Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Start na dyrektora szkoły...
strony: [ 1 ][ 2 ]
Adaa23-10-2006 11:36:14   [#51]

tak..dokładnie..najpierw konkurs...a potem ew. powierzanie bez

a tu szczególowiej (fragment wyroku)
http://www.katowice.uw.gov.pl/urzadkatowice.php?nadzor_prawny/328_05

Przepis art. 36a w dacie podjęcia rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Śląskiego stanowił, iż stanowisko dyrektora szkoły lub placówki, z zastrzeżeniem ust. 2, powierza organ prowadzący szkołę lub placówkę (ust. 1). W pozostałej części tego przepisu uregulowana została procedura wyłonienia kandydata na stanowisko tegoż dyrektora. Mianowicie, zgodnie z ust. 3 kandydata wyłania się drodze konkursu. Przy czym wymogu przeprowadzenia konkursu nie stosuje się do szkół i placówek publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne nie będące jednostkami samorządu terytorialnego (ust. 3a). Jeżeli jednak do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w jego wyniku nie będzie wyłoniony kandydat, wówczas organ prowadzący szkołę może powierzyć to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi, oczywiście po spełnieniu wymogów wynikających z tego przepisu (ust. 4). W ust. 5, 6, 7 określony został skład i zasady powołania członków komisji konkursowej. Z ust. 8 wynika natomiast, iż stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza się na okres 5 lat szkolnych, i po upływie tego okresu organ prowadzący szkołę w trybie ust. 9 może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektora szkoły na kolejne okresy wymienione w ust. 8 osobie, która już takie stanowisko piastuje. Jak z powyższego widać, ustawodawca wprowadzając zasadę obsadzania stanowisk dyrektorów w drodze konkursów, przewidział również możliwość odstąpienia od przeprowadzenia konkursu, przekazując do wyłącznej kompetencji organu wykonawczego gminy powołanie dyrektora. Z treści tego przepisu, rozpatrywanego łącznie z przepisem art. 5c pkt.2 ustawy wynika, iż wszystkie wymienione w nim kompetencje zostały powierzone wójtowi, burmistrzowi (prezydentowi ), zarządowi powiatu lub zarządowi województwa. Pominięcie w art. 5c pkt. 2 , punktów 3, 5b, 7, 7a, 8, 9a i 10 art. 36a ustawy, spowodowane zostało tym, iż przepisy te nie zawierają żadnych zapisów dotyczących kompetencji organów.

Marek Pleśniar23-10-2006 11:37:36   [#52]
należałoby sprawdzić jak było wtedy w uoso i w kwalifikacjach i dopiero się starać o nielegalnośc;-)
AnJa23-10-2006 11:47:02   [#53]
kwalifikacje Psze Pana Dyrektora to ja mam od 1992 roku - wtedy zrobiłem pierwszy z kursów kwalifikacyjnych

w 1999 dostałem powierzenie bez konkursu na 2 lata

obecnie tez mam wątpliwości co do swojej legalności - ale to z innych jeszcze względów
rzewa23-10-2006 12:01:08   [#54]

UoSO

art 36a ust. 4a. Do czasu powierzenia stanowiska dyrektora, zgodnie z ust. 3 lub 4, organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 6 miesięcy.

A p.o. dyrektora nie musi mieć kwalifikacji dyrektora - czyli na pół roku może być p.o. bez kwalifikacji, a potem konkurs i po konkursie dyrek z kwalifikacjami. Niektóre organy nawet daja dwa razy p.o. i p.o. jest przez rok, ale to już jest naciąganie przepisów.

Ja zrozumiałam, ze zronbiono p.o. z n-la, n-l skończył kurs zarządzania i ogłoszono konkurs - czasem trzeba p.o., ale w tym wypadku p.o. było po to by ten konkretny n-l mógl zdobyć kwalifikacje - cóż nie nam oceniać czy to dobrze czy nie - to zależy od wielu czynników (sama miałam sytuację, gdy dzięki takiemu zabiegowi n-l miał wogóle szansę zostać dyrkiem i został... ja nie :-)), ale to nie znaczy, że tak nie wolno, bo czasami inaczej się nie da - po prostu nie ma kandydata z kwalifikacjami...
rzewa23-10-2006 12:03:57   [#55]

AnJa

to powierzenie w 1999 roku dotyczylo dyrka gimnazjum, nie? Zatem było legalne, gdyz takie zmiany wprowadzała ustawa - przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego.

Ta ustawa w momencie uchwalenia pozwalała dac to powierzenie na 2 lata, a później została zmieniona i okres ten został przedłuzony do 3 lat - czyli OP mógł po 2 latach zrobić konkurs, ale mógł równiez poczekać z tym jeszcze rok.
Adaa23-10-2006 12:08:29   [#56]

no...mozna jeszcze dyskutować nad róznica w  "powierzenie stanowiska dyrektora" i "powierzenie pełnienia obowiazków dyrektora"

;-)

rzewa23-10-2006 12:10:00   [#57]
ja tak zrozumiałam - na forum czasem trudno o absolutną precyzję... ;-))
AnJa23-10-2006 12:46:56   [#58]
ufff

bo myslałem, że mi do stażu nie zaliczą, a nawet świadectwa dzieciakom uniewaznią;-)
dorotagm23-10-2006 13:23:26   [#59]
hm,

moja dyrekcja odchodzi 28 grudnia i burmistrz już zapowiedział powierzenie stanowiska do czasu konkursu, który będzie zorganizowany wiosną wiosną.
dyrlo23-10-2006 14:04:21   [#60]
A komu?
Adaa23-10-2006 14:04:55   [#61]

porządkując/wprowadzajac balagan

I wariant :  konkurs zakończony sukcesem - powierzenie stanowiska-powierzenie stanowiska(w przypadku tej samej osoby) itd.lub ew. konkurs

II wariant :konkurs zakończony porazką-powierzenie stanowiska/powierzenie pełnienia obowiązkow-konkurs (porazka/sukces)-powierzenie stanowiska/powierzenie pelnienia obowiazków

III wariant :powierzenie pełnienia obowiazków-konkurs (porazka/sukces)-powierzenie stanowiska/powierzenie pełnienia obowiazkow

czyli mozliwosci dla OP w I wariance ograniczone :-))

a!... dyskutowac mozna czy te 6 mies ., na czas,których powierzono  pełnienie obowiazków mozna uznac za prace na stanowisku (to do ew.awansu)

dyrlo23-10-2006 14:06:50   [#62]
Mi p.o. uznano do awansu.
beera23-10-2006 14:34:36   [#63]

rzewa

art 36a ust. 4a. Do czasu powierzenia stanowiska dyrektora, zgodnie z ust. 3 lub 4, organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 6 miesięcy.

ten przepis dotyxczy TAKŻE sytacji POKONKURSOWYCH- najpierw konkurs, potem ten wariant, nie można tego wariantu przeprowadzic BEZ wczesniejszego konkursu

rzewa23-10-2006 14:40:38   [#64]

je tego tak nie czytam...

by ustanowić p.o. dyra nie trzeba wcześniejszego konkursu!

Mamy taka sytuację - dyrektor rezygnuje z funkcji lub jest z niej odwołany - wówczas szkoła MUSI mieć dyra, którym nie może być jej diotychczasowy dyrek (zwłaszcza w sytuacji 2) zatem organ nie tylko może ale MUSI powołac p.o. choćby na czas niezbędny do przeprowadzenia konkursu.

Czas jaki jest potrzebny do wyłonienia dyra w drodze konkursu, to przy bardzo sprzyjających okolicznościach, minimum 6 tygodni - wobec tego wyjścia nie ma p.o. jest po prostu niezbędny... i to jak najbardziej bez wcześniejszego konkursu...
beera23-10-2006 14:43:58   [#65]

fakt

pewnie tak jest

Adaa23-10-2006 15:07:41   [#66]

bos się Asiu uczepila  powierzenia stanowiska...to oczywiscie tak jak mówisz - tylko i wyłacznie po konkursie

powierzenie pelnienia obowiązków...no...tu juz róznorodnośc wystepuje wieksza:-)

w sumie...obie macie rację, w kwestii powierzeń:-)

beera23-10-2006 15:14:16   [#67]

no się uczepilam

z braku zajęć ;))

dorotagm24-10-2006 15:24:06   [#68]
ano zapowiedział burmistrz, że mi powierzy obowiązki (papiery mam) po obejściu obecnej dyr. na emeryturę w grudniu, wyraził też nadzieję, że stanę do konkursu wiosną.

Ale nie bardzo rozumiem, czym się różni
powierzenie stanowiska
od powierzenie pelnienia obowiązków

i co to dla mnie oznacza? Proszę mądrzy ludzie, napiszcie, co na ten temat sądzicie
Marek Pleśniar24-10-2006 16:01:17   [#69]
obowiązki psze bardzo ale ja cały czas miałem na myśli dyrektora
rzewa24-10-2006 16:18:39   [#70]

niewielka lub wielka róznica - zależy od p.widzenia...

p.o. dyrektor, to taki dyrektor na krótki czas, niekoniecznie z kwalifikacjami

Trudno, będąc tylko p.o. wprowadzać w szkole jakieś zmiany, realizować własną wizję szkoły - spełnia się jedynie podstawowe obowiązki dyrektora, bo w szkole nie może być bezkrólewie...

Najwieksza ew. pułapka to, gdy przed zostaniem p.o., nie zrobi się oceny pracy jako n-l. P.o. dyrkowi trudno uzyskać wysoką ocenę pracy, a jeśli to p.o trwa zbyt krótko (3 m-ce lub mniej) to jej uzyskanie wogóle jest b. problematyczne...
Adaa24-10-2006 16:20:01   [#71]

ja wyjasnię:-)

powierzenie stanowiska to jak - "powierzam ci ten ogródek"

powierzenie obowiazkow to jak - "powierzam ci kopanie tego ogródka"

;-)

dorotagm24-10-2006 20:36:20   [#72]
:))) --> adaa

kurcze, ale młyn

ciekawe czy mi powierzyć chcą ogródek, czy tylko kopanie  ;)

konkursu nie robią teraz, bo najwyraźniej im się nie chce bawić, szkółka mała a zachodu z komisją dużo

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]