Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Biedny Darwin...
strony: [ 1 ][ 2 ]
maeljas12-10-2006 11:09:47   [#01]
http://www.radiozet.com.pl/index.php?page=news&id=6539&year=2006&month=10
maeljas12-10-2006 11:11:25   [#02]

oj coś się nie otwiera

Pomysł Giertycha ojca
Radio ZET 12-10-2006

Wyrzucić ze szkół naukę o ewolucji. Na taki pomysł wpadł europoseł Maciej Giertych i już forsuje go w Parlamencie Europejskim. Większość ekspertów reaguje na to śmiechem.

"Życie Warszawy" napisało, że Giertych rozpoczął kampanię, której efektem ma być wyrzucenie ze szkół obowiązkowego nauczania teorii ewolucji. Wczoraj zorganizował w europarlamencie spotkanie z udziałem trzech kontrowersyjnych naukowców z USA, Niemiec i Francji.

Maciej Giertych to profesor biologii. Domaga się, by to rodzice decydowali, czy ich dzieci będą się uczyły o teorii ewolucji, czy nie. Sam jest zwolennikiem kreacjonizmu, w myśl którego wszystkie organizmy żywe zostały jednorazowo stworzone przez Boga.

Krystyna D12-10-2006 11:15:48   [#03]

ziemia jest płaska

a Kopernik była kobietą
Janusz Pawłowski12-10-2006 12:49:55   [#04]

A z drugiej strony

Gdy Kopernik twierdził, że Ziemia krązy wokół słońca ... również reagowano na to śmiechem.
A jednego takiego to mało co nie spalono na stosie, z powodu podzielania tego, jakże kontrowersyjnego, poglądu.

A zresztą - wyjdźcie na dwór (pole) i zobaczcie i powiedzcie sami - zapierdziela to słońce po nieboskłonie? Zapierdziela!
A więc? No właśnie ... a jednak ...

:-)))

Bas12-10-2006 13:43:58   [#05]
A ja już nawet wiem, gdzie podziewa się i jak wygląda brakujące ogniwo teorii Darwina.
emeryt12-10-2006 14:39:34   [#06]

wiecie co?...

Tak się czasem zastanawiam, czy faktycznie pochodzę od małpy.

Kudy by się małpom chciało tyle pracować? I to jeszcze w oświacie???

Coś w tej teorii jest nie tak.

Małgoś12-10-2006 14:49:42   [#07]

eee tam pan MG się kompletnie nie zna,

moje dziecię w iwku paru lat pogodziło ewelucję z Biblią:

"ładni ludzie pochodzą od Boga, a brzydcy od małpy"

Krystyna D12-10-2006 15:06:37   [#08]

@

wszak od dawna przestawiam się: krystyna@ i wy chyba robicie tak samo??
krasnoludek zadyszek12-10-2006 16:22:17   [#09]

Małgoś

Pozdrowienia dla dziecięcia, co rozwiązało problem spędzający sen z oczu wielkim politykom (zgodne to z biblijną nauką o mądrości maluczkich poza tym:))
Też sie pochwalę, że w wieku lat 6 (kompilacja zerówkowej nauki religii i wiedzy uzyskanej od mamy-biologa) wytworzyłam sobie teorię ewolucji na własne potrzeby: w raju Bóg stworzył małpę, a potem niektóre małpy się zmieniły w człowieka. Mogę to sprzedac Giertychowi za grubą kasę:D:D:D
skrzat12-10-2006 16:35:40   [#10]

:)

No właśnie....a niektóre się nie zmieniły i je teraz mamy.
Chowański Krzysztof12-10-2006 16:52:40   [#11]

Księga Rodzaju- wiersz 1 - 31. Stworzenie świata opisuje w 6 dni.

Kreacjonizm nie uznaje Starego Testamentu?

rzepek12-10-2006 20:29:46   [#12]

To ja już nie wiem...

Mam wyrzucić Plutona, teraz ewolucję, to mam uczyć ze Starego Testamentu o stworzeniu świata, a o zwierzątkach to o tych, co się załapały na arkę Noego??
Małgoś12-10-2006 20:36:43   [#13]

Układ pokarmowy ryby - czyli co oko Jonasza widziało.

ulkowa12-10-2006 20:42:34   [#14]
Oko Jonasza miało wyzsze cele jak oglądanie układu pokarmowego ryby. Juz wtedy oko Jonasza widziało światłego naukowca pana Macieja G.
Adaa12-10-2006 21:14:30   [#15]

zaraz...jakos czytam to inaczej

Wyrzucić ze szkół naukę o ewolucji. Na taki pomysł wpadł europoseł Maciej Giertych

Maciej Giertych to profesor biologii. Domaga się, by to rodzice decydowali, czy ich dzieci będą się uczyły o teorii ewolucji, czy nie

domaga sie by rodzice decydowali...wyrzucić ze szkoł naukę

to sa sprzeczne komunikaty

prasa lubi takie chwyty

PawełR13-10-2006 19:21:02   [#16]

Słyszałem rano w Zetce, że w USA tylko 52% społeczeństwa podziela pogląd o prawdziwości teorii Darwina, a w eielu rejonach (gdzie silne są wpływy chrześcijańkich wyznań wśród rodziców) nauczyciele w szkole albo pomijają ten temat, albo prosze o przeczytanie i nie dyskutują z uczniami

no... i jakoś Ameryka się nie rozleciała... kurcze, nie tragizujmy ze wszystkiego

bo i Pluton przestał być planetą, mimo że to jedyna jaką odkryli Amerykanie

a co - ja tam od małpów nie pochodzę (parafraza Hłaski)

JACOL14-10-2006 09:27:33   [#17]

Wiceminister edukacji: Poradzimy sobie bez tolerancji

Chcemy szkoły bez kłamstw - teorii ewolucji, bezdusznych zygot... Poradzimy sobie też bez tolerancji - mówi wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski.

Zobacz powiekszenie
Fot. Krzysztof Miller / AG
Teoria Darwina to luźna koncepcja niewierzącego starszego pana - uważa wiceminister Mirosław Orzechowski (z prawej)
var rTeraz = new Date(1160810457880); function klodka (ddo) { if (rTeraz.getTime()>=ddo.getTime()) document.write(''); }
1-->
Aleksandra Pezda: W "Gazecie" pisaliśmy o tym, że europoseł Maciej Giertych chce wyrzucić ze szkół teorię ewolucji. Z kolei Pan powiedział "Rzeczpospolitej", że nie wierzy w tę teorię.

Mirosław Orzechowski: Powiedziałem, że teoria ewolucji to kłamstwo. Mam przekonanie, że to pomyłka, którą zalegalizowano jako obowiązującą prawdę. Dla mnie to opowieść o charakterze literackim, mogłaby np. stać się kanwą filmu science fiction.

Sama teoria Darwina jeszcze za jego życia była modyfikowana, podawano kolejne fakty, które ją kwestionowały. To w zasadzie luźna koncepcja niewierzącego starszego pana, który tak właśnie widział świat.

Może dlatego, że był wegetarianinem i zabrakło mu ognia wewnętrznego.

To smutne, a tego uczy się w polskiej szkole. Nie takich już zresztą kłamstw uczono w polskich szkołach, były gorsze, na przykład że Stalin był ojcem pokoju, że nie było Katynia.

Ale tego się już w szkole nie uczy.

- Nie. Ale są jeszcze inne kłamstwa. Następnym na przykład jest to, co nam długo wmawiano: że człowiek poczęty nie jest człowiekiem, tylko bezduszną zygotą... Jesteśmy na drodze naprawiania świata. Czasami wychodzi gorszy, czasami lepszy, ale zmierzajmy ku temu, żeby był oparty na prawdzie, dobru i pięknie.

Tylko że możemy się różnić rozumieniem tych pojęć...

- Wtedy sięgajmy do klasyki uznanej za dziedzictwo świata - do Biblii, do antyku. Darwinizm był tylko motywacją intelektualną dla ludzi niewierzących, stał się paranaukową argumentacją dla nich.

Tymczasem w chrześcijaństwie przetrwała 2000 lat inna koncepcja: kreacjonizm. To cywilizacyjna prawda, która płynie z wiary, jest powtarzana i niezakwestionowana od tysięcy pokoleń.

Według pana należy teorię ewolucji usunąć z podręczników?

- Nie będziemy jej usuwać z podręczników. Ale należy rozpocząć rozmowę w tej sprawie. Ponieważ nieprawdy nie należy uczyć zamiast prawdy, tak jak zła zamiast dobra czy brzydoty zamiast piękna.

A co się stanie z nauczycielami, którzy zgodnie z naukowymi kanonami będą uczyć teorii ewolucji? Niedawno dyrektor CODN stracił stanowisko, ponieważ dopuścił dyskusję o homoseksualizmie w szkołach...

- Właśnie! To jest najbardziej drastyczna postać kłamstwa: że dwóch osobników tej samej płci może założyć związek. To się jednak zdarza, ale nie można tego legalizować, bo to niszczy naszą cywilizację.

I nigdy nie przyłożę ręki do tego, żeby w szkole był podręcznik z radą: znajdź środowisko gejowskie, zaproś do klasy, to ono ci powie, jak łamane są prawa człowieka, bo nie ma prawa do adopcji dzieci.

Ale ten podręcznik tylko zachęcał do tolerancji i stawiał pytania, i...

- Ale czy może istnieć takie pytanie? Nie może! Ja reprezentuję pogląd cywilizacji, w której zostałem ukształtowany. Musimy dbać, żeby ta cywilizacja przetrwała.

A gdzie miejsce na tolerancję światopoglądową?

- O, świat sobie już radził bez tolerancji i poradzi sobie dalej. Nie może być tak, że kilku maniaków będzie decydowało o losach cywilizacji...

Dyrektor Sielatycki nie został zwolniony za poglądy, tylko za krzewienie tego typu poglądów w szkole.

Nauczyciele kupili podręcznik Rady Europy wydany przez CODN - co się stanie, jeśli go użyją w szkole?

- Cały nakład jest pod kluczem, nie będzie upowszechniony. Tak mnie zapewniał dyrektor CODN. Jeśli jest inaczej - będę to wyjaśniał.

Nauczycielom nic się nie stanie. Bo wierzę, że to nie są buntownicy, tylko doświadczeni pedagodzy, którzy rozumieją swoją misję i nie zakładają deprawacji dzieci i młodzieży. Jeśli będzie inaczej - będę reagował.
 
maeljas14-10-2006 09:39:51   [#18]

zgadzam sie w jednym z p. Orzechowskim: "Nie może być tak, że kilku maniaków będzie decydowało o losach cywilizacji"

Nadzieja w tym,że po średniowieczu nastało jednak odrodzenie...

skrzat14-10-2006 10:38:50   [#19]
A jednak się kręci....chciałam powiedzieć: a jednak to smutne...
skrzat14-10-2006 15:41:42   [#20]
Arcybiskup Józef Życiński skrytykował wiceministra edukacji Mirosława Orzechowskiego, który zanegował teorię ewolucji. Dodał, że nikt poważny tego nie robi.
Iwona214-10-2006 17:15:00   [#21]

Abp Życiński: Nikt nie odrzuca teorii ewolucji

Nikt poważny nie odrzuca teorii ewolucji, a sugestie, że jest ona niezgodna z nauczaniem chrześcijańskim, są krzywdzące dla chrześcijaństwa - tak abp Józef Życiński skomentował w sobotę w Lublinie słowa wiceministra edukacji Mirosława Orzechowskiego, że teoria ewolucji jest kłamstwem.

Zobacz powiekszenie
Fot. Maciej Zienkiewicz / AG
Abp Józef Życiński
var rTeraz = new Date(1160838697060); function klodka (ddo) { if (rTeraz.getTime()>=ddo.getTime()) document.write(''); }
0-->
W wywiadzie dla sobotniej "Gazety Wyborczej" wiceminister Orzechowski powiedział, że teoria ewolucji Darwina to "pomyłka, którą zalegalizowano jako obowiązującą prawdę". "To luźna koncepcja niewierzącego starszego pana, który tak widział świat. Może dlatego, że był wegetarianinem i zabrakło mu ognia wewnętrznego" - powiedział Orzechowski. Wiceminister skrytykował też m.in. poglądy mówiące, że "człowiek poczęty nie jest człowiekiem, ale bezduszną zygotą". Wyraził żal, że tego uczy się w polskiej szkole.

Metropolita lubelski odniósł się do słów Orzechowskiego podczas mszy św. z okazji 85-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej. Powiedział, że "z mieszanymi uczuciami" czytał wywiad z wiceministrem, który "atakował teorię ewolucji, a bronił życia ludzkiego w formie embrionalnej".

"Co do obrony życia, jestem z nim w pełni zgodny, ale obawiam się, że stawianie na jednej płaszczyźnie obrony embrionów i krytyki teorii Darwina jest szalonym pomysłem, który może wyrządzić dużą krzywdę obrońcom życia, bo nikt poważny dziś nie odrzuca teorii Darwina" - powiedział metropolita lubelski.

"Jeśli komuś nie podoba się ta teoria, może sobie ją prywatnie odrzucać, tak jak prywatnie może przyjąć, że Ziemia jest płaska, a na długiej przerwie w szkole wizytę składają kosmici i osobiście widział ufo. Jest to niepoważne, ale w demokratycznym społeczeństwie każdy może być niepoważny, nawet wiceminister" - ocenił.

Arcybiskup przypomniał słowa Jana Pawła II wygłoszone 10 lat temu, w których papież podkreślił, że teoria ewolucji nie jest jedynie hipotezą, ale poważną teorią naukową potwierdzaną niezależnie przez wiele dyscyplin przyrodniczych i że dziś nie można jej odrzucić. "Dla chrześcijanina Bóg mógł stworzyć świat w taki sposób, w jaki sam chciał. Mógł stworzyć człowieka zgodnie z teorią ewolucji" - zaznaczył metropolita.

"Gdy zaczyna się sugerować, że teoria ewolucji jest niezgodna z nauczaniem chrześcijańskim, wyrządza się dużą krzywdę chrześcijaństwu" - powiedział.

Abp Życiński jako niepoważne określił też sugestie ministra Orzechowskiego, że Darwin był ateistą. Metropolita przypomniał, że w swojej książce o pochodzeniu gatunków Darwin umieścił zapis mówiący, iż Bóg kierujący ewolucją w przyrodzie, tchnął w tę ewolucję określone prawa i dalszy rozwój przyrody przebiega zgodnie z tymi prawami.

"Ktoś, kto sam wprowadzał sformułowania o Bogu, dziś przedstawiany jest jako ateista, co świadczy nie najlepiej o wiedzy komentującego" - uznał arcybiskup. Zaapelował do nauczycieli i pedagogów, aby nie naśladowali polityków w tworzeniu konfliktów, "bez poszanowania elementarnej kultury i odpowiedzialności".

"Partie przychodzą i przemijają, deklaracje i niemądre wywiady unosi nurt czasu, natomiast wy zapisujecie się w duszach wychowanków waszą mądrością. Nie twórzmy fałszywych wrogów tam, gdzie szkoła powinna tworzyć klimat jedności, rodziny dzieci Bożych" - powiedział abp Życiński.
 
fredi14-10-2006 19:49:28   [#22]

do Janusza

przed chwilą byłem na dworze (na łące) i słońce nie zapierdziela (stąd wniosek, że stoi)
Jacek14-10-2006 20:07:45   [#23]
przed chwilą fredi powiadasz...hymm...o 19 to ono już spierdzieliło...albo jak stało to ktoś je zwiędził zwyczajnie jak kiedyś ten ..no... Księżyc
fredi14-10-2006 20:33:12   [#24]
a Darwin ?
Ma szczęście, że nie dożył tych czasów
Małgosia14-10-2006 21:21:30   [#25]
http://www.mleczko.pl/andrzej_mleczko.jsp?menu=2&actual=131&pagenr=5
fredi14-10-2006 21:45:29   [#26]
a inni ?

Premier Singapuru Lee Hsien Loong oświadczył, że w XXI wieku dostęp do Internetu lub jego brak nie może dzielić społeczeństwa na lepszych i gorszych.

Za rok każdy posiadacz komputer z możliwością połączenia się z tak zwanymi hot-spotami, będzie mógł korzystać z Internetu nie płacąc ani grosza. Singapur posiada obecnie 900 takich publicznych hotspotów, a przez najbliższy rok liczba ta wzrośnie ponad pięciokrotnie. Władze zakupią też 10 tysięcy komputerów dla uczniów z biedniejszych rodzin, aby im umożliwić korzystanie z tej technologii. Jednocześnie władze chcą wypromować korzystanie z sieci przez osoby starsze, poprzez zapewnienie im kursów komputerowych i zainwestowanie w bardziej zrozumiałe i prostsze oprogramowanie.
Ewa 1315-10-2006 21:48:01   [#27]
Sobota, 14 października 2006
 
Ewolucja Giertychów

Ostatnie postulaty eurodeputowanego LPR Macieja Giertycha w sprawie usunięcia z programów nauczania teorii ewolucji, wywołały wiele kontrowersji. Dziennik "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska" publikuje rozmowę z prof. Tadeuszem Krupińskim, antropologiem. To pomysł pozbawiony sensu - komentuje rozmówca gazety.

Maciej Czujko: Maciej Giertych, eurodeputowany LPR, postuluje na europejskim forum, by wycofać z programów nauczania teorię ewolucji. Co Pan o tym myśli?

 
Prof. Tadeusz Krupiński: To jest pomysł pozbawiony sensu. Ale prof. Giertych nie pierwszy raz budzi kontrowersje. Razem zasiadaliśmy w Prymasowskiej Radzie Społecznej więc wiem, co mówię. Giertych był zawsze trochę ponury, zasępiony. Powiem szczerze, że trochę go izolowaliśmy. A gdy już coś czasem powiedział, to skóra cierpła.

Na przykład o ewolucji?

– Tak. Te poglądy poznałem już wcześniej. Ale myślałem, że z wiekiem miną mu te skłonności do skandalicznych wypowiedzi. Okazuje się, że byłem w błędzie. Największy jednak problem tkwi w tym, że teraz słyszy je cała Europa. Każdy naukowiec ma prawo głosić swoje poglądy, ale z rozsądkiem.

Może jednak tym razem ma rację? Może teoria ewolucji jest fałszywa?

– Wszystko wskazuje na to, że nie. Są dowody na jej prawdziwość, a nie ma żadnych podstaw, by ją obalić. Zresztą nawet Kościół uznał ją za fakt. Sam Jan Paweł II ją aprobował. Tym bardziej dziw bierze, że prof. Giertych, nieco nawiedzony – przepraszam za wyrażenie – katolik, jej zaprzecza. To, co mówi eurodeputowany, jest więc niezgodne z nauczaniem papieskim. A do swojej dyskusji zaprasza zupełnie nieznanych naukowców. Skąd on ich wytrzasnął?! Proszę wybaczyć wzburzenie.

Więc można pogodzić wiarę w Boga i teorię ewolucji?

– Oczywiście. Sam to robię. Jestem katolikiem i wierzę, że Bóg stworzył świat zgodnie z nią.

W takim razie po co Maciej Giertych wywołuje tę burzę?

– Nie wiem. Tu chyba chodzi o rozgłos za wszelką cenę. Niektórym pewnie będą się podobać jego wywody. Tak jak znajdują się entuzjaści wywodów jego syna. Ale to jest wkładanie kija w mrowisko. Zupełnie niepotrzebne działania.

No właśnie, syn rządzi edukacją w naszym kraju, a ojciec wypowiada się na temat programu szkolnego. To zorganizowana akcja?

– Oczywiście. Zresztą podobieństwo fizyczne i psychiczne jest bardzo duże. To są te same geny. Obaj chcą zaistnieć za wszelką cenę.

I istnieją.

– Tak. Ale powiedzmy otwarcie. Dla nas, Polaków, to wstyd!

A według Pana, Maciej Giertych i jego syn są wytworami ewolucji?

– Pan pozwoli, że nie skomentuję... Profesorowi Giertychowi życzę jednak wszystkiego najlepszego. Zwłaszcza ewolucji poglądów.

bogda417-10-2006 21:19:02   [#28]

i jeszcze to

http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,3689579.html
Marek Pleśniar18-10-2006 01:05:32   [#29]

może i Kopernik była kobietą ale przynajmniej nie była idiotą

tak Misie nasuwa - nie wiem z czym w związku

skrzat18-10-2006 08:52:29   [#30]
...ano tak Ci się niewinnie skojarzyło ;)
bogda419-10-2006 07:32:01   [#31]

rozwija się temat

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3691913.html
Małgoś19-10-2006 08:19:25   [#32]

nadgorliwośc jest gorsza od ...faszyzmu :-(

mysle, że ten nieszczęsny dyrektor nie odróznia ojca od syna i wszystko co ma w nazwie G.....ch traktuje jak wyrocznię

żenujące

Marek Pleśniar19-10-2006 08:32:19   [#33]
Pytam Orzechowskiego, czy nauczyciele mają się czego bać.

- Ależ skąd! - odpowiada wiceminister. Oczywiście pod warunkiem
że będą przedstawiać darwinizm "w otoczeniu innych teorii", a nie jako jedyną prawdziwą
Iwona219-10-2006 09:38:00   [#34]
ze złości wkleiłam cały artykuł Łódź: w liceum nie ma miejsca dla ewolucji tu:
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=16284#FBK
Marek Pleśniar19-10-2006 19:04:33   [#35]

:-)))

Image
beera19-10-2006 19:05:41   [#36]

Raczkowski

:)))))))))))))))))))))))))

Marek Pleśniar19-10-2006 19:06:36   [#37]

po przyrodzie - nastąpi geografia:-)

Image
beera19-10-2006 19:08:49   [#38]

wiecie

mnie to przeraza

oglądam jak się wije wicedyrektor z Łodzi.
Nie pozwolił na powieszenie plakatu- choc planowane to bylo.

Tłumaczy, ze Minister jest jego przelożonym

( no a przed przelożonym trzeba miec wygląd durnowaty)

Uczniowie patrzą na tych, ktorzy mają byc ich autorytetami z pobłażaniem.
Jak my wygladamy przed nimi?
Organizując ankietę " kto jest patriotą", zakazujac plakatow o ewolucji, wyrzucajac stowarzyszenia ze szkół, czytając im listy wyborcze?

AnJa19-10-2006 19:13:01   [#39]
Asiu - jeszcze inni gwałcą, molestują, drą twarze (cytat z lokalnego forum- "fajnie, że X nagrodzono, bo choc na lekcjach bardzo, bardzo krzyczy, to poza szkoła jest o.k).

Ale, póki co. znakomita większość jest zdrowa - na tyle oczywiście, na ile szkoła może być zdrowa.
beera19-10-2006 19:15:08   [#40]

dla mnie to ...

to jakby mgla, ktora niezauwazalnie sączy się przez szpary w oknach.

Nie wpuszczasz jej swiadomie i nawet nie zauwazasz, ze jest jej juz tak duzo, ze przestales widziec wyraźnie

AnJa19-10-2006 19:16:43   [#41]
tu się zaś zgadzam

ale dla mnie pokazuje to, jak mało się szkoła w ciągu tych 16 lat zmieniła
beera19-10-2006 19:19:20   [#42]

niestety tak

gorliwośc w okazywaniu, ze się jest po wlaściwej stronie- albo to efekt niedawnych czasow, albo obrzydliwej mentalnosci

AnJa19-10-2006 19:22:46   [#43]
ale przecież my tych czasów niemal nie pamiętamy - jako nauczyciele oczywiście - po 1986 system szkól niemal nie sięgał

w 1988 na apelu zm okazji 11 listopada (piszę tak, bo nie pamiętam, czy to już było Swięto Niepodległości)dzieciaki jechały "Polsko, nie jesteś Ty juz niewolnica" a tekst znalazłem w jakiejś gazecie czy poradniku metodycznym
beera19-10-2006 19:26:13   [#44]

ja myslę, że to taka tresura pokoleń

 

Mamy wyuczone reakcje od pokoleń i pokoleń trzeba, by je zmienić.

AnJa19-10-2006 19:27:57   [#45]
no to chyba mam pecha i mutantów spotykam - nie, że zawsze, ale jakoś sporo
beera19-10-2006 19:29:32   [#46]
wyniki wyborow wskazują, ze mylisz się w ocenie ;)
fredi19-10-2006 20:14:53   [#47]
Kraj PAP, MD /19:04
Senat UW: Maciej Giertych ośmiesza Polskę
Teoria ewolucji Darwina jest powszechnie uznawana w świecie naukowym, a przeciwstawianie jej kreacjonizmowi nie ma sensu, gdyż kreacjonizm nie jest teorią naukową - uważa senat Uniwersytetu Warszawskiego.
Stanowisko władz uczelni w tej sprawie przekazał rzecznik prasowy UW, Artur Lompart. Jest ono reakcją na wypowiedzi polityków, że nie powinno się uczyć teorii ewolucji w szkołach.

Senat UW przypomniał, że europoseł Maciej Giertych postulował w Parlamencie Europejskim usunięcie ze szkół nauczania teorii ewolucji. Zaproponował w zamian naukę o kreacjonizmie, wedle którego wszechświat oraz wszystkie organizmy i człowiek zostały stworzone poprzez nadnaturalne interwencje Boga-Stworzyciela. "Jego stanowisko w tej sprawie ośmiesza go, ośmiesza także kraj, który reprezentuje, trudno jednak zabraniać komukolwiek wygłaszania nawet najbardziej absurdalnych poglądów" - napisano w uchwale. Autorzy odnieśli się też do wypowiedzi wicepremiera ministra edukacji Romana Giertycha, który 12 października br. w wywiadzie dla Radia Zet uznał, że "teoria ewolucji jest jedną z wielu teorii o powstaniu życia na Ziemi i jest sprawą nauczycieli i rodziców, czy znajdzie się w programach nauczania". Przypomnieli też, że wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski w wypowiedziach dla "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej" uznał teorię ewolucji za kłamstwo.

"Nikt już obecnie faktu ewolucji nie stara się udowadniać, podobnie jak tego, że Ziemia obraca się naokoło Słońca i nie jest płaska. Przedmiotem ciągłych badań są natomiast mechanizmy ewolucji i każdy rok przynosi nowe informacje o przebiegu tego procesu. Przeciwstawianie teorii ewolucji kreacjonizmowi i ewentualne omawianie tych dwóch podejść na lekcjach biologii nie ma najmniejszego sensu, gdyż kreacjonizm nie jest teorią naukową" - podkreśliły władze UW.

Autorzy uchwały zaznaczyli też, że teoria ewolucji doczekała się uznania nie tylko w oczach świata naukowego, ale także w oczach wielu autorytetów spoza świata nauki, w tym głów Kościoła katolickiego. Jak argumentowali, Pius XII uznał ją w 1950 za interesująca hipotezę niebędącą w sprzeczności z doktryną Kościoła, a Jan Paweł II poszedł znacznie dalej i w swoim przemówieniu z 22 października 1996 roku powiedział "...les nouvelles connaissances conduisent a reconnaitre dans la theorie de l'evolution plus qu'une hypothese" (fr. najnowsza wiedza prowadzi do uznania, że teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą - PAP).

"Zdanie to zostało przyjęte z ogromnym uznaniem na całym świecie, naraziło też papieża na ostre ataki ze strony nielicznych, za to bardzo zaciekłych zwolenników dosłownego traktowania +Księgi Rodzaju+" - napisali.

Według senatu UW, wypowiedzi ministra i wiceministra edukacji na temat ewolucji dowodzą, że "są oni skrajnie niekompetentni w kwestiach, które od lat stanowią podstawowy kanon wykształcenia obywateli wszystkich cywilizowanych krajów". "Tego rodzaju osoby powinny być jak najszybciej pozbawione możliwości wywierania wpływu na edukację młodego pokolenia Polaków" - ocenili autorzy uchwały.

Senat UW jako swoje oficjalne stanowisko przyjął jednomyślnie uchwałę Rady Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego z 16 października 2006 r. w sprawie nauczania teorii ewolucji.

Swoje stanowisko w sprawie nauczania teorii ewolucji w szkołach wydał też m.in. Komitet Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej (KBEiT) Polskiej Akademii Nauk. Jak napisano w oświadczeniu, wypowiedzi polityków na temat usunięcia z programów szkolnych teorii ewolucji powodują, że "pojawia się w Polsce zagrożenie drastycznego obniżenia poziomu nauczania biologii i nauk o Ziemi w szkołach średnich".

Podobnie uważa doradca społeczny prezydenta RP ds. nauki prof. Michał Kleiber. Według niego, opinia Orzechowskiego "może przyczynić się do obniżenia poziomu nauczania nauk przyrodniczych w polskich szkołach".
skrzat19-10-2006 20:49:05   [#48]
eeeee tam...opinia Orzechowskiego...
Damy radę:)
(a jednak sie kręci);)
Małgoś19-10-2006 20:50:43   [#49]
Orzechowski, Wierzejski, starszy Giertych i Młodszy... za dużo nawet na najbardziej tolerancyjne barki :-(
dhausner19-10-2006 21:15:57   [#50]
Czego uczyć na lekcjach


nauka_a_2-1.F.jpg
Eugeniusz Moczydłowski

Rz: Spór o teorię ewolucji jest naukowy czy ideologiczny?

Eugeniusz Moczydłowski: Tu nie chodzi o walkę z jakąś (niesłuszną) teorią naukową. To tylko pozór, wierzchnia warstwa, pod która kryje się ta właściwa - ideologiczna: ateizm i materializm. Opór wobec ewolucjonizmu to walka z nowo powstającą cywilizacją ateistyczną. Histeryczna reakcja ewolucjonistów na wątpliwości co do teorii ewolucji to tylko przykrywka tego, co naprawdę istotne. Walka idzie o to, jaka będzie przyszłość ludzkości. Możemy przedstawiać fakty, których teoria ewolucji nie wyjaśni. Bo nie chodzi wcale o fakty. Teoria ewolucjipełni rolę religii tej przyszłej cywilizacji i dlatego jest nie do ruszenia na naukowej płaszczyźnie.

Czy według pana teoria ewolucji jest nieprawdziwa ?

Ewolucjonizm to pogląd, że wszystkie organizmy żywe na Ziemi pochodzą od wspólnego przodka. Ewolucjoniści różnią się jednak między sobą co do mechanizmu różnicowania się życia. Darwin przedstawił propozycję, która uzyskała niemal powszechną akceptację świata uczonych. Mechanizm darwinowski to zmienność plus dobór naturalny. Darwinizm odrzuca odwoływanie się do przyczyn nadnaturalnych, np. do Boga. Polskie Towarzystwo Kreacjonistyczne częściowo odrzuca teorię ewolucji w wersji darwinowskiej, naturalistycznej. Odróżnia mikroewolucję (niewielkie zmiany na poziomie gatunku) od makroewolucji (zmian ogólnych planów budowy ciała, czego przykładem jest ewolucja gadów w ptaki lub w ssaki).Mikroewolucja jest procesem obserwowanym od dawna, potwierdzonym eksperymentalnie. Mechanizm zaproponowany przez Darwina jest zbyt słaby, by tłumaczył różnorodność i bogactwo świata.

Czy kreacjonizmu powinno uczyć się w szkole zamiast teorii ewolucji, a może obu tych teorii jednocześnie?

Ponieważ olbrzymia większość uczonych akceptuje teorię ewolucji (najczęściej w wersji naturalistycznej, darwinowskiej), byłoby nierozsądne wymagać usunięcia jej ze szkół. Kreacjonistom wystarczy, jeśli w szkołach będzie się uczyć teorii ewolucji, ale bez jej fetyszyzowania, mitologizowania, ujawniając oprócz zalet, także słabości, niedociągnięcia. Polskie Towarzystwo Kreacjonistyczne uważa, że na lekcjach biologii w szkołach nie powinno się uczyć żadnej formy kreacjonizmu ani teorii inteligentnego projektu. Właściwe dla tych koncepcji miejsce jest na lekcjach religii lub filozofii.

Rz
strony: [ 1 ][ 2 ]