Forum OSKKO - wątek

TEMAT: pytania o "trzynastkę"
strony: [ 1 ][ 2 ]
Nionka03-01-2007 14:39:43   [#01]

Działałam szukajem przez pół dnia, ale nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi, więc może wy mi pomożecie. Dwa przypadki do trzynastki - czy się należy:

1) Nauczycielka od 3.04.2006r. na zwolnieniu lekarskim, od 29.11.2006r. przebywa na urlopie macierzyńskim - czy dać trzynastkę?

2) Nauczycielka od 1.01.2006r. do 31.08.2006r. na urlopie zdrowotnym, od 1.09.2006r. zmieniła pracę (rozwiązanie umowy za porozumieniem stron)- czy należy się "13" za te 8 miesięcy?

Czy tzw. urlop szkoleniowy należy odliczyć, skoro był płatny? A te dwa kodeksowe dni urlopu tytułem opieki nad dzieckiem też?

Janusz z W03-01-2007 14:53:48   [#02]

Interpretacje są już dość jednoznaczne

Odlicza się wszystkie okresy nie świadczenia pracy. Dlatego też w obydwu przypadkach, jak i w szczegółowych pytaniach są jednoznacznie negatywnie odpowiedzi. Czyli okres szkoleniowego i opieki nad dzieckiem też należy odliczyć. Przykre, ale prawdziwe.
rzewa03-01-2007 18:32:25   [#03]

aaa... Januszu...

ta z nr 1 nie powinna otrzymać "13" proporcjonalnie za 3 m-ce?
ipiva03-01-2007 19:39:39   [#04]

13 tka

nauczycielka przebywa na urlopie zdrowotnym od 1 czerwca 2006 do 31.05.2007. Czy należy jej się 13 tka za 2006?
asper0103-01-2007 22:24:44   [#05]

rzewa - powinna

ipiva - należy się za 5 m-cy

ReniaB04-01-2007 07:44:26   [#06]

Czy opiekę

nad dzieckiem też odlicza się od trzynastki??? ma na myśli te dwa dni.
sonfi04-01-2007 08:13:53   [#07]
#06 - tak
ReniaB04-01-2007 08:41:58   [#08]

Zapytam jeszcze raz

chodzi mi o te dni opieki należna z KP nad dzieckiem do lat 13;
asper0104-01-2007 08:52:19   [#09]

tak, odlicza się!! i nie do 13 tylko do 14 lat ;)

ale jak masz Płace Vulcana to tego pilnują (oczywiście jak absencja była wprowadzona ;) )

ReniaB04-01-2007 09:29:52   [#10]

asper

od kiedy i na jakiej pp; jestem po ostrej dyskusji z księgową
Unita04-01-2007 13:19:28   [#11]

Warto zapoznać się z opracowaniem dostępnym pod poniższym adresem

http://www.vulcan.edu.pl/doradca/doradca26.html

krystyna04-01-2007 14:16:54   [#12]

dzisiejsza Rzeczpospolita:

Budżetówka źle liczy trzynaste pensje

Pracownicy sfery budżetowej mają trzynastki obliczane według okresów pozostawania w zatrudnieniu. Sąd Najwyższy każe tymczasem uwzględniać czas faktycznie przepracowany

Urzędy marnotrawią zatem część z 4 mld zł przeznaczanych co roku na dodatkowe wynagrodzenia roczne. Zgodnie z regulującą je ustawą ( DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.) trzynastki przysługują zatrudnionym w sferze budżetowej, czyli państwowych lub samorządowych jednostkach budżetowych i ich gospodarstwach pomocniczych oraz zakładach budżetowych, a także w niektórych urzędach organów władzy państwowej, kontroli, ochrony prawa, w sądach, trybunałach i biurach parlamentarnych. Wedle szacunków Ministerstwa Finansów w grę wchodzi 1,5 mln uprawnionych.

Trzynaste pensje należą się tym, którzy w zeszłym roku przepracowali w jednej z wymienionych instytucji przynajmniej sześć miesięcy. Chodzi o minimum pół roku efektywnej pracy, gdy dana osoba stawiała się do pracy, podpisywała listę płac, wykonywała polecenia służbowe. Tak uchwalił Sąd Najwyższy już 25 lipca 2003 r. ( sygn.IIIPZP7/03) i od razu spowodował kłótnie. Przede wszystkim dlatego, że z kręgu uprawnionych wykluczył przewlekle chorujących oraz korzystających z urlopów macierzyńskich. Większość autorytetów stanęła jednak murem za orzeczeniem, jak profesorowie Bogusław Cudowski z Uniwersytetu w Białymstoku czy Krzysztof Wojciech Baran z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz adwokat Bartłomiej Raczkowski z kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.

-Są to świadczenia o charakterze premiowym dla tych, którzy faktycznie pracowali pół roku -uzasadniają.

Mimo to urzędy ustaliły plany finansowe na podstawie stanu zatrudnienia. Wypłacają zatem trzynastki w zasadzie tym, których zatrudnienie trwało przynajmniej sześć miesięcy.

Bez ciągłości i innych okresów

Mylnie też do stażu warunkującego nabycie trzynastki budżetówka przyjmuje inne okresy niż zatrudnienie, zaliczane na poczet uprawnień pracowniczych na mocy odrębnych przepisów. W grę wchodzą np. czas: pobierania zasiłku dla bezrobotnych, udokumentowanego zatrudnienia obywateli polskich zagranicą, służby w policji czy ten, za który sąd przyznał odszkodowanie z racji niezgodnego z prawem zwolnienia.

- To jakieś nieporozumienie - oponuje dr Krzysztof Walczak z Uniwersytetu Warszawskiego. -Mamy tu bowiem do czynienia ze stażem zakładowym, nabytym u jednego pracodawcy. A do niego kwalifikuje się wyłącznie czas przepracowany właśnie w tym zakładzie. Inaczej trzeba by wypłacić trzynastkę temu, kto w ubiegłym roku przebywał osiem miesięcy na zasiłku dla bezrobotnych, a faktycznie pracował dwa miesiące -argumentuje.

Wskazane okresy pozapracownicze uwzględniamy na tomiast w ogólnym stażu pracy, wymaganym m.in. podczas ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego lub prawa do nagrody jubileuszowej. Służby płacowe błędnie też wymagają, by ktoś przepracował w zeszłym roku te sześć miesięcy bez przerwy. Ustawa nie stawia tymczasem takiego warunku. Mówi o co najmniej półrocznej pracy w jednej jednostce sfery budżetowej. Nie ma zatem przeciwwskazań, by trzynastkę dostał np. kierowca pracujący w 2006 r. w tym samym urzędzie najpierw od 1 marca do końca czerwca, a potem od września do końca grudnia. Ważne, że wypracował minimum 180 dni. Potwierdził to zresztą Sąd Najwyższy w uchwale z 15 stycznia 2003 r. (sygn. III PZP 20/02), według której staż gwarantujący nabycie dodatkowego wynagrodzenia rocznego obejmuje wszystkie okresy zatrudnienia w danej placówce bez względu na przerwy.

Miesiąc ma trzydzieści dni

Różnie też instytucje sfery budżetowej ustalają przynajmniej sześciomiesięczny staż warunkujący uzyskanie trzynastej pensji. Niektóre mierzą go miesiącami kalendarzowymi. Wskutek tego jedni pracownicy nabywają pieniądze po 181 dniach, a inni - po 183. Eksperci twierdzą, że takie zróżnicowanie uprawnień jest dyskryminacją. Dlatego opowiadają się za inną koncepcją - że miesiąc liczy trzydzieści dni.

- Wynika to z art. 300 kodeksu pracy, zgodnie z którym w kwestiach nieuregulowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio kodeks cywilny, jeśli nie jest on sprzeczny z zasadami współżycia społecznego - mówi prof. Cudowski. - Zgodnie zaś z art.114 kodeksu cywilnego miesiąc obejmuje trzydzieści dni.

Takie stanowisko jest, ich zdaniem, sprawiedliwe i równo traktuje zatrudnionych. Gwarantuje im bowiem dodatkowe wynagrodzenie roczne po przepracowaniu 180 dni (sześć miesięcy razy trzydzieści dni).

Pensja za pracę wykonaną

Nie mniejsze kłopoty sprawia ustalanie podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników sfery budżetowej. Księgowe ujmują w niej np. pensje, które dostają nauczyciele przeniesieni w stan spoczynku czy przebywający na urlopach dla poratowania zdrowia. SN zakwestionował te praktyki już kilka razy, np. w uchwale z 10 października 2000 r. (sygn. III ZP 22/2000). Przepisy zakazują uwzględniania pieniędzy za czas usprawiedliwionych absencji w pracy (z wyjątkiem należnego za urlop wypoczynkowy). Wątpliwości jest co niemiara, a czas nagli. Trzynastki mają bowiem trafić do rąk uprawnionych do końca marca br.

Podyskutuj z autorką e-mail: renata.majewska@rzeczpospolita.pl

RENATA MAJEWSKA

Jak ustalić trzynastkę - krok po kroku

Po pierwsze: sprawdź uprawnienie danej osoby

By uzyskać trzynastkę, pracownik musiał efektywnie przepracować w poprzednim roku u jednego pracodawcy ze sfery budżetowej przynajmniej sześć miesięcy. Podczas ustalania tego stażu pomija się (poza pewnymi wyjątkami) czas usprawiedliwionych nieobecności w pracy.

Po drugie: ustal podstawę wymiaru

Do podstawy wymiaru 13. pensji wlicza się pensję faktycznie uzyskaną przez uprawnionego od 1 stycznia do końca roku. Chodzi tu zasadniczo o wynagrodzenia i świadczenia ze stosunku pracy, które uwzględnia się podczas obliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Po trzecie: pomnóż przez stopę procentową

Tak ustaloną podstawę wymiaru mnoży się przez 8,5 proc.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070104/prawo/prawo_a_1.html

Janusz z W04-01-2007 14:37:33   [#13]

Rokrocznie temat się powtarza ;-)

Unito interpretacje z roku 2003 straciły cokolwiek na aktualności. Dlatego też do podstawy naliczenia "13" nie wchodzi wynagrodzenie uzyskane podczas: urlopu zdrowotnego, szkoleniowego, wynagrodzenia za okres choroby, opieki nad dzieckiem zdrowym. Składniki te są wypłacane z § 4010, tak jak "normalne" wynagrodzenie. Jednakże nie jest to wynagrodzenie za pracę rozumianą jako wykonywanie pracy.

Nie wspominam tu, rzecz jasna, wszelkiego rodzaju zasiłków wypłacanych ze środków ZUS (§ 4110) - chorobowego, macierzyńskiego itp. oraz dodatków socjalnych - mieszkaniowego i wiejskiego (§3020), które również nie stanowią podstawy do "13".

Innym natomiast zagadnieniem jest wypełnienie warunku nabycia praw do "13". Ustawowy wymóg, to przepracowanie przynajmniej 6 miesięcy. Do okresu minimum 6 miesięcy nie wlicza się: urlopu zdrowotnego, szkoleniowego, okresu przebywania na zwolnieniu lekarskim podczas choroby, opieki nad chorym członkiem rodziny, urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, opieki nad dzieckiem zdrowym. Reasumując: jedynie dni kiedy przebywamy w miejscu pracy wykonując swoje obowiązki służbowe lub korzystamy z urlopu wypoczynkowego wlicza się do wymaganego okresu 6 miesięcy.

Jest jeszcze jedno zagadnienie związane z nauczycielami. Chodzi tu o brak konieczności przepracowania 6 miesięcy jeśli nauczyciel zostanie zatrudniony "zgodnie z organizacją pracy szkoły". Spotykamy się z głosami, że "organizacja pracy szkoły" to samo co "organizacja roku szkolnego". Ja uważam, że gdyby ustawodawcy chodziło o taką właśnie interpretację, to zapewne by użył sformułowania "organizacja roku szkolnego". Jeśli tego nie uczynił, to nie ma powodu by się tego domyślać. Dlatego też zatrudnieniem zgodnym z organizacją roku szkolnego jest zatrudnienie na zastępstwo na okres np. jednego tygodnia. I nauczyciel taki uzyskuje prawo do "13".

Oczywiście, że można dopatrzeć się w takiej interpretacji pewnej niekonsekwencji: nauczyciel chorujący przez 6 i pół miesiąca nie dostanie "13", ale otrzyma ją ten, który przepracował raptem kilka dni. Ale czy takich niekonsekwencji jest mało w naszym systemie prawnym?

Unita04-01-2007 15:24:58   [#14]
Zgadzam się z Tobą Januszu z W. , bo należałoby prześledzić nowelizacje ustawy oraz wyroki SN, to była tylko moja podpowiedź na pytania zawarte w #10.
mary14405-01-2007 09:15:45   [#15]
Wszyscy piszecie o tych 2 dniach opieki nad dzieckiem, że trzeba je odliczyć. A co z innymi urlopami okolicznościowymi? Z powodu ślubu własnego, ślubu dziecka, itd.? Moim zdaniem też podlegają odliczeniu. Co Wy na to?
Janusz z W05-01-2007 09:24:50   [#16]

Oczywiście, że też nie

Wszystkie okresy nie wykonywania pracy, poza urlopem wypoczynkowym i (w przypadku nauczycieli) przerw świątecznych podlegają odliczeniu. Zarówno wynagrodzenie za te okresy nie wchodzi do podstawy naliczenia "13" jak i dni nie wykonywania pracy nie wchodzą do wymaganego okresu 6 miesięcy, który warunkuje otrzymanie "13".
Janusz z W05-01-2007 10:42:13   [#17]

Kajam się i proszę o wybaczenie

Na śmierć zapomniałem (nie miałem takich przypadków od lat) o pewnych zapisach w ustawie o "13".

"3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:

...

6) korzystania:
a) z urlopu wychowawczego,
b) z urlopu dla poratowania zdrowia,
c) przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,"
AniaN05-01-2007 11:03:52   [#18]

A co w przypadku, gdy pracownik ma wezwanie do sądu?

Janusz z W05-01-2007 11:25:11   [#19]

Dobre pytanie

Za ten dzień nie dostaje wynagrodzenia czyli nie ma kwoty wliczanej do podstawy. Należałoby się zastanowić czy dzień taki wchodzi do limitu 180 dni wymaganych do uzyskania prawa do "13". Logika podpowiada mi, że należałoby wliczyć. Taka nieobecność w pracy nie jest spowodowana wolą pracownika. Ja bym wliczył ten dzień.
krystyna05-01-2007 14:06:01   [#20]

urlop szkoleniowy (związany ze skierowaniem na odpowiednią formę dokształtu) - odliczać,

a udział w konferencjach metodycznych, kursach i szkoleniach (delegacja ze szkoły), wyjazdy po odbiór nagród itp.. - też ?????

Tytus05-01-2007 14:07:06   [#21]

żeby rozwiać moją wątpliwość

Mam bardzo trudne pytanie.  Jak należy potraktować delegacje służbowe?

Odliczać czy nie odliczać te dni?

AnJa05-01-2007 14:20:55   [#22]
Krystyan, Tytus - wg mnie - nie!
asper0105-01-2007 14:56:04   [#23]
wg mnie też NIE! byłaby to głupota, ja nie odliczam, ale nie zdziwiłnbym się jakby ktoś uważał inaczej ;)
dyrlo05-01-2007 15:17:43   [#24]
No przestańcie, to odliczcie sobie delegację jaką wzieliście do Łodzi na kongres. Delegacja = praca.
aga 305-01-2007 15:26:37   [#25]

A co z nauczycielem zatrudnionym od 01.09.06 do 31.12.06 wypłacać mu 13 - tkę czy nie ? Drugi przypadek zatrudnienie od 01.09.06 do 30.05.07. Czy organizacja roku szkolnego oznacza, że zatrudnienie musi być do 31.08.2007, żeby mozna wypłacić 13 -tkę? Pozdrawiam

Janusz z W05-01-2007 16:45:06   [#26]

Delegacja nie jest okresem nie wykonywania pracy

Jednym słowem: jedziemy wykonać określone zadanie poza miejscem pracy.

Czym innym jest urlop szkoleniowy. Jest udzielany pracownikowi w konkretnym celu.

Zupełnie inne zagadnienie to otrzymanie na piśmie "Polecenia wyjazdu służbowego" czyli tzw. delegacji. Możemy je otrzymać zarówno na wyjazd na posiedzenie komisji kwalifikacyjnej jak i na zajęcia na uczelnię, gdzie studiujemy. Nieobecność pierwsza nie będzie miała wpływu na limit 180 dni, a także będzie stanowiła podstawę naliczenia "13". Drugi wyjazd wprawdzie jest opłacany przez pracodawcę, możemy nawet otrzymać wynagrodzenie za urlop szkoleniowy. Jednakże ten dzień zostanie odliczony od minimum 180 dni, urlop szkoleniowy również nie będzie wchodził do podstawy naliczenia "13".

Ago3 w obydwu przypadkach powinnaś naliczyć "13".

Asper01, Ty się prosisz ;-)

Viola205-01-2007 17:43:43   [#27]
czy nauczycielowi zatrudnionemu 1 grudnia 2006 na zastępstwo, należy się trzynastka za ten jedn miesiąc?
Małysz05-01-2007 18:18:28   [#28]
Proszę o podpowiedź. Obliczenia "13" dokonuje się według roku kalendarzowego, czy też szkolnego? Miałam małe "spięcie" z koleżanką na ten temat. Twierdzę,  że obliczamy 13 oraz wymiar urlopu wypoczynkowego według roku kalendarzowego, koleżanka że wg roku szkolnego.. Kto ma rację?
ewa05-01-2007 18:30:25   [#29]

wiesz Januszu

wcale misie nie podoba to, co tu piszesz, bo mi przykrą rzecz uświadomiłeś ;-(
ewa05-01-2007 18:31:07   [#30]
wg kalendarzowego
Małysz05-01-2007 19:05:08   [#31]
#30 dziękuję ewa
rzewa05-01-2007 20:38:02   [#32]

ale...

wymiar urlopu wypoczynkowego n-li placówek feryjnych wg roku szkolnego - art 64 ust 5 KN
asper0105-01-2007 22:31:00   [#33]
Januszu, kompletnie mnie zszokowałeś! :) Nawet mi do głowy wtedy nie przyszedłeś, ale jak patrze na mój uśmiech na końcu to faktycznie mogłeś sobie pomyśleć, że to do Ciebie ...
bogdan05-01-2007 23:38:36   [#34]

Kochani.

Odnośnie postu 25 - mam takiego nauczyciela, który będąc kontraktowym odszedł od nas w III 2005. W nowym miejscu pracy uzyskał stopień n-la mianowanego. Wrócił do nas jako mianowany we IX 2006r. Księgowość twierdzi, że nie należy mu się "13" za okres do IX-XII 2006r. (Za okres od  I - IX dostanie w poprzednim zakładzie pracy. Nie miał żadnej przerwy w pracy, tylko magiczne 180 dni u jednego pracodawcy. Tak naprawdę to nie zmienił pracodawcy cały czas pracuje w oświacie).

beera06-01-2007 08:58:39   [#35]

nawet gdyby zmienił, to mu sie ta trzynastka u Ciebie nalezy

3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:

1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej),

aga 308-01-2007 08:30:25   [#36]
Czy ktoś zna odpowiedź na post #25?
rzewa08-01-2007 09:14:38   [#37]

aga

odpowiedzi sa w postach #13 i #26
BogdanKa08-01-2007 09:43:11   [#38]

Aga_3: Obaj dostaną.

Skoro są zatrudnieni od 01.09 to już bardziej pod "organizację roku szkolnego" podpadać nie można. Wahałbym się jeśli pierwszy odszedłby wcześniej, ale 31.12 to bardzo ładna data - pracował do końca roku branego pod uwagę przy określaniu 13-stki. Co będzie w następnym zastanawiamy się za rok ;)
Janusz z W08-01-2007 10:13:45   [#39]

Szkoda, że cytujecie akty prawne i niewiele z tego wynika...

Moi drodzy przedstawienie daty zatrudnienia i zwolnienia nauczyciela niczego jeszcze nie przesądza. może poza sytuacją gdy nauczyciel w roku kalendarzowym przepracował minimum 180 dni. Natomiast każdy inny przypadek należy rozpatrywać w sposób INDYWIDUALNY. Co przez to rozumiem? To mianowicie, że jest, wg mnie różnica, pomiędzy sytuacją taką gdy szkołą szuka nauczyciela na jakiś czas (zastępstwo itp.), a sytuacją, gdy nauczyciel szuka sobie innego, lepszego, pracodawcy i zwalnia się ze szkoły. Zacznijcie w końcu "dodatkowe wynagrodzenie roczne" traktować jako coś extra. Premia wypłacana jedynie tym pracownikom, którzy spełnią określone ustawowo warunki. Dlatego też okres pracy od 1 września do 31 grudnia (i rozwiązanie umowy w tym dniu przez pracownika i zostawienie pracodawcy z wakatem na okres 1 stycznia kolejnego roku - koniec roku szkolnego) jest czymś zupełnie innym niż zatrudnienie nauczyciela nawet na jeden tydzień zgodnie z organizacją pracy szkoły. Bo wtedy on jest potrzebny szkole.

Bogdanie, stopień awansu zawodowego i sposób zatrudnienia (na podstawie mianowania czy umowa o pracę) nie ma żadnego wpływu na prawo do "13". Jeśli ten nauczyciel pracował od września do grudnia zgodnie z Waszym interesem, to powinniście mu wypłacić, ale jeśli powinien pracować dalszym ciągu, ale znowu "znalazł coś lepszego", to nie ma prawa do "13". I jeszcze jedno: Twój nauczyciel zmienia pracodawców!!!

SOOwIzbicy12-01-2007 14:48:47   [#40]
A ja bym prosila o wypowiedź w kwestii obliczania wartości odejmowanego wynagrodzenia za 1 dzień nieobecności w m-cu (np. z powodu opieki nad dzieckiem). Cz dzieli się np październik na 31, czy na 30 dni. Bardzo czekam, bo trwa spór!!!
aga 312-01-2007 15:30:14   [#41]
słyszałam, że każdy miesiąc należy uważać za okres 30-dniowy
Tytus13-01-2007 08:22:20   [#42]
ja też dzielę miesiąc przez 30 dni i inne moje koleżanki po fachu również, ale czy mamy rację wyjdzie np. przy kontroli
SOOwIzbicy15-01-2007 07:24:17   [#43]
Dziękuję za włączenie się do dyskusji. Brak mi jednak najważniejszego - podstawy prawnej. Może ktoś wskaże, z jakiego przepisu można korzystać?
Aleksja15-01-2007 14:22:34   [#44]
Ja jednak dzieliłabym przez tyle dni ile ma miesiąc. przynajmniej w tamtym roku tak robiłam i płace "optivum" tak podpowiadały. w tym roku jest trochę inaczej w płacach (większa swoboda) więc tez się zastanawiam jak dzielić. Mam jeszcze jeden problem. Powiedzcie mi kochani jak u Was podchodzicie do kwoty uzupełnionej 13 w płacach " optivum? którą kwotę bierzecie do podstawy zasiłku chorobowego? uzupełnioną czy faktycznie wypłaconą? na jakiej podstawie powinno się ją uzupełniać? Jak do tych spraw ma się kontrola ZUS? Przecież jak oni w Zuzie biorą do podstawy 13 proporcjonalną do liczby dni które powinno się przepracować w danym roku, to nie wyjdzie ta kwota uzupełniona co wychodzi z płac. Chyba że ktoś chorował tylko w dni robocze. Trochę naplątałam ale jeśli ktoś zrozumiał i wie jak to zrobić to proszę o rade. Dzięki.
Karolinamat15-01-2007 14:32:02   [#45]

Droga aleksjo. Płace podpowiadają to co masz wpisane w parametrach. Powinno tam być zaznaczone przez 30.

Do podstawy zasiłku bierzemy kwotę uzupełnioną. Program myślę robi to dobrze i robimy tak jak on liczy. Wybiórczo sprawdzaliśmy i jest ok.

bogna15-01-2007 19:55:14   [#46]

Czas wypłacać trzynaste pensje

Do końca marca zakłady sfery budżetowej muszą wypłacić swoim pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne. Regulująca te kwestie ustawa z 12 grudnia 1997 r. (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.) wzbudza jednak wątpliwości. Odpowiadamy na pytania czytelników mających kłopoty z liczeniem tych świadczeń
Gdy nauczyciel był na zwolnieniu

Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony chorował od 1 czerwca do końca zeszłego roku. Nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy należy się mu trzynastka?

NIE - Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy przysługuje ona tym, którzy w zeszłym roku przepracowali w jednej jednostce budżetowej przynajmniej sześć miesięcy. Według uchwały Sądu Najwyższego z 25 lipca 2003 r. (sygn. IIIPZP7/03) chodzi, z niewielkimi wyjątkami, o czas aktywnie przepracowany, czyli taki, kiedy osoba rzeczywiście wykonywała swoje obowiązki, codziennie stawiała się do pracy i podpisywała listę obecności. Musi on trwać ponadto przynajmniej 180 dni. Skoro bowiem prawo pracy nie definiuje miesiąca, wspomagamy się kodeksem cywilnym. A według art. 114 tego ostatniego miesiąc liczy 30 dni. Opisany nauczyciel nie dostanie zatem trzynastej pensji za ubiegły rok, gdyż nie uzyskał minimalnego stażu uprawniającego do tego świadczenia.

A co z nauczycielem, który przebywał na zwolnieniu lekarskim od 9 do 27 stycznia oraz od 15 lutego do 13 sierpnia. Od 1 do 24 września odbierał urlop uzupełniający. Pracował od 25 września do końca grudnia.

NIE - Też nie nabył prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2006 r., bo zbyt krótko w tym czasie aktywnie pracował.

Nauczycielka chorowała w ubiegłym roku od 13 do 27 stycznia i od 13 lutego do 13 sierpnia w związku z ciążą. Od 14 sierpnia do 17 grudnia korzystała z urlopu macierzyńskiego, a następnie z urlopu uzupełniającego do końca roku. Nie została zwolniona ani przeniesiona w stan nieczynny. Z tego wynika, że dyrektor uwzględnił ją w planie organizacyjnym roku szkolnego 2006/2007.

NIE - Trzynasta pensja za zeszły rok nie przysługuje jej z powodu nieuzyskania wymaganego stażu. W podstawie jej wymiaru nie uwzględniamy bowiem ani czasu przebywania na zwolnieniu lekarskim, ani urlopu macierzyńskiego.

Czy należy się emerytowi

Pracownik administracyjny szkoły przeszedł na emeryturę 15 stycznia ubiegłego roku. Pracował potem na czas określony od 17 stycznia do końca czerwca na połówce etatu. Czy wypłacić mu dodatkowe wynagrodzenie roczne?

TAK - Należy on bowiem do grona szczęśliwców, którym świadczenie to przysługuje bez względu na czas czynnie w ubiegłym roku przepracowany. W świetle bowiem art. 2 ust. 3 ustawy minimalnego stażu nie wymaga się m.in. od tych, których zatrudnienie uległo w ubiegłym roku rozwiązaniu w związku z przejściem na emeryturę. Trzynastka wynosi 8,5 proc. wynagrodzenia otrzymanego w tym czasie. Do podstawy jej wymiaru przyjmujemy te same elementy pensji, co do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W tym wypadku do podstawy wejdzie zatem wynagrodzenie, jakie zainteresowany uzyskał od 1 do 14 stycznia oraz od 17 stycznia do końca czerwca za pracę na pół etatu.

Ważny okres pracy

Jestem pracownikiem budżetówki. W ubiegłym roku odbywałem staż od 10 kwietnia końca lipca. Od 1 sierpnia zostałem zatrudniony w tej samej placówce na okres do 31 lipca 2007 r. Wynagrodzenie za staż dostawałem z urzędu pracy.

NIE - Dyskwalifikuje pana zbyt krótki staż. Przypomnijmy: by dostać trzynastkę, trzeba w zeszłym roku przepracować faktycznie w jednej placówce sfery budżetowej przynajmniej sześć miesięcy. Pan natomiast przepracował w ten sposób tylko 153 dni -od 1 sierpnia do końca roku. W przynajmniej sześciomiesięcznym okresie przepracowanym, gwarantującym trzynastkę, nie uwzględniamy bowiem opisanego stażu, gdyż w tym czasie zatrudniał pana starosta.

Kobieta rozpoczęła pracę w starostwie 3 lipca 2006 r. Do końca tego roku przypada 182 dni kalendarzowych, jakie faktycznie przepracowała. Czy nabyła prawo do dodatkowego wynagrodzenie rocznego?

Skoro czynnie przepracowała 182 dni, to tak.

Co się wlicza do podstawy

Chodzi o wliczanie do podstawy trzynastej pensji dodatku za wysługę, który nauczycielowi przysługuje również za czas choroby. Regulamin płacowy gwarantuje pełny dodatek zarówno za okres zwolnienia lekarskiego płatnego przez zakład pracy (za 33 dni), jak i przez ZUS (od 34. dnia choroby). Co robić?

Nie wliczać do podstawy wymiaru trzynastki tego dodatku w części, w jakiej nauczyciel dostał go za czas choroby. Podstawę wymiaru trzynastej pensji tworzą bowiem te same składniki, co ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W wypadku nauczycieli analizujemy zatem rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. W §1 każe ono wliczać dodatek za wysługę lat, ale jednocześnie wyklucza wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Ataki charakter ma opisany dodatek w części wypłacanej za czas zwolnienia lekarskiego.

Czy obliczając dodatkowe wynagrodzenie roczne, uwzględniamy pensję za dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem oraz za urlop okolicznościowy, np. z racji śmierci matki?

NIE - Są to bowiem przykłady usprawiedliwionych nieobecności w pracy. A wynagrodzenia za taką absencję, poza wyjątkami, pomijamy w podstawie wymiaru trzynastej pensji.

Pracodawca często daje urlopy szkoleniowe zatrudnionym podnoszącym kwalifikacje. W dodatku płaci im wówczas jak za urlop wypoczynkowy. Jak to się ma do dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Przypomnę - minimalny sześciomiesięczny staż warunkujący nabycie trzynastki mierzymy czasem czynnie w zeszłym roku przepracowanym. Nie wliczamy zatem do niego okresu przebywania na urlopie szkoleniowym. W podstawie wymiaru tego świadczenia też nie ujmujemy płacy za czas usprawiedliwionych nieobecności w pracy, w tym za urlop szkoleniowy, z wyjątkiem jednak wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, które wchodzi do tej podstawy. Fakt, że szef płaci za te urlopy tak samo, nie czyni jeszcze z urlopu szkoleniowego wypoczynkowego. Dlatego pieniądze, które pracownik dostał za urlop szkoleniowy, nie wpływają na wzrost dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

/Renata Majewska, dziennikarka "Rzeczpospolitej"/
asper0115-01-2007 21:09:51   [#47]
Fajny, konkretny artykuł Bogna, ale szkoda, że nie ma przykładu nieszczęsnego (w sensie "trzynastki") zatrudniania w zastępstwie. Z artykułu w Doradcy z marca 2006 wynikało by, że jak zatrudnienie było np. od września 2005 do lutego 2006 to za 2005 się należy a za 2006 już nie ;/ A co jak zatrudnienie bylo np. od września 05 do lutego 06 i potem od marca 06 do 23.06.06, nalezy się czy nie??
Janusz z W15-01-2007 21:18:15   [#48]

Damianie narażasz się

;-)))
Anula16-01-2007 09:07:39   [#49]

jeszcze raz trzynastki.............

1. Nauczycielka zatrudniona od 1 września 2006r. do 4 stycznia 2007r. miała 1 dzień wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14. Czy przysługuje Jej "trzynastka"?

2. Nauczycielka zatrudniona od 1.09.2006r. do 31. 08. 2007r. przebywała na zwolnieniach lekarskich 7 dni. Czy za 2006r. należy się Jej "trzynastka"?

BogdanKa16-01-2007 15:49:15   [#50]

Bardzo ładny artykuł...

Anula: No nie przesadzaj z tą paniką odliczeniową ;)
1) - tak, bo zatrudnionych od 1.IX nauczycieli nie dotyczy ograniczenie 180 dni w danym roku
2) j.w.

Asper01: na moje to się nie łapie do DWR - brak stażu. Ja zapis o DWR dla nauczycieli interpretuję tak, że na starcie można mieć mniej, ale w kolejnym już 6 m-cy.

Wy mi lepiej odpowiedzcie na poniższy poblem:
Pracownik był zatrudniony od 01.01 do 31.03 na etacie konserwatora, a od 01.04 do 31.08 na etacie woźnego. W sumie jak nie patrzeć 8 miesięcy, ale konkretnie 3+5. Zatem DWR mu się należy czy nie?
Ja mu chyba dam, bo DWR nie mówi, że to ma być dany etat...

Bardzo proszę o podpowiedź, bo już głupieję od tych odliczeń... ~8)
strony: [ 1 ][ 2 ]