Forum OSKKO - wątek

TEMAT: staż diakonów
strony: [ 1 ]
Ewa M19-09-2002 19:20:42   [#01]

 Do nauczania religii Kuria kieruje diakonów (ostatni rok studiów, obrona pracy magisterskiej na wiosnę 2003.r). Czy w takim przypadku mogą oni rozpocząć staż? Wymiar zatrudnienia 12/18. Opinie KO i władz kościelnych są sprzeczne.

Ewa M19-09-2002 20:19:55   [#02]
Czyżby nikt nie umiał mi pomóc. Chociaż to pytanie kolegi z małopolskiego KO, na które też nie umiałam mu odpowiedzieć. Może ktoś wie jak to rozstrzygnąć. Proszę.
Gaba19-09-2002 20:31:38   [#03]
wg mnie nie... bo nie spełniają wymogów KN, chyba, że jest jakas umowa episkopatu, że diakonat jest równoznaczny z licencjatem... ale nie słyszałam. I co najwazniejsze, diakoni ci nie byli zatrudnieni w szkole, więc nie mogą zrobić stazu, bo nie mają pełnych kwalifikacji...

Ale to moja interpretacja.
Ewa M19-09-2002 20:52:26   [#04]
Te same wątpliwości mieliśmy; czy nie istnieje jakaś umowa episkopatu? Władze kościelne wyjaśniały koledze, iż powinni rozpocząć staż. Wizytator KO, że nie mogą. Sama podzielam zdanie KO. Zastanawiałam się tylko nad tą umową.
Leszek19-09-2002 22:28:43   [#05]

Cześć

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej

z dnia 11 maja 2000 roku

w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat.

(Dz.U. z 2000r. Nr 39, poz.455 i zm. Dz.U. z 2000r. Nr 100, poz.1074, Dz.U. z 2001r. Nr 52, poz. 544)

Na podstawie art. 30 ust. 5, art. 33 ust. 3 oraz art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357; z 1998 r

. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239 i Nr 22, poz. 291) zarządza się, co następuje:

§ 2a

1. Nauczycielom, którzy ukończyli do dnia 31 grudnia 1989 r. wyższe seminarium duchowne, przysługują minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidziane dla nauczycieli legitymujących się tytułem zawodowym magistra.
2. Nauczycielom, którzy ukończyli kolegium teologiczne, przysługują minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidziane dla nauczycieli legitymujących się dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych.

 

Ustawa

z dnia 18 lutego 2000 r.

o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Dz.U. z 2000r. Nr 19, poz.239

Art. 10.

5. Księża i diakoni zatrudnieni w dniu wejścia w życie ustawy na stanowiskach nauczycieli religii, posiadający wymagane kwalifikacje oraz co najmniej 3-letni nieprzerwany okres pracy pedagogicznej w pełnym wymiarze zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami odpowiednio w pr

zedszkolu, szkole, z tym dniem uzyskują z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego. Do 3-letniego nieprzerwanego okresu pracy pedagogicznej zalicza się okres prowadzenia przez księży i diakonów, nieodpłatnie, nauki religii w szkołach przed dniem 1 września 1997 r.

Dla celów płacowych mówi się wyraźnie o tych, którzy ukończyli określone uczelnie (teologiczne).

Natomiast wyjątek tu stanowi w ustawie szybka ścieżka nadania mianowanego już pracującym odpowiedni czas diakonom.

Jednocześnie diakoni spełniają warunek powierzenia misji nauczania religii (kuria).

I same nieścisłości. Jeśli kuria kieruje tzn., że diakon ma kwalifikacje do religii. Zostaje nauczycielem z kwalifikacjami bo nie wymaga zgody na zatrudnienie ze strony KO.

Bądź tu mądry i decyduj ...

Może ktoś tu jeszcze coś dorzuci ... bo koncept mi się rwie....

Pozdrawiam

Ewa M20-09-2002 16:13:13   [#06]

Leszku dzięki!

Nadal mam jednak same wątpliwości. Skoro ma kwalifikacje to powinien rozpocząć staż. Masz rację, bądź tu mądry i decyduj.

Marek320-09-2002 16:44:26   [#07]
Sięgnij do "Porozumienia Pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukcji Narodowej z dnia 6 września 2000 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii" może tam znajdziesz odpowiedź.

§ 2. Kwalifikacje do nauczania religii w dotychczasowych szkołach zasadniczych oraz w przedszkolach, sześcioletnich szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach zawodowych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1, 2 i pkt 3 lit. b) ustawy, posiadają:
1) Osoby wymienione w § 1,
2) Osoby świeckie i zakonne, które posiadają dyplom ukończenia kolegium teologicznego,
3) Alumni wyższych diecezjalnych lub zakonnych seminariów duchownych oraz studenci wyższych studiów teologicznych po ukończeniu czwartego roku - jeśli kontynuują studia.
I jeszcze:
§ 4. 3. Skierowanie nauczyciela religii do danej szkoły, wydane przez właściwego biskupa diecezjalnego zaświadcza o posiadaniu kwalifikacji do nauczania religii.
Pozdrawiam Marek
Marek320-09-2002 16:50:57   [#08]
Źródło: http://www.gimnazjum.pl/awans/porozumienie_episkopat-men.phtml
Ewa M20-09-2002 20:12:08   [#09]

Ogromne podziękowania.:- ))))))

Ewa

Leszek20-09-2002 21:40:08   [#10]

Cześć

No właśnie tego mi brakowało.

Dzięki Marek

Pozdrawiam

Gaba21-09-2002 05:33:44   [#11]
... dzięki, tak jak napisałam w swoim poście, czegoś brakowało... serdeczności za materiał, bo to się teraz ułożyło w logiczną całość...

kościół się upierał i słusznie, szkoda, że nie przedstawił podstawy prawnej, która jest wyrażona inaczej niż typowe prawo,

dziwi mnie tylko, że w KO o tym nie wiedziano... (ja uważam, że w KO siedzą prawdziwi specjaliści, nigdy jeszcze, kiedy zasięgałam opinii, nie wprowadzono w błąd, pokazywano bardzo ciekawe rozwiązania prawne... a tu wygląda, że jest to to samo KO...). np. moje uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów wywiedziono z nieznanych przeciętnemu dyrektorowi rozporządzeń innego resortu... z głowy cytowano kwalifikacje wg rozp. Ministra Kultury.
Ana23-09-2002 22:31:24   [#12]

Studia teologiczne trwają 6 lat. Po 5 roku obrona pracy mgr i święcenia diakonatu.Diakon jest w pełni wykwalifikowanym nauczycielem religii. W wyjątkowych sytuacjach obrona może być przesunięta na wrzesień po święceniach, ale w dniu rozpoczęcia roku taki diakon nie ma kwalifikacji do nauczania religii. Czy to jest diakon, czy może student 5 roku? Mam teraz diakona na praktyce, ale obronił pracę mgr w maju 2002.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]