Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ISO w szkole - pomóżcie
strony: [ 1 ][ 2 ]
jzzg28-11-2005 17:51:06   [#51]
Kolega nadesłał mi przykładowy formularz ISO. może się nadać do szkoły. Nie upubliczniam go na forum, bo:
1. obawiam się obrazy uczuć pedagogiczno - nowatorsko - biurokratycznych
2. nie daje się wkleić
beera28-11-2005 18:47:26   [#52]

przy czym

ten drugi powód jest znacznie istotniejszy

;-)))))))))))))

Marek Pleśniar28-11-2005 18:51:07   [#53]

próbowałęś plastrem

do monitora?

Miszko28-11-2005 18:58:57   [#54]

mimo wszystko pomóżcie

No i włożyłem kij w mrowisko. Każdy ma prawo do własnego zdania i poglądów, tym bardziej popartych doświadczeniami z ISO, czy bez. Jednak nas "...nikt nie pytał, czy chcemy ISO, tylko była "krótka piłka" z góry tj, organu prowadzącego. Wydajemy pieniądze na ISO, a nie mamy za co wymienić okien, itp. gdyż na to nie ma funduszy. ..." Powtórzyłem za Renią 59, bo rzeczywiście u nas w szkole tak jest. I co postawić się OP, który chce na koniec osiągnąć sukces?. Propaganda sukcesu >>>ale to już było i nie wróci więcej... . Tak, to tylko u Maryli w piosence. A jeszcze tym bardziej, gdy OP (decydenci) ma doświadczenia z firm usługowo-gospodarczych i zna oświatę z doświadczeń ucznia. Nauczyciel powinien uczyć, wychowywać itp., a nie zajmować się sprawdzaniem procedur, papierów. Co jednak stoi na przeszkodzie, aby opracować WSO (a to już mamy w szkołach) i poprzez weryfikację rzeczywistych zdarzeń go doskonalić?. Po zapoznaniu się z materiałami też uważam, że pewne procedury nie nadają się do oświaty i wychownia, ale część może uporządkować funkcjonowanie szkoły. Jutro jadę do OP na dalsze szkolenie. Mam przygotować dwie pierwsze procedury (z tych co umieściłem na forum) i tyle. Liczę, że ci, którzy wdrożyli ISO (bez względu na + i - ) podpowiedzą, jak to robili - na forum lub w plikach. Może lepsze nie będzie niszczeniem dobrego. Pozdrawiam.
BożenaB29-11-2005 09:25:44   [#55]

Kocham procedury ;-)

Zwalniają z myślenia, działania z wyobraźnią itp

A co naważniejsze - zwalniają z odpowiedzialności, gdy tylko postępowanie jest zgodne z procedurą. Zawsze będę mogła zasłonić się procedurą ;-) Choćby nawet efektem działania/niedziałania była krzywda dziecka :-(

Małgoś29-11-2005 10:55:37   [#56]

przykład ISO z pewnej firmy

To nie żarty - to fakty ilustrujące, na czym polega drobiazgowe uprocesowienie i sprocedurowanie działaności czynnika ludzkiego w firmie rzetelnie realizującej normę ISO. Rzecz dotyczy firmy nieedukacyjnej, ale możno to zywcem przenieść i do szkoły :-)

1 PRZYKŁAD

Procedura uzytkowania kserokopiarki, a dokładniej ...wykorzystania papieru do ksero.

Otóż w/g spisanych dokładnie zaleceń na odpowiedno wyznaczonym stoliczku muszą  zawsze leżeć nie mniej niż 3 ryzy papieru i nie więcej niż 5 (jedna na drugiej).

Nad stoliczkiem na ścianie umieszczono wydruk procedury (co robic w sytuacji zuzycia zapasów papieru) oraz ....żólty i czerwony pasy ostrzegawczo-informujące: żółty "Uwaga, Stop! Limit 5 ryz!" i czerwony "Uwaga, niedobór papieru!". Oczywiście oba pasy sa dokładnie na wysokościach: żółty - szóstej ryzy i czerwony  - drugiej ryzy

2 PRZYKŁAD

procedura dotyczy wykorzystania folii (takiej do rzutników)

W wyznaczonym miejscu, w odpowednim pudełku znajduja się arkusze tej folii, jesli folia się kończy, pracownik który zdiagnozuje proces kończenia się folii ma zadanie udac sie tam i tam celem pobrania nastepnego kartonu pełnego folii. A na czym polega diagnozowanie procesu wykańczania się bieżącego zapasau folii?

Otóż, w pracownik MUSI uzupełnic zapas wtedy, gdy liczba arkusz w używanym pudelku osiągnie ...15 sztuk. Dokładnie na piętnastej folii znajduje się żółta kartka z wielkim napisem: "Uwaga kończy się zapas arkuszy!. Zgodenie z procedura XYZ udaj sie do...celem..." Im mniej arkuszy tym to żółte ostrzeżenia jest coraz wyraźniejsze i ludzie mają czas na przygotowanie sie do akcji

 

PRZYKŁAD 3

Wzmacnianie procesów innowacyjnych w firmie.

Każdy pracownik, który wymyśli jakiekolwiek usprawnienie jest za to wynagradzany. Ponieważ rzecz dotyczy drobnych usprawnień, nagrody wynosza około 5-15 zł. Oczywiście zgłąszanie pomysłu jest dokładnie opisane, sa do tego specjalne arkusze, a jakaś kompetentna komisja ocenia wartośc pomysłu (5 - 10 - 15 zł)

Pewien pracownik, często korzystający z komputera zajmował w swoim pokoju miejsce ...tyłem do drzwi wejściowych. Za każdym razem, gdy ktos wchodził do pokoju on musiał się odwacać, zeby zdiagnozować kto, po co i z czym doń przychodzi. Oczywiście nie wszyscy wchodzący byli ważni - czesci to inni pracownicy, którzy niepotrzebnie odrywali naszego komputerowaca od ekranu. Więc ten zgłosił wniosek na specjalnym druku i poprosił o ...zamontowanie mu nad głowa lustra, w którym bez przekręcania ciała  mogł zobaczyć, czy wchodzaca osoba wymaga jego uwagi. Wyliczył ile mu to zaoszczędza czasu w skali miesiąca, kiedy lustro się zamortyzuje i ...dostał swoje pare zł.

inka229-11-2005 11:04:31   [#57]
Brawo! Bis!!!
Marek Pleśniar29-11-2005 13:48:27   [#58]

zdiagnozować kto, po co i z czym doń przychodzi

:-)))))))))))))))

a swoją drogą nagradzanie za każde usprawnienie jest powszechnie stosowane w woielu firmach - i podobno pomoinąwszy śmieszne nadgorliwości z tekstu powyżej - nie jest to złe

tylko skąd dyrektor ma wziąć kasę na nagrody;-)

AnJa29-11-2005 13:50:44   [#59]
w wielu firmach ma
Marek Pleśniar29-11-2005 14:10:59   [#60]

mam na myśli szkoły

AnJa29-11-2005 14:16:06   [#61]
wiem:-)
Marek Pleśniar29-11-2005 14:23:13   [#62]

wiem że wiesz;-)

(tylko nie pisz, że wiesz że wiem;-)

Maelka29-11-2005 17:19:54   [#63]

Małgoś :-))

Mam koleżankę, która nie mając pojęcia o ISO chciała sięgnąć po jego dobrodziejstwa: Ponieważ ma problem z  ... mhm... - jej zdaniem*- niezdyscyplinowaną młodzieżą, wyraziła chęć posiadania nad tablicą właśnie takiego lusterka, żeby widzieć, co uczniowie robią, kiedy ona pisze elaboraty...

;-)
____
*Moim zdaniem ma problem z powstrzymaniem się od pisania na tablicy ogromnych, często niezrozumiałych, notatek, które dzieci przepisują (albo i nie) do zeszytów...

AnJa29-11-2005 17:25:07   [#64]
Na okularach powinna se zamontować takie małe.

Jak byłem młody (nawet bardzo raczej) dostałem fijoła na punkcie chodzenia tyłem (spokojnie, parę miesięcy trwało i ok. 15 lat wtedy miałem.

I z jakiejś książki czy gazety dowiedziałem się, że takich świrów to troche jest. I że oni własnie nosza takie okulary z lusterkami wstecznymi.

No to takie sobie zrobiłem - a łatwo nie było.

Czyli służę konsultacją:-)
Maelka29-11-2005 17:28:57   [#65]

:-)))

Podpowiem! Przedni pomysł - siedząc przy biurku, mogłaby podziwać notatkę (ładnie pisze, to fakt!).

AnJa, ty byś dopiero zarobił na tych racjonalizacjach...

:-)

Małgoś29-11-2005 17:30:29   [#66]

Maelka :-)))

pobudzając swoja kreatywnośc innowacyjną proponuję kolezance* rozwiązanie znacznie tańsze i na dodatek ...do zastosowania w każdej klasie

lusterko boczne, zamocowane na sztywnej obręczy w kształcie twarzowej opaski na włosy dla nauczyciela

* a swoją drogą - to jeszcze tak się robi? w erze ksero, komputerów i podręczników-komiksów oraz ćwiczeń jako Testów Zdań Niedokończonych? taka technika ..."uczenia tyłem"?

Małgoś29-11-2005 17:32:01   [#67]

ożesz kurka wodna!!!!

AnJa mnie ubiegł!!!!!!!!!

buuuuuuu :-(

nie skasuję 15 zł!

AnJa29-11-2005 17:37:59   [#68]
wiesz

no,  wydatków tyle

to i kreatywnośc pobudzona:-)
Marek Pleśniar29-11-2005 17:56:15   [#69]

znaczy MY mamy wypłacać te 15złociszy wynalazcom? Za pisanie na forum???

Poszłoby z 5 000 000 rocznie;-)

Małgoś29-11-2005 18:03:28   [#70]

:-)

no nie WY, ale Ci co skorzystają - od każdego korzystającego takie ...tantiemy
malgorzata3111-04-2006 21:18:44   [#71]

ISO w szkole raz jeszcze

Muszę szybko coś znaleźć i  poczytać na temat systemu jakości ISO w szkole /chodzi o teorię - artykuły, itp./ , czy ktoś z Was mógłby mi podrzucić jakiś pomysł gdzie będę mogła znaleźć informacje na ten temat?
Viola211-04-2006 21:22:04   [#72]

mogę ci podać namiary na szkoły, które maja ISO

1. ZST w Mikołowie

2. SP nr 11 z oddziałami integracyjnymi w Katowicach

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]