Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wicedyrektor w wyborach samorządowych
strony: [ 1 ]
szymon13-08-2002 07:47:05   [#01]
Jestem wicedyrektorem szkoły , dla której organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe. Chciałbym kandydować w wyborach do Rady Powiatu. Czy przy ewentualnym uzyskaniu mandatu radnego powiatowego będę musiał zrezygnować z pełnionej dotychczas funkcji czy też będę zmuszony wziąść na czas kadencji urlop bezpłatny w szkole?
JarTul13-08-2002 09:36:21   [#02]

Z ustawy Samorząd Powiatowy

Art. 23.

ust. 2. Radny nie może pełnić funkcji kierownika powiatowej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy.

Art. 24.

ust.1. Radny, który przed uzyskaniem mandatu wykonywał pracę w ramach stosunku pracy w starostwie powiatowym lub pełnił funkcję kierownika jednostki organizacyjnej tego powiatu, w którym uzyskał mandat, obowiązany jest złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy, przed złożeniem ślubowania, o którym mowa w art. 20 ust. 1.

ust.5. Niezłożenie przez radnego wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest równoznaczne ze zrzeczeniem się mandatu.

Rezygnacja z pełnionej funkcji w pełni rozwiązuje ten problem - możesz nadal pracować jako nauczyciel, w przeciwnym razie...

no i tu jest mały problem ar. 24 w ust. 1 mówi o kierowniku jednostki organizacyjnej (zatem dyrektorze szkoły), jeżeli chodzi o wicedyrektora to jest tu chyba luka prawna (o ile nie było jakiejś aktualizacji ustawy lub orzeczenia NSA w tej sprawie).

Logika wskazuje, że skoro radny nie może pełnić funkcji zastępcy kierownika jednostki organizacyjnej, to powinien go obejmować art. 24 i taka będzie zapewne interpretacja wydziału prawnego urzędu wojewódzkiego.

JarTul13-08-2002 09:40:11   [#03]

C.d.

Zapomniałem dopisać.

Możesz bez żadnych problemów kandydować do lokalnego samorządu gminnego (rada miasta lub gminy).

szymon13-08-2002 09:44:15   [#04]

podziękowania dla JarTul

Dziękuję za wyjasnienie. Też wydawało mi się, że jest tu jakieś niedomówienie (tzw. "przepis niedookreslony") , ale to chyba typowe dla naszego prawa. A nawiasem mówiąc co mi chodzi po głowie - kandydowanie gdy siedzę na tak spokojnym stanowisku.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]