Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Doktorant
strony: [ 1 ]
jarek05-09-2002 14:33:26   [#01]

 

 Witam :-)

Mam nauczyciela ktory w nastepnym roku kalendarzowym ( raczej po wakacjach) obroni doktorat. Jest on kontraktowym i powiedzial ze nie otwiera stazu, poniewaz w przyszlym roku sie obroni i otworzy sobie staz 9 - miesicecy, a nie 2 lata i 9 miesiecy.

Problem jest w tym, ze nie chce mu sie pisac konspektow ktorych wymagam od kontraktowych. Czy jest jakis przepis wg. ktorego nie otwierajac stazu nie trzeba pisac konspektów?

 

Jarek

Konto zapomniane05-09-2002 15:17:49   [#02]
Cześć , szczerze to nie mam zielonego pojęcia, ale proponuję Ci skontaktować się z IBO we Wrocławiu , ibo@ibo.edu.pl tam mają prawniczkę i powinni Ci pomóc - powodzenia!!!
jarek05-09-2002 15:22:41   [#03]

dzieki, chetnie skozystam, ale nadal nie wiem co zrobic :-)

 

Jarek

Barla05-09-2002 15:48:15   [#04]
nie otworzy skróconego stazu bo przepisy przejsciowe sie wlasnie skonczyły, znaczy obowiązują do 5 kwietnia 2003 wiec nie zlozy w niosku o awans bo nie zdązy odbyc stazu, od tego roku szkolnego dyr przyjmuja tylko staze 2 i 9 na dyplomowanych
jarek05-09-2002 16:15:41   [#05]

hmmm

Jesli tak, to Ok

ale jak kolwiek zrobi co z tymi konspektami ??, przeciez jezeli nie rozpocznie stazu to na sile go nie zmusze. Inni beda pisac a on nie?? i jeszcze mi zamieszania narobi chwalac sie wszystkim ze nie pisze???

PawełR05-09-2002 16:28:26   [#06]
Czy te konspekty są takie niezbędne??????????

Nigdy ich nie lubiłem robić i chyba nie robiłem ...
Marek Pleśniar05-09-2002 17:14:20   [#07]

jest przepis

i to nie byle jaki:-)

http://www.men.waw.pl/prawo/rozp_36.html

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej

z dnia 13 sierpnia 1999 r.

w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz

 

§ 3

  1. Dyrektor szkoły lub placówki, we współpracy z innymi nauczycielami zajmującymi stanowiska kierownicze w szkole lub placówce, sprawując nadzór pedagogiczny, wykonuje w szczególności następujące zadania:

    1) opracowuje organizację mierzenia jakości pracy szkoły lub placówki, w zakresie wymienionym w art. 33 ust. 1 i 2 ustawy, z uwzględnieniem lokalnych potrzeb, ustalając sposób jego wykonywania, dokumentowania oraz wykorzystania wyników,

innymi słowy - dyrektor ustala jakie dokumenty funkcjonują w ramach nadzoru pedagogicznego w szkole. Może żądać konspektów. A może na wszelki wypadek mieć te konspekty w zarzadzeniu dyrektora o nadzorze? To by załatwiało sprawę.

PawełR05-09-2002 17:30:09   [#08]
Marku, zgadza się, można mieć w zarządzeniu, ale można mieć zapisane, że dla stażysty, a jak ktoś bardziej pilny, to i dla kontraktowego. Czy możliwe jest zapisanie w zarządzeniu, że mianowany też ma takie konspekty pisać?

Kurka :-)

I ten biedny kontraktowy ma pisać codziennie konspekty na każdą lekcję?
Marek Pleśniar05-09-2002 17:40:09   [#09]

a kto mówi że musi?

dyrektor decyduje!
jak uzna że to się przyda nowym nauczycielom, to tak zrobi..
Tak więc - jeśli konspekty pomagają początkującym nauczycielom w doskonaleniu warsztatu pracy - utrzymac.
Jesli nie mają sensu - wywalić je; jesli nam  moze być wygodnie a jakości nauczania/uczenia to nie przeszkadza - usunąć zbędne byty.

Podejrzliwie jednak patrzę na takie "ułatwienia" - bo znam to, jak my wszyscy, z praktyki. Idac dalej nalezy usunąc hospitacje, opiekunów, inne elementy wdrażania nowych n-li. I wychowamy sobie ban...... to jest grupę:-)) dyletantów a nie grono:-)

Jarek pytał o przepis - ja odpowiedziałem na temat:-)

Małgosia05-09-2002 17:49:27   [#10]

Barla chyba nie ma racji

Moim zdaniem doktorowi zawsze należy się 9-cio miesieczny staż, a nie tylko w okresie przejściowym. Mówi o tym art. 9c ust.2 Karty Nauczyciela:

"Nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany posiadający co najmniej stopień naukowy doktora może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego 9 miesięcy."

A konspekty - cóż, trzeba wyegzekwować, jeśli takie są zasady w Twojej szkole. A swoją drogą gość chyba już lekko się zmanierował na punkcie tego swojego przyszłego doktoratu, skoro taki z niego filozof.

Barla05-09-2002 18:39:42   [#11]

oczywiscie Malgosiu masz racje

Nie doczytalam ze chodzi o kontraktowego, zreszta na koncu dopisalam "na dyplomowanych"
Hanna05-09-2002 19:30:29   [#12]

ale teraz mnie skołowaliście

kto ma pod ręką kartę i mógłby zacytować tekst KN? Czy powiedziano może  "złożyć wniosek" czy wyraźnie wskazano, że staż ma się zakończyć w ciągu trzech lat od wejścia w życie tego przepisu?
jarek05-09-2002 19:38:29   [#13]

Dziekuje wszystkim, rozumiem z tego, ze jezeli mam to w zarzadzeni ( a mam :-)) ) to moge go scigac az do egzaminu na mianowanie jezeli mi podpadnie?

Słyszałem z innego żrodła ze konspekty pisze sie do piewszej oceny pracy?

 

Co Wy na ten temat?

Marek Pleśniar05-09-2002 19:48:37   [#14]

przecież Ci dałem?

wkleiłem rozporządzenie?

nie ma innych przepisów na to

kiedyś były, teraz wszystkim zarządza dyrektor

aha, ale ustal zasady - nie ścigaj bezpodstawnie, inaczej niż innych mu równych, to po pierwsze niewsprawiedliwe, po drugie łatwe do zaskarżenia gdzieś w nadzorze ped. lub ZZ.

jarek05-09-2002 20:35:09   [#15]

Ok.

Serdeczne dzieki. W zasadzie nie jestem wredny :-)

Jarek

Marek Pleśniar05-09-2002 22:42:45   [#16]

tak też myślałem:-)

no cośty

ale piszemy tu czasem dosadnie i ktoś z zewnątrz moze tego uzyć, np przeciwko nam

lepiej oględnie o pewnych sprawach zartować:-)

HenrykB06-09-2002 18:09:33   [#17]

Z tych konspektów

to bym tak szybko nie zwalniał.

Sam nie lubiłem ich pisać (charakter pisma), ale do zajęć do dzisiaj przygotowję się na piśmie. Najczęściej...

Pamiętać tylko trzeba, żeby - jeśli już obowiązują - rozliczać z nich przed zajęciami, a nie zbiorczo po miesiącu. To bez sensu. Uczy pracy pod przepis. Taki nauczyciel (nie każdy!) nie zawsze będzie rozumiał po co to robi, nie zauważy w tym wartości.

Karolina06-09-2002 18:18:39   [#18]

Nie cierpiałam tego i nie pamiętam aby mnie to wartościowało...:-))

W drugim roku pracy postawiłam się..(a co, taka byłam)..i przekonałam wice dyrektorkę, ze zrobię bardziej pożyteczną rzecz..na rzecz....szkoły. Zrobilam takie diagnozowanie większe na polu naszych lekcji wf...podobało się...i dała mi spokój...:-))

Karolina06-09-2002 18:20:55   [#19]

acha...a w tym pierwszym roku jak pisałam i zanosiłam po 5 dniach w piątek - to otrzymywałam w poniedziałek rano z wpisem: "oglądałam" data i podpis:-))))

:-))))

tak miałam...:-)) (mam to na pamiątkę do dziś)

HenrykB06-09-2002 18:52:51   [#20]

I po co to było?

:-(
Mariola06-09-2002 19:44:06   [#21]

a ja

nie pisałam ani jednego konspektu dla dyrektora :-)))

pisałam je dla siebie,żeby się przygotować (ale tylko przenieg lekcji- bez tych wszystkich pirdół konspektowych)

jak zaczynałam pracę i przyszłam do mojego dyrektora zapytać kto będzie sprawdzał mi konspekty
to On  zrobił duże oczy jak 5 zł i powiedział ,że nie potrzebują ode mnie żadnych konspektów tylko pracy na odpowiednim poziomie


ale mój pierwszy dyrektor miał niesamowitą klasę...
bardzo dobrze go wspominam :-)))
no i ja już mam wcale nie taki mały staż pracy,a On ciągle jest dyrektorem w tej samej szkole :-)))
Ewa z Rz06-09-2002 20:08:37   [#22]

Staz skrócony

Z przepisow przejsciowych, czyli ustawy z 18 lutego 2000 o zmianie ustawy - KN oraz... mogą składac wnioski o postępowanie kwalifikacyjne bądź egzaminacyjne ( czyli wnioski do komisji) w ciągu 3 lat od wejścia w życie tej ustawy - czyli do 5.04.2003 roku.

Oto odpowiedni przepis: art 7 ust 5 wyżej wymienionej ustawy

Nauczyciele, o których mowa w ust. 2 i 3 (tego artykułu), mogą składać wnioski, októrych mowa w ust. 2 i 4 (tego artykułu), w terminie trzech lat od dnia wejścia w życie ustawy (tej własnie).

Ci n-le to n-le mianowani i kontraktowi, którzy w dniu 6.04.2000 dostali ten stopień awansu, a wnioski, o których mowa, to wniski do komisji, a nie wnioski o rozpoczęcie stażu.

 

Natomiast art 9c ust 2 KN brzmi następująco:

2. Nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany posiadający co najmniej stopień naukowy doktora może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego 9 miesięcy.

i dotyczy on  zarówno n-li kontraktowych jak i mianowanych oraz obowiązuje bezterminowo.

 

O sposobie sprawowania nadzoru pedagogicznego decyduje jedynie dyrektor i n-le powinni sie temu podporzadkować. W przeciwnym wypadku jest podstawa do negatywnej oceny pracy.

HenrykB06-09-2002 21:09:35   [#23]

Czyli staż musi się skończyć

do 5-04-2003

Kto to potrafi?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]