Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Szkolny zestaw programów nauczania
strony: [ 1 ]
Marzena01-09-2002 12:58:11   [#01]

Czy szkolny zestaw programów nauczania i podręczników tworzy się co rok?

Czy ujmujecie to w protokołach w formie tabeli czy przechowujecie jako oddzielne dokumenty?

Proszę o pomoc, bo wszystko mi się już kićka.

beera01-09-2002 13:13:25   [#02]

na etap edukacyjny się tworzy to.

Ja przechowuję i tak i tak.

Muszi być w protokole, bo się to zatwierdza uchwałą, i mam jako oddzielny dokumen.

Leszek01-09-2002 13:13:27   [#03]

Cześć

Oj czas na stabilizację ...

Trudno byłoby przyjmować szkolny zestaw programów tylko na rok (jeden poziom nauki).

Wszak mamy tu widzieć pełny cykl kształcenia w danym typie szkoły.

A podręczniki - też rzecz warta stabilizacji...

Pozdrawiam

beera01-09-2002 13:15:16   [#04]

:-))

Aleśmy trafili Leszku :-)

13:13 :-)

oboje :-)

Leszek01-09-2002 13:54:00   [#05]

Cześć

Pierwszy raz od trójki w totku coś mi się udało tak trafić (a tu jeszcze we dwoje z Asią) ...

Pozdrawiam Asiu.

Marzena01-09-2002 14:00:30   [#06]
A jak wpisujecie numery programów do dzienników. Swoje wewnętrzne czy te nadane?
Konto zapomniane01-09-2002 14:31:51   [#07]
Ja wpisuje te wewnętrzne.
BeataD01-09-2002 14:46:27   [#08]

wewnętrzne

W moich dziennikch figuruje nawet napis "numer programu w szkolnym zestawie programów nauczania"
HenrykB01-09-2002 16:01:42   [#09]

Numery

Cytuję rozporządzenie:

 § 7.

  1. Szkoła prowadzi dla każdego oddziału dziennik lekcyjny, w którym dokumentuje się przebieg nauczania w danym roku szkolnym, z zastrzeżeniem § 8.

  2. Do dziennika lekcyjnego wpisuje się w porządku alfabetycznym lub innym ustalonym przez dyrektora szkoły nazwiska i imiona uczniów, daty i miejsca urodzenia oraz adresy ich zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców (prawnych opiekunów) i adresy ich zamieszkania, a także tygodniowy plan zajęć edukacyjnych, oznaczenie realizowanych programów nauczania zawartych w szkolnym zestawie programów nauczania dla danego oddziału oraz imiona i nazwiska nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia.

Oznaczenie rozumiem jako numer nadany w szkolnym zestawie programów nauczania.

Zerknicie na mój zestaw:

http://www.edukator.net.pl/druki/rozne/zest_prn.html

HenrykB01-09-2002 16:02:58   [#10]

Dodam,

że u mnie wszyscy nauczyciele danego przedmiotu korzystają z tego samego programu nauczania.
Marzena01-09-2002 16:18:04   [#11]
Czyli np dla I klasy szkoły podstawowej program dopuszczam na 3 lata. tak samo jak dla klasy IV. Wtedy nr dopuszczenia  i data będzie ta sama przez cały etap edukacyjny. Tak ? A właściwie to wiem,że nic nie wiem
dyrcio01-09-2002 17:03:07   [#12]

problem polega na.....

 

Szkolny zestaw programów nauczania, program wychowawczy szkoły oraz program profilaktyki tworzą spójną całość. Ich przygotowanie i realizacja są zadaniem zarówno całej szkoły, jak i każdego nauczyciela (załącznik nr 4 do rozporządzenia MEN i S w sprawie podstawy programowej po nowelizacji).

Czeka nas trochę pracy!

JarTul01-09-2002 18:12:16   [#13]

Jaki akt prawny...

reguluje, że szkolny zestaw programów nauczania ma zostać przyjęty uchwałą. Nie mogę się doszukać...

dyrcio01-09-2002 18:30:26   [#14]
Po 15 września przygotuję  zarządzenie z sygnaturą programów naucznia (bazując na materiałach otrzymanych od nauczycieli).Oczywiście bez uchwały rady pedagogicznej.
beera01-09-2002 19:21:09   [#15]

u nas

dość szeroko pojmowanym paragrafem ,zdaje się, 41 OS0 podpierano wskazania o uchwalaniu tegoż.

Ale może za szeroko?

JarTul01-09-2002 19:26:37   [#16]

Jaki akt prawny... cd. ;)

Znalazłem tylko tyle:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół

(Dz. U. Nr 61, poz. 624 oraz z 2002 r. Nr 10, poz. 96)

§ 7.

Dyrektor liceum, w porozumieniu z radą liceum albo w porozumieniu z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim, z uwzględnieniem zainteresowań uczniów oraz możliwości organizacyjnych, kadrowych i finansowych liceum, wyznacza na początku etapu edukacyjnego dla danego oddziału lub zespołu od 2 do 4 przedmiotów, ujętych w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym.

§ 15.

  1. Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale tworzą zespół, którego zadaniem jest w szczególności ustalenie dla danego oddziału zestawu programów nauczania z zakresu kształcenia ogólnego, uwzględniającego także programy nauczania przedmiotów, o których mowa w § 7.

A z tego wynika, moim zdaniem, że to zespół nauczycieli uczących w danym oddziale ustala zestaw programów nauczania w danym oddziale. 

Dyrektor może (powinien) zebrać te zestawy programów nauczania i w formie zarządzenia odłosić Szkolny Zestaw Programów Nauczania (brzmi dumnie ;))) ), ponieważ jego istnienie wynika z rozporządzenia, które zacytował wyżej HenrykB (§7 pkt 2 - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Nr 23, poz. 225)).

beera01-09-2002 19:50:31   [#17]

Czytam też u Henia

Powyższy zestaw programów nauczania został zaopiniowany przez Radę Pedagogiczną w dniu ..................................... oraz Radę Szkoły w dniu .................................... .

No własnie, kurka.

To jak?

Ewa z Rz01-09-2002 20:08:44   [#18]

Mój zestaw programów nauczania

Jest na czas nieokreslony, czyli inaczej do odwolania...

Mam po prostu wpisane wszystkie programy, które nauczane sa w szkole i corocznie ustalam które z nich obowiazują dla rozpoczynającego sie etapu edukacyjnego (klas 1 i 4) i jest to juz podane w postaci listy oznaczeń ze szkolnego zestawu.

beera01-09-2002 21:15:43   [#19]

Jest takie, ale czy obowiązujące, to wie tylko Ewa ;-)))

 

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej

z dnia 15 lutego 1999 r.

w sprawie warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania z zakresu kształcenia ogólnego oraz warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego podręczników i zalecania środków dydaktycznych

§ 8

  1. W sześcioletniej szkole podstawowej i gimnazjum program nauczania dla zajęć edukacyjnych dla danego oddziału ujętych w szkolnym planie nauczania, o którym mowa w przepisach w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, dobiera nauczyciel prowadzący te zajęcia, uwzględniając możliwości uczniów i wyposażenie szkoły.
  2. Nauczyciel może wybrać odpowiedni program nauczania spośród programów wpisanych do wykazu, o którym mowa w § 6 ust. 1, albo opracować własny program, samodzielnie lub z wykorzystaniem programów nauczania wpisanych do tego wykazu.
  3. Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale ustalają zestaw programów nauczania, na który składają się programy dla poszczególnych zajęć edukacyjnych, zwany dalej "szkolnym zestawem programów".
  4. Program nauczania opracowany samodzielnie przez nauczyciela może zostać wprowadzony do szkolnego zestawu programów po uzyskaniu pozytywnej opinii nauczyciela mianowanego, posiadającego wykształcenie wyższe z dziedziny wiedzy zgodnej z zakresem treści, które program obejmuje.
  5. Szkolny zestaw programów musi uwzględniać całość podstawy programowej dla danego etapu edukacyjnego.
  6. Szkolny zestaw programów dopuszcza do użytku szkolnego dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły, a jeżeli nie została ona powołana - opinii rady rodziców.
BeataD01-09-2002 21:21:56   [#20]

Obowiazuje, ale nowsze

Z dnia 24 kwietnia tego roku. W nim podobny zapis. Zatwierdza dyrektor, opiniuje rada i rada szkoły albo rodziców.

Nawet paragraf ten sam.

A swoją drogą fajny wyścig z prezesem co?;-))

Marek Pleśniar01-09-2002 21:23:28   [#21]

hm, ścigacze?

a plan ułozony? Jutro poczatek roku!!
beera01-09-2002 21:25:18   [#22]

No i o :-)

Wespół wzespól ;-))

 

teraz mozna tylko deliberować, czy tę opinię muszę Uchwałą

 

Plan yym :-)

Ale sie staram :-)

Marek Pleśniar01-09-2002 21:27:14   [#23]

no!

ja tu popilnuję!
BeataD01-09-2002 21:34:06   [#24]

I do przodu...

Ledwie, ledwie, na ostatnich nogach, ale.......mam plan. A może by wyjechac nad morze?;-))

Czy znów wyprzedziłam prezesa??????

HenrykB01-09-2002 21:38:09   [#25]

To jeszcze nie opiniowaliści zestawu programów?

Jak wy zaczniecie rok szkolny?

;-)

Mania01-09-2002 21:46:38   [#26]

 witam 1 września

programy?

decyzją dopuściłam do użytku po zasięgnięciu opinii RP I prezydium RR pozdrawiam mania

HenrykB01-09-2002 21:49:39   [#27]

No proszę!

Nie jestem sam. Taki gorliwy...
Majka01-09-2002 21:54:41   [#28]

"nowe" dzienniki

W zeszłorocznym dzienniku była gdzieś na początku strona na zbiorówkę numerów programów, nazwiska uczących. W nowym nic takiego nie ma, za to mam z tyłu całą rozkładówkę na wyniki Nowej Matury (IV klasa LO hi, hi). W "Uwagach" zrobić listę zbiorczą programów czy poprzestać na wpisach przy ocenach???
beera01-09-2002 21:56:10   [#29]

:-)

ja też juz- nadgorliwie nawet :-)

Ale dlaczego to wiedziałam dośc niezakotwiczenie w przepisach :-)

A teraz wiem dlaczego i zakotwiczenie mam ;-))

Ide do roboty :-)

Marek Pleśniar01-09-2002 22:21:22   [#30]

hm

w ogole was do tej roboty sie nie da zagnać!!
a ja tu nielegalnie!
zbieram papiery do jutra:-)
janzg02-09-2002 19:10:57   [#31]

w szkołach ponadgimnazjalnych - nawet ogólniakach -bogactwo programów (szkolny zestaw) będzie tak znaczne i w różnych klasach (klasowy zestaw) tak różne, że przy dynamicznej ich zmianie moim zdaniem powinny być w dziennikach lekcyjnych MENiSowe numery dopuszczeń do użytku.

W tym całym bałaganie - dwie różne podstawy programowe - klasy I -ponadgimnazjalne, klasy III i IV ponadpodstawowe (w szkolnictwie zawodowym jeszcze większe bogactwo) a więc i inne programy -  pogubić się mogą nie tylko fachowcy.

Pozdrawiam Jan

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]