Forum OSKKO - wątek

TEMAT: stowarzyszenie czy funacja?
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane04-09-2002 12:00:14   [#01]
Zaczynam rozmyślać o organizacji pomocy szkole. Jakie możliwości stwarza stowarzyszenie a jakie fundacja. Może ktoś to już przerabiał i wybawi mnie od poszukiwań? Z góry dziękuję.
bogna04-09-2002 12:16:15   [#02]

stowarzyszenia

Na temat stowarzyszeń jest świetna książka - zobacz:

www.ibo.edu.pl/wydawnictwa/index.html#czas

oskko04-09-2002 12:44:01   [#03]

na razie stowarzyszenie:-)

.... wszyscy mamy możliwość by realnie uczestniczyć w życiu publicznym.

Jedną z form tego uczestnictwa może być powołanie stowarzyszenia. Jednak, zakładając jakąkolwiek organizację społeczną musimy wiedzieć jakim celom ma ona służyć, oraz jakie możliwości działania daje nam taka, a nie inna forma zrzeszenia się. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Cele stowarzyszenia mają służyć szeroko pojmowanym celom społecznym (kulturalnym, oświatowym, ochronie środowiska itd.). Jeśli więc nasze stowarzyszenie będzie prowadziło działalność gospodarczą, to musimy pamiętać, że dochód z tej działalności może być przeznaczony tylko na realizację jego celów statutowych, a nie do podziału pomiędzy jego członków. (Np. poprzednie prawo o stowarzyszeniach, z 1933 r. wykluczało w ogóle prowadzenie działalności gospodarczej przez stowarzyszenie.)

Przynależność do stowarzyszenia jest dobrowolna. Nikogo nie możemy zmusić by został jego członkiem. Stowarzyszenie samo decyduje o swoich sprawach. Czasami decyzję podejmują wszyscy jego członkowie, czasami wybrane przez nich organy. Stowarzyszenie jest zrzeszeniem trwałym, chodzi o to, że istnieje ono tak długo jak długo istnieje cel dla którego je powołano. Wszelkie zmiany osobowe jego członków nie mają wpływu na jego trwałość pod warunkiem, że liczba członków wynosi co najmniej 15 osób. Stowarzyszenie posiada również zdolność sądową i zdolność procesową, czyli posiada prawo do wszczęcia postępowania sądowego oraz brania udziału w już toczącym się postępowaniu. Zdolność sądowa i procesową ma również stowarzyszenie zwykłe (o którym niżej), gdyż przysługuje ona organizacjom społecznym, nawet jeśli nie mają osobowości prawnej (wynika to z przepisów kodeksu postępowania cywilnego).

Jeżeli po tej bardzo krótkiej charakterystyce stowarzyszenia dojdziemy do wniosku, że właśnie o to nam chodzi to musimy zająć się procedurą zakładania tego zrzeszenia.

Przede wszystkim by założyć stowarzyszenie musimy zebrać 15 osób..........
oskko04-09-2002 12:58:50   [#04]

a teraz fundacje:-)

http://poradnik.ngo.pl/strona.asp?id=952&s=3

Co to  jest fundacja?

 Fundacja - 1. "ofiarowanie czegoś, zbudowanie czegoś na własny koszt do użytku społeczeństwa; ufundowanie czegoś".

2. "instytucja, której podstawą jest majątek przeznaczony przez jej założyciela na określony cel (dobroczynny, kulturalny)" 

Słownik Języka Polskiego PWN Warszawa 1998 r.

Podstawowym aktem prawnym określającym status fundacji jest ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. 91.46.203). Ustawa ta nie zawiera bezpośredniej definicji fundacji. Wymienia jednak, w poszczególnych artykułach, podstawowe cechy tej instytucji. Zgodnie z art. 1 wspomnianej ustawy fundacja może być ustanowiona dla realizacji celów społecznie lub gospodarczo użytecznych w szczególności takich jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska i zabytków. Ustawodawca używając zwrotu "w szczególności" zaznaczył, że wymienia cele, dla których realizacji może zostać ustanowiona fundacja jedynie przykładowo. W związku z tym możliwe jest także utworzenie fundacji, dla realizacji celu innego niż wymieniony wprost w art. 1 omawianej ustawy, pod warunkiem wszakże, że cel ten będzie zgodny z podstawowymi interesami Rzeczpospolitej Polskiej.

Przykłady statutów:

 Na stronie www.batory.org.pl opublikowany został statut Fundacji im. Stefana Batorego. Cel tej zasłużonej dla Polski  fundacji został określony następująco:

§ 3
Celem Fundacji jest popieranie wszechstronnego rozwoju społeczeństwa polskiego, a zwłaszcza działalności społecznej, informacyjnej, kulturalnej, naukowej i oświatowej na rzecz rozwoju rynku i demokracji w Polsce oraz zbliżenia narodów i państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Jak widać z zamieszczonego powyżej przykładu cele Fundacji im. Stefana Batorego wykraczają poza cele przykładowo wymienione w art.1 ustawy o fundacjach. Nikt nie ma jednak chyba wątpliwości, że wszystkie realizowane przez Fundację im. Stefana Batorego cele są zgodne z podstawowymi interesami Rzeczpospolitej Polskiej.

ITAKA - Fundacja Pomocy Ludziom Dotkniętym Problemem Zaginięcia określiła cele swojego działania w następujący sposób:

§ 6 

Celem Fundacji jest niesienie wszelkiej pomocy ludziom dotkniętym problemem zaginięcia, w szczególności osobom zaginionym, ich rodzinom oraz osobom zagrożonym zaginięciem.

asan04-09-2002 15:02:33   [#05]
Stowarzyszenie łatwiej zarejestrujeszc w najblizszym sądzie ( dawne woj),f undacje rejestruje Sad Rejestrowy w Warszawie- wymagany fundusz początkowy - notariusz itp

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]