Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy ktoś słyszał?
strony: [ 1 ]
Dagmara17-10-2002 18:26:29   [#01]
Czy ktoś słyszał o rządowym ( menisowskim) projekcie (programie) wyrównywania szans edukacyjnych?
HenrykB17-10-2002 22:04:22   [#02]

Słyszałem

w TVN24 jak Nasza Najjaśniejsza mówiła o czymś takim.

Nigdzie tego czegoś nie znalazłem. Choć u siebie próbuję to coś robić po swojemu.

Barla18-10-2002 21:31:09   [#03]

wyrównywanie szans edukacyjnych to objęcie dziecka opieką specjalistyczną od momentu wykrycia niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki szkolnej. Nazywa się to wczesne wspomaganie rozwoju.

Chyba MENiS uznał takze ze objęcie 6 latków obowiązkiem przygotowania do nauki jest realizacją projektu wyrównywania szans edukacyjnych.

Leszek18-10-2002 21:43:13   [#04]

Wejdź na stronę MENiSu i wrzuć w wyszukiwarkę hasło "wyrównywanie szans edukacyjnych".

Wyrzuciło mi 27 spraw.

Pozdrawiam

HenrykB19-10-2002 10:32:40   [#05]

Za Leszkiem

Zajrzyjcie tutaj:

http://www.menis.gov.pl/oswiata/biezace/ar-2001-2/strateg/spis.htm

Jest o wyrównywaniu.

Sporo:

  • dokończenie tworzenia nowego ustroju szkolnego i nowej sieci szkół, które będą "bliżej ucznia",
  • wzrost powszechnej dostępności przedszkoli i rocznego przygotowania przedszkolnego dla wszystkich dzieci, w tym zwłaszcza dla dzieci wiejskich,
  • wprowadzenie realizacji obowiązku szkolnego od 6 roku życia,
  • poprawianie warunków dostępności uczniów niepełnosprawnych do szkół ogólnodostępnych,
  • tworzenie warunków do zwiększania ilości zajęć pozaszkolnych,
  • zapewnienie porównywalnego poziomu nauczanie języków obcych w każdej szkole, (w tym nauczania i kontynuacji języka angielskiego),
  • tworzenie rozwiązań zapewniających możliwość zatrudnienia nauczycieli o wysokich kwalifikacjach w szkołach wiejskich,
  • utrzymanie rezerw celowych,
  • rozwijanie sponsoringu, zapewniającego pozyskiwanie środków pozabudżetowych na wyrównywanie szans edukacyjnych,
  • wyposażanie każdej szkoły w porównywalne środki edukacyjne i pomoce dydaktyczne, w tym także w pracownie komputerowe, programy komputerowe i zapewnienie dostępu do sieci internetowej,
  • rozwijanie bibliotek i mediotek w szkołach wiejskich,
  • doskonalenie systemu zachęt i wsparcia (szczególnie w postaci stypendiów socjalnych i naukowych, pożyczek i kredytów), aby zachęcać absolwentów do kontynuacji nauki na wyższym poziomie kształcenia,
  • tworzenie warunków do znoszenia różnic między dziećmi pochodzącymi z rodzin bogatych i biednych, wspomaganie dzieci pochodzących z rodzin rozbitych, bezrobotnych i młodzieży różnego poziomu "ryzyka", stopnia rozwoju, a także młodzieży mniejszości narodowych oraz dzieci rodzin czasowo przebywających w Polsce; w tym w szczególności rodzin rolniczych, z terenów wiejskich i małych miast,
  • rozwijanie programu kształcenia ustawicznego, spójnego ze szkolnym systemem edukacji,
  • zwiększenie dostępu do szkolenia osób dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem grup zagrożonych marginalizacją społeczną,
  • tworzenie warunków do szybkiego rozwoju tzw. edukacji na odległość,
  • rozwój programów otwierających szanse rozwojowe młodzieży "wypadającej" z systemu edukacji, a także dzieci imigrantów oraz mniejszości narodowych i etnicznych,
  • realizacja programów okresowych.

Ładne! Nawet bardzo.

Majka19-10-2002 11:04:25   [#06]

kwestia interpretacji przepisu ;-)

"tworzenie warunków do zwiększania ilości zajęć pozaszkolnych,"

czyli rozporządzenie o obowiązkowych, bezpłatnych 2 godzinach w ramach "naturalnej potrzeby"

"dokończenie tworzenia nowego ustroju szkolnego i nowej sieci szkół, które będą "bliżej ucznia","

obowiązkowa rejonizacja we wszystkich typach szkół, likwidacja nierejonowych gimnazjów przy LO 

"tworzenie rozwiązań zapewniających możliwość zatrudnienia nauczycieli o wysokich kwalifikacjach w szkołach wiejskich"

przymusowe skierowanie? jak po wojnie bywało? ;-))

(machiawellizm menisa nie zna granic...;-))

Konto zapomniane02-11-2002 21:15:07   [#07]

  Pozdrawiam !

Jak się odnosicie do stwierdzenia przez Baronową iż nauczyciel ma "naturalną potrzebę" .

A tak na marginesie pracuję na wsi i większość wpółpracujących ze mną ludzi posiada wykształcenie wyższe ,pokończyli też podyplomówki oraz kursy kwalifikacyjne .

Ale to chyba wciąż jeszcze za mało oj za mało ???????

Marek z Rzeszowa02-11-2002 21:38:54   [#08]

Słyszałem, że ona Księżną jest, nie baronową...

;-))

marek

Konto zapomniane03-11-2002 07:23:19   [#09]

Baronowa ,czy Księżn a i  tak ciągle nam mąci w głowach .

A ile przy okazji wymyśla nam " cikawej i twórczej pracy papierkowej".

Nuda pod jej berłem chyba nam nie grozi?

Marek Pleśniar03-11-2002 07:35:39   [#10]

właściwie czemu mam nic nie powiedzieć?

wiecie, wybaczcie ale powiem. Nie chciałem Wam robić przykrości ani pouczać (jakbym miał prawo)
i kilka dni mnie to tak męczy:-))
To jakieś.. No nie bardzo mi się podoba taka zabawa w te przezwiska. Jak dzieci.

Reagujemy gdy ktoś niemerytorycznie, gdy ktoś komuś czyni przytyki personalnie. Sprawia nam przykrość, gdy zamiast poglądów zwalczamy tu osoby, czasem nawet ktoś próbuje dzielić nas na grupu tych co "za" i co "przeciw". Wróćmy do dobrej tradycji forum. Mówmy - "to niemądre", "nie jest to szczęśliwy pomysł" - jeden czy drugi i trzeci. Ale nie mówmy "autor jest taki a owaki".

"naturalna potrzeba" to powiedzenie typu "rząd wyżywi się sam" i samo ono najlepiej prezentuje autora. Nie ma jednak powodu byśmy my tworzyli swoje. Tym razem świadczące o nas.
Zrezygnujmy z magla.

No nic. Powiedziałem to jakoś:-)

beera03-11-2002 11:00:56   [#11]

Marek :-) Oberwiesz :-)

Baronowie - to nazwa nadana baronom partyjnym przez czlonków ich partii

Oni sami sobie to wymyslili :-) I pojawiło sie takie cos na łamach "polityki" i róznych innych.

"księżna" zaś to tez epitet, ktory pojawił się w prasie.

:-)

I poza wszystkim- pisałam kiedys o tęsknocie do autorytetów.

Problemem jest, że ich nie ma.

Sposób budowania sobie przez Menis autorytutu budzi mój sprzeciw. I budzi także moją lekko wzniesioną , pobłażliwie , brew.

..........

Ale nie lubię kopać leżącego więcej niż raz ;-)

.............

Do poziomu magla- spoko - nie zejdziemy. I przyznam, że budzi mój sprzeciw to twoje sformułowanie.

........

I zupełnie obok, ale najważniejsze :-)

Witam Cię Doroto- fajnie, że jednak jesteś :-)

Na przywitanie oberwałaś- czyli masz chrzest :-) Taki sam dotknął tu wielu z nas :-))))( mnie np. TAK)

o naturalnej potrzebie gdzies tu rozmawialiśmy- poszukam i wkleję tu link, chyba, że ktoś mnie uprzedzi.

Marek Pleśniar03-11-2002 11:46:04   [#12]

hmm, kaju kaju?

no dooobrze,, no narozrabiałem. Czuje sie sczołgany:-))))

ale troche tego przezywania za duzo. No ale przepraszam. Nie powienienem. Wezmę sie za jakąś uczciwą robotę:-))

Nie powinienem nikogo pouczać co ma robic na forum. Starzeje sie kurka. Niedługo moje skorpionowe urodziny to Wam postawie na przeprosiny coś:-))

Leszek03-11-2002 12:07:47   [#13]

Nie uważam, że narozrabiałeś Marku.

Twoje spostrzeżenie jest jak najbardziej na miejscu.

Pozdrawiam

Marek z Rzeszowa03-11-2002 13:54:38   [#14]

Nie czuję się jak w maglu.
Jeśli tak by miało być, to maglem możecie nazwać większość gazet, z Wyborczą na czele.
Jak Asia powiedziała, nie my wymyśliliśmy te określenia.
Ale niestety są trafne  ;-)), i nic na to nie poradzimy...

Marek

Adaa03-11-2002 18:49:13   [#15]

trafne?

Nie myśmy je wymyślili a więc nie mamay do nich praw autorskich.

W publicznej dyskusji tym bardziej.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]