Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kontrola L4
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar26-09-2002 18:59:53   [#01]

zobaczcie jakie znalazłem - to czasem budziło nasze wątpliwości

Kontrola zwolnień lekarskich

Jakie są zasady kontroli pracowników podczas pobytu na zwolnieniach lekarskich? Czy pracownik podczas pobytu na "L-4" musi przebywać w miejscu stałego pobytu (zameldowania)? Czy można pracownika kontrolować telefonicznie? Czy można wypytywać członków rodziny albo sąsiadów o obecność pracownika w domu? Czy pracownik w ogóle może wychodzić z domu albo prowadzić leczenie np. w domu swoich rodziców?

zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz.686, ze zm.) - Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek są uprawnieni do kontrolowania prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem.

Zasady kontroli określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz. U. Nr 65, poz.743). Zgodnie z przepisami rozporządzenia - osoba kontrolująca prawidłowość wykorzystania przez pracownika lekarskiego zwolnienia od pracy jest uprawniona do wykonywania kontroli w miejscu zamieszkania, miejscu czasowego pobytu lub w miejscu zatrudnienia osoby kontrolowanej; ostatni przypadek dotyczy sytuacji, kiedy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego wykonuje inną pracę zarobkową.

Jeżeli więc pracownik przebywa w czasie zwolnienia lekarskiego poza miejscem zamieszkania, powinien, w celu umożliwienia pracodawcy przeprowadzenia ewentualnej kontroli, poinformować go o miejscu czasowego pobytu.

Gaba27-09-2002 04:28:19   [#02]
przeprowadzic konstorlę wolno jedynie pod określonym kątem... czy nie wykorzystuje L4 do celów zarobkowych, a to, że ma ślub córki czy remont domu i jest chory... nie zostało ujęte... popatrzecie na orzecznictwo ZUS - jest bardzo powściągliwe. I niech tak w mojej opinii pozostanie.

Jest inny instrument badanie zasadności wydania L4 przez lekarza - badanie przez orzeczników ZUS i tu zaczynają się schody, to można dopiero, gdy pracownik przechodzi na chorobowe przez ZUS płacone, wtedy pisemko do ZUS wraz z ksero L4 i oni uruchamiają swoje procedury. A tu już bywa bardzo ciekawie. Przykro to powiedzieć, ale 3 pracowników spionizowałam - taka mała szkołą a goście na ustwicznym zwolnieniu (od pracy) po 7, 10 14 dni i w koło.

Niestawienie się na komisję, głupoty na komisji, itp. - odebranie świdczeń. Efekt jeden nie pracuje juz u mnie (słynny konserwator, który na L4 pracował gdzie indziej), dwóch ratuje swoje zdrowie). A ja mam porządnie prowadzone lekcje.

I jeszcze jedno - wcale nie jestem zadowolona, że taka wojnę trzeba porwdazić na pisma, argumenty i nieraz nieustępliwość. Przecież mam 4 jeszcze innych pracowników, których rozłożyły choroby... bardzo okrutne. Powiem szczerze, że jestem podłamana. Stanem zdrowia i możliwością zapewnienia ciągłości pracy, kiedy nie masz tylu ludzi do pracy.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]