Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kto odpowiada?
strony: [ 1 ]
Magik12-05-2006 15:37:37   [#01]

Mam pytanie:

..kto odpowiada materialnie w szkole za pracownie internetowe?

 ...czy można obarczyć taką odpowiedzialnością nauczyciela informatyki? - jeśli tak to czy nauczyciel może odmówić?

Będę wdzięczna za odpowiedź i ewentualnie jakieś przepisy w tej sprawie?

Dotyczy szkoły podstawowej - pracownia SBS

Mariola12-05-2006 15:42:19   [#02]

opiekuję się dwiema pracowniami w szkole

OPIEKUJĘ SIĘ.
Nie wyraziłam zgody na odpowiedzialność materialną za ten sprzęt. To jest około 150 000 zł.
Bez przesady. Tam przecież też wchodzą inni nauczyciele z uczniami, sprzątaczka itd...
Niczego nie podpisywałam :)
Magik13-05-2006 23:19:00   [#03]

Byłabym dzięczna za każdą wypowiedź i odpowiedź do #1

Dziękuję Marioli.

Pozdrawiam Wszystkich     Ewa

DYREK14-05-2006 10:47:17   [#04]

warto wiedzieć

Aby pracownik mógł ponieść odpowiedzialność za swoje działania muszą zostać spełnione przesłanki jego odpowiedzialności. Są one następujące:

  • bezprawność działania pracownika polegająca na niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu obowiązków pracowniczych,

  • szkoda, czyli uszczerbek w mieniu pracodawcy,

  • wina,

  • związek przyczynowy pomiędzy bezprawnym działaniem a szkodą

Jeżeli jedna z tych przesłanek nie zaistnieje pracownik odpowiedzialności nie poniesie.

Obowiązek udowodnienia przesłanek ciąży na pracodawcy. To on więc musi wykazać, że szkoda zaistniała w wyniku zawinionego działania pracownika nie wykonującego lub nienależycie wykonującego swoje obowiązki. Pewne wyjątki od tej zasady dotyczą szkody w mieniu powierzonym.

Pamiętać należy ponadto, iż pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.    http://www.prawopracy.fr.pl/9.php

 

Odpowiedzialność za mienie powierzone

Podlegają jej tylko ci pracownicy, którym mienie zostało powierzone z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się.
Pracownik, któremu powierzono mienie z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się odpowiada za szkody w tym mieniu w pełnej wysokości. Pracownik może jednak zwolnić się od odpowiedzialności jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.
DYREK14-05-2006 11:04:10   [#05]

Mariola

Nawet jeżeli niczego nie podpisywałaś, to i tak odpowiadasz na zasadach ogólnych jak każdy pracownik .

Jeżeli mienie zostało powierzone (pracownia komputerowa ) nauczycielowi informatyki (opiekunowi pracowni) to nie odpowiadasz za szkody od ciebie niezależne.

W "normalnej firmie" odmowa podpisania odpowiedzialności za mienie powierzone skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę.

dota200214-05-2006 11:59:30   [#06]

 DYREK jak można odpowiadać za pomoce, pracownię komputerową, sprzęt sportowy itp. jeśli każdy nauczyciel, sprzątaczka, uczniowie i osoby z zewnątrz, wynajmujące sale mają nieograniczony dostęp?  Nie jest to obowiązek dyrektora by zapewnił właściwe zabezpieczenie powierzanego nauczycielowi dobra szkoły?

Magik14-05-2006 12:14:40   [#07]

DYREK

Jeżeli mienie zostało powierzone ......

Co to znaczy?

Czy chodzi o przekazanie na podstawie książki inwentaryzacji?

Ja jednak jeszcze raz ponowię swoje pytania, bo nie jest wsztstko jasne dla mnie......

..kto odpowiada materialnie w szkole za pracownie internetowe?

 ...czy można obarczyć taką odpowiedzialnością nauczyciela informatyki? - jeśli tak to czy nauczyciel może odmówić?

Bardzo proszę o odpowiedź

Marek Pleśniar14-05-2006 12:25:25   [#08]

przecież dyrek w #04 i 05 dokładnie opisał stan jakim on jest? Podał szczegółowe uwarunkowania. Wszytko wyjaśnił.

Po co ma powtarzać - po prostu przeczytajcie jeszcze raz.

Kiedyś w mej szkole bibliotekarka zadzwoniła do wydawnictwa by o coś spytać. Pytała, pytała a w pewnym momencie spytaną ją: "aa, to pani jest nauczycielką? To wytłumaczę jeszcze raz";-)

Żeby było jasne to ona nam to opowiedziała:-) I żeby było już całkiem jasne - nie odżegnuję się od przynależności do tej grupy zawodowej;-)

Magik14-05-2006 12:36:41   [#09]

Marku

Niestety nie umiem czytać i w dodatku jestem nauczycielką.

Dale proszę o odpowiedź wprost:

KTO POWINIEN  MATERIALNIE ODPOWIADAĆ ZA PRACOWNIĘ INFORMATYCZNĄ W SZKOLE?

dota200214-05-2006 12:48:42   [#10]
To proszę wyjaśnić przykład. W pracowni internetowej znajdują się biurka (nie zamykane) i szafka dla nauczyciela też nie zamknięta na klucz. Lekcje w tejże klasie prowadzą: opiekun sali,  językowcy oraz inny nauczyciel - zajęcia świetlicowe. Na koniec roku opiekun pracowni zrobił inwenturę i okazało się, że zginęły programy o wartość ok 4000zł. Kto płaci za szkodę?
Gaba14-05-2006 13:29:12   [#11]
o, Boże! - "aa, to pani jest nauczycielką? To wytłumaczę jeszcze raz";-)
dyrlo14-05-2006 13:50:14   [#12]
Nauczyciel wchodzi do pracowni każdego dnia, dyrektor raz na jakiś czas, dlatego odpowiedzialny jest nauczyciel i jeśli tylko zauważy, że czegoś barkuje natychmiast zgłasza dyrektorowi a ten policji. Łatwiej znaleźć złodzieja następnego dnia niż po miesiacu od zdarzenia. Do tego trzeba podejść zdroworozsądkowo. A swoją drogą u mnie do serwerowni nie ma wstępu nikt poza informatykiem i tam trzymane są programy. Nawet panie sprzątaczki tam nie sprzątają, Panowie sprzątaja sobie z uczniami - pod nadzorem. Natomiast wynieść komputer z sali to już nie jest tak łatwo bo to się zauważy natychmiast, i inni nauczyciele też wchodzą do tych sal. Klucz w tej sytuacji pobierają w sekretariacie na zeszyt.
dyrlo14-05-2006 13:52:34   [#13]

dota2002

No trzeba zgłosić na policję, niech zrobią dochodzenie itd. Ale kiedy był ten koniec roku (kalendarzowy? czy szkolny? - jak by nie było trochę późno na zgłoszenie)
dyrlo14-05-2006 13:58:08   [#14]
Moi nauczyciele podpisali odpowiedzialność majątkową wynikającą z ich zaniedbań lub winy. Mam taki druk. Ale chyba nie musieli tyle, że my się dogadujemy.
dota200214-05-2006 15:55:46   [#15]

Dyrlo

Na początku napisałam, że to przykład- miałam na myśli koniec roku szkolnego, bo wtedy najczęściej robi się jakieś podsumowania. No cóż jesteśmy tylko nauczycielami.

DYREK14-05-2006 16:11:47   [#16]

Kto nie dba ten płaci

Odpowiedzialność materialną ponoszą wszyscy pracownicy, niezależnie od zajmowanego stanowiska, pełnionej funkcji i rodzaju wykonywanej pracy.

Pracownicy mogą przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za mienie. Fot. P. Jasiczek

Nie wszyscy znają swoje prawa i obowiązki wynikające z Kodeksu pracy i różnych rozporządzeń. A warto znać zwłaszcza te, których nieznajomość może być w niektórych przypadkach szczególnie dla nas uciążliwa. Stanowczo lepiej wiedzieć na przykład, że – jako pracownicy – poniesiemy odpowiedzialność za szkodę w zakładzie pracy, gdy istnieje związek przyczynowy między niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem naszych obowiązków, a szkodą. Nasza odpowiedzialność zamyka się jednak w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę.

Umyślnie czy nieumyślnie?

Przepisy prawa pracy rozróżniają powstanie szkody z winy umyślnej i nieumyślnej. To rozróżnienie konieczne jest do określenia zakresu obowiązku naprawienia straty. Jeśli więc wyrządziliśmy szkodę umyślnie, musimy naprawić ją w pełni i ponieść całkowite koszty tej naprawy. W przypadku szkody nieumyślnej, także odpowiadamy za nią materialnie, ale odszkodowanie, które musimy zapłacić nie może przekroczyć sumy naszego trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Odpowiadamy za mienie

W pełnej wysokości odpowiadają za szkodę także ci, którym powierzono – z obowiązkiem rozliczenia się – pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, narzędzia, instrumenty itp., a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. Przy odpowiedzialności za mienie powierzone przyjmuje się domniemanie, że szkoda powstała z przyczyn, za które odpowiada pracownik. Możemy uwolnić się od tej odpowiedzialności jedynie wtedy, gdy wykażemy, że tak nie było – np. że szkodę spowodowały czynniki niezależne lub pracodawca nie zapewnił nam warunków umożliwiających odpowiednie zabezpieczenie mienia.
Pracownicy mogą też przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się. Podstawą takiego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej, zawarta na piśmie przez pracowników i pracodawcę. Pracownicy odpowiadają wtedy za mienie w częściach określonych w umowie. Jednak w razie ustalenia, że szkoda w całości lub części została spowodowana tylko przez niektórych z nich – za całość szkody lub za jej część odpowiadają jedynie sprawcy.

Czasem płaci pracodawca

Pracodawca nie jest całkiem wolny od odpowiedzialności za szkody pracowników. Musi je naprawić, gdy wyrządzone zostały w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych osobom trzecim. Po naprawieniu szkody, nasz szef ma prawo jednak domagać się od nas zwrotu kosztów na zasadach już wcześniej opisanych. Gdy pracownik wyrządzi szkodę osobie trzeciej, ale nie w czasie swojej pracy, a jedynie korzystając ze sposobności jaką mu ta praca daje, odpowiedzialność za straty ponosi sam pracownik, na zasadach zawartych w Kodeksie cywilnym.

http://poznan.naszemiasto.pl/masz_prawo_wiedziec/specjalna_artykul/33168.html

DYREK14-05-2006 16:36:46   [#17]

 

UMOWA

O ODPOWIEDZIALNOŚCI MATERIALNEJ ZA POWIERZONE MIENIE

 

JEST TU http://prawo.hoga.pl/firma_dokumenty_kadrowe/umowa_o_odpowiedzialnosci_materialnej_2.doc 

 

 

 LUB  Z  http://bi.gazeta.pl/im/2/964/m964532.pdf

OŚWIADCZENIE  O ODPOWIEDZIALNOŚCI MATERIALNEJ

DYREK14-05-2006 16:45:28   [#18]

Magik

Odpowiada ten, kto dokonał szkody lub uszczerbku w pracowni.

Opiekun pracowni odpowiada na zasadach określonych w umowie o odpowiedzialności za powierzone mienie lub oświadczeniu. Jezeli takiej umowy (oświadczenia) nie podpisał, to odpowiada materialnie na zasadach ogólnych (#16)

dota200214-05-2006 18:22:46   [#19]
Z tego rozumiem że, jeśli pracodawca nie zapewni możliwości właściwego zabezpieczenia - szafki bez zamków, klasy bez zamków - wartościowych przedmiotów to nauczyciel sam ma zadbać -czytaj- zakupić zamykane szafy by móc pochować sprzęt, pomoce, plansze itp.?
dyrlo14-05-2006 18:26:25   [#20]

Nie, to dyrektor jest zobowiązany zapewnić warunki pracy nauczycielom. Jeśli tego nie zrobił no to nie ma winy nauczyciela,

Możemy uwolnić się od tej odpowiedzialności jedynie wtedy, gdy wykażemy, że tak nie było – np. że szkodę spowodowały czynniki niezależne lub pracodawca nie zapewnił nam warunków umożliwiających odpowiednie zabezpieczenie mienia.
Fajnie wyjaśnione w #16

Magik15-05-2006 19:40:47   [#21]

Jak w takim razie można spokojnie pracować będąc odpowiedzialnym za tak drogie mienie jakie znajduje się w pracowni?

W tym roku nie uczę informatyki, ale w przyszłym mam uczyć i przejąć pracownię to mnie przeraża.

olaszyma20-05-2016 14:51:29   [#22]

A co w takiej sytuacji: w sali uczą dwaj nauczyciele. Od pewnego czasu stoliki są tam ciągle niszczone przez uczniów . Jeden z nauczycieli usiłuje "namierzyć" sprawców, a drugi "lewitujący w innym wymiarze" w ogóle nie widzi problemu. Czy można obciążyć nauczyciela/nauczycieli uczących w tej sali kosztami wymiany blatów (ok 600 zł) mam taką ochotę , bo odechciewa mi się już ciągłego naprawiania czegoś w tej sali. Gdyby obaj nauczyciele dbali o stan stolików w sali w której uczą, to ustalenie kto z uczniów je zniszczył byłoby proste bo uczniowie od razu zgłaszaliby im że coś jest zniszczone i można łatwo ustalić sprawcę.

kris20-05-2016 15:12:46   [#23]

Ale przecież mienie szkoły powinno być ubezpieczone! Jeżeli coś zginęło to opiekun pracowni powinien to natychmiast wyjaśnić i zgłosić dyrektorowi. Dyrektor podejmuje decyzję czy zgłosić sprawę na policję a potem dochodzić odszkodowania od ubezpieczyciela.

Jeżeli nauczyciel nie reaguje na dewastację mienia to nie wypełnia właściwie swoich obowiązków i powinien ponieść odpowiednie konsekwencje; np. obniżenie dodatku motywacyjnego, brak nagrody, ocena pracy itp. Kosztami naprawy mienia w drastycznych przypadkach powinni ponieść rodzice uczniów, którzy się tej dewastacji dopuścili.

olaszyma20-05-2016 15:55:38   [#24]

kris.  Rodzice uczniów mogą zostać obciążeni kosztami jeżeli uczniom udowodni się zniszczenie - to jest wtedy kiedy czujny nauczyciel, troszczący sie o powierzone mienie szybko zareaguje. Ale co w sytuacji jeżeli nauczyciel nie reaguje i dewastacja zostaje zgłoszona  dopiero po pewnym czasie, kiedy niemożliwe jest ustalenie sprawcy ? czy brak zgłoszenia i nadzoru nad uczniami to już zaniedbanie ? A motywacyjny to ten nauczyciel już dawno ma zabrany.

kris20-05-2016 19:13:18   [#25]

To może trzeba Go ocenić? A może trzeba z tymi nauczycielami uczciwie i otwarcie porozmawiać? Przecież powinno im zależeć na opinii ich zakładu pracy. Do szkoły z taką opinią będzie mniej chętnych i mogą być redukcje w zatrudnieniu, wówczas w pierwszej kolejności powinni być zredukowani "tacy" nauczyciele.

bogda420-05-2016 19:25:55   [#26]

 uczniowie niszczą  stoły podczas lekcji  informatyki, jeden komputer działa. Młodzież racjonalnie wypełnia czas. 

pan dyrektor kris mówi To może trzeba Go ocenić? 

pan się nie obawia oskarżenia o mobbing ? 

kris20-05-2016 23:08:45   [#27]

Ocena pracy nauczyciela to nie mobbing. Oczywiście, że zdaję sobie sprawę z możliwości takiego nadużycia ale staram się bardzo uważać by nie urazić niczyjej godności i nie naruszyć praw pracownika, a także staram się dbać o firmę czyli wspólny interes wszystkich pracowników. W razie pomyłki lub błędu potrafię przeprosić, ale przede wszystkimi rozmawiam. Na RP informuję o sytuacji szkoły, bieżących problemach i zagrożeniach, wspólnie ustalamy strategię działania. Jeżeli widzę jakieś niedociągnięcia lub zaniedbania i błędy to rozmawiam indywidualnie.  Nie zawsze to działa, ale wówczas czekam i nie podejmuję działań pod wpływem emocji.

olaszyma22-05-2016 12:53:06   [#28]

Niestety nauczyciel o którym piszę , na wszelkie uwagi reaguję telefonem do zz, tak więc gdybym oceniła go negatywniwe to byłaby niezła jazda.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]