prywatną sprawą rodziców jest, jak zostaną one wydane.
violka01-12-2002 22:58:13   [#06]

dziękuję

wszystkim
Grzegorz01-12-2002 23:10:54   [#07]

Violka, zapomniałem zapytać :-)

Tak wogóle co to za kontrole w tych RR? Kto to przeprowadza?
violka01-12-2002 23:30:48   [#08]

to była plotka - na szczęście

a że dopiero pożegnałam PIP, który przybył "na zamówienie", więc zareagowałam trochę nerwowo

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]