Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Stare niemieckie pismo...
strony: [ 1 ]
Fakir216-08-2005 10:39:49   [#01]

Mam prośbę gorącą. Nie "specjalną" więc ośmielam się wrzucić wątek.

Muszę przetłumaczyć stare niemieckie pismo, pisane odręcznie tzw "gotykiem".

Mam problem z wieloma literami !!!

Nie pamiętam już wszystkiego, choć babcia mnie kiedyś - 40 lat temu - uczyła...

Czy któś z Was ma jakąś możliwość udzielenia mi pomocy?

Wystarczyłby np. alfabet... Albo link do jakiejś strony....

Z góry duża buźka :))))

Wertykal16-08-2005 14:43:46   [#02]

Zobacz do wymiany plików.

Umiescilem tam taki font, podobny bardzo do gotyku.

Moze Ci sie uda wykorzystac.

Marek

Fakir216-08-2005 15:37:53   [#03]

Marku!

Dzięki - zaraz wlezę:))
Fakir217-08-2005 12:57:27   [#04]

Marek jest ludzki

ale ja potrzebuję ręczne pismo... Jakieś np. zestawienie pisma odręcznego z drukowanym (nawet gotykiem)...
AnJa17-08-2005 13:16:11   [#05]
w internecie zdaje się, że nie ma - wczoraj się troche stron z gotykiem naoglądałem (niektóre wcale apetyczne zresztą:-)

kojarzą mi się jakieś podręczniki do nauk pomocniczych historii - niestety, ani tytułów, ani autorów po tylu latach nie przypomnę

pamiętam jedynie, że w ramach ćwiczeń i odręczną łacinę i niemiecki odczytywać musieliśmy (na domiar nie znając, lub znając pobieżnie zaledwie, każdy z tych języków)

w latach 60. i 70. UAM był stolica polskich nauk pomocniczych historii - więc w ich bibliotece (a już szczególnie wydziałowej czy instytutowej na bank coś znajdziesz)
Fakir217-08-2005 13:22:24   [#06]

AnJa...

Dzięki za zainteresowanie.... :)))

Mi też to wszystko gdzieś tam dzwoni... Łacina - jasne, nawet była podobna... Niemieckiego sie nigdy nie uczyłem, bo znałem od urodzenia.... Tylko głupi - nie spisałem tego co babcia mówiła.... Mam masę tekstów w gotyku, odręcznych, nie mogę ich do końca przeczytać... Dlatego szukam - fakt, wlezę do "Historii"...

kasiek17-08-2005 13:25:50   [#07]

Już gugluję...

... a wyniki prześlę mailem.

Kasia

kasiek17-08-2005 13:30:47   [#08]

:-))

Właśnie wysłałam, nie wiem,czy się przyda, ale może...:-))
kasiek17-08-2005 13:41:28   [#09]

:-))

Właśnie guglając na niemieckich stronach dowiedziałam się, że pismo gotyckie to określenie nadrzędne, niemieckie dokumenty do 1945 roku były pisane za pomocą tzw. fraktury - (Fraktur), która jest powstałą ok XVI wieku odmianą pisma gotyckiego...

Pamiętam ten ból, kiedy na studiach trafiły się ostatnie egzemplarze jakiejś lektury, pani bibliotekarka od razu ostrzegała, że jest, ale w gotyku:-)) I do dzisiaj wspominam dłuuugie noce jedną z takich książek...

Fakir217-08-2005 16:00:42   [#10]

KASIEK :))))))))))))))))

Jesteś WIELKA !!!!!!!

Doszło !!!! Dokładnie to czego potrzebuję !!!!!

Dozgonna + jeden dzień wdzięczność :))))))))))))))))))))))))))

Naprawdę - wielkie, wielkie dzięki !!!!

Krzysztof

kasiek17-08-2005 16:17:15   [#11]

Cieszę się....

... że mogłam pomóc, a guglowanie jako przerwa w tłumaczeniu urzędowych tekstów o tematyce spożywczo-przemysłowej jest po prostu frajdą...;-))
kasiek17-08-2005 16:23:00   [#12]

:-)

po "frajdą" miało być oczywiście :-))))))))

Bo lubię szukać, a i mam satysfakcję, jak coś wynajdę:-)

Fakir217-08-2005 16:31:21   [#13]

:)))

Usiłowałem też szukać, ale mi nie wyszlo.... Jestem widać cienki w znajdowaniu słów-kluczy...

Dokopałem się do jakichś bibliotek, muzeów... Znalazłem gościa, który w 2003 szukał fontów, wylądowałem na jakichś stronach w Stanach... No - ale szukałem "gotyk", "szwabacha" itp...

Że to jest Fraktur dowiedziałem się od Ciebie !!!

- - -

Nie chcę być niedyskretny, ale.... urzędowych tekstów o tematyce spożywczo-przemysłowej....???

Czym Ty się zajmujesz ?!?!?

:)))

kasiek17-08-2005 16:44:42   [#14]

:-))

Właściwie to jest już moje (patrz: dostarczone do tłumaczenia) pisemko przetłumaczone, teraz sobie czytam i zastanawiam się, czy aby jeszcze czegoś nie poprawić...Swoją drogą: jestem ciekawa, czy urzędnicy zdają sobie sprawę, że napisali właśnie zdanie na 9 linijek...

CARMEN18-08-2005 17:39:35   [#15]

PRZETŁUMACZĘ CHĘTNIE

  Pomogę z przyjemnością i przetłumaczę ten tekst gotykiem pisany. Tak się składa, że umiem pisać i czytać takie pismo. Nauczyłam się, gdyż jestem przysięgłym z j. niemieckiego.

Proszę przesłać na mój prywatny adres dostępny u Pana Pleśniara.

kasiek18-08-2005 17:50:54   [#16]

Ja ...

też:-))
CARMEN18-08-2005 17:59:02   [#17]

KASIEK

Kaśku ! Witaj w klubie. Jak chcesz, to przetłumacz. Nie wchodzę w paradę.
beera18-08-2005 19:45:18   [#18]

;-))

co Wy tak dziewczyny w skrajności

male litery- duże litery

przetłumaczę- nie przetłumaczę

:-))))

a ja usilnie szukam kogoś kto doprowadzi do porządku menu w naszej restauracji.
Mamy je po polsku i to raczej bez błędu i mamy po niemiecku i tu..

hm...

niemcy się nam smieją przy obiedzie

;-))))

kasiek18-08-2005 21:01:17   [#19]

:-)

Ja się troszeczkę nauczyłam, chociaż nie byłam wtedy jeszcze przysięgłym :-) Nie proponowałam pomocy, bo Fakir2 wspomniał, że zna niemiecki od urodzenia, a ja o wiele krócej :-))

Poza tym nie reklamuję się na forum, oferty przesyłam na priva;-)

A małe literki chyba bardziej przyciągają niż duże (?) :-))))

Fakir218-08-2005 21:16:20   [#20]

Maleństwa moje...

Urodziłem się w rodzinie niemieckiej.... Do 6 roku życia tylko w Muttersprache.... Potem z konieczności - język polski...
I wiecie co????
Na egzaminach (też maturze ) dowiedziałem się, że .... nie znam niemieckiego ?!?!?!?!
Na pytanie - maturalne - Wie raumen Sie Ihre Zimmer?, gdy odpowiedziałem : Ich habe Kinder dazu...
otrzymałem .... dobry....
Miałem wtedy 37 lat, maturę niemiecką robiłem, by uczyć (wtedy można było tak ) niemieckiego - wywalili mnie z roboty za poglądy i NIE WOLNO mi było pracować z upośledzonymi i psychicznymi, ale mogłem z .... normalnymi...-  i zgłupiałem...................
- - -
Gotyku uczyła mnie babcia.... Jako szczeniak miałem to gdzieś, teraz muszę coś przetłumaczyć i ... problem :(((
- - -
Dawaj publicznie to swoje menu Asiu - zaraz zrobimy porządek :)))))))))))))))))))))
- - -
Serdecznie Wam wszystkim dziękuję.... Za życzliwośc i przede wszystkim GOTOWOŚĆ !!!!! To niesamowite :))))))
kasiek18-08-2005 21:28:46   [#21]

Dawaj, Asiu...

... to menu, możemy się trochę pogłówkować:-))
CARMEN18-08-2005 22:35:56   [#22]

GOTYK

Gotyku , moi Drodzy, nauczył mnie mój nauczyciel prywatny, człowiek niezwykły, gdy miałam lat 11. Bawiłam się tym kaligrafowaniem piórkiem, by wycieniować " ekspedite" to, co trzeba. Słowniki miałam do 1975 roku wyłącznie gotykiem pisane i mam je do dzisiaj, bo pewne rzeczy mogą się przydać, a w nowych nie znajdziecie. Moja prababka była Niemką i wielką polską patriotką, a druga prababka Austriaczką.

Moja babcia ze strony ojca Węgierką i dlatego nauczyłam się samodzielnie węgierskiego, tak z sentymentu.

Cieszę się , że Fakir może pracować i dać z siebie to, co najlepsze polskim dzieciom. Życzę sukcesów.

Ja się nie reklamuję, tylko reaguję na prośby kolegów z forum. Reklamować się nie muszę. Chętnie pomagam.

CARMEN18-08-2005 22:41:33   [#23]

LITERKI

LITERKi piszę duę i tłuste, bo wtedy lepiej je widzę, więc wybaczcie.
Gaba18-08-2005 22:44:19   [#24]

a ja Kaszubka... z tych Labudów od Wita, Gerarda i od prababki Guentera Grassa, moja babka rewelacyjnie sprechała, zycie ocalili jej Niemcy, ale zawsze i do końca powatarzała: nie ma Kaszeb bez Polści i Polści bez Kaszeb.

Bardzo lubię niemiecki, a gotykiem to mam tylko poezje Goethego, to dopiero jest zapach książki.

rzewa18-08-2005 22:50:42   [#25]

Carmen

ustaw sobie wielkość liter w oknie do wpisywania na 2 - tak jest optymalnie. A żeby lepiej widzieć zmień sobie parametry wyświetlania w przegladarce: menu Widok -> Rozmiar tekstu -> Największa i będziesz wszystko dobrze widziała.

(Jak masz myszkę z kółkiem, to pokręć nim trzymając wciśnięty klawisz Ctrl)

CARMEN19-08-2005 08:18:55   [#26]

GABA i RZEWA

Rzewa ! Dzięki za wskazówki. Masz rację ! Pomogło.

Gaba ! Mam dużo sympatii do Kaszubów właśnie za ich konsekwencję i upór w walce przeciw germanizacji. Mają interesujący język i folklor.

Widziałam spektakl folklorystyczny w wykonaniu zespołu ludowego będąc na szkoleniu w Gdańsku. Pyszne też jest tam ( na Kaszubach ) jedzonko.

Kaszubi są skromni ale pełni godności i dumni z własnej tożsamości.

Podobał mi się D.Tusk w dyskusji telewizyjnej z E. Steinbach, którą widziałam jakiś rok temu ( lub dwa ) na Polsacie. Wiadomo ,że chodziło tu o kontrowersyjny pomysł budowy Centrum Wypędzeń. A ta pani może najmniej uważać się za wypędzoną. Była córką oficera SS i okupanta.

Tusk to też Kaszub. I dobrze.

gimnazjum19-08-2005 10:27:36   [#27]
Mój ojciec chrzestny też Kaszub, ale języki pismo gotyckie to ni hu hu, może dajcie parę chociż literek, aby sie człowiek opatrzył i wiedział co to jest bo "zielono mi"
Gaba19-08-2005 11:57:44   [#28]

Kaszub o sobie powie, że jest Kaszubą, po tym sie rozpoznaje Kaszubów od tych, co o nich mówią.

 

;-)

Gaba19-08-2005 12:02:13   [#29]

Pytanie - kontro pracownika

nauczycielka proponuje, by pensja jej wpływała na konto męża, obiło nam się o uszy, że nie jest to możliwe, gdyż pracownik powinien jakoby mieć konto indywidualne. Prawa jest to, czy tylko jakieś zakłócenia na łączach..

;-)

 

- dzięki za uwagi.

gimnazjum19-08-2005 12:02:48   [#30]
że nie jestem Kaszubą to ja wiem, mało tego raz tylko tam byłam i to jako małe dziewczę( czuję się usprawiedliwiona, nie moja wina,że chrzestny tak mało mi o swoich korzeniach mówił)
Gaba19-08-2005 12:03:03   [#31]

ups. nie ten wątek, przepraszam.

gaba
nalix19-08-2005 12:13:01   [#32]

szwabacha to proste!

W antykwariatach można nieraz znaleźć stare książki niemieckie z alfabetem do szwabachy, wystarczy pół godziny, żeby jej się nauczyć, jeśli zna się niemiecki. A nawet bez znajomości tego alfabetu można odszukać, które litery odpowiadają współczesnym domyślając się wyrazów.
CARMEN19-08-2005 21:50:26   [#33]

Pisać gotykiem

Bie jest łatwo pisać gotykiem. Litery dtukowane różnią się od drukowanych. To tak, jak z lotem helikopterem. Leć ! Przecież samochód umiesz prowadzić. NALIX ! Domyślać się można, ale ile Ci to czsu zajmie, by płynnie to zrobić ? Pół godziny nie wystarczy. Wierz mi.
CARMEN19-08-2005 21:52:47   [#34]

Literówki

O ! PARDON ! Zdarzyły mi się literówki. DRUKOWANE PISMO GOTYCKIE RÓZNI SIĘ OD PISANEGO PISMA. To chciałam napisać.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]