Forum OSKKO - wątek

TEMAT: POCZYTAJCIE :-)
strony: [ 1 ]
Jacek22-11-2002 11:51:35   [#01]

Jest to artykuł przepisany z ostatniego numeru "Głosu nauczyciela".

Co tydzień                                                                                           TERESA KONARSKA

 

„BLIŻEJ PRAWA”

Każdego roku do 30 kwietnia dyrektorzy szkół będą musieli składać oświadczenia majątkowe. Przynajmniej tak wynika z ustawy z 28 października 2002 r. zmieniającej ustawę samorządową.

OŚWIADCZENIE

MAJĄTKOWE DYREKTORA

 

Od 1 stycznia 2003 r. dyrektorzy szkół znajdą się w gronie osób oświadczenie o swoim stanie majątkowym, odrębnym oraz o majątku współmałżonka, jeżeli oczywiście pozostają we wspólnocie majątkowej.

Zgodnie z art. 24h ustawy zmieniającej ustawę o samorządzie gminnym, informacja musi zawierać dane o:

zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych oraz o nabyciu mienia, np. działki, która została nabyta w drodze przetargu od skarbu państwa lub innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub komunalnej osoby prawnej. W informacji musi się także znaleźć zapis przedstawiający wszystkie dane dotyczące działalności gospodarczej.

Ponadto w tym oświadczeniu należy wykazać dochody pochodzące z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, lub zajęć, a także określić wartość mienia ruchomego, jeżeli przekracza 10 tys. Zł. I na koniec, należy tez dokładnie podać wszelkie zobowiązania pieniężne powyżej 10 tys. Zł., w tym określić kredyty i pożyczki oraz warunki, na jakich zostały udzielone.

To oświadczenie majątkowe wraz z kopią PIT, świadczącą o osiągniętych dochodach za rok poprzedni, należy przesłać wójtowi lub staroście. Przekazują oni także jeden egzemplarz oświadczenia majątkowego urzędowi skarbowemu, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania dyrektora, które jest przechowywane przez 6 lat.

Wójt lub starosta do 30 października każdego roku musi przedstawić radzie gminy informację o osobach, które nie złożyły oświadczeń lub złożyły je po terminie. Powinien także wskazać na nieprawidłowości w analizowanym oświadczeniu, a ponadto poinformować o zastosowanych działaniach podjętych w związku ze stwierdzonymi wadami i błędami w oświadczeni majątkowym.

Aby ułatwić tę procedurę, prezes Rady Ministrów w drodze rozporządzenie określi wzór formularza.

Informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym będą jawne. Z wyłączeniem adresu zamieszkania i miejsca położenia nieruchomości. Każdy z mieszkańców gminy będzie się mógł zapoznać ze stanem majątkowym dyrektora szkoły w Biuletynie Informacji Publicznej.

Ustawa bardzo rygorystycznie traktuje fakt nie złożenia oświadczenia w terminie, czyli do 30 kwietnia każdego roku. To zaniechanie spowoduje, że dyrektor szkoły utraci wynagrodzenie za okres od dnia, w którym powinno być złożone, do dnia dostarczenia formularza.

Dyrektor także będzie musiał złożyć oświadczenie o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka, dzieci, rodziców lub teściów oraz rodzeństwo, jeżeli działalność ta prowadzona jest na terenie gminy. Jest także zobowiązany do informacji o umowach cywilno-prawnych zawartych przez małżonków i tzw. bliskich (wstępnych, zstępnych i rodzeństwo), jeżeli umowy te zostały zawarte z organami gminy lub jednostkami organizacyjnymi i osobami prawnymi.

Te osoby, które zostały powołane lub zatrudnione przed dniem wejścia w życie ustawy (1 stycznia 2002r.), muszą  składać oświadczenia w terminie późniejszym, czyli do 30 kwietnia 2003r. Po tej dacie będą obowiązywały zasady, według, których pierwsze oświadczenia majątkowe będą składane w terminie 30 dni, licząc od daty powołania na stanowisko lub od dnia zatrudnienia. Co istotne, do pierwszego oświadczenia majątkowego należy dołączyć informację o sposobie i terminie zaprzestania działalności gospodarczej. Kolejne oświadczenia majątkowe będą składne co roku, według stanu majątkowego na dzień 31 grudnia oraz w dniu odwołania ze stanowiska lub rozwiązania umowy o pracę.

Jacek22-11-2002 11:53:57   [#02]

sorki

w pierwszym zdaniu artykułu jest błąd poprawnie powinno być :

"Od 1 stycznia 2003 r. dyrektorzy szkół znajdą się w gronie osób, które muszą przedstawić oświadczenie o swoim stanie majątkowym, odrębnym oraz o majątku współmałżonka, jeżeli oczywiście pozostają we wspólnocie majątkowej."

bogna22-11-2002 12:12:41   [#03]

ale w tej sprawie wypowiedział się już Trybunał Konstytucyjny.

I chyba już po zmartwieniu.

vip22-11-2002 18:05:01   [#04]

bogna ma rację

Trybunał stwierdził i po robocie. Jednak dla ludzi uczciwych oświadczenie takie nie stanowi chyba problemu. A może się mylę ? :)
Marek N22-11-2002 18:47:26   [#05]
Hm... skoroś taki uczciwy, to wywieś swoje od razu na tablicy ogłoszeń i na drzwiach mieszkania... przecież nie masz nic do ukrycia. A może się mylę? ;-)
PawełR22-11-2002 19:13:16   [#06]

A ja

Gdybym zarabiał uczciwie, to bym wywiesił takie ogłoszenie na drzwiach, żeby moi sąsiedzi widzieli. W zasadzie wszyscy oni mają prywatną inicjatywę i jeżdżą dobrymi zachodnimi samochodami, a ja tłukę się polskim polonezem.

Wstydzę się wywiesić takie dochody, bo pomyślą, że czubek, że za takie "nieuczciwe" pieniądze w tej szkole dyrektoruje, że traci czas, bo mógłby zarabiać "uczciwe" w mniej uczciwy sposób...

Gaba23-11-2002 01:47:09   [#07]
Czuję się okropnie - zarabiam uczciwie dużo, bo mam takie możliwości. I nie zyczę sobie, by ktoś mi zaglądał, ile mam za moje publikacje. To jest jawna bezczelność. Nie życzę sobie podawania zarobków mego męża.

Mogę natomiast przestac byc dyrektorem, bo mi na tym nie zależy! Jeszcze tego brakuje, by ]nasi uczniowie zaladali w majatki dyrektorów - zdezelowana skoda, mieszkanko popeerelowskie. albo zonusia dyrektora gosiki, ale mężuś byyyznesmen utrzymuje szkółkę wśród pół, łasów i łą, dopłacając do smiesznego hobby swej żony.

Majbardziej zabolało mnie zdanie:
Jednak dla ludzi uczciwych oświadczenie takie nie stanowi chyba problemu. A może się mylę ?

- rozumiem, że skoro dla mnie stanowi problem, to jestem nieuczciwa? To boli, to bardzo boli.
Leszek23-11-2002 21:22:08   [#08]

Zaprezentujmy wyższy poziom kultury niż twórcy tego przepisu.

Pozdrawiam

Marek N23-11-2002 22:53:31   [#09]

Hm... po tym przepisie to raczej widać poziom głupoty, a nie kultury. Więc do czego mam się odnieść?

Gaba24-11-2002 05:39:06   [#10]
Ja stukając w tych okienkach - nie chciałam nikogo obrazić, więc może niekonicznie muszę pokazywać poziom kultury wyższy. Piszę może i twardo o głupocie - o prawie wglądu w mój dochód, o prawie, ktore zyskuje każdy, bo mi płacą 440 zł funkcyjnego. Podejrzewam, że to zdanie Leszkowe tylko tak zabrzmiało (to z tą kulturą).   :)


Gdybym ja była chociaż sekretarką z MENISA, tobym miała! Ostatnio poprosiłam referentkę, by mi powiedziała, ile zarabiam - podobno 2600zł. I tu się zasmuciłam, bo to tak wyszło na poziom szofera w MENIS-ie.

Chcę zwrócić uwagę na fakt - że to podawanie zarobków niektorych urzędników ma na celu ukrócenie  korupcji. Skoro tak...

Proszę mi więc powiedzieć, gdzie ta korupcja w szkole, jak można zarobić na boku w szkole.  Bo skoro sie obejmuje dyrektorów szkół (jak wszyscy to wszyscy), to też i tam kwitnie korupcja). Gdzie może nastąpić nieuczciwy handel, sprzedaz infomacji, przychylność ponad miarę... Trzeba niektórym na główki mokrej szmaty i trochę lodu.

Ach rozumiem teraz... nabór - 100zł, nie, 1000zł od twarzy na lewo, przyjmę se tak może 20 - no, moze 30 (a z jedną klasę VIP-ów) i co... kupię samochód, nie lepiej dom, co jeszcze...

Przetarg...

Za co jeszcze dostaję w łapę... - jakoś mi idzie słabo.


Pozdrawiam posłów z Wiejskiej, miłej zabawy.
Małgoś24-11-2002 12:53:49   [#11]

a co z dochodami rzeczowymi?

kwiatki, czekoladki i tort na Dzień Nauczyciela, albo książki (znam dyrektora, który dostał od odchodzącej IV klasy "Studium tyranii" - nie dość, że troszkę zakłuło to jeszcze "przysporzyło majątku)"

Marek N24-11-2002 16:44:55   [#12]
Ja dostawałem od swoich klas pluszaki, ciekawe gdzie to wykazać? Może majątek ruchomy? ;-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]