Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja OSKKO - ocenianie i klasyfikowanie 2-08-2006
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
zgredek10-08-2006 23:17:26   [#101]

to bym go dała do obowiązkowych

AnJa10-08-2006 23:21:03   [#102]
dokładnie tak - wos coby zaliczyc maturę,a geografie lub historię (jako dodatkowe) coby sie na studia dostać
Małgosia11-08-2006 08:22:30   [#103]

Zgadzam się całkowicie z argumentacją Krasnoludka (#97) co do walorów łaciny i jej znaczenia dla humanistycznego obycia. Też boleję nad jej marginalizacją i wycofywaniem ze szkół.

WOS - jestem za obowiązkowym. Może pora wreszcie nadać temu przedmiotowi właściwa rangę, jaka mu się niewątpliwie należy, po latach spychania na margines i manipulowania nim? Dlaczego? Jak w żadnym innym przedmiocie, każdy zdaje potem życiowy egzamin w dorosłym życiu z wos-u: jako obywatel, członek lokalnej społeczności, pracodawca lub pracobiorca, petent w urzędzie, wyborca itp. I co widzimy? Oblewamy jako społeczeństwo ten egzamin i to w sposób kompromitujący - niestety... WOS jest po prostu nam wszystkim POTRZEBNY.

Wyszło patetycznie? A niech tam...

AnJa11-08-2006 10:04:04   [#104]
"każdy zdaje potem życiowy egzamin w dorosłym życiu z wos-u: jako obywatel, członek lokalnej społeczności, pracodawca lub pracobiorca, petent w urzędzie, wyborca"

widzisz możliwośc sprawdzenia tych kompetencji arkuszem egzaminacyjnym?

bo, że trzeba tego przedmiotu porządnie uczyć - to chyba nie będziemy tu siebie przekonywać

w szkołach przed nową maturą zdobywał coraz wieksza populrnośc program i podręczniki CEO (współpracuja z OSKKO, więc można chyba użyc skrótu) - do najlepiej promujący tresci obywatelskie i konstytucyjne oraz stosowanie pewnych umiejętności społecznych

dzisiaj od niego odchodzi się - zwłaszcza w klasach z rozszerzonym wosem zdawanym na maturze - bo w żaden sposób nie zwiksza szans na zdanie matury

zamiast niego króluje program i podręcnik z wydawnictwa O (nie wspólpracuje z OSKKO, więc tylko jedna litera) - bo choć wyłącznie wiedzowy to tegoroczny arkusz był oparty na nim

pracodawca- pracobiorca to dzisiaj przedmiot pt. podstawy przedsiębiorczości
Marek Pleśniar11-08-2006 10:40:33   [#105]

pojawił się też NBP (współpracuje z OSKKO:-) z nauczaniem podstaw ekonomii

i też to dotyczy tych samych często godzin

mają programy, podręcznik itp

AnJa11-08-2006 11:55:59   [#106]
z tego NBP do podstaw przedsiębiorczości jest sporo fajnych rzeczy - bo z wos w średniej wywalono wszystko

no, ale ja do pp kwalifikacji nie mam - to uwaga niefachowa więc
dhausner11-08-2006 12:03:53   [#107]
chciałam powiedzieć że wiele treści programowych z podstaw przedsiębiorczości pokrywa się z WOS. Dobrze by było aby osoby które ucza tych przedmiotów współpracowały ze sobą. Co do programów edukacyjnych NBP to nauczyciel może wiele skorzystać są scenariusze lekcji, testy i gry edukacyjne używam to bo uczę należy tylko pracownię udostępnić nauczycielowi. Polecam tez programy młodzieżowej przedsiębiorczości www.junior.org.pl. Młodzieżowe miniprzedsiebiorstwo, Dzień przedsiębiorczości są też programy dla gimnazjum. Udział w projektach jest darmowy należy się tylko zalogować na stronce.
AnJa11-08-2006 12:08:21   [#108]
pokrywa się częśc "socjologiczna" - reszta juz nie
Marek Pleśniar11-08-2006 12:08:36   [#109]

mówili ludziska w tym nbp że ponad połowa (60%) Polaków nadal nie ma rachunku bankowego i często ci uczniowie co się uczą ich ekonomii są pierwszymi w rodzinie posiadaczami takowego

(jak to było w Nowym Pomponie: 50% Polaków nie wie, że stanowi połowę społeczeństwa"

AnJa11-08-2006 12:14:51   [#110]
no, jak juz ześmy smiecić zaczeli;-)

jestem niby w tej 40% mniejszej połowie, co rachunek ma, ale do obsługi internetowej rachunku przez lata się przekonac nie mogłem

aż się kiedys z lekka narąbałem, zaszedłem do mijanego po drodze oddziału i po pijaku toto zalożyłem

super toto jest

no i propozycja - to może zamiast finasowania za grubą kasę tych projektów NBP tej większej połowie po "krowie" (0,75 l) postawił?
dhausner11-08-2006 12:20:38   [#111]

Programy edukacyjne ma nie tylko NBP GPW również więc warto polecic te stronki uczniom. Ja z rachunku internetowego bankowego korzystam, ale z

maklerskiego już nie coś sie boję ryzyka analizy technicznej itp. Wiem że wielu młodych ludzi próbuje i np na nowy monitor LCD zarabiają.

EwitaZ11-08-2006 14:41:50   [#112]

W sprawie egzaminu z języka nowożytnego w gimnazjum

Jeżeli w szkole jest 1 język, a dziecko uczy się od 5 roku życia języka francuskiego, czy mogą rodzice (prawni opiekunowie) zadeklarować ten język?

Jeżeli w szkole jest 2 języki np. niemiecji i angielski, czy gimnazjalista może zadawać np. francuski???

zgredek11-08-2006 15:08:26   [#113]

propozycja jest taka:

„§ 32a. 1. Uczniowie przystępują do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego z zakresu tego języka nowożytnego, którego uczą się w danej szkole.

2.             W przypadku, gdy uczeń uczy się w szkole więcej niż jednego języka obcego,  jego   rodzice   (prawni   opiekunowie)   składają dyrektorowi   szkoły pisemną deklarację  o  przystąpieniu   ucznia  do  egzaminu  gimnazjalnego z zakresu jednego z tych języków.

3.             Deklarację, o której mowa w ust. 2, składa się nie później niż do dnia 20 września    roku    szkolnego,    w    którym    jest    przeprowadzany    egzamin gimnazjalny.

4.  Informację o języku obcym, z zakresu którego dany uczeń przystąpi do egzaminu   gimnazjalnego,   dodaje   się  do   listy,   o   której   mowa  w   § 38 ust. 1  pkt 1.";

beera11-08-2006 17:11:32   [#114]

WOS- rozumiem powody wystapienie o przywrocenie, masę uczelni wymaga tego przedmiotu

natomiast łacina rozumiem, ze źle, że marginezuje się, tak jak źle że się marginezuje np. wiedzę o kulturze, bo dobrze, by obycie uczniowie mieli
a tak w ogole, to ona   np była w tym roku wśród przedmiotow obowiązkowych?

beera11-08-2006 17:11:59   [#115]

i dziękuję DYRKu

:)

beera11-08-2006 18:43:57   [#116]

a dziś jestem lekko w pewnym takim niesmaku

w najlepszym ogólniaku w mieście nie zdał tylko jeden uczeń- jak się okazalo syn mojej kolezanki

przez całą szkołę ( wszystkie etapy) średnia powyżej 5

zdawał pięć przedmiotów na poziomie rozszerzonym

niemiecki na maksa, historia bardzo dobrze, itd, itd

nie zdał polskiego na podstawowym- 27% ( z rozszerzonej 50%)

pojechali się odwolywać- guzik tam ( jak wiadomo) na pracy dwie notatki egzaminatorów 43%, przekreslona i 27% ( od razu mowię- nie wiedziałam na oczy- z relacji to wiem). napisali podanie- odpowiedź jasna- nic z tego, zresztą Giertych dał amnestię.

Amnestię dostanie- choć wolałby poprawkę w sierpniu, bo ma traumę z powodu sposobu uzyskania matury ( pewnie będzie zdawał potem)

Pojechał z kumplem skladac podanie gdzies tam i mowi- ja z amnestii, a oni mu- spokojnie skladaj, masz dużo punktow z tego, co nas interesuje
Koledze- który zdał- od razu powiedzieli, ze yym , nie ma szans

Juz sama nie wiem...

ale mądre to co bylo do tej pory, to tez nie bylo...

zgredek11-08-2006 19:14:19   [#117]

mogę troszkę sprostować?;-)

Amnestię dostanie - ja tak ciągle po cichutku jakoś wierzę, że może nie - konsultujemy tu i wychodzi nam zdecydowanie - nie - piszemy - nie dla amnestii

i nie mogą w grę wchodzić odczucia, emocje, opinie

czy nie byłoby dobrym wyjściem wprowadzenie poprawek - w sierpniu - ale nie dla pułapu 30% - podnieśmy poprzeczkę - np. 60% ze wszystkich przedmiotów, gdy z jednego przedmiotu nie osiągnął 30%?

---------------

syn Twojej koleżanki po prostu nie zdał tej matury - powody różne mogłyby być - ot pierwsza porażka w dorosłym życiu

--------------

a tak w ogóle to sobie myślę - najlepszym też zdarzają się wpadki-niepowodzenia - przyko jest nam, bliskim, ale nie idźmy na łatwiznę

ola 1311-08-2006 19:19:28   [#118]
Zgredku, ja bym może nie tak zdecydowanie nie zdał, bo coś mi się ta wycena polskiego na podstawowym nie podoba. To tak na marginesie
Ale amnestii mowimy zdecydowane nie, a przejrzystości OKE'owskich procedur - głośne tak :)
beera11-08-2006 19:21:14   [#119]

amnestia jest juz faktem

zgredek11-08-2006 19:22:05   [#120]

i tak trochę refleksyjnie

trochę w swoim  życiu już tych maturzystów widziałam;-)

i wielokrotnie z niezdanego egzaminu dojrzałości albo maturalnego wychodziła wielka tragedia... na początku - bo plany, bo zawód życiowy, bo niespełnienie oczekiwań, marzeń najbliższych, bo... matko, ile tego "bo" moglibysmy napisać

a życie toczy się dalej i zawsze powtarzać będę: "nie ma tego złego coby na dobre nie wyszło" oraz "z każdej sytuacji jest wyjście - nie zawsze od razu je dostrzeżesz, ale ile satysfakcji sprawia znalezienie go";-)

ale "podanie na tacy" nigdy misie nie podobało:-(

zgredek11-08-2006 19:22:58   [#121]

pozwolisz, bo nie rozumiem?

amnestia jest juz faktem??????????

beera11-08-2006 19:25:51   [#122]

nie wiem, czego nie rozumiesz?

amnestia juz jest

Uczelnie pozwalają składać dokumenty "tym z amnestii", OKE piszą im informację o amnestii, itp

To tak jak wszyscy czekalismy na Rozporządzenie o ocenianiu, ktore weszlo 17 wrzesnia. Ale wiedzielismy o nim od 'wczesniej" i pracowalismy nad statutami, itp

beera11-08-2006 19:57:47   [#123]

kurcze mam problem z tymi uwagami dodatkowymi wobec CKE

UWAGI DODATKOWE

OSKKO proponuje rzetelną diagnozę procedur CKE związanych z możliwością weryfikacji ocen otrzymanych podczas egzaminu maturalnego.
Obecnie stosowane procedury w żadnym stopniu nie zabezpieczają praw maturzystów do zapoznania się ze sposobem ocenienia pracy oraz do weryfikacji oceny.

 

Uznając egzamin maturalny za warunkujący dalszą naukę i wybory życiowe młodych ludzi musimy go uczynić jasnym i czytelnym na każdym etapie, także końcowym, w ktorym się zawiera możliwość dokładnego zapoznania się z ocenioną pracą, mozliwośc odwołania się od oceny egzaminatora oraz zmiana oceny i za tym idąca mozliwość rozpoczęcia nauki na wybranym kierunku studiów

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]