Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Podwyżki nauczycielskie
strony: [ 1 ][ 2 ]
Leszek10-09-2002 19:26:10   [#01]

Cześć

Dziś opublikowano na stronie RM:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw, ustawę o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw oraz ustawę o zmianie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw.

Przyjęta 17 grudnia 2001 roku nowelizacja ustawy Karta nauczyciela oraz innych ustaw określała (na rok 2002) wysokość przeciętnych wynagrodzeń nauczycieli poszczególnych stopni zawodowych na poziomie roku 2001. Było to wynikiem przyjętej przez rząd generalnej zasady, dotyczącej okresowego wstrzymania wzrostu płac w sektorze finansów publicznych w celu ustabilizowania finansów państwa.

Projekt przedkładanej nowelizacji ustawy Karta nauczyciela przyspiesza wejście w życie III etapu reformy systemu wynagradzania kadry nauczycielskiej i wynika bezpośrednio z wyodrębnienia w rezerwie celowej dodatkowych środków na podwyżki dla tej grupy zawodowej w roku 2002.

Zgodnie z przepisami, średnie gwarantowane wynagrodzenia nauczycieli po podwyżce ukształtują się następująco (październik 2002 roku):

  1. stażysta - 1.315 zł;
  2. nauczyciel kontraktowy - 1.644 zł;
  3. nauczyciel mianowany - 2.301 zł;
  4. nauczyciel dyplomowany - 2.959 złotych.

W załączniku do dokumentu przedstawiono również kalkulację kosztów dla placówek opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

3 września br. projekt nowelizacji ustawy został przesłany do konsultacji partnerom społecznym oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Koszt wejścia w życie ustawy wyniesie łącznie 486.540.318 zł.

Pozdrawiam

Halina10-09-2002 19:49:16   [#02]

skąd te kwoty?

Słyszałam w TV, że dyplomowany dostanie coś ponad 500 zł podwyżki. Teraz dostaje niecałe 1500. Skąd więc te 2959 zł?
Zawsze byłam niezła z matematyki, ale chyba kiedyś się inaczej liczyło. Oświećcie mnie ! Bo nie bardzo rozumiem, chociaż powiem szczerze, że chciałabym dostawać takie pieniądze, zwłaszcza że w tym roku szkolnym organ prowadzący zabronił dyrektorom dawać godziny nadliczbowe, dodatki też są ograniczone do minimum, a motywacyjnego od roku nikt nie widział. A może to jakiś cud?
Kajka10-09-2002 19:56:23   [#03]

brutto...

brutto, kochani to będzie się liczyło, tylko i wyłącznie. Żywej gotówki wychodzi cosik 30 zł. Przecież muszą poinformować społeczeństwo ile to podwyżki dostają belfry i jak opływają w dostatki
Mariola10-09-2002 21:37:49   [#04]

hm...

jeżeli się nie pomyliłam w liczeniu
i jeżeli to co napisał Leszek jest prawdą
to dla dyplomowanego na rękę podwyżka będzie 302 zł od podstawy....
plus droższe nadliczbówki...

nie pomyliłam się?
PawełR10-09-2002 21:39:05   [#05]
Zaraz, a ja wyliczyłem, ze podwyżka wyniesie ok. 900 zł, no, rozumiem, że brutto, ale 900 - mam na myśli mianowanego. To już nic nie rozumiem...
Mariola10-09-2002 21:49:49   [#06]

łee

pomyliłam się ...
wiedziałam...
a tam niech każdy liczy sam...

9.76% na ubezpieczenie emerytalne
6.50% na rentowe
2.45% na chorobowe
19%  podatek dochodowy
Joru10-09-2002 21:58:56   [#07]

nie wierzę

Jak dostanę, to policzę. Tak nauczyło mnie życie.
Jola.
ewa10-09-2002 22:05:13   [#08]
na stronie znp jest projekt nowelizacji rozporządzenia z tabelą płac
Janusz z W10-09-2002 22:20:27   [#09]

Gdzie mieści się ośrodek władzy?

Masz rację Ewo. Jest tam ten projekt. Czy ktoś potrafi mi odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule? Na stronie MENiS nie ma śladu na ten temat. Nowe wraca: przewodnia siła narodu rządzi...
ewa10-09-2002 22:22:02   [#10]

ośrodek władzy....

hmm, dobre pytanie ;-))
Mariola10-09-2002 22:22:50   [#11]

:-))

bardzo dobre...
Leszek10-09-2002 22:47:58   [#12]

cześć

Wkleiłem projekt

 

Projekt
2002-09-10
Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia.................... 2002 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego
za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat.


Na podstawie art. 30 ust. 5, art. 33 ust. 3 oraz art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239,  Nr 22, poz. 291 i Nr 122, poz. 1323, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194, Nr 128, poz. 1404 i Nr 144, poz. 1615 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 32 i Nr 113, poz. 984) zarządza się co następuje:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 i Nr 100, poz. 1074 oraz z 2001 r. Dz. U. Nr 52, poz. 544) wprowadza się następujące zmiany:

1) skreśla się § 9,

2) załącznik do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
 

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2002 r.
 

                                                                                                       MINISTER
                                                                                    EDUKACJI NARODOWEJ i SPORTU

W POROZUMIENIU:

                  MINISTER
PRACY  I  POLITYKI  SPOŁECZNEJ

UZASADNIENIE


W projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli... proponuje się dokonanie następujących zmian:

  1. skreślenie § 9, który był przepisem przejściowym i miał charakter porządkujący w okresie do dnia wydania wszystkich deklaratoryjnych decyzji administracyjnych potwierdzających uzyskany z mocy prawa stopień awansu zawodowego, obecnie nie ma on zastosowania;
  2. wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli jest bezpośrednią konsekwencją wprowadzenia od dnia 1 października 2002 r. trzeciego etapu reformy wynagrodzeń tj. wejścia w życie wynikających z art. 30 ust. 3 i 4 ustawy dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 z późn. zm.) wskaźników i odpowiednio przeciętnych, gwarantowanych przez państwo, wynagrodzeń nauczycieli. Środki na ten cel zostały uwzględnione w rezerwie Nr 17 i rezerwie Nr 68 ustawy budżetowej na rok 2002 z dnia 14 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 30, poz. 275).

Podwyższenie stawek wynagrodzenia zasadniczego, jako regulacja wewnątrz struktury średniego wynagrodzenia nauczyciela, ogółem nie niesie dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa i po podwyższeniu stawek utrzymuje średni udział wynagrodzenia zasadniczego w wynagrodzeniu ogółem.

Projekt rozporządzenia w dniu 10 września br. został skierowany do zaopiniowania  do następujących  partnerów społecznych:

  1. Związku Zawodowego Nauczycieli Średnich Szkół Leśnych w Polsce,
  2. Związku  Zawodowego "Rada Poradnictwa",
  3. Związku Nauczycielstwa Polskiego,
  4. Chrześcijańskiego Związku Zawodowego "Solidarność im. Ks. J. Popiełuszki",
  5. Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”,
  6. Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Wychowania "Oświata",
  7. Sekcji Oświaty KNSZZ "Solidarność 80" ,
  8. Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych,
  9. Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" Komisja Krajowa,
  10. Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność 80",
  11. Krajowej Sekcji Oświaty NSZZ "Solidarność" ,
  12. Konfederacji Związków Zawodowych Górnictwa w Polsce,
  13. Krajowej Sekcji Edukacji Narodowej KNSZZ "Solidarność 80" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

W dniu 10 września br. projekt rozporządzenia został także skierowany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

        Z punktu widzenia oceny skutków regulacji (OSR) wejście w życie ustawy nie spowoduje bezpośrednich skutków związanych z rynkiem pracy, konkurencyjnością wewnętrzną i zewnętrzną gospodarki oraz sytuacją i rozwojem regionalnym. Przepisy rozporządzenia wynikające z ustawy - Karta Nauczyciela nie są objęte zakresem prawa Unii Europejskiej oraz obowiązkiem dostosowawczym.

Załącznik do rozporządzenia
Ministra Edukacji Narodowej i Sportu
z dnia .......(poz.....)

TABELA MINIMALNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO  W ZŁOTYCH

Posiadane kwalifikacje
 stopnie awansu zawodowego
Nauczyciel stażysta
Nauczyciel kontraktowy
Nauczyciel mianowany
Nauczyciel dyplomowany
1. Stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego, tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym
1 046
1 240
1 568
1 883
2.
Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym
898
1 064
1 346
1 618
3.
Tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych
772
919
1 162
1 396
4.
Pozostałe kwalifikacje
641
764
965

HenrykB11-09-2002 18:56:40   [#13]

W dzisiejszym Głosie N

znalazłem coś o listopadowym terminie wypłat.

Oby były! Powtrzy się 2000 rok? I sprawy sądowe?

Mariola11-09-2002 19:01:50   [#14]
a ja myślę że w styczniu...
to jest wersja bardziej optymistyczna ;-)
HenrykB11-09-2002 19:08:07   [#15]

A ja

życiowy optymista.

Może w II instancji coś mi przyznają...

Karolina11-09-2002 19:46:34   [#16]

:-)) obojetne kiedy...:-) powiedzcie mi tylko ile ma w końcu na ręke dostać mianowany a ile dyplomowany...kurka!

 

ciągle cos innego - tu Kołodko, tu jakieś tabelki???

 

:-))

gonia11-09-2002 20:40:45   [#17]

Nie rozumiem

Czy ja nie umiem liczyć?
Leszku!!  Gdzie to obiecane 500 zł dla dyplomowanego?

gonia
Leszek11-09-2002 21:01:25   [#18]

Cześć

Te obiecane 500 dla dyplomowanego to mówią, że są we wszystkich składnikach (podobno widziano je też w przyszłej "trzynastce").

Pozdrawiam

grażka11-09-2002 21:23:46   [#19]

składniki

podaję składniki nauczycielskiej pensji, z zsumowania których wychodza te podawane w mediach sumy:

  1. wynagrodzenie zasadnicze - 66,92 %
  2. dodatek za wysługę lat - 8,81 %
  3. wynagrodzenie za pracę nocną - 0,01 %
  4. nagrody jubileuszowe - 0,33 %
  5. dodatkowe wynagrodzenie roiczne ("13") - 7,85 %
  6. zasiłek na zagospodarowanie - 0,13 %
  7. dodatki specjalistyczne - 0,21 %
  8. wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe - 10,64
  9. godziny doraźnych zastępstw - 0,11 %
  10. odprawy emerytalno-rentowe - 0,98 %
  11. nagrody z e specjalnego funduszu nagród - 0,99 %
  12. dodatki funkcyjne - 2,02 %
  13. dodatek motywacyjny - 0,50 %
  14. dodatek za warunki pracy - 0,50 %
  15. RAZEM wiersze 1 - 14 - 100%

Dane z ankiety ZNP w łódzkiem

Gaba11-09-2002 21:33:27   [#20]
ach, rozumiem - rzekł Matołek
zrobią ze mnie kozi bigos...
Leszek11-09-2002 21:36:34   [#21]

Cześć

Czyli o "trzynastce" to najprawdziwsza prawda ...

:-)

Mimo to głowa do góry.

Pozdrawiam

Zola11-09-2002 22:18:56   [#22]

gaba

;-))))
Mariola12-09-2002 20:39:40   [#23]

nie wiem ile to ale ...

uśmiałam się dzisiaj :-)))
siedzimy w pokoju nauczycielski , dzwonek na lekcje
popatrzyliśmy się po sobie, uśmiechamy, ciężko każdemu wstać
odzywa się fizyk (mianowany):" Jeżeli mają być takie duże podywżki dla dyplomowanych to ja poczekam aż dyplomowani pójdą na lekcje ... "
W tym czasie poniósł się ksiądz i idzie po dziennik
a fizyk: " Jeszcze nie pora na księdza. Stażyści na końcu " :-)))
Gaba12-09-2002 20:49:50   [#24]
Ależ to świetny kawał. Ma chłopak poczucie czarnego humoru.


Problem w tym, że to nie dyplomowani, czy inni tsażyści, a KN i jakieś tam proporcje wymyślone.


ale jednak jestem zażenowana...
Jest mi niewymiernie wstyd za nasze władze, że stażyści mają dostać 0 złotych, to oburzające, żeruje się na biedzie i strachu ludzi o pracę, godność wciska się ludziom do gardła. To często świetnie wykształceni ludzie - jako nauczyciel dyplomowany protestuję i uważam, że jest kolejny atak na kondycję stanu nauczycielskiego, ubijanie młodzieży nauczycielskiej, narybku... tak nie wolno...

Hańba!
I to nasze OSSKO powinno też skomentować do władz.

A tak przy okazji, gdzie mam jaką składkę posłać, wysłać, zapisy to w którym okienku... hę?


:)


G.

Tak skomentowałabym tę tabelę, mnie nie są w stanie kupić nawet "za drogie pieniądze" jak to rzekł Kochanowski. Phi!
gordon12-09-2002 21:02:47   [#25]

Gabo,

prawdziwy powód braku podwyżki dla stażystów może być bardziej prozaiczny (czytaj praktyczny). Jeśli się mylę to mnie poprawcie, ale z tego co słyszałem, to dodatki funkcyjne (przynajmniej w Galicji) związane są ze średnim wynagrodzeniem zasadniczym w grupie stażystów.
pozdrawiam:-)
gordon

Anegdotka Marioli też mi się podobała.:-)
Leszek12-09-2002 22:44:22   [#26]

Cześć

Pozwolę sobie na wyrażenie własnego zdania na temat zróżnicowania płac dla nauczycieli.

Nie jestem zadowolony ze skali podwyżek. Ciągle (jak i inne moje koleżanki i koledzy) jestem sfrustrowany ich skalą.

Pomimo to zaakceptowałem (jak wielu innych) wprowadzenie zasad awansu zawodowego przekładającego się na takie, a nie inne zróżnicowanie płacowe. Przygotowałem z dużym trudem wniosek z dokumentacją. Otrzymałem stopień dyplomowanego i oczekuję teraz spełnienia obietnic WIELKIEGO PRACODAWCY.

Jednocześnie widzę (ale nie akceptuję) postępowanie tych, którzy chcieliby więcej zarabiać (w warunkach pokoju nauczycielskiego) ale stać ich tylko na ironię wobec podejmujących trud osiągnięcia stopnia dyplomowanego. Przyzwyczaili się do "urawniłowki" ("czy się stoi czy się leży 2 tys. się należy" - mawiał w Teyu Laskowik).

Jestem zdecydowanym zwolennikiem zróżnicowania płac w oświacie i nie czuję z tego powodu zażenowania. Oczywiście zróżnicowania w połączeniu z jakością swiadczonej pracy

"odzywa się fizyk (mianowany):" Jeżeli mają być takie duże podywżki dla dyplomowanych to ja poczekam aż dyplomowani pójdą na lekcje ... "
- a może także mógł podjąć ten wysiłek aby zostać dyplomowanym.

Pozdrawiam

gordon12-09-2002 23:29:08   [#27]

Leszku, masz wiele racji.

Jestem całym sercem i rozumem za zróżnicowaniem płac i jest to dla mnie tak oczywiste, że nie mam siły pisać dlaczego tak uważam. Dotychczasowe spłaszczenie płac w edukacji wyrządziło wiele złego. Mam nadzieję, że to już mamy za sobą. Powiem tylko, że tam gdzie pracuję - przeciętna premia wynosi 122% płacy zasadniczej. To jest dopiero kopyto. Mam jednak pewne zastrzeżenia.

Zastrzeżenie 1.
Gaba ma rację pisząc, że brak podwyżki dla stażystów jest żenujący. Tu nie chodzi o wymiar ekonomiczny, a o godność tych ludzi. Wyobraźcie sobie, że przyszedł Św. Mikołaj i rozdawał prezenty. Ktoś dostał komputer, a ktoś rower. Wielu dostało czekoladę lub kilka lizaków. Jedno dziecko nic nie dostało!!! Jedni byli bardziej zadowoleni, inni mniej. Ale to jedno zostało boleśnie upokorzone. To nie jest kwestia arytmetyczna. W tym przypadku przepaść między czekoladą a niczym jest o wielkości świetlne głebsza niż ta miedzy komputerem a czekoladą.

Uffffff. Bardziej obrazowo już nie potrafię.

Zastrzeżenie 2.
Motywacyjno-nagradzajaca rola zróżnicowania płac jest zasadna i sprawiedliwa (okropnie nie lubię tego słowa, ale jest późno i nie mam lepszego), gdy warunki dla wszystkich są takie same. Ten system będzie spełniał takie funkcje kiedyś - gdy obecne pokolenia nauczycieli odejdą na emeryturę. Tym czasem wiemy, że ogromną grupę nauczycieli uwłaszczono (to nie moje, ale dobre) jako mianowanych. Nauczyciele Ci nie spełnili kryteriów jakie na ten stopień wymaga się od ich młodszych kolegów. Staż w zawodzie był ich jedyną zasługą. Wielu z nich ani nie myśli o podnoszeniu kwalifikacji, czy większym zaangażowaniu.
Myślę jednak, że tak być musiało i nie było innego lepszego rozwiązania. To są przecież warunki brzegowe, a każdy matematyk wie, że na brzegu rozwiązania muszą być specyficzne.

Pozdrawiam wszystkich i trzymam kciuki za stażystów. Trzymajcie się. :-)
gordon
Mariola13-09-2002 06:24:22   [#28]

Leszku

ale fizyk jest równy chłop i potrafi żartować
nie ma żalu do dyplomowanych
brakuje mu odrobinę do emerytury i nie będzie robił dyplomowanego
to tak na mrginesie...
a u mnie w szkole dyplomowanych nauczycieli jest 15
i jeden satżysta- ksiądz :-)
Gaba13-09-2002 06:45:32   [#29]
Gordon, aleś to napisał...

Leszku - wiemy, ze ta podwyżka jest (będzie smieszma), szum medialny ją zniekształca, by na końcu juz nikt nic nie wiedział... super ktos tu zestawił te składniki naszego wynagordzenia, które przecież juz sotały przeliczone i zaplanowane (czyjśc post ponizej z porcentami). Myślę, że myslimy bardzo podobnie.

Bezczelnością trzeba nazwać skalę w zakresie każdego stopnia i termin, i to łaksawe przyspieszenie opóźnienia... (toż, diabeł by tego lepiej nie wymyślił).

Róznicowanie forsy przez awans - jasne!

Koszmarny błąd władzy z uwłaszczeniem rzeszy mianowanych - j się pod tym podpisuję...

Ale skoro jestesmy dyplomowani (i jest oczywiste, że nie za frico, ani na piękne oczy, ale za harówę - tym bardziej dziwną, bo nikt nam nie obiecywał awansu, kiedy zaiwanialismy jak młode bąki przed 5,6 laty - wtedy było równo, równo, równo + ironiczne usmieszki: chce ci się?)...

więc skoro mamy papiery mistrzowskie... czyż nie ma etycznego obowiązku...

młody facet od fizyki ma doktorat, uprawnienia do informatyki...
młoda dziewczyna od historii ma uprawnienia do archiwzacji, jest platsykiem... mija któryś dzień szkoły a dzieciaki zaliczyła Wawel "od kuchni"...
młody gość od wf... - uprawnienia trenerskie do 4 sportów, jest po stypednium MEniS...

- niech se staż robią, ale o zł.

- nie piszę tego, by się chwalić... jeżeli uda mi się moich zatrzymac, to będzie mój sukces.

Wg mojego patrzenia na świat - ale nie godzi się 0 złotych, nie godzi się! To obraza nas wszystkich - całego statu nauczycielskiego.
Spayk13-09-2002 11:55:45   [#30]

kto mi odda kasę?

Znów jesteśmy karmą wyborczą.

Podwyżka z powodu wyborów - nic nowego,

co innego słychać, co innego widać (w TV - 500 zł w tabeli ok. 300zł dla dyplomowanego) - nic nowego,  ładnie brzmi przed wyborami

Ale kto mi odda kasę?

Zaufałem demokratycznej władzy zrobiłem dyplomowanego (w  9 miesięcy, w pierwszym możliwym terminie, w pierwszym podejściu)

nie piszę tego żeby się chwalić i o ironicznych komentarzach nie wspomnę

Nie wspomnę o kwotach jakie miały być w kolejnych etapach, wspomnę tylko, iż kolejne etapy podwyżek miały być wdrażane od 1 stycznia. Czyli rząd jest mi winien 5 000 tyś zł (wg. TV) lub ok. 3 000 tyś (wg. tabeli)

Więc niech ONI ( znowu mówimy o rządzie oni ?) nie mówią jacy są dobrzy dla nauczycieli.

Nie wie lewica co mówi prawica?

Woron13-09-2002 12:20:14   [#31]

Coś już się zaczyna ....

http://www.men.waw.pl/oswiata/biezace/pod_wyn.htm
Karolina13-09-2002 15:11:53   [#32]

Zawsze byłam kiepska z matematyki.....i te sumy tam...nadal nie kumam

:-)

Jacek13-09-2002 15:33:00   [#33]

Woronie nic się nie zaczyna, przynajmniej jesli chodzi o stażystów bo nie dostaną teraz nic. Dla nich może się to zmieni jeśli biorąc pod uwagę zapis ustawowy

("W myśl art. 30 ust. 3 i 4 Karty Nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty stanowi 82% kwoty bazowej określanej dla pracowników państwowej sfery budżetowej i ustalanej corocznie w ustawie budżetowej" )

jesli w ustawie budżetowej na przyszły rok zmieni się owa "kwota bazowa".

Słuchając prognoz, które rozsiewa minister finansów wynagrodzenia w "budżetówce" mają w pszyszłym roku wzrosnąć o ok.4%, jeśli dobrze słuchałem, a więc i kwota bazowa powinna sie zmienić i wtedy "podwyżkę" dostaną stażyści ale również pozostali, którzy mają wyższy stopień awansu zgodnie z procentami:

nauczyciel kontraktowy    - 125% wynagrodzenia nauczyciela stażysty, nauczyciel mianowany     - 175% wynagrodzenia nauczyciela stażysty, nauczyciel dyplomowany  - 225% wynagrodzenia nauczyciela stażysty

Faktem natomiast w chwili obecnej jest to co piszą Gaba i Gordon

gordon13-09-2002 16:06:29   [#34]

kto ma kłopot z policzeniem?

Proponuję prosty sposób obliczenia własnej podwyżki. Trochę prymitywny, ale w przybliżeniu obleci.
Z tego co wynika z rozporządzenia wzrost średnich wynagrodzeń wyniesie:
a) stażysta 0 %
b) kontraktowy 1.67 %
c) mianowany 8.69 %
d) dyplomowany 22.27 %
Wyliczenie moje opiera się na zgrubnym założeniu, że aktualna pensja nauczyciela wzrośnie w tym samym stosunku w jakim wzrosła ustawowa średnia.
Jeśli ktoś ma wszystkie składniki płacy naliczane jako procent zasadniczej, to może śmiało swoje nowe wynagrodzenie obliczyć używając aktualnego i w/w współczynników. Jeśli macie składniki stałe (typu dodatki funkcyjne, które pewnie się nie zmienią) to przynajmniej zasadniczą możecie obliczyć w ten sam sposób.

Uwaga: jeśli opowiadam herezję, to mnie poprawcie. Taka korekta jest dla mnie ważna, bo w ten spośób obliczyłem żonie podwyżkę i jeśli się mylę, to sami rozumiecie co mnie czeka (może nie los ministra Handke, ale zawsze kłopoty).

Pozdrawiam:-)
gordon
Mariola13-09-2002 17:56:44   [#35]

pytałam księgowej

powiedziała że od płacy brutto należy odjąć około 35% i będzie to co na rękę (mniej więcej i najprościej)
a wtedy można sobie różnicę policzyć tylko trzeba pamiętać o różnych swoich kredytach itd które należy doliczyć do tego co teraz otrzymujemy :-)
Mariola13-09-2002 18:52:29   [#36]

policzyłam gdyby komuś jednak się nie chciało...

na rękę (około)
dyplomowany 350 zł
mianowany     120 zł
kontraktowy    20 zł

to jest w oparciu o tabele menowskie :-)
Janusz z W13-09-2002 18:58:13   [#37]

;-)))

Polecam przeczytać na stronie www2.gazeta.pl wiadomość pt. Łybacka: jeszcze dziś zawiadomimy samorządy o podwyżkach. Jakiś dziwny, surrealistyczny tekst o tym, że wyliczenia podwyżek już są na ukończeniu, że lada dzień powinny być przekazywane środki samorządom, że samorządy na pewno poradzą sobie ze znalezieniem pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli przedszkoli (w tym "zerówki" - to ode mnie). A tak poza tym to na pewno wypłacą podwyżki do końca kadencji samorządu. Aha! I wspomniała coś o konieczności uchwalenia jakiegoś regulaminu. ;=))) Stek bzdur! Ta podwyżka to najgorszy numer jaki mogła Łybacka zrobić tym z samorządów z SLD, którym przyjdzie szukać w końcu roku pieniędzy na podwyżki... W trakcie swojej pisaniny ponownie chciałem zerknąć do tego tekstu, a tam... nic. Po prostu tekst zniknął. ;-) Ja nie chcę zwalać na kosmitów, cyklistów itp. Ludzie gdzie ja jestem?
Tera13-09-2002 19:34:54   [#38]
Janusz  ta wiadomość spadła i to dość ....nisko, ale jest przed chwilą czytałam.
Karolina13-09-2002 19:43:18   [#39]

Mariola - dzieki to akurat dla mnie :-)

Po poście Janusza jednak widzę, że to i tak palcem na wodzie:-) A jak samorządy nie znajdą? Ale przed kampanią? Może znajdą?

:-)

A jak nie znajdą?

:-))

Janusz z W13-09-2002 19:50:12   [#40]

Tera to nie to!

Czytałem. Ale to nie jest tekst, który ja widziałem!!! Tamten był kilkukrotnie większy. I zawierał treści, o których wspomniałem wcześniej w ;-)))
Tera13-09-2002 19:53:01   [#41]
Janusz właśnie to czytałam!
Janusz z W13-09-2002 19:57:18   [#42]

Może czytałaś (-łeś)wcześniej...

Jest wiadomość o tytule Łybacka: jeszcze dziś zawiadomimy samorządy o podwyżkach, ale to nie jest tekst, o którym pisałem za pierwszym razem!!!
PawełR13-09-2002 20:18:50   [#43]
Januszu, ale i ja teraz go przeczytałem i tam jest wszystko to, o czym napisaleś... stek bzdur, rzeczywiście...
Tera13-09-2002 20:23:03   [#44]
 Dzięki, bo myślałam, że taka nie kumata jestem.
PawełR13-09-2002 20:32:44   [#45]
Ale może Janusz widział jeszcze inny..., kto wie, tylko on
Janusz z W13-09-2002 20:34:46   [#46]

Jeśli potraficie...

...odnaleźć tylko to, co wkleiłem poniżej, to właśnie widzicie wersję okrojoną. Czytałem ten tekst co najmniej czterokrotnie dłuższy!!!

13.9.Łybacka: jeszcze dziś zawiadomimy samorządy o podwyżkach  (PAP) 13-09-2002
Warszawa - Ministerstwo Edukacji jeszcze w piątek wyśle listy do wszystkich samorządów i wojewodów, informujące, że parlament uchwalił wprowadzenie podwyżek dla nauczycieli od 1 października.
"Listy informować będą także o kwotach podwyżek i o relacjach między wynagrodzeniem zasadniczym a dodatkami" - powiedziała minister edukacji Krystyna Łybacka w piątek podczas konferencji prasowej.
Pieniądze na podwyżki zostaną przekazane samorządom w dwóch transzach.
"Nasze centrum obliczeniowe kończy prace nad obliczeniem, ile wynosić będzie pierwsza transza" - dodała Łybacka.
Minister edukacji ma nadzieję, że obliczanie wysokości pierwszej transzy zakończy się w poniedziałek, a najpóźniej we wtorek. Wtedy Ministerstwo Edukacji informacje o wysokości pierwszej transzy przekaże ministrowi finansów.
Łybacka ma nadzieję, że minister finansów szybko uruchomi środki na podwyżki.(PAP)

Tera13-09-2002 20:36:11   [#47]
 Nie ważne. Ważne, że się zgadzam z Waszą opinią o tych bredniach.
Mariola13-09-2002 20:56:01   [#48]
Łybacka ma nadzieję, że minister finansów szybko uruchomi środki na podwyżki.(PAP)

dobrze że ktoś ma nadzieję...
stan13-09-2002 21:20:56   [#49]

http://www1.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,1015919.html

Łybacka: jeszcze dziś zawiadomimy samorządy o podwyżkach

 PAP 13-09-2002

Ministerstwo Edukacji jeszcze w piątek wyśle listy do wszystkich samorządów i wojewodów, informujące, że parlament uchwalił wcześniejsze wprowadzenie podwyżek dla nauczycieli - od 1 października tego roku.

1-->"Listy informować będą także o kwotach podwyżek i o relacjach między wynagrodzeniem zasadniczym a dodatkami" - powiedziała minister edukacji Krystyna Łybacka w piątek podczas konferencji prasowej.

W grudniu ubiegłego roku, w związku z trudną sytuacją finansów państwa, Sejm zamroził na rok (z 1 stycznia 2002 r. na 1 stycznia 2003 r.) wprowadzenie trzeciego etapu podwyżek.

W marcu zaś, uchwalając budżet na 2002 r., Sejm wygospodarował 160 mln zł, co umożliwia wprowadzenie trzeciego etapu podwyżek już od grudnia bieżącego roku. W ustawie budżetowej znalazł się także zapis, że w przypadku uzyskania do końca trzeciego kwartału 2002 r. dodatkowej kwoty dochodów z podatku od towarów i usług ponad kwotę 41,7 mld zł upoważnia się ministra finansów do uruchomienia czterech rezerw celowych. W pierwszej kolejności uruchomiona ma być rezerwa przeznaczona na wsparcie realizacji trzeciego etapu reformy oświaty - w tym podwyżki wynagrodzeń nauczycieli do kwoty 350 mln zł.

Wprowadzenie etapu podwyżek dla nauczycieli od 1 października kosztować będzie budżet państwa 486,5 mln zł. (z tego 467,7 mln zł przeznaczone będzie na podwyżki w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego; reszta przeznaczona jest na podwyżki dla nauczycieli zatrudnionych m.in. w szkołach prowadzonych przez poszczególne ministerstwa, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, ośrodkach adopcyjno- opiekuńczych, kuratoriach oświaty, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych).

W skutkach tej regulacji nie są uwzględnione środki na podwyżki nauczycieli przedszkoli, których wynagrodzenia nie są finansowane w ramach części oświatowej subwencji ogólnej, a z dochodów własnych samorządów (dochodów z podatków PIT i CIT).

Minister edukacji ma nadzieję, że sytuacja finansowa samorządów, podobnie jak sytuacja finansowa państwa, poprawiła się i samorządy znajdą środki na podwyżki dla nauczycieli przedszkolnych.

Środki na realizację trzeciego etapu reformy wynagrodzeń nauczycieli sa zarezerwowane w rezerwie celowej budżetu 2002.

Pieniądze zostaną przekazane samorządom w dwóch transzach.

"Nasze centrum obliczeniowe kończy prace nad obliczeniem, ile wynosić będzie pierwsza transza" - dodała Łybacka.

Minister edukacji ma nadzieję, że obliczanie wysokości pierwszej transzy zakończy się w poniedziałek, a najpóźniej we wtorek. Wtedy Ministerstwo Edukacji informacje o wysokości pierwszej transzy przekaże ministrowi finansów.

Łybacka ma nadzieję, że minister finansów szybko uruchomi środki na podwyżki.

Wysokość pierwszej transzy jest obliczana na podstawie danych statystycznych dotyczących zatrudnienia nauczycieli we wrześniu ub. roku.

Wysokość drugiej transzy zostanie obliczona, gdy tylko Ministerstwo Edukacji będzie miało aktualne dane (z września tego roku) dotyczące liczby nauczycieli oraz ich stopnia awansu zawodowego.

Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia różnic między stanem zatrudnienia nauczycieli we wrześniu tego roku, a stanem z roku ubiegłego Ministerstwo Edukacji dopuszcza możliwość, że te samorządy, które dostaną w pierwszej transzy więcej środków niż powinny, będą musiały zwrócić różnicę oraz że w przypadku sytuacji odwrotnej - rząd będzie musiał im dopłacić.

Wysokość podwyżek (od kilkudziesięciu do kilkuset zł brutto) zależy od stopnia awansu zawodowego nauczyciela.

Podwyżki otrzyma 550 tys. nauczycieli (nauczyciele dyplomowani, mianowani i kontraktowi; nauczyciele stażyści nie otrzymają podwyżek).

Łybacka powiedziała, że nie może zagwarantować tego, że nauczyciele dostaną podwyżki już 1 października "ale na pewno dostaną je w październiku". Samorządy muszą bowiem uchwalić nowe regulaminy wynagradzania. Minister edukacji ma nadzieję, że zrobią to przed upływem ich kadencji, a ta mija 9 października.
 
Pozdrawiam
stan
Ewa z Rz14-09-2002 08:58:10   [#50]

Myśle, że wiem, dlaczego stażyści nie otrzymają podwyżek - to jest preciez zaległa podwyżka ze stycznia tego roku, a wówczas stażyści jeszcze nie pracowali...

;))

strony: [ 1 ][ 2 ]