Forum OSKKO - wątek

TEMAT: przetarg, pomocy!!!!!!!!!!
strony: [ 1 ][ 2 ]
bogna403-07-2005 12:26:03   [#01]
Mam pytanie: jak u Was jest rozpatrywana sprawa przetargów.Mój OP dał mi 2 dni temu pieniądze na remont boiska.Całe przedsiewzięcie jest na tyle kosztowne, że wymaga przetargu.OP zrzucił przetarg na dyr. czyli na mnie.Szczerze mówiąc nie mam na ten temat pojecia, ale jeśli trzeba to trudno.Nie rozumiem dlaczego urząd niektóre przetargi robi sam a inne zrzuca na dyr. W innych gminach, miastach wszystkim zajmują się własciwe urzędy.Jak to właściwie powinno być?
rzewa03-07-2005 13:40:00   [#02]

może być i tak i tak...

ale czy na pewno potrzebny przetarg? Teraz to nawet zamówienia powyżj 60 000 euro mogą być (o ile zachodzi konieczność i Przezes Urzędu Zamówień Publicznych) w innym trybie jak przetarg, np. negocjacje z ogłoszeniem lub bez czy nawt z wolnej ręki...

Nie sądzę bys dostała więcej niż 60 000 euro...

Poczytaj też tutaj:
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=11055#FBK

rzewa03-07-2005 14:00:02   [#03]

a można też bez procedur, gdy...

Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2004 r. Nr 19, poz. 177)
Art. 4. Ustawy nie stosuje się do:
[...]
8) zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 6 000 euro. [ok. 24 000 zł]
Alfred03-07-2005 14:56:00   [#04]

Bogna, nie irytuj się i nie panikuj:-) I powolutku. A więc:

  1. Zanim ogłosisz przetarg, znajdź kogoś, kto sporządzi Ci kosztorys inwestorski z przedmiarem (obmiarem). Nie wiem, jaki zakres robót przewiduje "remont boiska", więc trudno doradzić, kto mógłby taki kosztorys sporządzić. Być może zrobi to ktoś z przedsiębiorstwa robót drogowo-mostowych lub z urzędu gminy zajmujący się podobnymi sprawami. Popytaj.
  2. Kosztorys z przedmiarem jest konieczny, bo dopiero na jego podstawie możesz formalnie stwierdzić, czy remont wymaga przetargu.
  3. Jakie informacje ponadto uzyskasz?
  • będziesz znała kosztorysową wartość robót,
  • będziesz mogła porównać ją do ceny ofertowej (a więc tej, którą przedstawią Ci oferenci w swoich ofertach),
  • będziesz wiedziała, że przedstawiona przez nich cena nie wzięła się z powietrza, lecz z norm, katalogów itp.,
  • będziesz mogła unieważnić przetarg, gdy stwierdzisz, że cena ofertowa przewyższa wartość kosztorysową lub Twoje możliwości finansowe,
  • będziesz miała ponadto w takim kosztorysie (obmiarze) niemal gotową specyfikacje istotnych zamówień publicznych - SIZP,

Powtórka:

  1. Zacznij więc na spokojnie od znalezienia człowieka, firmy, który sporządzi Ci taki kosztorys.
  2. Potem na spokojnie sporządź przy pomocy człowieka z gminy, który kontroluje te rzeczy;-), specyfikację, umowę i różne tam takie dokumenty. Wzorcowe są dostępne w każdej gminie.
  3. Potem ogłoś przetarg (pewnie nieograniczony), zamieszczając ogłoszenie na tablicy ogłoszeń w szkole i na stronie internetowej. Jeśli nie masz szkolnej WWW, wsadź na stronę swojej gminy. Jeśli gmina nie ma WWW wsadź w powiecie;-).
  4. I spokojnie czekasz 15 dni (minimum-dłużej nie musisz).
  5. Szesnastego dnia otwierasz oferty. Przetarg nieograniczony jest ważny, jeśli spłynie co najmniej jedna ważna oferta.
  6. Jeśli wszystko ok, zawierasz umowę.
  7. Resztę dopytaj, bo ja w dużym skrócie..

Nie takie to trudne, jak się na początku wydaje. Ważne są procedury. Wakacje pewnie będziesz miała takie sobie, ale pociesz się tym, ze w szkole nie ma dzieciaków i nauczycieli. ;-))

Pozdrawiam - Fred

Alfred03-07-2005 15:37:44   [#05]

SIWZ - specyfikacja istotnych warunków zamówienia

;-)

Maelka03-07-2005 15:56:36   [#06]

Fred

Nie wiem, co Bogna na to, ale po twoich wyjaśnieniach zaczynam żałować, że nie ogłaszam żadnego przetargu.

Nigdy sie czymś podobnym nie interesowałam, a tu proszę, przeczytałam z zainteresowaniem. Dzięki!

:-)

bojola03-07-2005 17:21:41   [#07]

Alfred

Ja również dziękuję. To co mnie przerażało - przetarg nieograniczony - stało się proste, jasne i klarowne. Pozdrawiam
AnJa03-07-2005 23:49:55   [#08]
ja cię

przetarg nieograniczony - prosty, jasny i klarowny

Alfred - Ty mię wyjaśniaj ustawicznie

a jak już do arbitrażu dojdzie  w tym urzędzxie - to tyż cuś napiszę - na czym się wpierd... znaczy
bogna404-07-2005 00:22:31   [#09]

Fred

Dziekuję bardzo.Wyjasnienie super, miałam jutro iść do burmistrza i negocjować wykonanie tego przetargu( czyt. zebym to nie ja musiała robić), ale po Twoim poście, pełna wiary i nadziei, siły i determinacji - biorę się za to! A co!!! Co mi tam przetarg.Jakby co, to napiszę, a Ty mi to wyjaśnisz, prawda? A człowiek z urzędu tak nie umiał.Moze dlatego ,ze nie jest nauczycielem, albo co... Wprawdzie wakacje mogą być marne, ale tym się nie martwię.Bałam sie ,że coś zepsuję.Teraz też się boję .ale mniej.Jeszcze raz dzięki.

Alfred04-07-2005 13:01:04   [#10]

Dzięki za dobre słowa, ale nie jestem ekspertem w przedmiocie zamówień, więc nie traktujcie moich rad jak wytycznych. Zwracam tylko uwagę na te elementy procedur, które są wg mnie istotne. ;-)

W kosztorysie inwestorskim są następujące dane:
1) strona tytułowa:
    - nazwa zamówienia,
    - kod zamówienia,
    - inwestor, adres,
    - wartość kosztorysowa netto,
    - podatek VAT,
    - wartość robót ogółem.
    - podstawa wyceny i poziom cen,
    - wiodące narzuty i stawki kosztorysu.

2) kosztorys:
    - podstawa kalkulacji/opis pozycji,
    - ilość/ J.m.,
    - cena jednostkowa,
    - wartość [zł]

3) nakłady RMS:
    - robocizna - wartość,
    - materiały -  wartość,
    - sprzęt - wartość.

W obmiarze robót są takie same dane jak w kosztorysie (pkt.1-2), ale bez wartości i cen.

Zamawiając kosztorys z obmiarem należy przypomnieć, by wykonawca dokumentacji załączył też "Specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót budowlanych". Dobrze, jesli ktoś z uprawnieniami wykona za darmo kosztorys z obmiarem. Liczmy się jednak z tym, że taki kosztorys też kosztuje. ;-))

Obmiar robót i specyfikacja techniczna są załącznikami do SIWZ (lub ich częścią), którą otrzymują zainteresowane przetargiem osoby. Należy je skserować, oryginał zostawiając sobie.

Wykaz niezbędnych dokumentów, jakie winien przedstawić oferent, określony jest w SIWZ. Dołącza się również umowę.

Wadium oraz wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy

Mogą pojawić się w SIWZ lub nie. Zależy od wartości przetargu. Ważne jest jednak, by zostały wypełnione przez oferenta wszystkie warunki określone w SIWZ. Dopuszczenie do przetargu kogokolwiek z niedopełnionymi formalnościami i, nie daj Boże, podpisanie z kimś takim umowy jest przestępstwem. Zatem lepiej pominąć niekonieczne warunki zamówienia niż je zlekceważyć.

Można powołać komisję do rozstrzygnięcia rozpatrzenia ofert lub nie. Zależy to od wartości przetargu. Może to jednoosobowo zrobić dyrektor. Lepiej jednak powołać komisję. Jeśli powołujemy, to zarządzeniem i ustalamy regulamin pracy komisji. No i wtedy oświadczenia członków komisji, że nie są związni z żadnym z oferentów jakimikolwiek powiązniami.

fredi04-07-2005 18:08:59   [#11]
Czy należy złożyć sprawozdanie do 1 marca ? (przetarg o wartości 50 000 zł)
stefan05-07-2005 00:05:50   [#12]

nie bierz się za to człowieku.

w OP na pewno jest zespół inwestycji albo inne cóś co za 2-3 % przeprowadzi procedurę i bezpiecznie bedziesz marudzić co do wymagań.

samo określenie istotnych warunków zamówienia ...

Ile w życiu boisk zbudowałaś

co wchodzi w zakres rbót zgodnie z warunkami technicznymi wykonania i odbioru wiesz?

nie musisz wiedziec jkao pedagog

bez popisów, oddac fachowcom co fachowe

bogna405-07-2005 23:32:01   [#13]

Stefan

To nie jest takie proste.OP powiedział,ze szkoła to odrębna jednostka i niech robi sobie sama przetarg, czyli ja.Czy mam wybór?Zwiększyli mi pieniądze na szkołę, więc co moge zrobić?

Nurtują mnie jeszcze te zamówienia z wolnej stopy.O co chodzi?

bogna405-07-2005 23:35:04   [#14]

Stefan

miało byc z wolnej ręki, nie stopy( to dowodzi tylko mojego rozeznania w temacie)

AnJa05-07-2005 23:38:49   [#15]
z wolnej ręki zamówienia

o ile pamiętam (ale moge sie mylić) to tego juz nie ma

albo jeśli jest to do 6 tys euro

przy budowlanych najbezpieczniejszy jest przetarg nieograniczony

poczytaj to, co Alfred tu napisał i Ustawę o zamówieniach

jak nic nie zrozumiesz weź flaszkę i idź do kogoś , kto się na tym zna

jak masz kierownika gospodarczego każ jemu - iść z tą flaszką
..........

a z wolnej stopy to odpowiadać będziesz;-)
cynamonowa05-07-2005 23:56:21   [#16]
Oddział 5
                            Zamówienie z wolnej ręki
                                       
                                    Art. 66.
Zamówienie z wolnej ręki to tryb udzielenia zamówienia, w którym zamawiający
udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą.
AnJa06-07-2005 08:43:55   [#17]
czyli coś mogę:-)
cynamonowa06-07-2005 09:14:02   [#18]
 jasne że możesz
rzewa06-07-2005 09:22:18   [#19]

do 6 tys euro

nie trzeba wogóle stosować ustawy o zamówieniach publicznych - nie trzeba mieć żadnej dokumentacji z tym związanej, wystarczy tylko rachunek.

Przy większych zamówieniach należy stosować jeden z trybów podanych w ustawie o zamówieniach publicznych:
1. przetarg nieograniczony - od art 39 do art 46
2. przetarg ograniczony - od art 47 do art 53
3. negocjacje z ogłoszeniem - od art 54 do art 60
4. negocjacje bez ogłoszenia - od art 61 do art 65
5. zamówienie z wolnej ręki - od art 66 do 68
6. zapytanie o cenę - od art 69 do art 73
7. aukcja elektroniczna - od art 74 do art 81

Który z trybów zastosować zależy od wielu rzeczy: przedmiotu zamówienia, terminu wykonania go, lokalnych warunków, uprzednich zobowiązań itp.

W przypadku robót remontowo-budowlanych najlepiej jest zastosować przetarg nieograniczony, ale procedura ta jest dość czasochłonna - bardzo trudno (raczej niemożliwe) będzie uzyskać termin zakończenia prac na koniec wakacji

Adaa06-07-2005 09:24:31   [#20]

całkowicie zgadzam się ze Stefanem

sprawy do 6 tys euro to se mogę brac...nie ma tam specjalnie wielkich problemow...no i zakres robót przy takiej cenie jest jeszcze do ogarniecia przezemnie...

ale kiedy robota staje na przetarg?..hm...nie wiem czy bylabym w stanie tak to wszystko zorganizowac by wykluczyc ewentualne odwolania, czegos nie schrzanic

Stefan ma rację...to powinien robic ktos z ramienia OP, uprawniony pracownik...raz,że od tego go mają, dwa,ze szkoły wraz ze swoimi boiskami (bo o nich mowa akurat) to mienie komunalne...dyrektor to nie zarzadca tego mienia, chociaz w praktyce często tak bywa...

fredi29-08-2005 22:13:57   [#21]
do 6 tys euro

nie trzeba wogóle stosować ustawy o zamówieniach publicznych - nie trzeba mieć żadnej dokumentacji z tym związanej, wystarczy tylko rachunek

( a przy robotach budowlanych ?)
fredi17-11-2006 22:06:56   [#22]
?
Marzanna Gąsior18-11-2006 10:58:01   [#23]

Jestem po 2 przetargach

Cześć- napisz do mnie na priv to prześlę w załączniku dokumenty, które tworzyłam - przeszłam dwa przetargi i choroba też musiałam przebrnąć przez ustawę o zamówieniach publicznych- warto ją przebrnąć, bo tam jest wszystko, co musisz, w jakim terminie i z jakimi dokumentami zrobić.Warto też nękać OP bo przecież jest tam komórka do inwestycji, a tam powinni mieć w małym palcu wszystkie wiadomości dotyczące przetargu i muszą pomóc.koniec kropka.Pozdrawiam
Karolinamat16-01-2007 20:48:46   [#24]

przetarg na dożywianie

6000 euro to rozumiem że brutto jest...

A w przypadku gdy przekraczam 6000 euro na zakup żywności (firma gastronomiczna sporządza posiłki i wystawia fakturę- w planie ponad 6000 euro) powinnam zrobić zapytanie o cenę? Albo inny przetarg.

W innej szkole natomiast gotujemy sami. W planie ok 90000 ale zł a nie euro. Czy w tym przypadku powinien być przetarg? Kupujemy różne produkty od różnych sprzedawców. Czy przetarg powinien być zrobiony na różne produkty, np. na mięso itd...
dyrlo16-01-2007 20:53:52   [#25]
Netto, 6.000 EURO netto
Karolinamat16-01-2007 21:01:48   [#26]
Dzięki:-) Czyli brutto wychodzi 7320EURO

A co z tym przetargiem? Robić czy nie robić?
Sabina17-01-2007 08:24:36   [#27]
Kochani, ja tez prosze o podpowiedź- zakup mebli i pomocy dydaktycznych, powyżej 6000 EURO. Czy można zastosować zapytanie o cenę? Czytam Prawo zamówień publicznych i wciąż nie mam pewności.
emeryt17-01-2007 10:15:53   [#28]

podstawowy tryb...

to przetarg nieograniczony. Do 60 000 euro masz tryb uproszczony wielce i wielce bezpieczny. Przy zapytaniu o cenę musisz spełnić warunek - towary ogólnodostępne. np. mąka - tak ale meble i pomoce - nie. Wiem coś o tym po kompleksowej kontroli RIO.
Sabina17-01-2007 10:26:33   [#29]
A jednak przetarg.Dziekuję serdecznie Zdzisławie, mam jasność.
SOOwIzbicy17-01-2007 14:45:07   [#30]
Skoro  wymieniacie naprawdę ciekawe informacje na temat procedur związnych z remontami, może by tak jeszcze kilka zdań O ZAKUPACH ŻYWNOŚCI  DO STOŁOWKI SZKOLNEJ.  Czy organizujecie przetargi, czy w innej formie? :-)
AnJa17-01-2007 14:57:36   [#31]
niestety- przetargi

niestety - bo to tylko formlność
Zwojka22-09-2008 19:58:19   [#32]
Dostałam dofinansowanie na założenie monitoringu w szkole. Koszt założenia monitoringu to około 14.000tyś.zł Skontaktowałam się z firmą, która zakładała u nas alarm, ale w sumie tylko z nimi. Czy powinnam zastosować ustawę o zamówieniach publicznych np. zapytanie o cenę? Czy mogę pozostać przy tej jednej firmie, kierując się zasadą "kompleksowej" obsługi całego budynku przez jedną firmę?
jolakam22-09-2008 20:06:33   [#33]
Ja jestem po 3 przetargach. Ponieważ o przetargach nie miałam wcześniej zielonego pojęcia zatrudniłam na umowę zlecenie specjalistę od przetargów. Mój organ prowadzący scedował na mnie wszystkie uprawnienia - do zawierania umów, prowadzenia przetargów itd. Wszystkie materiały są na stronie mojej poradni i w BIP. Po własnych doświadczeniach radziłabym - jesli ktoś tego wcześniej nie robił, przynajmniej za pierwszym razem zdać się na kogoś kto wie co robić i zna rynek, zwłaszcza przy robotach budowlanych.
Zwojka22-09-2008 20:11:14   [#34]
czyli przetarg? nie wystarczy zapytanie? czy do takiej kwoty stosuje się w ogóle ustawę?
ixja522-09-2008 20:20:15   [#35]
Według mnie wystarczy zapytanie o cenę. 5 oferentów. Przynajmniej dwóch musi udzielić odpowiedzi.Ale mieć dokumenty, że występowało się do pięciu. Przetargi od 14 000 euro.

Mylę się?
DYREK22-09-2008 20:39:03   [#36]

Do 14 000 euro  nie stosujemy ustawy o zamówieniach publicznych .

Od 1. 01. 2008r. średni kurs złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych na podstawie rozporządzenia wynosi 3,8771.

14 000 euro to ok. 54 000 zł

Przy zakupach do 14 000 euro stosujemy inny akt prawny, jest nim ustawa o finansach publicznych, w której w art. 35 ust. 3 pkt 1 czytamy: " Wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów."

ankate22-09-2008 20:41:33   [#37]
ufff, już byłam przerażona..., że nie zrobiłam przetargu na kolonie, ale nie było czasu, terminy goniły baaardzo...Dzięki, dyrku, zasnę spokojniej
irula22-09-2008 20:47:11   [#38]
Ja niestety też robię sama przetargi! nie wiem po co jest ta gmina? Dzisuaj właśnie skończyłam procedurę zakupu opału na sezon zimowy 08/09 w drodze zapytania o cenę. Op zwala to na mnie i jeszcze chce aby pzyczyć mu zakupiony opał! Wszystko postawione na głowie!
Zwojka22-09-2008 20:54:10   [#39]
Dyrku -jestem monotematyczna;-) mogę powołując się na ustawę o finansach publicznych zostać przy tej firmie? w ramach "kompleksowej obsługi" szkoły? zakładali alarm, robią nam okresowe przeglądy. czy mogę z tego względu wybrać tą samę firmę?
DYREK22-09-2008 21:36:23   [#40]

jeżeli masz do wydania tylko 14.000 zł, to w/g mnie możesz zostać przy tej firmie

dla spokojności możesz jednak zapytać w innych firmach (może będzie taniej)

 

Power423-09-2008 21:22:05   [#41]
dla ścisłości 14000 euro to ok.54000 zł-ale to jest dozwolone netto (brutto trochę większe- o Vat)
Power423-09-2008 21:22:12   [#42]
dla ścisłości 14000 euro to ok.54000 zł-ale to jest dozwolone netto (brutto trochę większe- o Vat)
Power423-09-2008 21:22:54   [#43]
nie mam opcji usuwania klonów-sorry
cynamonowa23-09-2008 21:29:10   [#44]
czy OP może w formie zarzadzenia wydać "nakaz" zapytania o cenę przy kwocie 2 000tyś zł......skoro ustawa wyraźnie mówi o 6 tyś???
Power423-09-2008 21:32:01   [#45]
moim zdaniem może dać zalecenie
ustawa nie mówi o 6 tysiącach ani złotych ani euro tylko o 14.000 euro
DYREK23-09-2008 21:34:31   [#46]

Przy zakupach do 14 000 euro stosujemy inny akt prawny, jest nim ustawa o finansach publicznych:

Art. 35 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104 z późniejszymi zmianami ), stanowi, że:

„ 1. Wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokościach ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego i w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych,

2. Jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych rodzajów wydatków.

3. Wydatki publiczne powinny być dokonywane:

1)      w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskania najlepszych efektów z danych nakładów;

2)      w sposób umożliwiający terminową realizację zadań,

3)      w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań”.

Praktycznie sposób zakupu powinien wynikać z opracowanego " Regulaminu udzielania zamówień publicznych o wartości do 14 000 euro ".

Dla szkoły może taki regulamin opracować wyłącznie jej dyrektor (nie może tego zrobić wójt). Dyrektor jest kierownikiem jednostki sektora finasów publicznych - szkoły.

Nie ma jednak prawnego obowiązku opracowania takiego regulaminu. Nie należy dać się zwariować, należy natomiast mieć na uwadze przede wszystkim racjonalne wydatkowanie środków publicznych.

Power423-09-2008 21:40:01   [#47]
a ja mam procedurę a nie regulamin-masz coś przeciw?
procedurę wprowadziłam na ogólne zalecenie OP skierowane podczas narady i wcale nie napracowałam się aż tak bardzo i mnie się przydała
cynamonowa23-09-2008 21:41:17   [#48]
takie zarzadzenie ( konkretnie od Zakładu Budżetowego dostalismy)......2 tyś zł....:(
DYREK23-09-2008 22:03:24   [#49]

Procedura to:  "unormowany przepisami, zwyczajami sposób prowadzenia, załatwiania jakiejś sprawy; tok, tryb, przebieg czegoś"  ma pomagać w wykonywaniu rutynowych, nudnych czynności lub postępowań w czasie sytuacji kryzysowej.

Procedury to: UoSO, Karta nauczyciela, Kodeks pracy, rozporzadzenia MEN, Statut szkoły, WSO, Regulamin pracy, Regulamin wycieczek szkolnych, Instrukcja postępowania z materiałami niejawnymi, Regulaminu udzielania zamówień publicznych o wartości do 14 000 euro, Procedura postępowania w sytuacjach zagrożenia, itd. :-)

cynamonowa23-09-2008 22:14:11   [#50]
( o, Dyrek nowa fotka....twarzowa:) )
strony: [ 1 ][ 2 ]