Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wcześniejsza emerytura
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Konto zapomniane13-10-2006 21:23:50   [#101]

emerytura

Jestem rocznik 1957 i trudno jest mi się pogodzić z faktem, że do końca 2007 roku nie będę mogła przejść na emeryturę, gdyż będzie mi brakowało 7 i pół miesiąca do 30 lat pracy. Pracę w zawodzie nauczycielskim rozpoczęłam 15 sierpnia 1978 roku i pracuję do chwili obecnej (wykorzystałam 2 urlopy macierzyńskie – 1981r. i 1986). Przed podjęciem pracy ukończyłam dwuletnie dzienne Studium Wychowania Przedszkolnego w latach 1976-1978. Dlaczego nie można mi doliczyć tych brakujących miesięcy z nauki na SN, tyle mieliśmy tam praktyki? Nie mieliśmy gospodarstwa rolnego i nie mogę sobie doliczyć jako okresy uzupełniające. Jest to niesprawiedliwe, że osoby mające mniej lat pracy i młodsze ode mnie przechodzą na emeryturę, bo wlicza im się studia wyższe. Czy robi się coś w tym kierunku, żeby to zmienić?
zgredek13-10-2006 21:48:50   [#102]
niesprawiedliwe to jest
dyrlo14-10-2006 17:38:31   [#103]

Aniu

Dwie takie niesprawiedliwości już przeżyłam, jak wprowadzili stopnie specjalizacji zawodowej to mi 1,5 miesięca zabrakło do 11 lat pracy aby zrobic od razu II stopień, no to szłam sobie pod górkę, najpierw jedynka, potem dwójka.

Jak wprowadzili stopnie awansu to akurat w lipcu 1999 zostałam dyrektorem i to, że miałam II stopień specjalizacji, Nagrodę Kuratora nie liczyło się i nie mogłam sobie skrócić stażu do 9 miesięcy, więc znowu sobie pod góreczkę po dwóch latach dyrektorowania dyplomowanie zrobiłam.

Nie złość się tylko ciesz się, że młodsza jesteś. Wszystkie zmiany gdzieś dla kogoś są niesprawiedliwe. Powiesz, że mi dobrze bo już mam prawo do emerytury, a ja też tak sobie myślę, że to niesprawiedliwe, że nie mogę sobie do końca kadencji zostać tylko w 2007 odejść...

Wanda B17-10-2006 22:13:01   [#104]
Witam  czy coś nowego w sprawie emerytur   dalej drążę ten temat   co sie stanie jeśli w 2007r nie odejde na emeryturę    ..... moze coś nowego w tej sprawie nie zamierzam pracować do 60 lat ale  tak do 55  może o ile nie strace  na tym  jeśli ktoś coś więcej wie to prosze o kontakt  Pozdrawiam
DYREK05-11-2006 17:42:38   [#105]

"Trzeci bardzo ważny czynnik, jaki może być brany pod uwagą przy wyborze momentu przejścia na wcześniejszą emeryturę, to wysokość kwoty bazowej. Co roku zmienia się ona z dniem 1 marca. W ostatnich latach rosła, ale nie ma żadnej gwarancji, że ta obowiązująca od 2007 roku, będzie wyższa od obecnej. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze - emerytura przyznana według nowej czy dotychczasowej kwoty bazowej, możemy poczekać z wnioskiem do lutego. Wysokość kwoty bazowej na następne 12 miesięcy prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza mniej więcej w połowie tego miesiąca. Jeśli okaże się, że wyższa będzie dotychczasowa kwota bazowa, korzystniej złożyć wniosek emerytalny jeszcze w lutym (najpóźniej w przedostatnim dniu, bo emerytura przysługuje od dnia następnego po złożeniu wniosku). Jeśli korzystniejsza będzie nowa bazówka, można z tym poczekać do maca. "

http://emerytury.wp.pl/POD,3,a,2,b,4,wid,8554873,wiadomosc.html?P%5Bpage%5D=2&ticaid=12a12

Dana G05-11-2006 20:52:14   [#106]

klub emerytów

Kochani! Jestem już na emeryturze od 01.09.2005 r., mając 30 lat pracy i 49 lat życia. Podobnie jak Wy roztrząsałam wszystkie za i przeciw... bo jeszcze trwa kadencja, bo rozpoczęte ważne remonty, bo jeszcze tyle energii, bo wciąż kocham pracę z dziećmi itd. Liczyłam, że złożę dokumenty do ZUS, po przyznaniu emerytury zawieszę i dalej będę pracowała. Okazało się, że OP uniosło się honorem, jeżeli chcę iść na emeryturę to nie ma odwrotu. Podcięło mnie to, ale zarazem skłoniło do konkretnych decyzji. Przez pierwsze miesiące było mi ciężko, bo zawsze pracowałam (przerwy - to urlop macierzyński i 42 dni  L4). Dostaję prawie 1400 zł emerytury. Nie dorabiam, ale po bardzo wielu latach dyrektorowania - teraz mam czas dla rodziny, na swoje zainteresowania. We wrześniu br. OP zaproponował mi powrót do pracy, bo mój zastępca już nie chciał dyrektorować, ale ja się nie zgodziłam. Nie chciałam znowu przechodzić przez to samo - odzwyczajanie się od pracy zawodowej. Ja wiem, decyzja o przejściu na emeryturę jest trudna, zwłaszcza, że stać jest jeszcze na wiele, ale nie ma tego złego, co by.... Nie bójcie się emerytury, nie jest straszna, mimo mniejszych funduszy - jestem wolnym człowiekiem!
ulis05-11-2006 22:08:58   [#107]

Dana nie mogłaś w wieku 49 lat zawiesić emerytury. Mogłaś złożyc dokumenty o naliczenie ale otrzymałabyś odpowiedź odmowną. Tak można zrobic gdy ma się 55 lat. Idąc na emeryturę  z KN, po 30 latach bez względu na wiek trzeba złożyc dokumenty razem z ostatnim  świadectwem pracy lub poświadczeniem z zakładu, że dnia.... nastapi rozwiązanie stosunku pracy. Taką informację otrzymałam w ZUS.

Wandziu byłam w ZUS 2 listopada. Dowiedziałam się, że bedę mogła przejść na emeryturę w wieku lat 55 czyli w 2011 roku, jeżeli udowodnię, że przed 1 stycznia 1999 miałam 20 lat pracy, w tym 15 w szczególnym charakterze. Pani dodała, że wszystkim udzielają takich informacji.

Czyli ja mam udowodnione, ale w naszym kochanym kraju nigdy nic nie wiadomo.Każdy musi decyzję podjąć sam.

alasz06-11-2006 05:38:25   [#108]
Ja chyba oszaleje z tą emeryturą, w wątku wyżej - kategorycznie należy mieć 55 lat przed końcem 2007 roku, a tu prosze może być później, czy jeśli chodzi o te 15 lat przy tablicy to należy od tego okresu odjąć urlopy wychowawcze macierzyńskie i takie tam inne zwolnienia?
Wanda B06-11-2006 08:05:13   [#109]
witaj ulis   super,ze sie odezwałaś pocieszyłaś mnie troche - ,ze będzie to możliwe  i będę mogła dopracować do 55 lat   i wtedy godnie odejśc .  Zobaczymy co będzie dalej ... wybory , nowe władze  zobaczę Też bede musiala wybrać sie do ZUS a czy masz jakąś odpowiedz na piśmie czy tylko to sa słowa ......  a podstawa?.
Pozdrawiam koleżanki - gdyby coś to dajcie znać ja tez jutro sie wybiorę do ZUS  
 ja 55 lat kończę  2009r   20007 r musiałabym startować  w konkursie  poniewaz w tym roku mi sie kończy kadencja i musze zdecydować co czy odejsc czy startować czy może  ?????   muszę podjąc decyzje  a moze warto tak jak Dana ,,być wolnym czlowiekiem" ????
inka214-11-2006 11:29:17   [#110]
Słyszałam ostatnio niepełne informacje, że nastąpiły jakieś uregulowania prawne odnośnie wystąpienia z OFE (podobno procedura wystąpienia odbywa się przez ZUS). Wybieram sią na emeryturę w 2007, ale nie chciałabym przegapić tych formalności. Czy ktoś coś wie na ten temat????
DYREK14-11-2006 12:08:05   [#111]

chyba tylko projekty ustaw

"Resort pracy opracowuje nowelizację ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Ustawa zagwarantuje prawo do wystąpienie z Otwartego Funduszu Emerytalnego i powrót z II filara do ZUS. Nowe przepisy mają obowiązywać od przyszłego roku. Z OFE będą mogły wystąpić osoby urodzone w latach 1949 - 1968, które przystępując do OFE straciły możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Sprawa zostanie zatem uregulowana ustawowo, bowiem obecnie - do końca roku - można indywidualnie dogadać się z towarzystwem o wystąpienie z OFE powołując się na tzw. wadę oświadczenia woli. Powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), zrzeszone w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, mają wspólną procedurę, opracowaną z ZUS, obowiązującą w takich przypadkach. Członek OFE chcący wystąpić z funduszu składa wniosek w PTE, z którym podpisał pierwszą umowę o członkostwo. Do wniosku musi dołączyć oświadczenie, że zawarł umowę pod wpływem błędu, co do utraty prawa do wcześniejszej emerytury. Dostarczyć musi także decyzję ZUS o odmowie udzielenia prawa do wcześniejszej emerytury, jedynie ze względu na przynależność do funduszu emerytalnego. Po unieważnieniu umowy o przystąpieniu do OFE, musi wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie emerytury."

 

 

"Resort pracy chce umożliwić niektórym osobom wystąpienie z otwartych funduszy emerytalnych. Chodzi o osoby urodzone w latach 1949-1968, którym przynależność do drugiego filaru przeszkodzi skorzystać z wcześniejszej emerytury od stycznia przyszłego roku -informuje "Gazeta Prawna".

Jak podaje gazeta wystąpienie z OFE dotyczyłoby głównie kobiet urodzonych w 1952 roku oraz górników.

Propozycja wynika z ubiegłorocznej decyzji posłów, którzy przedłużyli do końca przyszłego roku przywileje emerytalne. Zapomnieli jednak, że z wcześniejszych emerytur nie mogą korzystać klienci OFE.

"Gazeta Prawna" wyjaśnia, że w myśl projektu odpowiedniej ustawy takie osoby uprawnione do wystąpienia z OFE będą musiały od początku przyszłego roku złożyć w ZUS wniosek o emeryturę i wniosek o unieważnienie umowy o członkostwo w funduszach.

Jeśli ZUS uzna zasadność zgłoszenia, przyzna emeryturę na starych zasadach. Ponadto sam wystąpi do funduszu o unieważnienie umowy oraz o zwrot wpłaconych tam składek."

inka214-11-2006 12:15:21   [#112]
No o ten  projekt właśnie chodzi. I ostatnio został podobno zatwierdzony??!!
DYREK14-11-2006 18:30:31   [#113]
 Projekt jest rządowy, dopiero po przyjęciu przez Radę Ministrów trafia do Sejmu. Rząd zmianami jeszcze się nie zajął. Do końca roku zaplanowane są tylko trzy posiedzenia Sejmu. Przepisy powinny obowiazywać od 1 stycznia 2007. Obecnie przepis o przejściu emeryturę w 2007 roku (dotyczy osób należących do OFE) pozostaje martwy. I to by było na tyle.
inka216-11-2006 10:11:28   [#114]
Rozumiem, że lepiej byłoby samemu wypisać się z OFE jeszcze w tym roku, na wszelki wypadek. Co mi radzicie?
dyrlo16-11-2006 12:49:02   [#115]
Wiem po szkoleniu, że sama nie wystąpisz, musisz złożyć wniosek do ZUS o emeryturę i dostaniesz omowną decyzję z tą decyzją idziesz do OFE, aby Cię wypisali. Szkolił nas był pracownik ZUS.
dyrlo16-11-2006 14:34:11   [#116]

inka2

To wiem powinno byc takie nieśmiałe, bo co wiadomość to inna. Ja do OFE nie należę więc trochę na tym szkoleniu mniej uważałam, tyle mi się zapamiętało. :)))
DYREK19-11-2006 17:51:05   [#117]
:)))
bogna20-11-2006 22:05:18   [#118]

korzystając z dni bezpłatnego dostępu do GP:-)

Kto ma szansę na wcześniejszą emeryturę

Czy można przejść na emeryturę z Karty Nauczyciela

Jestem nauczycielką. Wymagane 20 lat stażu pracy „przy tablicy” będę miała w 2008 roku. Czy będę wtedy mogła przejść na emeryturę z Karty Nauczyciela, czyli nie kończąc potrzebnego do emerytury wieku?

 Nie  W takim przypadku nie będzie pani mogła skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury w 2008 roku, gdyż bez względu na wiek nauczyciele będą mogli przechodzić na emeryturę do 31 grudnia 2007 r. Muszą do tego czasu mieć wymagany okres zatrudnienia (minimum 30 lat, w tym 20 lat pracy pedagogicznej) i na swój wniosek rozwiązać wszystkie umowy o pracę. Osoby, które chcą skorzystać z tych uprawnień, nie mogą należeć do OFE.

PODSTAWA PRAWNA ■ Art. 88 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 9, poz. 674).

-----------------

Czy ZUS może uwzględnić pracę na roli

Mam 54 lata i za rok będę miała 25 lat okresów składkowych i 3 lata nieskładkowych. Jako młoda dziewczyna pracowałam też kilka lat w gospodarstwie rolnym rodziców. Czy ten okres zostanie mi zaliczony? Jakie muszę mieć dokumenty? Miałabym wtedy 30 lat pracy potrzebnej do wcześniejszej emerytury.

 Tak  Kobiety mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli do końca 2007 roku ukończą 55 lat i udowodnią co najmniej 30 lat wymaganych okresów. Okres pracy na roli zalicza się do tzw. okresów uzupełniających i może być zaliczony do uprawnień emerytalnych tylko w wymiarze brakujących lat – w pani przypadku 2 lat. Podstawowymi dokumentami, jakie należy przedłożyć, są: zaświadczenie z gminy, że rodzice posiadali w tym okresie gospodarstwo rolne, dokument dotyczący miejsca pani zameldowania w tym czasie, zeznania świadków.

PODSTAWA PRAWNA ■ Art. 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

--------------------------

Czy tylko niektórzy nauczyciele muszą zakończyć pracę

Słyszałam, że nauczyciel przechodzący na wcześniejszą emeryturę z Karty Nauczyciela musi rozwiązać umowę o pracę, a inni nauczyciele nie muszą. Czy rzeczywiście obowiązek ten dotyczy nauczycieli przechodzących na tzw. emeryturę bez względu na wiek?

 Tak  Z Karty Nauczyciela wynikają warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać wcześniejszą emeryturę. Dotyczą one koniecznego stażu pracy ogółem i stażu pracy w szkole jako nauczyciel. Nie ma tam wskazanego warunku wymaganego minimalnego wieku, jaki osoba powinna osiągnąć. W Karcie tej znajduje się też zapis o obowiązku rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na emeryturę. Dlatego nauczyciele, którzy przechodzą wcześniej na emeryturę – bez względu na wiek – muszą, w oparciu o te przepisy, rozwiązać stosunek pracy. Natomiast inni nauczyciele, którzy skorzystają z prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym, kobiety 55 lat, mężczyźni 60, i mają wymagany staż pracy, w tym minimum 15 lat pracy w zawodzie nauczyciela, i warunki te spełnią do końca 2007 roku, nie muszą rozwiązywać umowy, by mieć ustalone prawo do emerytury. Trzeba jednak liczyć się z tym, że samo przyznanie prawa do tej emerytury nie oznacza jeszcze jej wypłacania. Warunkiem tej wypłaty jest bowiem rozstanie się z pracodawcą.

PODSTAWA PRAWNA ■ Art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 9, poz. 674).
■ Art. 46 i 100 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

------------------------

Czy z wnioskiem trzeba wystąpić do OFE

W przyszłym roku będę miała 55 lat i spełniam warunki dotyczące minimalnego stażu pracy. Mam 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Zapisałam się do OFE, gdyż nie wiedziałam, że będę mogła przejść wcześniej na emeryturę. Chciałabym jednak z niej skorzystać. Czy z wnioskiem w tej sprawie należy wystąpić do OFE?

 Tak  Osoby, które chcą skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury, oprócz spełnienia warunków dotyczących stażu pracy i wieku, nie mogą należeć do OFE. Drugą stroną zawartej umowy o członkostwo w OFE jest wybrany fundusz, a nie ZUS. Dlatego między tymi stronami – ubezpieczonym i OFE, rozstrzygane są wzajemne prawa i obowiązki. ZUS ustala tylko prawo do emerytury lub wskazuje okoliczności, które w danym przypadku uniemożliwiają wydanie decyzji przyznającej ją.

PODSTAWA PRAWNA ■ Art. 46 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

-------------------------

Czy można zsumować okresy zatrudnienia

Pracowałem kilka lat jako nauczyciel akademicki, a później kilkanaście lat uczyłem w szkole. Czy mogę dodać staż pracy przebyty na uczelni do lat pracy w szkole, gdzie byłem zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela? Czy mogę przejść na emeryturę nauczycielską bez względu na wiek? W szkole pracuję 15 lat, a na uczelni pracowałem 6 lat.

 Nie  Stażu pracy na wyższej uczelni nie można dodawać do uprawnień nabytych w oparciu o Kartę Nauczyciela. Dlatego prawo do wcześniejszej emerytury rozpatrywane na podstawie ustawy Karta Nauczyciela nie będzie mogło być ustalone.

PODSTAWA PRAWNA ■ Art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 9, poz. 674).

---------------------------------

Czy można później złożyć wniosek

W 2007 roku będę miała wszystkie uprawnienia do wcześniejszej emerytury. Nie wiem jednak, czy muszę rozwiązywać u mowę o pracę, czy mogę jeszcze poczekać i później złożyć wniosek.

 Tak  Decyzja o przejściu na wcześniejszą emeryturę jest sprawą indywidualną. Warunki dotyczące wymaganego wieku, stażu pracy oraz całkowitej niezdolności do pracy muszą być spełnione do 31 grudnia 2007 r. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, nie oznacza to, że zgłoszenie wniosku w sprawie emerytury musi również nastąpić do tego czasu. Można również zgłosić wniosek o emeryturę później. Prawo do emerytury zostanie przyznane, ale jej wypłata będzie uzależniona od rozwiązania stosunku pracy. Na wysokość emerytury wpływa: wysokość indywidualnych zarobków, długość okresów nieskładkowych i składkowych, wysokość kwoty bazowej w dniu złożenia wniosku o emeryturę, wysokość wskaźników, którymi wyliczone są lata składkowe i nieskładkowe. Dane te podlegają zmianom.

PODSTAWA PRAWNA ■ Art. 46 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

inka221-11-2006 09:36:32   [#119]
Mam apel do osób, które pokonały barierę OFE. Proszę krok po kroku przedstawić, jakie działania zostały podjęte, jakich dokumentów wymaga ZUS, jakieś pismo przewodnie do ZUS też chyba trzeba, jak z umową o pracę - przecież jeszcze trwa, itp wątpliwości jest wiele. Bedę wdzięczna!!!
bogna22-11-2006 08:32:39   [#120]
UBEZPIECZENIA Konflikt w rządzie

Resort pracy, kierowany przez minister Annę Kalatę z Samoobrony, zaproponował rozwiązanie, które odwraca do góry nogami założenia reformy emerytalnej

Ministerstwo chce, by wyliczaniem i wypłatą emerytur z pieniędzy, które gromadzimy obecnie w funduszach emerytalnych, zajął się ZUS.

Jak się dowiedzieliśmy, na tym tle doszło do konfliktu między koalicjantami. -Jestem zdumiona. To rozwiązanie monopolistyczne - mówi wiceminister pracy z PiS Elżbieta Rafalska.

Projekt Ministerstwa Pracy przeczy wcześniejszym ustaleniom, które zakładały, że zarządzaniem pieniędzmi gromadzonymi obecnie w OFE zajmą się firmy ubezpieczeniowe.

Ten pomysł rekomendował Polsce Bank Światowy i spotkał się on z pozytywną reakcją w trakcie konsultacji międzyresortowych. - Część środków na przyszłą emeryturę miała trafiać do prywatnych konkurujących ze sobą instytucji- mówi Zygmunt Kostkiewicz, wiceprezes Commercial Union.

Z najnowszych założeń do ustawy o wypłacie świadczeń z funduszy emerytalnych -do których dotarła "Rzeczpospolita"- wynika, że osoba przechodząca na emeryturę będzie składać jeden wniosek emerytalny w ZUS i wskaże w nim fundusz, którego jest klientem. Jej pieniądze trafią z OFE do tzw. funduszu emerytur kapitałowych zarządzanego przez ZUS. Państwowa instytucja ustali wysokość świadczenia z I oraz z II filaru ( OFE), które przekaże emerytowi.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu, taka formuła byłaby "prosta, przejrzysta i zrozumiała" dla wszystkich. Fundusz emerytur kapitałowych zająłby się też inwestowaniem pieniędzy.

Ostateczny projekt ustawy o wypłacie pieniędzy z OFE ma być gotowy do końca pierwszego kwartału 2007 r. Obecnymi założeniami do ustawy zajmuje się Komisja Trójstronna. Pierwsi klienci funduszy zaczną przechodzić na emeryturę w 2009 r.

/Katarzyna Ostrowska/
bogna22-11-2006 09:03:13   [#121]

propozycje założeń do ustawy, która ma określić sposób wypłaty emerytur z otwartych funduszy emerytalnych

Emerytury tylko z ZUS

bogna03-12-2006 21:43:07   [#122]

emerytury pomostowe

Resort pracy chce już w styczniu przekazać rządowi projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Świadczeniami tymi nie zostaną objęci górnicy. Nadal nie wiadomo, o ile wzrosną w marcu emerytury i renty prawie 10 mln osób.

http://www.gazetaprawna.pl/index.php?action=showNews&dok=1852.2.266.3.19.1.0.1.htm

...czy możliwe jest wydłużenie o kolejny rok możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury przez niektórych ubezpieczonych?

– Teoretycznie jest to możliwe, ale nie dopuszczamy takiej myśli. Byłoby to bardzo kosztowne dla budżetu. Chcemy pracować tak, aby ustawa o emeryturach pomostowych była gotowa szybko i obowiązywała od stycznia 2008 roku. To będzie rozwiązanie systemowe i kompleksowe, a nie tymczasowe.

■ Jak będzie naliczana emerytura pomostowa?

– Świadczenie ma wynosić 90 proc. emerytury, którą otrzymałby ubezpieczony, gdyby przeszedł na emeryturę wcześniejszą.

bogna04-12-2006 16:41:20   [#123]

Opieszałość rządu uniemożliwi od stycznia 2007 r. przechodzenie na emerytury

Rząd wciąż nie przyjął projektu ustawy umożliwiającej wystąpienie z OFE osób, które nabędą prawo do emerytury w przyszłym roku. Oznacza to, że wiele osób może od stycznia 2007 r. nie dostać tego świadczenia.


 

zmiana prawa

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy dający możliwość wystąpienia z OFE niektórym osobom urodzonym w latach 1949-1968. Ustawa musi wejść w życie od 1 stycznia, bo dotyczy osób, którym przynależność do II filara uniemożliwia od tej daty skorzystanie z wcześniejszej emerytury. Jest to mało prawdopodobne, bo do tej pory projektu nie przyjął nawet rząd.

Poselska niedoróbka

Osoby, które zapisały się do OFE i zamknęły sobie drogę do wcześniejszej emerytury, starają się unieważnić umowę z OFE i wracają do ZUS w porozumieniu ze swoim funduszem lub na podstawie procedury przygotowanej przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych.

– Nasza procedura przestanie obwiązywać od nowego roku – zauważa Ewa Lewicka, prezes Izby.

Mówi, że przywileje emerytalne miały obowiązywać do końca tego roku i nie ma podstaw prawnych, aby wydłużać jej działanie.

Zamieszanie związane z przynależnością do OFE powstało w ubiegłym roku. Po protestach związkowców posłowie uchwalili specjalne przywileje emerytalne dla górników i przedłużyli o rok (do końca 2007 roku) możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Do tego czasu osoba urodzona po 1948 roku musi spełnić warunki uprawniające do świadczenia. Jednak posłowie zapomnieli, że prawo do niego jest zagwarantowane tylko dla tych, którzy nie są członkami OFE. Problem ten dotyczy głównie kobiet urodzonych w 1952 roku. Nieoczekiwanie po decyzji posłów większość z nich także w przyszłym roku będzie spełniać warunki dające im prawo do emerytury. Aby z niej skorzystać, nie mogą jednak należeć do OFE.

28 tys. kobiet urodzonych w 1952 roku zapisało się do OFE

Emerytura z ZUS

– Osoby w średnim wieku, które zapisywały się do OFE w 1999 roku, nie mogły przewidzieć, że ta decyzja zablokuje im możliwość skorzystania z wcześniejszych emerytur w 2007 roku – mówi Marek Bucior, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w ministerstwie.

Resort chce więc dać ustawową możliwość wypisania się z funduszy. Będą to robić jedynie osoby, dla których uczestnictwo w OFE jest jedyną przeszkodą do skorzystania z wcześniejszej emerytury.

Możliwość unieważnienia umowy z OFE od nowego roku stoi jednak pod znakiem zapytania. Wprawdzie jak ustaliliśmy, rząd może przyjąć jutro projekt ustawy, ale do końca roku zostały jedynie dwa posiedzenia Sejmu (jedno zaczyna się jutro, a drugie 12 grudnia). Porządek rozpoczynającego się jutro posiedzenia raczej nie będzie uzupełniony o przyjęty w ten sam dzień projekt, co oznacza, że jeśli miałby on wejść w życie od stycznia, posłowie musieliby uchwalić ustawę na jednym, ostatnim w tym roku, posiedzeniu. Później trafiłaby ona do Senatu (ten zaczyna posiedzenie 22 grudnia). Senatorowie nie mogliby jednak zgłosić ani jednej poprawki (gdyby to zrobili, ustawa wróciłaby do Sejmu już po nowym roku), a prezydent musiałby bardzo szybko ją podpisać.

Zapłaci podatnik

Osoby, które nie będą mogły przejść na emeryturę do czasu wejścia w życie nowych rozwiązań ze względu na opieszałość rządu, będą mieć prawo do wystąpienia do sądu o stosowne odszkodowanie. Jest wielce prawdopodobne, że sąd uzna ich racje. A wtedy świadczenie to zostanie sfinansowane z pieniędzy podatników.

/ Bartosz Marczuk/

inka205-12-2006 11:52:34   [#124]

A to feler...

U mnie OFE jest największym problemem. Złożyłam do ZUS dokumenty, czekam na odpowiedź, że nie dadzą mi emerytury, bo należę do OFE. Ale czy zdązę się w takiej sytuacji uporać z funduszem?

anmar25-06-2008 18:56:30   [#125]
Witam serdecznie

W grudniu nauczyciel katecheta kończy 55 lat. Chce przejść na wcześniejszą emeryturę ze względu na wiek. Ma 37 lat pracy, w tym 18 pedagogicznej. Prawdopodobnie od września nie będzie mógł pracować w szkole. Po zatargu z proboszczem podejrzewa, że cofną mu misję. Co ma w tej sytuacji zrobić? Innych godzin dla niego nie ma. Gdyby cofnięto mu misję, to miesiąc wypowiedzenia czyli do października. Czy obowiązuje go jakiś okres ochronny w związku z nabyciem praw do wcześniejszej emerytury?

Druga sprawa. Czy nauczyciel odchodzący na wcześniejsza, nie nauczycielską emeryturę w trakcie roku szkolnego może mieć trochę godzin, aby doprowadzić do końca klasę maturalną?
DYREK25-06-2008 20:03:57   [#126]

"nauczyciel katecheta"

kobieta czy mężczyzna ?

zgodnie z nowelizacją, prawo do wcześniejszej emerytury ma mężczyzna, urodzony przed 1 stycznia 1949 r., który:

  • osiągnął 60 rok życia i 35 – letni okres składkowy i nieskładkowy albo
  • ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

zobacz: http://www.poradaprawna.pl/artykul.php?id=9122


post został zmieniony: 25-06-2008 20:06:23
anmar26-06-2008 16:00:02   [#127]
Kobieta.
Czy jest jakiś okres ochronny?

Czy, za zgodą dyrekcji, może dorobić czy musi zawiesić emeryturę/
DYREK27-06-2008 11:31:00   [#128]

w grudniu kończy 55 lat (kobieta)

w grudniu po skończeniu 55 lat rozwiązuje umowę o pracę (porozumienie stron)

od 1 stycznia jest na emeryturze

1 stycznia ponownie zostaje ztrudniona (nowa umowa) i dalej pracuje

jest pracującym emerytem

jeżeli osiągnie odpowiednie dochody, to ZUS ograniczy lub zawiesi wypłaty emerytury

obecnie (czerwiec 2008r.) 

może bez problemów zarobić do 2088,88 zł miesięcznie

ograniczenie następuje od 2088,80 zł,  a zawieszeni od 3879,20 zł miesięcznie

 

rzewa27-06-2008 11:37:32   [#129]
jeśli przed ukończeniem 55 lat stosunek pracy zostanie rozwiązany to i tak może po skończeniu wymaganych lat złożyć wniosek o emeryturę, która musi otrzymać
anmar28-06-2008 02:04:32   [#130]
Serdecznie dziękuję wszystkim i życzę spokojnych wakacji.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]