Forum OSKKO - wątek

TEMAT: do Rzewy, Marka i innych - urlop dyrektora
strony: [ 1 ]
wisiak11-12-2006 18:48:34   [#01]
Kiedys udzieliliście mi odpowiedzi na pytanie i nie umiem odszukać. Chodzi o to, ze kiedyś gdy zwróciłam się do Wójta o urlop ten wyśmiał mnie, że 1 raz słyszy, by dyrektor szedł do wójta po urlop. Teraz napisałam wniosek o dwa dni urlopu przez sekretariat wójta i osoba odpowiadająca za kadry otrzymała opr za to, że wniosek nie był skierowany do niego. To w końcu kto udziela urlopu dyrektorowi. Odpowiadaliście mądrze jak zwykle więc proszę o jeszcze
Raf111-12-2006 19:51:53   [#02]
odpowiadam choć nie jestem Rzewą, Markiem tylko jestem innym - urlopu udziela wójt (burmistrz, prezydent...)
Marek Pleśniar11-12-2006 19:54:33   [#03]
i chyba ani rzewa ani marki niewiele do tego dodadzą;-))
wisiak11-12-2006 20:25:17   [#04]

o key

dzięki. Wiem i tak zrobie w przyszłości...
DYREK11-12-2006 20:31:08   [#05]

;-))

urlopu udziela wójt (burmistrz, prezydent...)

Czy jest podstawa prawna wynikająca z KN ?

Adaa11-12-2006 20:35:01   [#06]
no...skoro dyrektor jest nauczycielem,to urlopu dla poratowania zdrowia udziela nauczycielowi dyrektor:-)
Raf111-12-2006 20:38:07   [#07]
Och;))))))Dyrek, a komu podlega służbowo dyrektor?
beera11-12-2006 20:39:06   [#08]

Wklejam fragment opracowania Antoniego Jeżowskiego:

Urlop wypoczynkowy

            Jeśli dyrektor jest nauczycielem, to czas trwania jego urlopu regulują przepisy Karty nauczyciela. A ona stanowi, że:

     „1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

1)      przeprowadzania egzaminów;

2)      prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;

3)      opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.”[i]

            W akcie tym ustawodawca przewidział także sytuacje samych dyrektorów szkół:

     W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań  zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.[ii] [wyróżnienie moje – AJ]

            Tak więc w tego rodzaju sytuacji dyrektor-nauczyciel ma prawnie zagwarantowane 8 tygodni urlopu uzupełniającego do wykorzystania poza okresem wakacji i ferii. Prawa pracownicze dyrektorów muszą być respektowane przez organy prowadzące szkoły i inne placówki.

Inna sprawa, że wykorzystanie urlopu przez szefa jakiegokolwiek zakładu pracy wymaga sprawności organizacyjnej. Zdaję sobie również sprawę, że dyrektorzy szkół nie zawsze potrafią zabiegać o egzekwowanie swoich praw; rezygnują z nich, obawiając się o utratę stanowiska. Na straży ich praw powinny stać związki zawodowe. Ba, nie tylko stać, ale i skutecznie o interesy tej grupy zawodowej zabiegać.

            Orzecznictwo sądów w tym zakresie jest korzystne dla dyrektorów. I tak np. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 24 listopada 1999 roku[iii] orzekł w podobnej sprawie:

     „Zarząd gminy nie jest organem zarządzającym szkołą w rozumieniu art. 31 Kodeksu pracy, dokonującym za szkołę czynności prawnych z zakresu stosunku pracy wobec jej dyrektora.

Z przepisu art. 34b ustawy o systemie oświaty wynika, że organ prowadzący szkołę może ingerować w działalność szkoły wyłącznie w zakresie i na zasadach określonych w ustawie. Przepis art. 34a tej ustawy stanowi zaś, że organ prowadzący szkołę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych. Ustawa o systemie oświaty nie zawiera więc przesłanek, które uzasadniałyby stwierdzenie, iż zarząd gminy jest również "kierownikiem" dyrektora szkoły jako jej pracownika. Tym samym dyrektor szkoły związany oczywiście pracowniczym obowiązkiem przestrzegania czasu pracy nie musi zabiegać o "akceptację" zarządu gminy dla skorzystania z przewidzianego prawem zwolnienia od pracy.” [wyróżnienie moje – AJ]

To ważne dla dyrektorów i organów prowadzących twierdzenia Sądu. Burmistrz lub starosta, mimo przypisania im w art. 5a wielu uprawnień względem placówki oświatowej, nie są przełożonymi służbowymi dyrektorów szkół. Nie oznacza to jednocześnie, że funkcjonują w zupełnie niezależnej przestrzeni i nie są zobowiązani choćby informować owych organów o podejmowanych czynnościach, wyjazdach poza szkołę czy udaniu się na urlop. Sprawę niewątpliwie komplikują nieprecyzyjne przepisy ustawy – z jednej strony okres ferii jest okresem urlopu nauczyciela, z drugiej dyrektor może w okresie wakacji wykonywać inne zlecone mu przez organ prowadzący czynności i wówczas powstaje roszczenie do urlopu wyrównawczego. W praktyce różnie to wygląda i dyrektor nie w pełni korzysta ze swoich praw.


[i] art. 64 Karty nauczyciela

[ii] art. 66 Karty nauczyciela

[iii] II SA 1735/99; Pr. Pracy 2000/4/37

reszta tu:

http://oskko.edu.pl/kkds6/index.html

 

( podkreslenie moje)
Moim zdaniem czasem po prostu nie warto udawadniać kto ma rację- i iśc do wójta;)

Raf111-12-2006 20:49:45   [#09]
cyt: "Moim zdaniem czasem po prostu nie warto udawadniać kto ma rację- i iśc do wójta";)))))))))))))))))))

I tu Asiu masz rację i powiem więcej 100 %, niektórym wójtów (burmistrzów, prezydentów...) a czasami osób, które w imieniu wójta sprawują nadzór nie przekonasz, że Jemu nic do urlopu dyrektora szkoły.

Prawo mamy takie jakie mamy, a może coś w nim zmienimy?
beera11-12-2006 20:51:27   [#10]

;))

może, choć status dyrektra to grząski grunt.

Bez porozumienia z samorządami nic tu nie zrobimy...

tera6511-12-2006 20:57:11   [#11]
   To niech w końcu ministerstwo porozsyła informacje do OP na ten temat.
DYREK11-12-2006 21:15:56   [#12]

tyle w przepisach oświatowych

UoSO

Art. 5c. W przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w:

1) art. 5 ust. 9, art. 58 ust. 6, art. 59 ust. 1 oraz art. 62 ust. 1 i 5 - wykonuje odpowiednio: rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa;

2) art. 5 ust. 7, art. 36 ust. 2, art. 36a ust. 1, 2, 4, 4a, 5, 6 i 9, art. 38 ust. 1, art. 39 ust. 4a i 5, art. 62 ust. 6 oraz art. 71c ust. 1 - wykonuje odpowiednio: wójt, burmistrz (prezydent miasta), zarząd powiatu, zarząd województwa;

3) art. 31 pkt 6a, art. 34 ust. 2, art. 34a, art. 37 ust. 1, art. 39 ust. 6, art. 41 ust. 3, art. 58 ust. 3, art. 59 ust. 3 i 4, art. 71b ust. 2b, art. 77 ust. 6, art. 82 ust. 1 i 3-5 oraz art. 85 ust. 3 - wykonuje odpowiednio: wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa.

KN

Art. 91d. W przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w:

1) art. 30 ust. 6 i 10a, art. 42 ust. 7, art. 49 ust. 2, art. 54 ust. 7, art. 70a ust. 1 oraz art. 72 ust. 1 - wykonuje odpowiednio: rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa;

2) art. 9g ust. 2, art. 29 ust. 1 oraz art. 53 ust. 3a i 4 - wykonuje odpowiednio: wójt, burmistrz (prezydent miasta), zarząd powiatu, zarząd województwa;

3) art. 6a ust. 1 pkt 3 oraz 6 i 13, art. 9b ust. 3, 3a i 4 pkt 2 oraz ust. 6 i 7 pkt 1, art. 9f ust. 1, art. 9g ust. 3 pkt 1 i ust. 4, art. 18 ust. 4 i 5, art. 19 ust. 1, art. 22 ust. 1, art. 26 ust. 2, art. 31, art. 42a ust. 1, art. 54 ust. 2 i 5, art. 56 ust. 2, art. 61 ust. 3, art. 63, art. 66 ust. 1, art. 82 ust. 2 oraz art. 83 ust. 1 i 1a - wykonuje odpowiednio: wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa.

wisiak11-12-2006 22:16:20   [#13]

Asiu

tak chyba wtedy tłumaczyliście mi ta sytuację. Jestem tylko nieco zdziwiona pretensjami "szefa", bo wtedy kiedy poszłam do niego z wnioskiem urlopowym wysmiał mnie. Teraz jest chyba zły nie na mnie tylko na kadrową i taki zwrot. mi tam nigdy nie "ubywa" jak musze iść, ale...
joszka07-09-2015 14:09:32   [#14]

Czy coś  się zmieniło w ciągu ostatnich lat co do zasady opisanej przez AJ?

Powiadomiłem ustnie naczelnika oświaty o chęci wykorzystania jednego dnia urlopu uzupełniającego.Byłem, a teraz op domaga się wyjaśnień, dlaczego nie złożyłem stosownego papieru o zgodę na urlop.

 

MKJ07-09-2015 18:36:39   [#15]

Nic się nie zmieniło. OP nie wydaje żadnej zgody na urlop dyrektora. Może co najwyżej przyjąć do wiadomości lub nie.

Pytanie, oczywiście, czy urlop uzupełniający się należał...

ola 1307-09-2015 19:59:12   [#16]

Hahahahaha 

Ja ma zaległy urlop za ubiegłoroczne wakacje - pełne 2 tygodnie. Robiłam podchody dwukrotnie o jego wykorzystanie, ale nikt nie mógł się zdecydować, kto ma "kompetencje".

Teraz tylko poinformuję i pójdę, kolejnego tygodnia nabawiłam się znowu w tym roku w związku z pobytem w szpitalu, więc mogłabym na 3 tygodnie na Antarktydę wyjechać. :-)

rzewa07-09-2015 21:04:37   [#17]

hm... wszystko zależy od tego czy:

1. masz na piśmie polecenie/zgodę OP na prace w czasie wakacji

2. w czasie ferii zimowych i letnich z tego powodu nie wykorzystałaś 8 tygodni urlopu (o ile to jednostka feryjna)

ola 1307-09-2015 21:26:22   [#18]

Tak Rzewo dopilnowałam tego. Powiadomienie zostało wysłane, miałam szkołę w budowie i remontach więc musiałam być. Nie dyskutowali, tylko zapytali czy wiem że to tylko 2 tygodnie w zamian. :-)

A ja urlopu to od jakichś 5 lat nie widziałam, więc 2 tygodnie to dla mnie oddech.

Rzewo, czy dyrektor jest w stane wykorzystać te 8 tygodni urlopu?! Jak go wzywają w lipcu na spotkania, i w sierpniu też :-)

rzewa07-09-2015 21:49:12   [#19]

będąc na tych spotkaniach jest na urlopie

;-)

ola 1307-09-2015 21:55:27   [#20]

tja... zwłaszcza podpisując listę obecności :-)

rzewa07-09-2015 22:08:43   [#21]

albo inaczej - KN nie przewiduje urlopu uzupełniającego z tego powodu

elrym07-09-2015 22:24:38   [#22]

tyle zmian w prawie, a urlop dyrektora nadal nieuregulowany!

 

ciekawe czy kogokolwiek(poza dyrektorami) to obchodzi?

Marek Pleśniar07-09-2015 22:53:36   [#23]

nie, nikogo

jak raz jutro to powiem na posiedzeniu ETUCE

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]