Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Szkolny zestaw programów nauczania
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane19-09-2002 19:36:43   [#01]

Szkolny zestaw programów nauczania - rada go opiniuje czy zatwierdza uchwałą

oskko19-09-2002 19:45:17   [#02]

 

SZPaN dopuszcza do uzytku szkolnego dyrektor po zasięgnięciu opinii RP i RR

 

A kiedys dyskutowalismy o szpanie ;-)- zobacz tu:

 

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=1046

gosiula19-09-2002 19:46:17   [#03]
u mnie uchwałą
JarTul19-09-2002 19:49:30   [#04]

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania z zakresu kształcenia ogólnego oraz warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego podręczników i zalecania środków dydaktycznych

§8 pkt 6 Szkolny zestaw programów dopuszcza do użytku szkolnego dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły, a jeżeli nie została ona powołana - opinii rady rodziców.

..., ale to wszystko było w wątku j.w.

oskko19-09-2002 19:53:09   [#05]

hm...

rozporządzenie jest już nowsze...coś z kwietnia 2002

 (chyba)

JarTul19-09-2002 19:59:03   [#06]

Zapędziłem się... :)))

i sięgnąłęm nie do tego źródła ...

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 24 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania, programów wychowania przedszkolnego i podręczników oraz zalecania środków dydaktycznych

§8 pkt 9.  Szkolny zestaw programów dopuszcza do użytku w danej szkole dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły, a jeżeli nie została ona powołana - opinii rady rodziców lub innego przedstawicielstwa rodziców.

Przepraszam - na przyszłość postaram się zwolnić ... ;-)))

beera19-09-2002 20:02:27   [#07]

:-)))

Sedno to samo, więc ok ;-)

Nie zwalniaj!!!

 

Na niczym się tak dobrze nie uczymy jak na błędach :-)

gosiula19-09-2002 20:18:21   [#08]
 Ustawa o systemie oświaty

Art. 41.

1. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:

1) zatwierdzanie planów pracy szkoły lub placówki po zaopiniowaniu przez radę szkoły lub placówki,

2) zatwierdzanie wyników klasyfikacji i promocji uczniów,

3) podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole lub placówce, po zaopiniowaniu ich projektów przez radę szkoły lub placówki,

4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki,

5) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów.

2. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:

1) organizację pracy szkoły lub placówki, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych,

2) projekt planu finansowego szkoły lub placówki,

3) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,

4) propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych

Opinia na temat SZPN wynika z kompetencji opiniujących, a uchwała jest formą wyrażenia tej opinii. Bo co to znaczy, że rada pedag. pozytywnie cos zaopiniowała?  - Że większość jest za. Tak to tłumaczyła na kursie pani Hojda

Uchwała, wyraz woli jakiegoś organu kolegialnego (np. sejmu, organizacji społecznej lub politycznej).

Uchwała może mieć charakter deklaratywny, kiedy zajmowane jest stanowisko w jakiejś sprawie bądź nominacyjny, gdy powierza się komuś jakąś funkcję. Treścią uchwały mogą być też akty normatywne stanowione w RP przez np. sejm, senat, rząd lub organy samorządu terytorialnego. Uchwałą jest zarówno ustawa, jak i rozporządzenie Rady Ministrów czy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Uchwały dzielą się na wykonawcze tzn. wydane na podstawie i w celu wykonania ustaw oraz samoistne, wydane na podstawie konstytucji (np. Regulamin Sejmu, Senatu). Do podjęcia uchwały wymagane jest na ogół kworum i odpowiednia większość głosów.

beera19-09-2002 20:24:21   [#09]

:-)

Opinię rady rodziców też Uchwałą?

;-)))

 

Przeciez każdy może jak tam sobie ...

Ktos tu pisał, że nie robi tego uchwałą, ja akurat tak.

Ale jest to uchwała w sprawie wydania opinii.

Uchwała

w sprawie....

na podstawie....

opiniuje się pozytywnie szpan.

............

Czy uchwałą, czy nie- jednak się OPINIUJE :-)

JarTul19-09-2002 20:45:02   [#10]

Za Gosiulą:

Uchwała może mieć charakter deklaratywny, kiedy zajmowane jest stanowisko w jakiejś sprawie.

Opinia RP i RSz (organów kolegialnych) jest, moim zdaniem, zajęciem stanowiska w sprawie - zatem forma uchwały.

Wracając do powyższych wypowiedzi - jeżeli uchwała RP w sprawie opinii o SZPN to O.K. Jeżeli o przyjęciu SZPN to :(((((((((((

beera19-09-2002 20:47:06   [#11]

No!!!

Jartul- tez tak sądzę :-)

JarTul19-09-2002 20:49:35   [#12]

Dusza ma się raduje :))))

Ale, że Ty tak sądzisz to wiedziałem (o ja przenikliwy ;)))) z Twojej wcześniejszej wypowiedzi.

Pozdrawiam.

beera19-09-2002 20:54:57   [#13]

W efekcie :-)

Wszyscy tu zebrani mamy Uchwałą :-)
Marek Pleśniar19-09-2002 21:13:38   [#14]

kurka, żadna uchwała

opinia:-)))))

(ktoś musi pod włos:-)

Zola19-09-2002 21:19:54   [#15]

ja robię opiniowanie i dopuszczam do użytku

pod zestawem programów piszę że obowiązują od roku ,na cykl nauczania po pozytywnym zaopiniowaniu RP w dniu i pozytywnym zaopiniowaniu przez RR w dniu

wiem ,że opinia to opinia ale dodaję pozytywna ,bo głupio  byłoby zatwierdzać coś zaopiniowanego negatywnie

gosiula19-09-2002 21:22:35   [#16]

Ciekawa jestem jak rada pedag. ma wydać opinię, żeby nie była to uchwała:

1) każdy indywidualnie pisze własną opinię, a wypracowania dołącza sie do protokołu

2) każdy indywidualnie wygłasza własną opinie, a protokolant skrzetnie zapisuje słowo w słowo

3) a może każdy przykleja w protokole kwiatuszek (np.czerwony -  "bardzo mi sie podoba SZPN, zielony - SZPN jest mi obojetny i czarny - nie podoba mi sie ten SZPN) - dyrektor ogląda kwiatuszki i podejmuje decyzję (pod warunkiem, że  nie jest daltonistą)

JarTul19-09-2002 21:27:24   [#17]
Ileż ciekawych i nowatorskich rozwiązań :)))))))))))) - Czas na profesora oświaty. :)))))))))))
Zola19-09-2002 21:27:53   [#18]
u nas są to kulki czarne - nie podoba mi sie,białe - podoba
gosiula19-09-2002 21:32:04   [#19]
a jaka kulka dla obojętnych?
Zola19-09-2002 21:38:18   [#20]
obojetni nie są dopuszczani do rady,to demokracja :-))
Marek Pleśniar19-09-2002 22:27:47   [#21]

opinia nie musi być jakimś kwitem

głosuje sie i protokołuje - jak zawsze (czy rada pozytywnie opiniuje to czy owo) opinia każdego z osobna to moze być w palarni wygłoszona:-)))

a na zestawie sie pisze

zaopiniowane na RP dnia tego i tego

krystyna19-09-2002 22:55:41   [#22]

tak jak u Marka

Właśnie wczoraj opiniowaliśmy kolejny aneks do projektu organizacyjnego szkoły oraz projekt planu finansowego na 2003 r.

Było już na forum omówione opiniowanie przez RP kandydata na dyrektora - i o ile sobie przypominam o żadnych uchwałach nikt wtedy nie pisał.....

I wg mnie RP podejmuje uchwały, co wynika z jej kompetencji stanowiących, gdy to właśnie ona ma głos decydujący w jakiejś sprawie.

W innych przypadkach - tylko opiniuje, a nie "uchwala opinię", bo właziłaby wtedy w kompetencje innych organów szkoły np. dyrektora.

krystyna19-09-2002 23:17:37   [#23]

jeszcze raz...

To co wyżej, pisałam łopatologicznie, ale znalazłam jeszcze coś ( na potwierdzenie mojej łopatologii) :

 decydować (rozstrzygać, uchwalać, zatwierdzać) - co oznacza, że organ do tego uprawniony dokonuje ostatecznego wyboru wariantu, ponosząc za tę decyzję odpowiedzialność,


- opiniować - co oznacza, że organ uprawniony do podjęcia określonej decyzji musi zwrócić się do organu uprawnionego do opiniowania, zanim określoną decyzję podejmie (opinia  może być wiążąca, typu "w porozumieniu, za zgodą, po uzyskaniu pozytywnej opinii" wówczas decyzja nie może być podjęta bez uwzględnienia stanowiska opiniującego, bądź też niewiążąca, a więc jedynie o charakterze informacyjnym),

gosiula20-09-2002 07:25:58   [#24]

W/g mnie rada.pedag. może podejmować 2 rodzaje uchwał (stanowiąc lub opiniując), twierdzę tak na podstawie opinii p. Urszuli Hojdy (prawnika z DODN)

UCHWAŁA RADY PEDAGOGICZNEJ PODJĘTEJ W RAMACH KOMPETENCJI STANOWIĄCYCH

UCHWAŁA Nr

..................................................

Rady Pedagogicznej ...........................................................................................(szkoła) z dnia

...............................

w sprawie

..........................................................................................................................................................................................................................................................

Na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1.

LUB

UCHWAŁA RADY PEDAGOGICZNEJ PODJĘTEJ W RAMACH KOMPETENCJI OPINIODAWCZYCH

UCHWAŁA Nr

.....................

Rady Pedagogicznej ...................................................................................................(szkoła) z dnia ...............................

w sprawie opinii o

......................................................................................................................................................................................................................

Na podstawie art. 41 ust. 2 pkt ..................

ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

 

§ 1.

1. Rada Pedagogiczna wyraża pozytywną/ negatywną opinię o projekcie przedstawionym przez Dyrektora Szkoły:

Ewa z Rz20-09-2002 07:29:55   [#25]

Zgadzam się z Gosiulą

U mnie RP podejmuje oba rodzaje uchwał!

Przecież arkusz org. też RP tylko opiniuje, a uchwała musi być - KO się upomina (oni nie zawsze sie mylą, czasami mają rację, zwłaszcza jak to robi sam kurator osobiście...)

beera20-09-2002 08:30:01   [#26]

Lubię...

mieć to wszystko, co ważne w Uchwałach, dlatego robię uchwałę, w której jest wyrażona opinia.

Potem gdy mi tu  różni przychodzą oglądać, po prostu szukam Uchwał, nie muszę wertować książki protokołów.

Ale wiem, że dopuszcza się opiniowanie bezx uchwał.

I tu pytanie- opinia Rady Rodziców- też Uchwałą?

Ewa z Rz20-09-2002 09:32:03   [#27]

RR robi jak chce...

To ciało niezalezne i autonomiczne...

Dla mnie ważne, że dadzą pismo podpisane oprzez Przewodniczącego, nie wnikam jak to ustalili to ich sparwa...

Bożena20-09-2002 10:37:28   [#28]
Według mnie Krysia ma rację. Uchwała  może być podjęta przez RPjedynie w zakresie jej kompetencji stanowiących określonych w UOSO.Inaczej odbiera się kompetencje stanowiące dyrektorowi. Dyrektor szkoły jest zobowiązany do realizacji uchwał RP, są one dla niego wiążące.  Np. jeżeli RP uchwałą negatywnie zaopiniuje projekt planu finansowego lub stały przydział prac, to dyrektor musiałby wykonać tę uchwałę, czyli dołożyć z własnej kieszeni, aby projekt był zadowalający RP i sam wykonywać prace, na przydział których nie wyraziła zgody RP.
Opiniowanie -  nie w formie uchwały - jak zaznaczyła Krysia nie musi mieć charakteru bezwzględnej wykonalności.
beera20-09-2002 10:39:24   [#29]

Kurcze...

Bożena...

Nie popatrzyłam na to z tej strony!

Marek Pleśniar20-09-2002 11:01:36   [#30]

a popatrzcie dalej

jak dyrektor schrzani - tzn dopuści do powstania uchwały niezgodnej z prawem - musi jej działanie wstrzymać i powiadomić kuratora oraz organ.

Art. 41.UOSO

1. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:

1) zatwierdzanie planów pracy szkoły lub placówki po zaopiniowaniu przez radę szkoły lub placówki,

2) zatwierdzanie wyników klasyfikacji i promocji uczniów,

3) podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole lub placówce, po zaopiniowaniu ich projektów przez radę szkoły lub placówki,

4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki,

5) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów.

[..]

3. Dyrektor szkoły lub placówki wstrzymuje wykonanie uchwał, o których mowa w ust. 1, niezgodnych z przepisami prawa. O wstrzymaniu wykonania uchwały dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący szkołę lub placówkę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę lub placówkę uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa. Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczny.

 

Warto więc nie tworzyć wadliwych kwitów

:-)

gosiula20-09-2002 16:32:49   [#31]
ale to dotyczy tylko uchwał stanowiących, a nie dotyczących opinii
gosiula20-09-2002 19:16:12   [#32]

A kto powiedział, że wszystkie uchwały RP sa dla dyrektora wiążące? Przeciez z UOSO wynika, że tylko uchwały wydane w ramach komptetencji stanowiących sa wiążące, chyba, że dyr. uzna je za niezgodne z prawem i wstrzyma powiadamiając o tym KO.

Uchwała to forma wyrażenia decyzji lub opinii przez upowaznione do tego gremium. Coś co jest nazwano uchwałą  nie jest synonimem  decyzji.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]