Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy można odmówić na wniosek o rozpoczęcie stażu ?
strony: [ 1 ]
krystyna17-10-2005 18:17:57   [#01]

Pytam, bo ani z własnego doświadczenia, ani z forum nie przypominam sobie takiego przypadku...

Otóż dzisiaj, w prywatnej rozmowie telefonicznej, dawno nie widziana i daleko ucząca nauczycielka matematyki poskarżyła mi się z wielkim żalem, że po złożeniu wniosku o odbycie stażu na nauczyciela mianowanego dostała od swojego dyra decyzję odmowną !

Od razu zapytałam, czy na piśmie ? - okazało się, że tak, i to jeszcze z motywacją, że były jakieś skargi rodziców na jej nauczanie !

O skargach kobieta nic nie wiedziała, odmową się tak zdenerwowała, że 2 tygodnie ciężko chorowała, plan rozwoju głęboko schowała i twierdzi, że w ten sposób będzie kiedyś pierwsza do zwolnienia.

Osobiście tę "odmowę" przeczytam dopiero na Wszystkich Świętych (bo będę w okolicach...) i ewentualnie tu zacytuję, ale ciekawi mnie jedno - czy na wniosek w ogóle można odmówić ???   Abstrahując od przyczyn...

bogna17-10-2005 18:38:16   [#02]

Wyrok NSA z dnia 16 marca 2001 r. - II SA 119/2001

W przypadku, gdy nauczyciel ubiega się o staż zawodowy w celu uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego, a nie spełnia wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych, należy podjąć decyzję o odmowie nadania mu takiego stopnia.
Jacek W17-10-2005 18:42:52   [#03]

Pytasz:

czy na wniosek w ogóle można odmówić ???   Abstrahując od przyczyn...

Moim zdaniem tak, oczywiście nie z powodu podanego przez Ciebie. Przyczynami uzasadniającymi odmowę są na pewno: złożenie wniosku po terminie, złożenie wniosku bez wymaganej przez 9d ust. 4 przerwy, niezałączenie planu rozwoju zawodowego przez nauczyciela kontraktowego lub mianowanego, niewprowadzenie do planu wslkazanych przez dyrektora zmian (?). Tyle na szybko.

krystyna17-10-2005 18:43:35   [#04]
uczy w SP i G, a ma wyższe mgr inż + ped. + podyplomowe matematyka.
AnJa17-10-2005 18:46:48   [#05]
zapytaj tę daleką nauczycielke o podstawę prawną i odczytanie chociaż uzasadnienia i pouczenia o trybie odwoławczym

bo chyba jak można odmówić, to i odwołać się można

choć uwżam jak Jacek
bogna17-10-2005 18:50:21   [#06]

dyrektor szkoły nie jest organem nadającym stopień awansu nauczyciela mianowanego,

nie może więc - w żadnym wypadku - wydać decyzji w sprawie odmowy nadania tego stopnia awansu.

Decyzję taką może wydać OP.

AnJa17-10-2005 18:54:49   [#07]

no:-)

ale nie to tu pytano
bogna17-10-2005 19:04:52   [#08]

nie?

wydawało mi się, że tak ;-)

po złożeniu wniosku o odbycie stażu na nauczyciela mianowanego dostała od swojego dyra decyzję odmowną

czy na wniosek w ogóle można odmówić

----------

AnJa - twoim zdaniem w jakiej formie powinna być ta odmowa?

bo wg mnie - decyzja...

bardu17-10-2005 19:08:35   [#09]
cóż ja też kiedyś odmówiłam -nauczycielka była na macierzyńskim i złożyła o rozpoczęcie , ale tu to inny przypadek!
zgredek17-10-2005 19:14:31   [#10]

mogła według mnie

była pracownikiem, nie bardzo wiem dlaczego można odmówić? macierzyński przedłuża staż, ale dlaczego nie można go zacząć?

czegoś nie rozumiem?

bogna17-10-2005 19:17:38   [#11]

i jeszcze fragmencik z cytowanego wcześniej wyroku:

Przepisy prawne nie przewidują podejmowania przez jakikolwiek organ (w tym dyrektora szkoły) decyzji o dopuszczeniu do rozpoczęcia stażu albo decyzji odmawiającej takiego dopuszczenia. Jeżeli więc nauczyciel spełnia ustawowe wymagania uzasadniające ubieganie się o wyższy stopień awansu zawodowego, to warunkiem rozpoczęcia stażu jest jedynie jego wniosek o staż skierowany do dyrektora szkoły.

krystyna17-10-2005 19:23:27   [#12]

bogna,

i o to własnie mi chodzilo !

dzięki !!!

Jacek W17-10-2005 19:28:58   [#13]

Jeżeli więc nauczyciel spełnia ustawowe wymagania

Czyli jak nie spełnia, trza odmówić. Dobrze kompinuję? :)

A zdanie wcześniej - Przepisy prawne nie przewidują (...) albo decyzji odmawiającej takiego dopuszczenia.

Kto mi to wytłumoczy? :)

rzewa17-10-2005 19:29:35   [#14]

Właściwie nie jest nigdzie napisane,

 że dyrek może odmówić rozpoczęcia stażu - n-l składa wniosek wraz z planem rozwoju i ... rozpoczyna staż, zgodnie z brzmieniem art 9d ust 1, chyba że nie został spełniony warunek tam podany: czyli wniosek zlożono po terminie lub przed terminem określonym przez art 9d ust 4 KN.

Ale w takim wypadku dyrektor nie odmawia rozpoczęcia stażu lecz stwierdza, że staz sie nie rozpoczął podając pp tego faktu.

Nie można stwierdzić tego w przypadku gdy n-l nie dołaczył do wniosku PRZ lub plan ten nie zostanie zatwierdzony - staz sie pomimo to rozpoczyna, tylko nie ma mowy o pozytywnym zakończeniu go, więc nie bardzo ma wtedy sens stażowanie.

To samo dotyczy braku kwalifikacji - komisja lub organ nadający stopień stwierdza wówczas, że staz był obciążony wadą i może go nie uznać -> odmówi wówczas wydania zaświadczenia czy nadania stopnia.

AnJa17-10-2005 19:37:32   [#15]
no, nie wiem jak to się stało, ale żeśmy się z bogną dogadali czasami gadając każde o czym innym :
-ona konkretnie o odmowie nadania stopnia- #6 ,  
-ona mniej więcej o odmowie nadania stopnia:#8,
-ona konkretnie o odmowie rozpoczęcia stażu:#2 i 11,
-ja mniej więcej o odmowie rozpoczecia stażu:#5 i 7,

czyli czasami wola podjęcia rozmów wystarczy:-)
Jacek W17-10-2005 19:44:41   [#16]

rzewa,

Nie można stwierdzić tego w przypadku gdy n-l nie dołaczył do wniosku PRZ lub plan ten nie zostanie zatwierdzony - staz sie pomimo to rozpoczyna, tylko nie ma mowy o pozytywnym zakończeniu go, więc nie bardzo ma wtedy sens stażowanie.

I mam płacić dodatek opiekunowi stażu, którego jednym z zadań jest m. in. pomoc w przygotowaniu planu rozwoju zawodowego???

rzewa17-10-2005 19:46:09   [#17]

cóż...

ale tak to wygląda - poczytaj KN.
rzewa17-10-2005 19:48:01   [#18]

dlatego dobrze,

gdy w regulaminie wynagradzania dodatek za opiekuna jest określony widełkami lub sformułowaniem do x zł - wtedy nic nie stoi na przeszkodzie dać min lub nawet 0 ;-)
bogna17-10-2005 19:49:13   [#19]

rzewa

Ale w takim wypadku dyrektor nie odmawia rozpoczęcia stażu lecz stwierdza, że staz sie nie rozpoczął podając pp tego faktu

w jakiej (zgodnej z kpa?) formie to stwierdzenie?

rzewa17-10-2005 19:54:15   [#20]

informacji dla n-la

tu nie wchodzi KPA - jak n-l nie dopełnił warunków z KN, to nie rozpoczął stażu i tyle.

Jak nie zlozył wniosku, to nie trzeba o niczym informować, ale jak wniosek złożył, to należy mu po prostu odpowiedzieć.

bogna17-10-2005 20:02:29   [#21]

dlaczego nie KPA?

rzewa - wydaje mi się, że nie masz racji;

złożenie wniosku rozpoczyna postępowanie administracyjne,

więc "po prostu odpowiedzieć" należy w jakiejś formie zgodnej z kpa.

beera17-10-2005 20:23:30   [#22]

raczej tę odmowę

wiążę z planem rozwoju

Czyli nie zatwierdzam do realizacji, bo...

gorzej ze stażystą

a opiekuna  radzę na wrzesień tylko powoływać, a potem dalej dopiero

nn17-10-2005 20:47:50   [#23]

u mnie natomiast...

zaszedł inny przypadek. Nauczycielka z duuuużym stażem. Ukończone studia mgr na UAM kierunek geografia, (gdzieś w latach późnych 70-tych). Pierwsze mianowanie w 1982r przez inspektora oświaty. Po drodze specjalizacja zawodowa. Następne mianowanie w 2000 roku. Ukończone studia podyplomowe w 2001r z przyrody. W 2002r rozpoczęcie stażu, ukończenie w maju tegoż roku z pozytywną oceną dorobku. Po złożeniu stosownego wniosku w wiadomej sprawie okazało sie że... drobiazg. Brak dokumentu stwierdzającego posiadanie przygotowania pedagogicznego. Odwołania a jakże do wszystkich instancji. I nic. Dokumenty zwrócono. po wszelkich perturbacjach rozpoczęła studia podyplomowe dające to przygotowanie. Skończy zapewne po półtora roku. Pytanie. czy podlega prawu złożenia nowego wniosku po uzyskaniu kwalifikacji, czy powinna powtórzyć staż oraz w jakim wymiarze?
bogna17-10-2005 21:54:23   [#24]

zdaniem WSA w Lublinie - nie musi powtarzać stażu.

Nauczyciel ubiegający się o awans zawodowy powinien spełniać wszystkie przesłanki wymagane przez prawo, lecz przepisy Karty nauczyciela nie określają kolejności, w jakiej owe przesłanki winny być spełnione - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

http://www.edu.fr.pl/index.php?pol=m&idd=134

Magosia16-09-2013 18:27:48   [#25]

Podnoszę wątek, bo problem wrócił. 

Dostałam pytanie: 

"MAM PYTANIE NA JAKIEJ PODSTAWIE DYREKTOR MOŻE NIE
WYRAZIĆ ZGODY NA ROZPOCZĘCIE STAŻU NA NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO. PROSZĘ
O POMOC."

Odpowiedziałam podobnie, jak Jacek W w poście 3: 

"Przyczynami uzasadniającymi odmowę są na pewno: złożenie wniosku po terminie, złożenie wniosku bez wymaganej przez 9d ust. 4 przerwy, niezałączenie planu rozwoju zawodowego przez nauczyciela kontraktowego lub mianowanego, niewprowadzenie do planu wslkazanych przez dyrektora zmian (?). "

 Czy mogą być jakieś inne przyczyny??

Jak się dowiem, co wskazał dyrektor, odmawiając nauczycielce, to wkleję. 

ewa16-09-2013 19:53:53   [#26]

tylko przyczyny formalno-prawne Magosiu

Magosia16-09-2013 22:39:37   [#27]

Tak myślałam, dzięki, Ewa, 

 szkoda dziewczyny, ale już i tak po terminie. 

 Uzasadnienie dyrektora nie nadaje się na forum publiczne:-(

Serdeczności :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]