Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje pedagogiczne
strony: [ 1 ]
Hanna18-09-2002 18:46:21   [#01]
 nauczycielka z mgr z geografii o specjalnosci nienauczycielskiej ma zaświadczenie z uczelni, że w trakcie studiów:  miała po 45 godz. ćwiczeń i wykładów z pedagogiki, po 4 godziny praktyk w szkole średniej i podstawowej, metodyki chyba coś około 45 godz. Czy ma kwalifikacje mgr z przygotowaniem pedagogicznym czy nie? I gdzie szukać przepisów o kwalifikacjach pedagogicznych?
Ewa z Rz18-09-2002 19:18:45   [#02]

Jakiś szczególnych przepisów nie ma...

Ale jesli ukończyła studia wyższe o specjalnosci nauczycielskiej to...

przygotowanie pedagogiczne ma!

Wynika to z wymagań programowych jakie maja wyzsze uczelnie dla studiów o specjalnościach nauczycielskich.

Ewa z Rz18-09-2002 19:22:55   [#03]

Cos niedokładnie przeczytałam Twój post... :(

Piszesz, że specjalnośc nienauczycielska... To troche gorzej. Możesz zarzadać od uczelni by określiła czy te studia daja przygotowanie pedagogiczne, możesz wystosować zapytanie do KO, ewentualnie mozesz uznać (na podstawie tego co masz), że te kwalifikacje n-l ma.

To ostatnie jest dosyć odważne, ale do obronienia z tym, że trzeba sie przygotować do tej obrony.

Gaba18-09-2002 19:57:01   [#04]
Nie ma tych kwalifikacji, kurs pedagogiczny musi mieć okresloną liczbę godzin ok. 250 - w tym praktyki ok. 120 godzin, 60 psychologii, 60 pedagogiki i czegoś tam...

- można to robić ekstra, ale trzeba uważać gdzie...
Ewa z Rz19-09-2002 07:27:00   [#05]

Gaba!

Skąd wzięłaś te ilości godzin?

Marek Pleśniar19-09-2002 07:40:51   [#06]

no własnie?

hm?
Golka2419-09-2002 10:44:59   [#07]

przygotowanie pedagogiczne

Myślę,że Gaba ma rację.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 października 1991 r.
Przygotowanie pedagogiczne oznacza nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w powiązaniu z kierunkiem ( specjalnością ) kształcenia i praktyką pedagogiczną w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin oraz odbycie pozytywnie ocenionych praktyk pedagogicznych w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin.
Informacje te pochodzą z książki:
USTAWA KARTA NAUCZYCIELA
KOMENTARZ
Autorzy: Andrzej Barański, Maria Szymańska, Joanna Rozwadowska - Skrzeczyńska
Stan prawny na dzień 1. 02. 2002.
Dom Wydawniczy ABC
Ewa z Rz19-09-2002 10:55:54   [#08]

O rany!

Ale to rozporzadzenie już NIE OBOWIĄZUJE!!!

Zostało uchylone w całości przez art 16 ustawy z dnia 18 lutego 2000 roku o zmianie ustawy Karta Nauczyciela i in...

Więc chyba Gaba nie ma racji lub wie o czymś innym...
Golka2419-09-2002 11:37:29   [#09]

ciekawe.........

Widocznie w KO, Wydziale Oświaty, Oxford University, na wydziale pedagogiki,
CD i DN w Szczecinie wszyscy się mylą!I są bardzo niekompetentni- może trzeba ich zwolnić?Na szkoleniach metodycznych potwierdzają min. 270 godzin.Ostatnio mój BHP - owiec, był w MEN w Warszawie i powiedzieli mu, że te 270 godzin nadal obowiązuje.I ja myślę, że trzeba tyle godzin odpękać.Chyba, że w każdym mieście obowiązuje coś innego!
janzg19-09-2002 11:56:10   [#10]

do czasu pojawienia się nowego rozporządzenia o kwalifikacjach nauczycieli, Ci bardzo "kompetentni", niestety ale "funkcjonują" na prawie, które jest im wygodne

MENiSie  czas na zmiany !!!

Ewa z Rz19-09-2002 12:12:07   [#11]

W każdej szkole może być inaczej...

Dziwne, ale tak jest...

Są już trzy wyroki NSA stwierdzające brak rozporządzenia o kwalifikacjach. Dlaczego tak jest, to nie wiem... Menis zachowuje się co najmniej niezrozumiale, przecież mogli dawno przepisac to rozporządzenie i wydać jako nowe i byłoby po sprawie.
To bardzo tajemniecze i niezrozumiałe, ale niestaety prawdziwe...

Obecnie sytuacja wyględa tak, że jeżeli dyrek uzna kwalifikacje ped. n-lowi to brak jest podstawu prawnej do kwestionowania tego!
Ale i odwrotnie: jeśli dyrek uprze się, że n-l nie ma kwalifikacji (w tym pedagogicznych), bo np uważa, że 300 godz to za mało, to nic i nikt nie może go zmusić do zmiany zdania...
gosiula19-09-2002 14:33:17   [#12]
Ewo Rz. RATUJ!!!
dzisiaj byłam na spotakniu dyrektorów z wizytatorem z KO, na którym dowiedziałam się, że Rozporządzenie dot. kwalifikacji obowiązuje (bo taka jest interpretacja z MENiS oraz wyrok sądu..suwalskiego).
o co chodzi..?
Golka2419-09-2002 15:01:36   [#13]
Bo to obowiązuje.Jak na razie trzeba mieć te kwalifikacje.Tak przynajmniej twierdzi p. dyr.Wydziału Oświaty w Szczecinie, a także pani  koordynator  ds. języka angielskiego w woj. zachodniopomorskim, która współpracuje z osobami programu INSETT, uznawanym przez MEN.I wymiar godzin także obowiązuje.
Rycho19-09-2002 15:17:23   [#14]

Ale zabawa!!

tak czytam i czytam, i pękam ze śmiechu.

Że urzędasy (zwłaszcza KO) nie grzeszą zbyt wielką wiedzą na temat aktualnie obowiązującego prawa wiem nie od dziś.

Golka i Gosiula.

Czy na tych spotkaniach podano wam podstawę prawną do takich twierdzeń? Bo ja raz słyszałem jak jedna pani drugiej powiedziała .....

A podstawa prawna żeby twierdzić, że to rozporządzenie nie obowiązuje jest. I to dość dokładnie wyjaśniła Ewa. Zupełnie inaczej by to wyglądało gdyby KO radziło dyrektorom posiłkować się (do czasu wydania nowego)przy podejmowaniu decyzji starym rozporządzeniem.

Ale nie powoływać się nań jako na podstawę prawną powzięcia takiej czy innej decyzji dyrektora!!!

No ale u nas nie od dziś wiadomo, że co władza powie to święte. I tak ma być

;-)))

beera19-09-2002 15:30:47   [#15]

:-)

proponuje poczytać tu:

http://www.vulcan.edu.pl/prawo/komentarze/kwalifikacje-wyjasnienie.html

Dlaczego nie obowiązuje rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli

W związku z licznymi pytaniami użytkowników programu "Prawo w oświacie" wyjaśniamy dlaczego przestało obwiązywać rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 października 1991 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia.

Ekspertyzę na ten temat przygotowali prawnicy specjalizujący się w prawie oświatowym:

  • Urszula Hojda - edukator kadry kierowniczej, konsultant w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu
  • Stanisław Hojda - wiceprezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, przewodniczący Kolegium Redakcyjnego "Nowych Zeszytów Samorządowych"
HenrykB19-09-2002 16:10:40   [#16]

W Głosie N też cytowali

Tydzień temu. Skąd się to bierze?
Grażyna19-09-2002 16:32:31   [#17]

A propos ilości godzin dających kwalifikacje. Do szkół zostało rozesłane pismo bodajże rady Szkolnictwa Wyższego, że studia kwalifikacyjne (podyplomowe) muszą liczyć co najmniej 3 semestry i 350 godzin. Jest tam parę innych kwiatków. Jutro je zeskanuję i podeślę Wam. Pismo to asygnowane było przez ZNP.

A rozporządzenie o kwalfikacjach nie obowiązuje! Można się nim jedynie posiłkować przy ustalaniu kwalifikacji.

Ewa z Rz19-09-2002 18:50:52   [#18]

A miało byc państwo prawa...

Rada Szkolnistwa Wyższego może sobie do szkół pisma wysyłac, ale ona nie stanowi prawa... I na pewno nie moze niczego nakazać dyrektorom szkół.

Uczelnia moze sobie ustalac sama lub w porozumieniu z innymi kiedy i jakie wystawia świadectwa i dyplomy. I dlatego pisałam, że można sie zwrócić do uczelni, która wystawiła dyplom o to by stwierdziła czy jej zdaniem n-l ma czy nie ma przygotowania pedegogicznego.

To co uczelnia odpowie może stanowic wskazówke dla dyrka ale do niczego go nie obliguje!

Ewa z Rz19-09-2002 18:56:46   [#19]

Acha! I jeszcze...

Mój kurator na spotkaniu z kadrą kierownicza prześliznął się nad tematem nader zręcznie...

Pani dyrektor wydziału mówiła o nowelizacji rozporządzenia o awansie i o zatrudnianiu n-li, podając przykłady, w których siłą rzeczy musiała o kwalifikacje zahaczyć i ani jeden przykład nie był taki by można się było przyczepić.

W każdym przykładzie, gdy była mowa o n-lu bez kwalifikacji, to był to brak kwalifikacji w swietle KN!

Przez moment miałam ochotę wprost zadać pytanie, ale spotkanie było tak długie, że mi sie odechciało... (nie lubię show)

Małgoś10-10-2002 12:24:20   [#20]

Podnoszę ten wątek, gdyż mam powazne problemy z rozpoznaniem co oznaczają sformułowania:

1)PRZYGOTOWANIE PEDAGOGICZNE (270 godz. zajęć z pedagog. w ramach studiów?)

2) SPECJALNOŚĆ NAUCZYCIELSKA (zapis na dyplomie, czy w indeksie?)

3) KURS PEDAGOGICZNY (przez kogo organizowany?)

4) KIERUNEK NAUCZYCIELSKI (zapis na dyplomie czy w indeksie)

I kiedy uznać, że to wystarcza?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]