Forum OSKKO - wątek

TEMAT: prawo do skróconego stażu na dyplomowanego
strony: [ 1 ]
szymon26-09-2002 07:12:58   [#01]
Jestem nauczycielem. Czy miałem prawo do skróconego stażu w procesie awansu na nauczyciela dyplomowanego , jeżeli :
1. w dniu wejścia nowelizacji Karty nauczyciela (6 IV 2000) uzyskałem z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego
2. na koniec czerwca 2000 uzyskałem kwalifikacje do nauczania dwóch przedmiotów.
3. Od 1 września 2000 rozpocząłem skrócony staż (1 rok i 9 miesięcy) na stopień nauczyciela dyplomowanego.
marezdan26-09-2002 08:07:46   [#02]

skrócony staż

Według mnie, kwalifikacje do nauczania dwóch przedmiotów powinieneś mieć już na dzień 6.04.2000r, ale  nawet gdyby udało Ci się "przeskoczyć" ten problem, to uprawniałoby Ciebie do skrócenia stażu do  9 m-cy.

                            Marek z Jarosławia

Małgosia26-09-2002 09:08:53   [#03]

moim zdaniem...

... do 9-miesięcznego nie miałeś podstaw, bo na dzień 6 kwietnia 2000 nie spełniałeś warunku do tego skrótu. Teraz pytanie: co było podstawą do skrótu na 1,9? Czym się kierował dyrektor, wyrażajac zgodę na taki skrócony staż? Jeśli też tymi drugimi kwalifikacjami zdobytymi w czerwcu, to nie jest to zgodne z przepisami. 

Małgosia

Grażyna26-09-2002 09:44:41   [#04]
a co było podstawą do skrócenia stażu do 1,9, bo nie piszesz? Jeśli nie masz specjalizacji zawodowej, to nie masz prawa nawet do 1,9.
szymon26-09-2002 12:20:24   [#05]
Dziękuję za odpowiedzi.

Czy mam rację, że jeżeli nauczyciel miał prawo do skróconego stażu w ymiarze 9 miesięcy (ponieważ miał kwalifikacje do nauczania dwóch przedmiotów) to automatycznie miał prawo do stażu 1rok 9 miesięcy ?

Zwróćcie uwag , że par. 7 pkt. 1 Ustawy z 18 lutego 2000 (przepisy przejściowe KN) mówi o dacie uzyskania mianowania z mocy prawa, zaś pkt. 2 mówi , kto ma prawo do skrócenia stażu (nie podając od jakiego dnia musi spełniać warunki do takiego skrócenia).
janzg26-09-2002 12:57:14   [#06]

wybrać spośród tych dwóch możliwości skrócenia, mógł tylko ten nauczyciel, który takie możliwości miał na dzień 6 kwietnia 200r

np I lub II stopień specjalizacji oraz był dwuprzedmiotowcem

Tak nas edukowano na odprawie w KO

Grażyna26-09-2002 14:17:54   [#07]

zgadza się

Obydwa przypadki dotyczą okresu przejściowego (3 lata).
Przykład własny: miałam na dzień 6 kwietnia 2000 r. kwalifikacje do nauczania drugiego przedmiotu i II stopień specjalizacji. Mogłam skorzystać z 9 miesięcy lub 1,9 miesięcy - do wyboru. Gdybym jednak nie miała specjalizacji, to pozostałby mi tylko tryb 9 miesięcy lub pełny staż 2,9. I odrotnie: specjalizacje, a brak drugich kwalifikacji - 1,9 lub pełny 2,9.
Nawet jeśli uzyskałeś dodatkowe kwalifikacje w czerwcu 2000 r., to nie załapujesz się na przepisy przejściowe. Oba przypadki muszą pochodzić sprzed 6 kwietnia 2000 r. Niestety! Choć osobiście uważam, że tak nie powinno być. Staż rozpoczynało się 1 września, wystarczyłoby na ten dzień spełnić warunki, no ale...
Małgosia26-09-2002 21:11:24   [#08]

nieszczęsna data...

... 6 kwiecień 2000 nie da się bezpośrednio wyczytać z ustawy. Jest to po prostu data wejścia w życie tejże ustawy (chyba 14 dni od ogłoszenia).

I druga sprawa. Jeśli nauczyciel miał prawo do skróconego stażu 9 miesięcy, no to tym bardziej do 1,9 miesięcy. Taki sobie wybrał i o taki wnioskował u dyrektora. Jego decyzja. No bo inaczej to byłby paradoks: ma prawo do 9, nie ma do 1,9, to może nie ma nawet do normalnego 2,9? Przecież to byłoby całkiem na bakier!

Pozdrawiam - Małgosia

janzg27-09-2002 12:47:35   [#09]

Przecież to byłoby całkiem na bakier!

niestety takich "bakierów" w MENowskim a teraz MENiSowym prawie wykonawczym do Ustaw oraz jego interpretacji przez "urzędników" jest mnóstwo.

Ostatnio otrzymałem (nie tylko ja) polecenie dostarczenia do organu (nadzoru KO) godzin urzędowania dyrektora szkoły

Grażyna27-09-2002 14:52:28   [#10]

Nie da się czytać między wierszami

Rozpoczynając awans powołujemy się na dany przywilej, a za datę graniczną przyjmujemy 6 kwietnia. to już dawno zostało przedyskutowane. Realizujemy 9 miesięcy, bo... 1, 9 m , bo... (podajemy podstawę prawną). Jaką podasz podstawę prawną do skrócenia stażu do 1,9 m jeśli nie masz specjalizacji zawodowej. Po prostu rozpocznij awas 9m rok później. Na jedno wyjdzie, a nikt się nie przyczepi. 

Co do stażu 2,9 nie musimy się tłumaczyć, bo nie korzystamy z żadnego przywileju.

a propos godzin urzędowania - u nas nadzór też popisał się podobnym zaleceniem - uważam, że bezpodstawnie. Dyrektor ma nienormowany czas pracy, ale z drugiej strony, klienci szkoły (rodzice) mają prawo chociaż do informacji, kiedy mogą zastać w szkole dyżurującego dyrektora.

janzg27-09-2002 15:17:44   [#11]
zawsze można się umówić, choćby telefonicznie.
Barla30-09-2002 21:41:06   [#12]

Grazyna nic dodac nic ująć:)

To dziwaczne z tym poleceniem okreslenia godzin pracy. U mnie dyrektorzy mowili, ze kazal im ale organ prowadzacy wyspowiadac się z godzin pracy. KO nie ma (u mnie) takich pomysłów. Ja mam organizacje i znam godziny dydaktyczne dyrektora, wiec wiem kiedy go zlapac w pracy. Zreszta dyrektor albo jest albo zalatwia cos dla szkoly poza placowka i bedzie pozniej. Jka pilne to w sekretariacie zawsze powiadamiają szefa o potrzebie kontaktow. ...czyzby znow mnozenie bytow....

stan01-10-2002 06:30:30   [#13]
"To" wynika z potrzeby udowodnienia kto ma władzę ...
:-(
stan
Hanna01-10-2002 07:50:11   [#14]

absurd!

przecież nawet po ustaleniu godzin wiele razy będzie tak,że właśnie wtedy nie ma dyrektora w szkole i co wtedy?rozstrzelać ? Bzdura totalna. Znowu ktos sie musiał wykazać  a nie wiedział jak!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]