Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wypadek ucznia
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar06-10-2002 21:11:37   [#01]

była tu taka dyskusja, więc poszukałem prawnika:-)

no i tu mamy:

moje pytanie:
co zakwalifikować jako wypadek ucznia a co nie (mniej znaczące urazy)

Odpowiedź prawnika:

          W przepisach dotyczących bezpieczeństwa w szkołach nie ma definicji wypadku. Przepisy odsyłają w tym zakresie do przepisów dotyczących przepisów dotyczących wypadków przy pracy.

          Definicja wypadku przy pracy zawarta jest w ustawie z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t. jedn. Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 144 z późn. zm.). . Zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy, za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z pracą:
1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności w interesie zakładu pracy nawet bez polecenia,
3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji zakładu pracy w drodze między siedzibą zakładu pracy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

         Definicja ta niestety nie mówi dokładnie nic na temat tego, jak poważne muszą być te nagłe zdarzenia aby były zakwalifikowane jako wypadek.

          Uważam, iz można roboczo wprowadzić taki podział, iż zgłoszeniu będą podlegały wszelkie zdarzenia, które wymagać będą specjalistycznej interwencji lekarskiej, np. złamania kości, koniecznośc szycia ran.

          Nie będą wypadkami zdarzenia lżejsze gatunkowo np. stłuczenia, zranienia gdy nie ma konieczności szycia rany itd.

          Czasami może się okazać, iż nawet niegroźnie wyglądające zdarzenie np. dziecko się przewróci może prowadzić do ciężkich następstw (w analizowanym przykładzie chociażby do wstrząśnienia mózgu i groźnych powikłań neurologicznych). Jeśli okazałoby się, iż zdarzenie które na pierwszy rzut oka nie nadawało się do zgłoszenia, spowodowało jednak poważne skutki zdrowotne, wówczas również powinno ona zostać zgłoszone. Oczywiście może to mieć miejsce jedynie w przypadku dostarczenia odpowiedniej dokumentacji medycznej.

          Inną wskazówką może być tutaj także rozróżnienie przyjęte w kodeksie karnym, tj. na obrażenia naruszające czynność narządu ciała na okres powyżej 7 dni lub poniżej 7 dni. Te pierwsze powinny być zgłaszane jako wypadki, a te drugie nie. Niestety oceny skutków dokonać może jedynie specjalista lekarz i dlatego metoda ta niezbyt nadaje się do codziennego stosowania w szkole.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]