Forum OSKKO - wątek

TEMAT: lekarz medycyny pracy a nauczyciel
strony: [ 1 ]
gimnazjum18-08-2005 09:56:26   [#01]

Czy zaświadczenie lekarskie wystawiane n-lowi(i nie tylko) przez lekarza medycyny pracy o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciel zastępuje świadectwo lekarskie o przydatności fizycznej do zawodu nauczycielskiego, czy tez muszą w aktach byc oba druki, bo juz mi namotali znowu zresztą?

Fakir218-08-2005 10:03:01   [#02]

Na zaświadczeniu...

druku, jest taka klauzula:

Wobec braku przeciwskazań zdrowotnych, ZDOLNY do wykonywania pracy na ww stanowisku...

A więc... Może być tylko jedno... Wg mnie - ale autorytetem jest tu zawsze rzewa :))))

gimnazjum18-08-2005 10:08:31   [#03]

Ja też tak myślę i prawdę mówiąc od czasu kiedy jest obowiązek wystawiania zaświadzceń przez lekarza medycyny pracy to przy nowym zatrudnianiu nigdy o ten drugi druk nie wołam, a tu ze szkoły do której idzie mój były pracownik wołają  o to drugie świadectwo lekarskie i co tu mysleć?

I jeszcze jedno pracownik po urlopie macierzyńskim wykorzystuje urlop wypoczynkowy i uzupełniający po czym rozwiązuję z nim stosunek pracy czy musi mi takie zaświadczenie dostarczyć przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego?

Fakir218-08-2005 10:21:02   [#04]

to zależy...

na jaki okres miał to z medycyny pracy?

Ale taki mądry to ja już nie jestem....

Zostaje Ci wołanie do mądrzejszych :))))

ania0118-08-2005 10:25:24   [#05]

w art 229 par.4 Pracodawca nie może dopuscić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzajacego brak przeciwskazań do pracy na okreslonym stanowisku.

Urlop wypoczynkowy chyba nie jest dopuszczeniem do pracy.

rzewa18-08-2005 10:29:29   [#06]

jest

ale ona ma pewnie ważne badania profilaktyczne wykonane przed urlopem macierzyńskim, urlop macierzyński to nie jest udzielany z powodu pogorszenia się zdrowia, więc te, wcześniejsze orzeczenie, jest nadal aktualne.
gimnazjum18-08-2005 10:30:02   [#07]
O to "chyba" mi się właśnie rozchodzi, a co z pierwsym pytaniem( może rzewa poczyta wiem, że z magikiem forumuje
gimnazjum18-08-2005 10:31:38   [#08]
Witaj rzewa, a co z tą przerwa miesięczną w wykonywanniu pracy (czy to tylko o chorobe chodzi)?
beera18-08-2005 10:35:05   [#09]

dwie rózne rzeczy

Przed zatrudnieniem nauczyciela:

§ 17. Warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela spełnia osoba, która przed nawiązaniem stosunku pracy przedstawiła zaświadczenie lekarskie stwierdzające posiadanie tych warunków, według zasad określonych w odrębnych przepisach

w trakcie zatrudnienia:

badania lekarskie od lekarza medycyny pracy

gimnazjum18-08-2005 10:39:22   [#10]

Jak ten §17 ma się do art 229 par.4 Pracodawca nie może dopuscić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzajacego brak przeciwskazań do pracy na okreslonym stanowisku.

rzewa18-08-2005 11:22:44   [#11]

a więc tak:

nauczyciel, zgodnie z zapisami KN podlega badaniom okresowym i kontrolnym przewidzianym w KP (art 229). Żadnych dodatkowych badań lekarskich, związanych z wykonywaniem zawodu n-la (nie ma obecnie podstawy prawnej do wymagania od nauczyciela świadectwa lekarskie o przydatności fizycznej do zawodu nauczycielskiego) n-l nie ma obowiązku przeprowadzać. Wobec tego wazne badanie okresowe jest jak najbardziej wystarczające, jako potwierdzenie braku przeciwskazań do wykonywania pracy n-la.

Pracownik musi wykonać dodatkowe badanie okresowe w sytuacji gdy jego nieobecność w pracy spowodowana chorobą była dluższa niż 30 dni - art 229 § 2 KP, a nauczyciel dodatkowo musi takie badanie przejść jeśłi korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia - art 73 ust 6 KN.

Urlop wypoczynkowy jest normalnym wykonywaniem pracy w rozumieniu przepisów prawa pracy.

rzewa18-08-2005 11:24:53   [#12]

nie odświeżyłam

dla nauczyciela nadrzędna ustawa jest KN - czyli obowiązuje to co w KN a nie w KP. KP stosujemy dopiero wówczas, gdy sprawa nie jest uregulowana w KN.
gimnazjum18-08-2005 11:29:40   [#13]

I taka właśnie rzewa mi sie podoba, rzeczowo i jasno-brawo i dzięki

no i jeszce moja intuicja okazała się trafna( to znaczy, że nie brakuje mi druków w aktach)

beera18-08-2005 14:20:22   [#14]

rzewa:

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 10 września 2002 r.

w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli

(Dz. U. Nr 155, poz. 1288 oraz z 2004 r. Nr 122, poz. 1290)

ogłoszono dnia 23 września 2002 r.
obowiązuje od dnia 8 października 2002 r.


§ 17. Warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela spełnia osoba, która przed nawiązaniem stosunku pracy przedstawiła zaświadczenie lekarskie stwierdzające posiadanie tych warunków, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

.....

są przepisy, ktore obligują nauczyciela do przedstawienia lekarskiego zaswiadczenia, wklejam je wyżej.

gimnazjum18-08-2005 14:57:29   [#15]
czekam znowu na rozwinięcie wątka, bo okazuje się, że jedno małe zdanie wprowadza galimatias i to zrobiłaś asiu na koniec tygodnia (wstydź się)
beera18-08-2005 15:03:14   [#16]

;-)

zawstydzam się  ;-))

a to rozporządzenie- o kwalifikacjach jest jednym z większych powodow do oświatowego wstydu

;-))

.....

trzeba zerknąć do tych "odrębnych przepisów"

AnJa18-08-2005 15:29:02   [#17]
co wam szkodzi - zróbcie tych badań więcej najwyżej

jeden papiórek w ktach więcej będzie

może się do awansu przyda?
DYREK18-08-2005 16:11:48   [#18]

 

...................................................................

                       ( pieczęć )

 

 

 

ŚWIADECTWO LEKARSKIE

o przydatności fizycznej do zawodu nauczycielskiego

dla kandydatów do Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych

 

 

Po stwierdzeniu na podstawie.................................................................tożsamości

 

osoby zaświadczam, że Pan(i)....................................................................................

 

lat........................... zbadany w dniu.............................................................................

nie wykazał(a) schorzeń , które by uniemożliwiały mu(jej) pracę nauczycielską, a w szczególności nie stwierdzono u niego(niej)  schorzeń wymienionych w punktach 1-6 poniższego świadectwa.

 

Wobec tego uważam, że ze względu na stan zdrowia Pan(i) .......................................

 

.................................................może pracować w szkole lub innej placówce oświatowo  - wychowawczej lub opiekuńczo – wychowawczej.

 

 

..........................dnia..............................                                     ....................................

                                                                                                                        ( podpis i pieczęć lekarza )

 

 

 

 

 

 

 

 

UWAGI:

U badanego nie stwierdzono:

 

1.      Następstw trwałego uszkodzenia układu ośrodkowego i obwodowego, np.

      w postaci tików, grymasów, zaburzeń mowy, wzmożonej pobudliwości

      i niezrównoważenia, padaczki itp.

2.      Rozległych i trwałych zmian chorobowych skóry, zwłaszcza części odkrytych.

3.      Znacznego upośledzenia słuchu lub wzroku ( nie dającego się skorygować szkłami ).

4.      Chorób organicznych narządów: krążenia i oddechowego upośledzających

      w znacznym stopniu ustroju.

5.      Chorób zakaźnych stanowiących zagrożenie epidemiologiczne.

6.      Zniekształceń lub zeszpeceń powodujących odrażający wygląd zewnętrzny.

 

 

 

 Wzór takiego zaświadczenia był załącznikiem do bardzo starego zarządzenia Ministra Oświaty. Przestało  obowiązywać . Zgodnie z tym zarządzeniem nauczyciel pisał przez 3 lata konspekty i stawał się wtedy mianowanym itd. Może ktoś to jeszcze pamięta.

 Obecnie obwiązuje tylko zaświadczenie lekarskie wystawiane n-lowi (i nie tylko) przez lekarza medycyny pracy o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela (np informatyki, matematyki itd. )Ciekawe, że NKJO to jeszcze wymaga.

 

 

rzewa18-08-2005 16:24:38   [#19]

no więc właśnie...

Jedyne obowiązujące "odrebne przepisy" to :

Rozporządzenie MZiOS z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. (Dz. U. Nr 69, poz. 332), ponieważ w tej materii KN odsyła nas jednoznacznie do KP.

 I właśnie zaświadczenie o braku przeciwskazań do pracy na danym stanowisku jest wydawane na podstawie tego rozporządzenia.

beera18-08-2005 16:57:30   [#20]

to nie ma znaczenia

faktem jest, że na PODSTAWIE OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISOW należy przedstawić zaświadczenie lekarskie stwierdzające posiadanie warunków, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

nawet jeśli zasady okreslone w odrebnych przepisach nie istnieją, to nie oznacza, ze CAŁY wymóg nie istnieje

Wymog przedstawienie zaświadczenia istnieje i jest jak najbardziej aktualny- zasad określonych nie ma, więc korzystajmy z zasad jakie nam się podobają- a mnie się podoba wklejka dyrkowa.

To jest podobnie jak z Urlopem dla poratowania zdrowia: To, ze nie ma przepisow szczególowych nie oznacza, ze nie ma urlopu dla poratowania zdrowia

beera18-08-2005 17:00:18   [#21]

żeby uściślić

to

Obecnie obwiązuje tylko zaświadczenie lekarskie wystawiane n-lowi (i nie tylko) przez lekarza medycyny pracy o braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela (np informatyki, matematyki itd. )

można uznać za spełnienie wymogu Rozporządzenia o kwalifikacjach-

gimnazjum19-08-2005 10:47:49   [#22]

Takie uściślenie mnie zadowala i dzięki za wyjaśnienia

Tomasz Osiński19-08-2005 11:30:52   [#23]
A co z książeczkami dla celów sanitarno-epidemiologicznych? Czy jest jakiś przepis, który zmusza do ich aktualizacji co rok? Przecież jeśli mam zaświadczenie od lekarza przemysłowego, że mogę pracować np. do roku 2008, to po jaką cholerę co roku wypełniać tę książeczkę, zwłaszcza że już nie obowiązują przepisy o badaniach WR i corocznym prześwietleniu... Co o tym sądzicie, lub raczej co o tym wiecie...?
gimnazjum19-08-2005 11:41:28   [#24]

Terenowy oddział SANEPID-u nie do końca umiał mi wyjaśnić tę kwestie (sami nie douczenii), ale ja mam taki układ z lekarzem medycyny pracy, że wystawiając omawiane w #1 zaświadczenie lekarskie na konkretne stanowisko  wystawia też orzeczenie lekarskie-wydane w związku z podjęciem lub wykonywaniem prac, przy których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby-które wkładam do prcowniczej książeczki zdrowia, a oprócz tego wbija mi swoja pieczątke z taka datą nastepnego badania jak w w/w orzeczeniu oczywiście w pracowniczej książeczce zdrowia (bo rozporządzenie "rzekomo" zniosło juz obowiązek tych książeczek, ale tego SANEPID na 100% nie potwierdza)

chętnie dowiem się jak inni to widzą

ania0122-12-2005 13:39:02   [#25]

długo to trwało ale już wiem

 Wykaz prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby, uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń określa rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z art. 6 ust.4 (Dz.U. z 2003r. Nr 67 poz.633)

Wykaz wskazuje prace na stanowiskach związanych z ciągłym kontaktem z ludźmi między innymi w :

1) przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty;

2) szkołach wyższych, wyższych szkołach zawodowych, wyższych szkołach wojskowych.

Zatem nauczyciele oraz inni pracownicy nie będący nauczycielami mają obowiązek wykonywać okresowe badania dla celów sanitarno-epidemiologicznych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 6 września 2001r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach ( Dz.U.z 2001 r. Nr 126, poz. 1384 z późń. zm. ) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 kwietnia 2003r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu, których istniwje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby ( Dz.U. z 2003r. Nr 67 poz.633 ).

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]