Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Akt nadania (ufundowania) sztandaru - pomocy........
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Tera23-09-2005 11:33:04   [#01]

Czy ktoś z Was dysponuje wzorem aktu nadania sztandaru?

Bardzo proszę:-))

grażyna blo23-09-2005 19:16:36   [#02]
Jeśli do poniedziałku nikt Ci nie pomoże, to daj znać -  postaram się wysłać mailem - mamy jeszcze ciepły - dostaliśmy sztandar 3 września :)
Pozdrawiam
krystyna23-09-2005 19:25:40   [#03]
też mam (z maja) i też w szkole i też w poniedziałwek !
Tera25-09-2005 21:04:05   [#04]

czekam:-))))))))

Dziewczyny bardzo liczę na Was, dzięki serdeczne:-))))
wega26-09-2005 02:49:39   [#05]

też proszę

W październiku mam uroczyste nadanie imienia  poświęcenie i przekazanie sztandaru. Proszę o akt nadania sztandaru ( czy coś w tym rodzaju). Powiedzcie coś na temat ćwieków na drzewiec. Jak to wygląda? Jak to się uroczyście wbija? (czy trzeba nawiercić wcześniej otwory?) Cała ta impreza śni mi się po nocach. Jak ma wyglądać to przekazananie sztandaru? Pozdrowienia

krystyna26-09-2005 12:39:12   [#06]

no to przepisuję z aktu:

AKT

ufundowania sztandaru

dla ..........im.......

*****

Niniejszym aktem uroczystym stanowimy

 i przekazujemy ufundowany

 przez Radę Rodziców

 SZTANDAR

jako symbol najwyższych wartości,

honoru i tradycji, jako zobowiązanie

do godnego wypełniania obowiązków

wobec Ojczyzny i Narodu.

Chlubne tradycje tej szkoly są powodem

 do zasłużonej dumy, ale też zobowiązaniem

do patriotycznej postawy i wzorowej nauki.

********

Prezydium Rady Rodziców

Gimnazjum nr.. w ............

( i tu są imiona i nazwiska)

...................., dnia........roku

To wszystko piękną "starą" czcionką, na opalonym zwoju.

a o ćwiekach dużo czytałam, ale z nich zrezygnowaliśmy.

a wyglądało to tak:

BRenia26-09-2005 13:37:30   [#07]

Gwoździe na drzewiec

Na szczęście mam taką uroczystość poza sobą. W naszej szkole gwoździe na drzewcu nie znalazły się, ponieważ to zwiększa ciężar sztandaru (szkoła podstawowa i dzieciaki tego nie udźwigną). Natomiast przygotowaliśmy oddzielną tablicę na której umieściliśmy je. W związku z tym łatwiej było z symbolicznym przybijaniem gwoździ. 

Przekazanie sztandaru: 1. fundatorzy (u nas rodzice) gospodarzowi terenu (burmistrz jako przedstawiciel OP) 2.burmistrz dyrektorowi 3. dyrektor uczniom.

Całość "okraszona" odpowiednim tekstem i ślubowaniem uczniów. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to chętnie opowiem jak to było u mnie. Zresztą cały ceremoniał związany ze sztandarem zależy od zwyczajów w danym rejonie (oczywiście niektóre są z góry ustalone).

Pozdrawiam

Tera26-09-2005 15:48:08   [#08]

Krystyno, dzięki serdeczne:))

Jeśli pozwolisz to wykorzystam :-))))

grażyna blo26-09-2005 16:27:38   [#09]
Ode mnie poleciało na priv :)
Tera26-09-2005 18:10:57   [#10]

Grażyno, Tobie też bardzo dziękuję:-)))

Dotarło, też wykorzystam ;-)))

grażyna blo26-09-2005 18:26:25   [#11]
Wega, u nas wyglądało to tak, że gwoździe wbite były wcześniej przez odpowiedniego fachowca (tego, który je robił), a  "właściciele" symbolicznie je wbijali podczas uroczystości. Jeśli chodzi o cały ceremoniał przekazania sztandaru, to oczywiście zależy od zwyczajów, ale ogólnie jest tak, jak napisała BRenia. Mam te wszystkie teksty, bo akurat byłam za tę część uroczystości odpowiedzialna :) Jeśli będziesz czegoś potrzebowała, to odezwij się.
bogna426-09-2005 21:30:56   [#12]

grażyna blo

ooooooo ja tez bardzo proszę.Pilnie potrzebuję.A tak swoja drogą ile kosztuje taki sztandar, i kto je wykonuje.Tak właściwie potrzebuję wszystkiego co dotyczy sztandaru, każdej informacji.

grażyna blo27-09-2005 14:00:11   [#13]
Bogna, dobrze by było gdybyś podała swój adres mailowy - po prostu napisz do mnie na priv - prześlę Ci wszystko, co będę mogła i podpowiem, co wiem :)
bogna428-09-2005 18:15:48   [#14]

grażyna blo

Grażyno, serdeczne dzięki, wysyłam swój e-mail, mam nadzieję ,że bedzie on widoczny( nie jestem pewna czy dobrze to robię).Chłonę jak gąbka wszystko co dotyczy patrona, sztandaru, zwyczajów i ceremoniału.

GRenata28-09-2005 18:37:44   [#15]
Ja też pięknie proszę o wszystko, co może być potrzebne przy takiej imprezie. Będę bardzo wdzięczna. :))
BRenia29-09-2005 20:15:17   [#16]

sztandar

Sztandar należy zamówić odpowiednio wcześnie (min. 6 miesięcy). Ceny są różne od 3 tys. w górę. Wykonanie naszego sztandaru powierzyłam siostrom zakonnym, bo było najtaniej (a i jakość nie najgorsza) i oczywiście łatwiej skruszyć serce sióstr co do ceny. Drzewiec to koszt 500 zł. Dodatkowo gwoździe, ale to już drobiazg (ok. 7 zł/ szt.)
Konto zapomniane30-09-2005 22:02:00   [#17]

sztandar

za 2 lata mam 70 lecie szkoły, chciałabym aby przy  tej okazji nadać szkole patrona i sztandar od czego zacząć? pomóżcie jestem dyrektorem z rocznym stażem
Marek Pleśniar30-09-2005 22:21:40   [#18]

może jakiś sztandar dla oskko? ;-)

albo nie - bo będzie trzeba jeździć z banderką na masce samochodu:-)))

zgredek30-09-2005 22:26:42   [#19]

Marku

może za jakieś... 60 i kilka lat;-))))))))))))
wega02-10-2005 23:12:38   [#20]

grażyna blo

Bardzo dziękuję za wskazówki. Proszę o szczegóły dotyczące postepowania ze sztandarem w kościele i po mszy.Pozdrowienia.

Konto zapomniane03-10-2005 16:12:11   [#21]

sztandar

grazyna blo prosze o przeslanie informacji
Konto zapomniane03-10-2005 16:14:18   [#22]
krystyna tez prosze o informacje
Konto zapomniane03-10-2005 16:15:07   [#23]

mam, wreczenie sztandaru  22 X

pozdrawiam

grażyna blo03-10-2005 16:52:40   [#24]
Wega, wszystko pięknie opisałam, ale nie mogę wysłać - wyskakuje komunikat, że wiadomość nie może być wysłana, bo nie ma takiej domeny. :((
krystyna04-10-2005 14:16:07   [#25]

sorry, że krótko...

Ten ważny dzień podzieliliśmy na 2 części:

1. przed południem - szkoła należała do młodzieży, zorganizowane były "Potyczki żakowskie", czyli rywalizacja kl. I, II, i III Gimn. w różnych cudacznych konkurencjach, o Puchar Dyrektora Szkoły.

Żeby sobie "ułatwić" - gościliśmy w tym dniu reprezantacje młodzieży z Ukrainy, Słowacji i Węgier (w ramach innego projektu, ale specjalnie zazębionego...) i oni też brali udział we wszystkich konkurencjach.

2. po południu, a właściwie wczesnym wieczorem odbyła się ta część poważna:

  • przejście ulcami miasta do Kościoła (pamiętać o uzgodnieniach z policją !)
  • uroczysta msza św. podczas której nastąpiło:

            - poświęcenie sztandaru (po sakramencie komunii św.) - najpierw prośba rodziców o poświęcenie sztandaru.

           -  przekazanie sztandaru (+odczytanie aktu przekazania) przez RR Dyrektorowi szkoły,

           -  prezentacja sztandaru zebranym w kościele,

           -  przekazanie sztandaru przez Dyr. pocztowi sztandarowemu

          - akt ślubowania, do którego przystąpiło po 2 przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli,

  • w całą mszę wkomponowany był odpowiedni "program artystyczny", a obiekt kościoła stanowił doskonałą oprawę dla naszej patronki, która była osobą  "bardzo historyczną"...
  • pieśni i psalmy - wykonywał zespół też w strojach "z epoki"
  • homilia - to przepiękna opowieść o patronce, w wykonaniu ks. prałata
  • wszystkie czytania i modlitwy - też w wykonaniu uczniów
  • procesja z darami, to uczniowie, rodzice i nauczyciele (po dwóch)
  • zapłacić organiście
  • zapłacić kościelnemu

3. Przemarsz ulcami miasta i powrót pod budynek szkoły - na początku oczywiści poczet sztandarowy, zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie.

Po obydwu bokach pochodu idą uczniowie przebrani za rycerzy Bractwa Ziemi ............ z zapalonymi pochodniami (nastrój.....) - znowu umowa z policją...

Utworzenie uroczystego szyku przed budynkiem szkoły i tu bardziej "państwowo":

  •  hymn
  • odczytanie uchwały RM o nadaniu szkole imienia i sztandaru.....
  • odsłonięcie tablicy pamiątkowej (ufundowanej przez wszystkich pracowników szkoły)
  • krótkie przemówienia, a raczej życzenia (burmistrza, przewodniczącego RR, Dyrektora, bardzo nobliwego absolwenta, itp....)
  • wpisy do wyłożonej przed budynkiem księgi pamiątkowej (lub kroniki szkoly)
  • wyprowadzenie bsztandaru

4. Uczniowie do domu, a nauczyciele + zaproszeni goście do stosownego lokalu na "uroczystą kolację".

5. Tyle zapamiętałam.

6. Rada: w przypadku wszystkich "historycznytch patronów" kościół doskolalne spełnia dwie funkcje jednocześnie - sakralną i wplecioną w sakrament mszy św. część "świecką" - i nie trzeba wtedy dodatkowych "akademii"...........A wszystkie sprawy "wplatające" doskonale załatwiają s. katechetki.

wega07-10-2005 03:32:19   [#26]

wyłania się z chaosu

Dzięki za wszystko. Już uroczystość wyłania się z chaosu różnych możliwych wersji. Mam nadzieję, że będzie dobrze. Pozdrowienia.
wiolako207-10-2005 10:05:30   [#27]
W ubiegłym roku przechodziłam procedurę nadania szkole imienia i sztandaru "Podróżników i Odkrywców Polskich", więc w razie potrzeby służę pomocą (proszę o meila). A pro pos gwoździ: też z nich zrezygnowałam (drogie i ciężkie) na rzecz pamiatkowych medali (nowe logo szkoły - środek sztndaru) w rozkładanym etui z napisem "Fundator sztandaru Gimn...". Pomysł się sprawdził i ważne: małe koszty (7,50). W razie czego również dam namiar na firmę.
Mariola Piotrowiak28-10-2005 13:13:17   [#28]

patron

Czy również mogłabym skorzystać z pomocy interesuje mnie tekst ślubowania uczniów na sztandar. Z góry dziękuję.
krystyna28-10-2005 13:19:28   [#29]

u mnie do ślubowania przystąpiło po 2 przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli:

My gimnazjalości , rodzice i nauczyciele ślubujemy uroczyście:

 

Naszą postawą godnie reprezentować

Gimnazjum nr .. im. ............w............

i dołożyć wszelkich starań, by nigdy nie przynieść ujmy

dobremu imieniu tej szkoły.

ŚLUBUJEMY !

Przyrzekamy okazywać należyty szacunek

Rodzicom, wychowawcom, kolegom

i zawsze postępować zgodnie z zasadami

humanizmu i sprawiedliwości społecznej,

w duchu tolerancji i miłości.

ŚLUBUJEMY !

Sumiennie i uczciwie wypełniać swoje obowiązki

i zdobywać jak najlepsze przygotowanie do przyszłej pracy

dla dobra naszej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej.

 

ŚLUBUJEMY TOBIE OJCZYZNO !

TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG !

sońka18-01-2006 19:23:14   [#30]

sztandar szkoły i nadanie imienia

niedługo będę miała uroczystość nadania szkole imienia sam scenariusz uroczystości to rozumiem,ale co z "imprezą" dla gości i kogo zaprosić

druga sprawa to sztandar - ktop komu przekazuje kiedy itd. w tym temacie jeszcze niczego nie wiem

proszę o pomoc

irula18-01-2006 20:14:40   [#31]
Podzielę się z potrzebującymi swoimi materiałami  z uroczystości nadania szkole imienia. Przygotowania trwały dwa lata.

Nadanie szkole  imienia Jana Pawła II

szczegółowy scenariusz uroczystości 8 maja 2004r

 

Przemarsz do kościoła - 810 - 820 w kolejności:

 

  1. orkiestra
  2. poczty sztandarowe ( nasz jako ostatni)
  3. zaproszeni goście
  4. klasy kolejno od I do VI
  5. pozostali uczestnicy

 

Przygotowanie się do mszy św.

 

  1. ustawienie pocztów sztandarowych
  2. ustawienie naszego sztandaru i płaskorzeźby( za balustradą po prawej sztandar a po lewej płaskorzeźba)
  3. usadzenie zaproszonych gości

 

 

Msza św. w kościele 830 - 945

 

·         Orkiestra gra marsz katolicki na rozpoczęcie

·         Dyrektor prosi biskupa o odprawienie mszy i poświęcenie sztandaru

·         Obrzędy mszy:

·         I czytanie  uczeń ( strój uczniowski)

·         II czytanie nauczyciel

·         Psalm śpiewa uczeń

·         Ewangelia  ks. Proboszcz

·         Homilia ks. Biskupa

·         Wyznanie wiary

 

·         Poświęcenie sztandaru:

·         Poczet sztandarowy  wychodzi przed balustradę

·         Modlitwa poświęcenia sztandaru

·         Ks. Biskup święci sztandar i całuje go a za nim ks. Proboszcz, dyrektor, nauczyciel, wójt, rodzic, uczeń ( sztandar w pozycji

 

·         Przekazanie sztandaru ( naprzeciw pocztu sztandarowego staje dyrektor i rodzice przekazują mu

sztandar mówiąc  " poświęcony sztandar naszej szkoły przekazuję w ręce dyrektora". Dyrektor kłania się sztandarowi i odbiera go od rodziców. Rodzice odchodzą . Podchodzi poczet sztandarowy uczniów i odbiera sztandar od dyrektora.

 

 

·         Ślubowanie uczniów -  uczeń lub nauczyciel czyta tekst ślubowania  a wszyscy uczniowie mówią

" ślubujemy"

 

·         Prezentacja sztandaru  - poczet sztandarowy idzie ze sztandarem przez środek kościoła do drzwi i wraca.

 

·         Poświęcenie płaskorzeźby( sam biskup) i jej prezentacja.

 

·         Kolejne obrzędy mszy św.:

·         procesja z darami - 4-5 uczniów ( dziennik i zeszyt uczniowski, kwiaty,)

·         zbieranie tacy  - rodzice i uczniowie

·         po komunii dyrektor dziękuje za poświęcenie sztandaru:

           Wasza Ekscelencjo, Drogi Księże Biskupie,

          W imieniu uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich mieszkańców naszej parafii dziękuję za sprawowaną Mszę Świętą, za modlitwę w naszej intencji. Dziękuję za poświęcenie sztandaru i płaskorzeźby z wizerunkiem Ojca Świętego - patrona naszej szkoły.

          Słowa Waszej Ekscelencji wypowiedziane dzisiaj w homilii, utwierdzają nas o słuszności obranej drogi, którą zmierzamy w procesie wychowania dzieci i młodzieży.

          Mamy nadzieję, że nasi uczniowie wychowani w szkole o tak godnym imieniu, wyrosną na porządnych Polaków, kochających swoją Ojczyznę i wiernych Chrystusowi.

          My nauczyciele pragnęlibyśmy, aby naszym wychowankom, w ich życiu przyświecały słowa Ojca Świętego:

" Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma lecz przez to czym dzieli się z innymi".

 

 

·         Przemarsz do szkoły ( nasz sztandar jako pierwszy)

 

Część oficjalna w szkole  1000 - 1200

 

  • Powitanie gości przez dyrektora
  • Wystąpienia zaproszonych gości

 

W trakcie tej części sztandar stoi w widocznym miejscu

 

  • Część artystyczna – przepiękne widowisko poświęcone patronowi „ Nie lękaj się, wypłyń na głębię”

 

  • Zwiedzanie szkoły przez gości

 

  • Poczęstunek dla gości

 

zgredek18-01-2006 20:20:59   [#32]

przepraszam, ale mam pytanie:

czy ta szkoła jest szkołą wyznaniową?

czy szkołą w rozumieniu uso, Konstytucji - znaczy szkołą ogólnodostępną, bez względu na wyznanie, religię itp. itd.?

irula18-01-2006 20:35:29   [#33]
ależ oczywiście ogólnodostępną, nie rozumiem Twojego pytania, uroczystość zachwyciła wszystkich, bylo bardzo dostojnie i wzruszająco.
zgredek18-01-2006 20:46:47   [#34]

oczywiście ogólnodostępną:-(

zachwyciła wszystkich - a na jakiej podstawie tak twierdzisz? zapytałeś wszystkich? i odpowiedzieli: tak - zachwyciła?

nie rozumiem, że nie rozumiesz

irula19-01-2006 10:17:01   [#35]
 Na takiej oto podstawie: otrzymalismy wiele zaproszeń aby wystawić nasze widowisko w różnych instytucjach, powtarzaliśmy je również dla mieszkańców, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystości/ na ich prośbę/, goście wyrazili swoje uznanie długimi brawami na stojąco,przez długi czs po uroczystości spływały do szkoły gratulacje i podziękowania.
siegim03-02-2007 19:27:22   [#36]

co cesarskie cesarzowi, a co boskie Bogu

Całkowicie popieram zgredka. Szkolne uroczystości nie powinny być - moim zdaniem - przenoszone do kościoła.
sluni03-02-2007 21:09:03   [#37]
Tak dla ścisłości: obrządek poświęcenia dotyczy przedmiotów, obiektów związanych ze sprawowaniem kultu religijnego, natomiast jeśli chodzi o pozostałe obiekty, przedmioty (np. sztandary, tornistry, pomniki, samochody etc.) to mówimy o obrządku/akcie pobłogosławienia. Wiem, że niektórzy księża też stosują zamiennie te terminy ale poprawniej jest tak jak napisałam.
hobystka15-10-2007 14:16:22   [#38]
jakie są ceny sztandarów ?
Stan4615-10-2007 17:55:37   [#39]
zależy ok 3000 - 4000 zł
Martuś28-01-2008 11:44:44   [#40]
Bardzo proszę na priv. o sprawdzone miejsce gdzie możnaby zamówić sztandar szkoły.
Martuś28-01-2008 11:47:47   [#41]

Bardzo proszę na priv. o sprawdzone miejsce gdzie możnaby zamówić sztandar szkoły.

spkaznow@wp.pl

 

dorotacho28-01-2008 16:01:30   [#42]
ja też jestem ciekawa, gdzie można zamówić sztandar? proszę o informacje!!!
janta28-01-2008 18:58:08   [#43]

Sprecyzuj, jaka okolica Ciebie interesuje

 

Martuś29-01-2008 08:56:01   [#44]
Okolice lubelskiego, ale jeśli trzeba będzie to pojedziemy dalej.
krystyna29-01-2008 12:30:54   [#45]

Nasz sztandar robiony był tu:

[usunięte]

Przemiła pani, artystka...

Projekt był nasz (też kosztował...), a sztandar 3500 zł.

 


post został zmieniony: 29-01-2008 12:53:07
Martuś29-01-2008 14:29:55   [#46]

do Krystyna

Bardzo proszę Cię podaj namiary na maila spkaznow@wp.pl

krystyna29-01-2008 14:33:42   [#47]

o kurcze !

nie pomyślałam, że nawet w tak "patriotycznej sprawie" z reklamą należy uważać...

Martuś,

już podaję !

krystyna29-01-2008 14:38:48   [#48]

no i zapomniałam dodać:

przepraszam... :-(

SmileyCentral.com

 

AnJa29-01-2008 16:26:51   [#49]
dzierganie sztandaru to nie patriotyzm-to biznes jest
Ala29-01-2008 16:27:55   [#50]
ten obrazek bardziej wygląda na Grażkowe kołderki ;-)
post został zmieniony: 29-01-2008 16:28:29
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]