Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Karta rowerowa
strony: [ 1 ]
ankate18-06-2006 22:37:05   [#01]
Powiedzcie, proszę, jak w waszych szkołach wygląda zdobywanie karty rowerowej. U mnie do tej pory w ramach techniki, egzamin testowy + tzw. murzynek, a egzamin praktyczny odbywał się w miasteczku ruchu drogowego. Wiązało się to z dodatkowymi kosztami, które ponosił uczeń. W bieżącym roku szk. okazało się, że 2 miasteczka zostały zlikwidowane, a na egzamin do tego, które pozostało należało zapisywać się w styczniu. Czy można przeprowadzić egzamin praktyczny na boisku, jak Wy to rozwiązujecie. Nuczycielka mówi mi, że boi się wziąć na siebie odpowiedzialności. A przecież dzieci czy mają kartę, czy nie i tak, te, które mieszkają daleko, przyjeżdżają na rowerze,  więc cóż tu myśleć o odpowiedzialności...lepiej po egzaminie przeprowadzonym w gorszych warunkach niż zupełnie na surowo?
aggra18-06-2006 22:47:35   [#02]
Egzamin praktyczny przeprowadzamy na boisku. Układamy przejazd ze znakami drogowymi, utrudnieniami, trasą wyznaczoną taśmami. Staramy się o obecność policji podczas obydwu części egzaminu. Jak dotąd ten system sprawdza sie dobrze.
Ala18-06-2006 23:48:38   [#03]

a karta motorowerowa?

kto powinien przeprowadzać taki egzamin?
lenag19-06-2006 01:07:55   [#04]

ja powiem jak u mnie, a przy okazji zapytam...

W mojej szkole podobnie. Na boisku szkolnym trasa, gdzie sprawdza się najważniejsze - prawidłowe sygnalizowanie skrętu w prawo i w lewo, zatrzymanie się, ósemka. Policjanci zawsze chętnie przyjeżdżają, przedtem konsultuję się też z nimi w sprawie testów.

Nie wiem co Aggra miał na myśli mówiąc "utrudnienia" bo nasze boisko przez różnorodnośc powierzchni samo w sobie stanowi "utrudnienie" ;)

Co do odpowiedzialności  to chyba zawsze będzie. Ja dokumentuję w taki sposób i mam nadzieję , że tak wystarczy:

  • Karty zaliczeń w których jest miejsce na zgodę rodziców- podpisane przez obydwojga rodziców , może się tam podpisać pielęgniarka szkolna z którą mieli zajęcia, policjancj , którzy są obecni na karcie rowerowej i to jest dokument , który przechowuje się w szkole
  • protokół z przebiegu karty ( krótki :skład komisji, ile dzieci przystąpiło, ile uzyskało kartę , itp.) oraz lista uczniów przystępujących w tym roku do uzyskania karty i wpisane wyniki z testów sprawdzających znajomosc ruchu drogowego i umiejętności jazdy rowerem
  • sprawozdanie albo notatka z przygotowania i realizacji karty rowerowej w szkole - umieszczana w protokole (że na lekcjach techniki taka tematyka była realizowana, może jakieś spotkania klasowe lub szkolne się odbyły z policjantami, pogadanki z nimi, słowem jak przygotowywane były dzieci do zdobycia karty rowerowej i jakie tego efekty , no i uzasadnienie że te co nie zdobyły to dlaczego - może jakieś wnioski na przyszłośc do pracy)

ALE ... Takie mam pytania: Czy gdzieś jest odgórnie ustalone (w ustawie MEN ) jaki ma być ten test wiedzy - ile pytań, a przede wszystkim jaki musi być procent prawidłowych odpowiedzi aby go zaliczyć - np 80 % (ja mam 20 pytan i właśnie 80% poprawnych, w niektórych przypadkach jak któreś dziwecko ma mniej ale nie mniej niż płowę to dopytuje ustnie- ale moge sobie pozwolioc na to, bo szkoła  mała i dzieci mało i wszystkie zdające na kartę znam)

Pytam bo przypadki bywają różne np. moja znajoma zawsze organizowała karte w Ośrodku WORD i rodzice  NIE narzekali. Wtym roku przeprowadziła test na podobnych jak wyżej zasadach bo chciała, żeby dzieci i nauczyciele stracili mniej czasu  a także przeanalizowac z dziećmi błędy , które popełniły  Ale rodzic "incognito" do kuratorium sobie zaddzwonił z pretensjami. 

   - w innym przypadku rodzice zaskarżyli szkołę , że nie przygotowała dzieci do jazdy rowerem- i w spowodowanym wypadku ktoś ucierpiał

Więc proszę o podpowiedź - czy tak jak wyżej karta może byc przeprowadzona i czy gdzieś te 80 % jako wymóg się znajduje

lenag19-06-2006 01:10:46   [#05]

To się nie może nazywać egzaminem!

A przeprowadzają nauczyciele techniki zwykle lub prowadzą do Miasteczka Ruchu Drogowego jak już wyżej napisano...
lenag19-06-2006 01:12:27   [#06]

Sorki.. Nie doczytałam MOTOROWEROWA

Ale też może szkoła tylko dla własnego spokoju z Polcjantami
syrenka19-06-2006 01:21:24   [#07]
Wystarczy jak jeden rodzic wyrazi zgodę.
Krzysztof Pom19-06-2006 11:26:08   [#08]
syrenko
a co jeśli jeden wyrazi, a drugi się nie zgadza? Oboje mają prawo do decyzdowania za dziecko. Co wtedy?
Krzysztof Pom19-06-2006 17:13:51   [#09]
podnoszę czekając na wypowiedź syrenki
Ala19-06-2006 18:10:36   [#10]
no i dowiedziałam się jak to można w Krakowie. W czasie wakacji w każdą środę od 10.00 do 13.00 w Parku Jordana policja przeprowadza egzaminy na kartę rowerową i motorowerową i wydaje zaświadczenia o zdanym egzaminie a dyrektor na podstawie tego zaświadczenia wydaje kartę. I mam narazie problem z głowy :-)))
ewika19-06-2006 18:35:55   [#11]
Jestem za jak w Krakowie. Dzisiaj 14 nie było na lekcji, bo poszli po rowery. Za godz. n-le w-f mieli przeprowadzić sprawdzian. O udziale policji nic mi nie wiadomo.
Małysz19-06-2006 19:21:32   [#12]
Sposób postępowania w szkole w celu umożliwienia uczniom uzyskiwanie karty rowerowej i motorowerowej regulują ustalenia z 1998 r. zatwierdzone przez właściwe departamenty i biura Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, Komendy Głównej Policji.
Ustawa Prawo o ruvchu drogowym nadała uprawnienia wydawania kart rowerowych i motorowerowych dyrektorowi szkoły.
- zgodnie z art.109 ust.4 Ustawa prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 1997 r., Nr 98, poz. 602) dyrektor szkoly nadaje uprawnienia nauczycielowi wychowania komunikacyjnego do sprawdzania kwalifikacji osób ubiegających się o kartę rowerową lub motorowerową. Spotykałam różne sposoby nadawania takich uprawnień: w formie decyzji lub nadania uprawnień z wpisem do protokolu rady pedagogicznej.
- zgodnie z art. 43 ust 1-2 Ustawa prawo o ruchu drogowym szkoła powinna podjąć dzialania mające na celu zapoznania rodziców z wymaganiami tego przepisu (dot. odblasków oraz sposobu poruszania się po drogach..)
- Według ww. ustawy kartę rowerową lub motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 lat w przypadku karty motorowerowej. Sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się o kartę rowerową lub motorowerową dokonują: nauczyciel wychowania komunikacyjnego uprawniony przez dyrektora szkoły, policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego, egzaminator”.

Poniższa procedura określa sposób postępowania w szkole umożliwiający uczniom uzyskanie karty rowerowej / motorowerowej oraz sposób wydawania tych kart. Procedura została opracowana i zatwierdzona w 1997 r. przez przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Transportu          i Gospodarki Morskiej, Komendy Głównej Policji oraz Polskiego Związku Motorowego.
1.Od września 1998 r. sprawdzanie kwalifikacji uczniów (Art.109 ust.4 ustawy prawo o ruchu drogowym) odbywa się w szkole podczas zajęć z wychowania komunikacyjnego, na lekcjach przedmiotu technika, w ciągu roku szkolnego.
2.Zgodnie z założeniami wychowanie komunikacyjne realizowane jest w postaci zajęć teoretycznych, zadań wytwórczych (połączonych z technicznymi), ćwiczeń w pracowni szkolnej oraz zajęć praktycznych (jazda rowerem / motorowerem).
3.Praktyczna nauka jazdy rowerem / motorowerem może być prowadzona w czasie zajęć z wychowania fizycznego, zgodnie z programem nauczania tego przedmiotu.
4.Sprawdzania kwalifikacji osób ubiegających się o kartę rowerową lub kartę motorowerową dokonywać mogą: nauczyciel wychowania komunikacyjnego,  policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego, egzaminator. Dotyczy to zwłaszcza znajomości przepisów i zasad bezpieczeństwa ruchu oraz umiejętności kierowania rowerem lub motorowerem.
5.W celu udokumentowania i spełnienia wymagań do uzyskania karty rowerowej    proponuje   się   pomocniczy   arkusz  zaliczeń.  
6.Dyrektor szkoły na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń wydaje nieodpłatnie  uczniom  karty  rowerowe / motorowerowe na  drukach  zakupionych przez szkołę podobnie  jak świadectwa;  wg  wzoru   zamieszczonego  w  załączniku  nr  4  do rozporządzenia Ministra Transportu   i Gospodarki  Morskiej  z  dnia   23  grudnia 1997 r.  w sprawie wzorów  dokumentów  stwierdzających  uprawnienia   do  kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 18 z 1998 r. poz. 86). Sposób wydania uczniom tych kart (bardziej lub mniej uroczysty, np. podczas rozdawania świadectw itp.) ustala szkoła.
7. W zakresie wyposażenia w środki dydaktyczne do prowadzenia zajęć z wychowania komunikacyjnego, szczególnie zajęć poświęconych umiejętnościom praktycznym jazdy na rowerze, szkoła może korzystać ze środków oraz z bazy materialnej Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, o których mowa w Art 119 ustawy prawo o ruchu drogowym, po wcześniejszym uzyskaniu zgody wojewody i dyrektora WORD.
8.Zakłada się, że kartę rowerową mogą otrzymać wszyscy sprawni fizycznie i psychicznie uczniowie w wieku 10-18 lat.
9. Postępowanie w ubieganiu się uczniów o kartę motorowerową przebiega  w  sposób  analogiczny, od 13 roku życia.  

W wymianie postaram się wkleić niezbębne arkusze i powyższą procedurę.

Pozdrowienia
Małysz19-06-2006 19:27:12   [#13]
Procedury znajdują się na stronie ministerstwa:

http://www.menis.gov.pl/bezpieczna/procedury/procedury_1.php
mała re19-06-2006 21:04:49   [#14]

6.Dyrektor szkoły na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń wydaje nieodpłatnie  uczniom  karty  rowerowe / motorowerowe na  drukach  zakupionych przez szkołę podobnie  jak świadectwa;  wg  wzoru   zamieszczonego  w  załączniku  nr  4  do rozporządzenia Ministra Transportu   i Gospodarki  Morskiej  z  dnia   23  grudnia 1997 r.  w sprawie wzorów  dokumentów  stwierdzających  uprawnienia   do  kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 18 z 1998 r. poz. 86). Sposób wydania uczniom tych kart (bardziej lub mniej uroczysty, np. podczas rozdawania świadectw itp.) ustala szkoła.

czy ktoś posiada ten wzór lub mógłby go tu wkleić?

syrenka19-06-2006 21:28:41   [#15]

do #08

Krzysztofie, jeśli dziecko mieszka z jednym rodzicem, to on decyduje przede wszystkim.

A jak z obojgiem to pat. Wtedy bym nie robiła nic - niech rodzice sami dojdą w tej kwestii do porozumienia.

Ewav19-06-2006 21:32:58   [#16]
A czy jak uczeń, który w sp otrzymał kartę i ją zgubił, a teraz jest w gimnazjum, to dyr sp wystawia duplikat?
ankate19-06-2006 21:35:31   [#17]
tak
DYREK19-06-2006 22:46:18   [#18]

Testy, przepisy:

http://www.gimnazjum.pl/karta/

Druki można kupić :

http://www.drukiszkolne.pl/index.php?kategoria=karty_row&co2=karty_rowerowe

Koralik20-06-2006 00:02:36   [#19]
Daję godzinę dyrektorsk ąz nazwą Kurs na kartę motorowerową (jak kurs na prawo jazdy) i nauczyciel techniki (kierowca), doświadczony, pisze projekt kursu, zatwierdzam. W programie uwzględnia spotkania z instruktorami nauki jazdy, z policjantem, pielęgniarką, sam realizuje tematy - typowo techniczne, technika jazdy i przepisy ruchu drogowego. Uczeń posiada kartę zaliczeniową uczestniczenia we wszystkich zajęciach. Egzamin (praktyczny i teoretyczny) przeprowadza 2 policjantów i wierzcie mi to nie "przelewki".  W tym roku 11 uczestników podchodzilo do egzaminu teoretycznego 2 razy. Pozostała procedura zgodne z pp.
ankate20-06-2006 05:27:48   [#20]
O, ciekawy pomysł! Elu.
Krzysztof Pom21-06-2006 10:54:01   [#21]

Zważcie na zapis w procedurach:

4.Sprawdzania kwalifikacji osób ubiegających się o kartę rowerową lub kartę motorowerową dokonywać mogą: nauczyciel wychowania komunikacyjnego,  policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego, egzaminator.

Sądzę, że wystarczy jedna z tych osób do przeprowadzenia egzaminu. Nie zastosowano w zapisie "i" bądź "oraz" co sugerowałoby obecność trzech wymienionych czynników w zapisie. Czy się mylę?

JGrzyb21-06-2006 17:38:24   [#22]

Upowazniony

Zwrócę uwagę na jeden istotny szczegół jako doradca nauczycieli techniki:

Art.109 ust.4 Sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się o kartę rowerową lub motorowerową dokonują: 1) nauczyciel wychowania komunikacyjnego uprawniony przez dyrektora szkoły;

Drodzy dyrektorzy, jeśli sprawdzenia (nie nazywac tego egzaminem...) dokonuje wasz nauczyciel, proszę na pismie nadać mu uprawnienia do tych czynności. Znam przypadek, gdy po wypadku ucznia, w prokuraturze zapytano czy nauczyciel był uprawniony (i niestety żadnego potwierdzenia na pismie nie było).

Zwojka26-04-2010 19:35:49   [#23]
 mam wątpliwości, czy uczeń u którego stwierdzono epilepsję, może zdawać egzamin? pytałam dzisiaj przedstawiciela Policji, ale jego wypowiedź była jakaś tak ... na dwoje babka wróżyła. 
rzewa27-04-2010 17:52:13   [#24]
może zapytaj lekarza... ?
fuks03-09-2010 11:22:12   [#25]
A jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel wychowania komuikacyjnego? Czy ten przedmiot jest obowiązkowy? Macie może jakieś pp w tym zakresie?
irdyr04-09-2010 19:52:38   [#26]

Cieszę się, że odświeżono ten wątek. Mam wiele wapliwości,  które moze ktoś rozwieje:

1. czy procedurę uzyskiwania karty macie opisaną w statucie?

2. czy taką procedurą możecie sie podzielic?

3. czy macie okreslone, jaki % prawidłowych odpowiedzi zalicza test?

4. Czy nauczyciel-egzaminator ma upowaznienie dyrektora do przeprowadzenia egzaminu?

5. jaką dokumentację zwiazana z karta przechowujecie w szkole?

irdyr12-09-2010 22:42:00   [#27]
podnoszę
Jacek12-09-2010 22:51:36   [#28]

ad1. Nie bo nie widze takiej potrzeby

ad2. jw.

ad3. nie wiem to broszka nauczyciela

ad4. jest nauczycielem zatrudnionym w szkole i może to prowadzić więc nie wie czy musze mu dawać jakieś upoważnienia specjalne. po prostu robi to i już

ad.4. nie pamiętam jak to się zwie ale taka karta gdzie sa zgody i podpisy nauczyciela, wychowawcy rodzciów itp,  protokół z testów i egzaminu praktycznego oraz rejesrt wydanych kart

----

ja o motorowerowej pisałem ale to podobnie jest


post został zmieniony: 12-09-2010 22:53:12
irdyr13-09-2010 18:58:16   [#29]
Dzięki Jacek
camelot13-09-2010 21:35:36   [#30]
U mnie odbywa się to tak. Dyrektor na początku roku wyznacza nauczyciela techniki do prowadzenia zajęć przegotowujących do karty rowerowej. Od początku drugiego semestru w ramach koła ruchu drogowego - godzina karciana nauczyciel prowadzi szkolenie dla uczniów. Na początku czerwca we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego (egzaminują kierowców) jest sprawdzian. Najpierw teoretyczny prowadzony przez nauczyciela techniki a potem praktyczny. Na boisku lub w sali gimnastycznej WORD przywozi sprzęt, znaki, bramki, równoważnie rowery i pracownicy robią praktyczny sprawdzian wiadomości (nie należny tego nazywać egzaminem). Wypełniana jest karta zaliczeń z podpisami rodziców, wychowawcy i sprawdzających wiadomości. Taka dokumentacja idzie do dyrektora szkoły i sekretariat wydaje za podpisem karty rowerowe. Dzięki współpracy z WORD-em wszystko jest dla dzieci za totalne friko. I tak od paru lat. W trakcie sprawdzianu dzieciaki mają jakieś konkursy z nagrodami z WORD-u oraz szkoła otrzymuje też plany lekcji i kodeksy młodego rowerzysty. Próbowaliśmy z miasteczkiem ruchu drogowego ale było to skomplikowane gdyż raz w miesiącu trzeba było do nich jechać na zajęcia a dodatkowo wołali 30 złotych i to zniechęcało dzieciaki.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]