Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Przeniesienie do klasy programowo wyższej.
strony: [ 1 ]
Bewa11-11-2002 11:04:51   [#01]
Czy jest możliwe przeniesienie ucznia w ciągu roku szkolnego do klasy programowo wyższej?
Uczeń chodzi do klasy I SP. W klasie II ma siostrę . W związku z tym matka zgłasza prośbę do dyrektora o przeniesienie chłopca do klasy II, ponieważ uczył się razem z siostrą i nudzi się w kl. I. Dziecko jest alergikiem i często opuszcza lekcje. Matce byłoby wygodniej, gdyby dzieci były w jednej klasie. Sądzę, że potrzebna jest opinia poradnii PPP, ale nie mogę znaleźć odpowiednich przepisów. Może mieliście w swoich szkołach podobny przypadek?
Ewa z Rz11-11-2002 11:19:05   [#02]

Nie wiem, czy można

Ale na pewno zależy to od dyrektora, nawet jeśli można (przez analogię do przyjęcia ucznia do szkoły wcześniej i na pewno trzeba wtedy opinię z PPP)

A ja jestem zdecydowanie przeciw!

Więc bym się nie zgodziła, nawet jeśli można, wobec czego dla mnie nie ma sprawy.

Bewa11-11-2002 11:40:48   [#03]
Ewa, matka była już (bez porozumienia ze mną ) u wizytatora w KO. Załatwiła więc mi "ulubioną" wizytę w szkole. W związku z tym chciałabym dobrze przygotować się do rozmowy.
Małgoś11-11-2002 12:39:15   [#04]
Na jakiej podstawie dyr. podejmuje tego typu decyzje? Czy na podstawie:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia 19 grudnia 2001 r.

w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki.

Jeśli tak, to musi zasięgnąć opinii RP i PPP.

Argument o "wygodzie matki" jest poza dyskusją :-).

Myśle, że tylko tzw. DOBRO DZIECKA.

Czy rzeczywiście się nudzi w kl. I i opanowało wymagania niezbędne aby sprostać wymaganiom klasy II?

Bożena12-11-2002 13:07:54   [#05]

Tu chyba należy wziąć pod uwagę rozporządzenie w sprawie klasyfikowania i promowania uczniów...z dn. 21 marca 2001 r. z póź zm., a tam nie ma innych sposobów na przejscie do klasy programowo wyższej poza normalnym trybem promowania i klasyfikowania.

Może w statucie są odrębne zapisy dotyczące promowania poza  trybem wymienionym w rozporządzeniu.

Matka wcześniej mogła ubiegać się o wcześniejsze rozpoczęcie nauki( UoSO art.16).

Ale może organ coś wymyśli.

Iwona213-11-2002 20:23:43   [#06]
W szkole, w której pracuję był taki przypadek (SP). Uczeń właściwie nie uczęszczał do klasy II. Ale w żadnym wypadku nie było to "widzimisię" matki.
Był bardzo zdolny, wybiegał poza wymagania i nudził się.

Nauczycielka dwoiła się i troiła - wymyślała dla niego zadania, krzyżówki, karty pracy, wreszcie doszła do wniosku, że dłużej nie będzie pracowała na dwóch poziomach.
Należałoby dodać, że nie z lenistwa - klasa była dosyć słaba i chłopak się marnował.

Zasugerowano rodzicom przeniesienie dziecka do klasy wyżej. Rodzice poszli do PPP i dziecko zostało pod tym kątem zbadane.
Do szkoły przyszła opinia z PPP - RP podjęła uchwałę i chłopak znalazł się w klasie programowo wyższej.

W nowej klasie przyjęto go życzliwie, szybko się zaaklimatyzował i dobrze sobie radzi (obecnie jest w klasie 5).

Nie wiem, czy jest to zgodne z przepisami, ale coś takiego miało miejsce.
Iwona

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]