Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wymagane kwalifikacje
strony: [ 1 ]
Tadek11-09-2002 13:58:04   [#01]

Proszę o pomoc

Nauczyciel został zatrudniony na 1/2 etatu jako polonista. Ma 6 godz. j. polskiego oraz 3 godz. plastyki. Czy taki nauczyciel może otrzymać dodatek wiejski. Pracuje na wsi.Czy aby otrzymać taki dodatek musi mieć 9 godz. j. polskiego. Dzięki za pomoc.

PawełR11-09-2002 14:07:10   [#02]
Jeśli sztukę mu zbliżyłeś, to nie wahaj się tylko daj człowiekowi zarobić. A jeśli nie, to też mu daj, a co... miejże gest lepszy niż oni wczoraj
Grażyna11-09-2002 15:32:47   [#03]

daj

ja teżbym dała. Nigdzie ie jest powiedziane ile godzin zgodnych z kwalifikacjami ma mieć n-l zatrudniony w szkole. Twoja Pani posiada kwalifikacje i tego bym się trzymała, ma też 1/2 etatu i sprawa jest załatwiona.

Problemy z kwalifikacjami ędziemy mieli tak długo, jak dłogo nie pojawi się odpowiednie rozporządzenie na ten temat, bo to z 1991 jest już nieaktualne.

beera11-09-2002 15:51:50   [#04]

No właśnie!!

Co to znaczy- zgodnie z kwalifikacjami?

Wyobraźcie sobie zatrudnienie nauczyciela np, ktoremu dajecie matematykę.

ma dodatek wiejski?

Uczy zgodnie z kwalifikacjami?

W myśl KN- oczywiście.

PawełR11-09-2002 16:04:59   [#05]
Nie piłem jeszcze drugiej kawy dzisiaj, wiec jakoś nic nie mogę zrozumieć, Asiu, z Twojej wypowiedzi przepełnionej pytaniami... :-)

Powiedz wprost, dałabyś czy nie?
Marek z Rzeszowa11-09-2002 16:24:36   [#06]

Oczywiście, że tak.

Pod warunkiem że spełnia określone w Karcie Nauczyciela:

Rozdział 3
Wymagania kwalifikacyjne

Art. 9.

1. Stanowisko nauczyciela z zastrzeżeniem ust. 1a, może zajmować osoba, która:

1) posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje,

2) przestrzega podstawowych zasad moralnych,

3) spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu.

1a. Kwalifikacje wymagane od nauczycieli zatrudnionych w publicznych i niepublicznych placówkach i ośrodkach wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 3 określają odrębne przepisy.

2. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, a w stosunku do nauczycieli szkół artystycznych - minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli oraz szkoły i wypadki, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

3. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może określić, w drodze rozporządzenia, szkoły artystyczne i placówki kształcenia artystycznego, w których stanowiska nauczycieli mogą zajmować osoby mające ukończoną szkołę artystyczną II stopnia w zakresie kierunku odpowiadającego nauczanym przedmiotom, uwzględniając w szczególności rodzaje szkół i placówek kształcenia artystycznego, w których możliwe będzie zatrudnienie nauczycieli mających ukończoną szkołę artystyczną II stopnia.

Żadne inne akty prawne określające kwalifikacje nauczyciela nie obowiązują w dniu dzisiejszym!

 

Nie wierzysz czytaj tu:

http://www.vulcan.edu.pl/prawo/komentarze/kwalifikacje-wyjasnienie.html

Marek

beera11-09-2002 17:22:17   [#07]

:-))

dzieki amrku :-)))

Oczywiście- dalabym :-)))

.........

Przeczytałam swój post, Pawle...rzeczywiście taki jakiś ;-)))

PawełR11-09-2002 17:55:30   [#08]
Ja już coraz mniej wiem....

Mam pytanie: Zatrudniłem anglistkę, jest magistrem ekonomii, ma podyplomowe przygotowanie pedagogiczne, ale jest na drugim roku kolegium językowego. Czy mogę otworzyć jej staż?
Marek z Rzeszowa11-09-2002 18:10:25   [#09]

Dlaczego nie?
Podaj choć jeden (formalnoprawny) powód.
Skoro Ją zatrudniłeś, to uznałeś, że Jej kwalifikacje są wystarczające.
Czytałeś tę wykładnię ekspertów Vulcana.

Marek

PawełR11-09-2002 18:17:08   [#10]
Czytałem..., właśnie dlatego napisałem, że nic nie rozumiem...

Ale wczytując się w te różne rozporządzenia i ustawy o awansach wydawało mi się, że nie mogę jej otworzyć stażu.  Mówisz więc Marku, że mogę?
Ewa z Rz11-09-2002 20:11:40   [#11]

Możesz, nie możesz...

Ona już staż rozpoczęła, w momencie zatrudnienia!

A ty tylko możesz lub nie zatwierdzić jej plan rozwoju. W razie odmowy musisz podac powód! A jak podasz jako powód brak kwalifikacji, to ci może powiedziec, żebys się leczył na głowe - najpierw ją zatrudniasz, czyli kwalifikacje uznajesz, a potem ich brak podajesz jako powód odmowy zatwierdzenia planu?... Cos z logika nie tak ... :))

Marek z Rzeszowa11-09-2002 20:21:10   [#12]
Zakładam, że zatrudniłeś osobę nie posiadającą stopnia awansu.

 

KN art 9a ust.2

Osoba nie posiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w

szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty [...]

 

i dalej:

Art. 9d.

1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.,

 

I to chyba wszystko.

Marek

PawełR11-09-2002 20:21:52   [#13]
Teraz to mi już głowa pęka, ale dziękuję za odpowiedź...... ja jestem filozofem, wolę eseje niż rozprawki, dlatego tak się gubię w gąszczu, w zaroślach, w gęstwienie prawnych kruczkowatych przepisów......

Ewo, podziwiam Cię i tych wszystkjich, dla których prawo jest lekkie jak wata cukrowa... :-)
PawełR11-09-2002 20:23:09   [#14]
Marku, dziękuję :-) ja patrzę codziennie w przepisy, staram sie je rozumieć, ale wciąz czuję, ze jestem ...
Marek z Rzeszowa11-09-2002 20:42:52   [#15]

Ja w tym siedzę od prawie 20 lat. Miałem czas się przystosować.

;-)))

Marek

Zola11-09-2002 22:11:25   [#16]

a ja przyznaje,że KN oraz ustawy i rozporządzenia MENiS-u sa jedymi z tekstów ,których nie umiem czytac ze zrozumieniem

i tez podziwiam interpretacje Ewy,Marków,Janusza i jescze kilku innych osób

ale jakoś życie mi oszczędza durnych sytuacji i radze sobie

wgłębiam sie w przepisy które są mi na dana chwilę nizbędne inne (tylko cicho) staram sie omijać

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]