Forum OSKKO - wątek

TEMAT: uczeń chce zmienić język
strony: [ 1 ]
cynamonowa23-06-2005 23:35:05   [#01]
 Przyszła dziś do mnie uczennica kl.I gimnazjum. Pyta czy mozliwe jest aby od IX uczyła się niemieckiego ( w klasie pierwszej był to angielski). dodam jeszcze że klasy dzelimy  na zasadzie - 14 osób niemiecki i 14 angielski. Twierdzi, że niemieckiego uczy się już od kilku lat a po roku nauki angielskiego stwierdzila, że popełniła błąd. poradźcie , co mozna zrobić w takiej sytuacji- chcac isć dziewczynie na rękę?
ania0124-06-2005 07:30:00   [#02]
Może niech przez wakacje nadrobi materiał z kl. I przed rozpoczęciem roku zróbcie jej egzamin sprawdzający i na tej podstawie może starać się o zmianę języka ( o ile zliczy poprzedni rok oczywiście ).
cynamonowa18-08-2005 20:14:25   [#03]
 Egzamin jest w poniedziałek ( ustny i pisemny). doradźcie proszę gdzie i w jakiej formie udokumentować ten fakt, co wpisać do arkusza?
beera18-08-2005 20:30:04   [#04]

egzamin klasyfikacyjny

tak to potraktujcie- czyli dokumentacja właściwa dla tego rodzaju egzaminu

( podobnie zresztą jak poprawkowy- protokół po prostu)

w arkuszu jest mowa o egzaminie klasyfikacyjnym- tam więc wpiszcie rezultat

cynamonowa18-08-2005 20:32:46   [#05]
Dziękuję za szybka odpowiedź.
Marek Pleśniar18-08-2005 20:49:15   [#06]

przy okazji zmieńcie mu język w buziaku na cichszy;-)

szkoła zyska na tym

Gaba18-08-2005 21:25:37   [#07]

przeczytajcie sobie lepiej rozp. o ocenianiu, bo tam jest napisane, co sie pisze w protokołach, skarby, ja tez mam protokól do przepisania, bo mi gwiazdusie zapomniały napisac co trzeba.

 

Te rotokoły bywaja sprawdzane.

balukas18-08-2005 21:26:28   [#08]

zmiana jezyka obcego

a ja mam tu pewna watpliwosc: czy to konieczne organizowac uczniowi(uczennicy) egzamin klasyfikacyjny? przeciez ocena roczna z przedmiotu "jezyk obcy" zostala juz ustalona. Jest nowy rok szkolny, rozpocznie sie nowe ocenianie, klasyfikowanie i promowanie. Gdyby to bylo w trakcie roku, to co innego. Tak na mój rozum - uczen juz zostal sklasyfikowany i promowany. Ale moze sie myle... (A nadrobienie zalegosci - to juz jego problem, chociaz w tym przypadku pewnie nie bedzie on wielki). A co na to przepisy???
beera18-08-2005 21:34:54   [#09]

jest konieczne

bowiem uczeń chce zmienić język.

By mogł go zmienić nalezy dowieść, ze ma poziom wiedzy i umiejetności z danego języka ( w tym wypadku tego drugiego- niemieckiego) jest właściwy dla kontynuowania nauki- czyli "zaliczyć" klasę I

Ustalona ocena roczna jest przecież z angielskiego.

zgredek18-08-2005 21:40:01   [#10]

ja bym nie robiła egzaminu

zastosowałabym to:

§ 21. 1. Jeżeli w klasie lub w semestrze, na który uczeń lub słuchacz przechodzi, naucza się, jako przedmiotu obowiązkowego, języka obcego (języków obcych) innego niż język obcy (języki obce), którego uczeń (słuchacz) uczył się w poprzedniej szkole, a rozkład zajęć edukacyjnych uniemożliwia mu uczęszczanie na zajęcia innego oddziału lub grupy w tej samej szkole, uczeń (słuchacz) może:

1) uczyć się danego języka obcego (języków obcych), wyrównując we własnym zakresie braki programowe do końca roku szkolnego, albo
2) kontynuować we własnym zakresie naukę języka obcego (języków obcych), którego uczył się w poprzedniej szkole, albo
3) uczęszczać do klasy z nauką danego języka obcego (języków obcych) w innej szkole.
 
czyli potraktowałabym go jako takiego co zmienia klasę
 
z nauczycielem ustala zasady zaliczenia programu klasy pierwszej

beera18-08-2005 21:53:58   [#11]

no ale zgredku

Nie do końca jestem pewna czy ten przepis dotyczy sytuacji Violi- moim zdaniem nie,

§ 21. 1. Jeżeli w klasie lub w semestrze, na który uczeń lub słuchacz przechodzi, naucza się, jako przedmiotu obowiązkowego, języka obcego (języków obcych) innego niż język obcy (języki obce), którego uczeń (słuchacz) uczył się w poprzedniej szkole, a rozkład zajęć edukacyjnych uniemożliwia mu uczęszczanie na zajęcia innego oddziału lub grupy w tej samej szkole, uczeń (słuchacz) może:

Po pierwsze wydaje mi się, ze rzecz dotyczy przechodzenia ze szkoły do szkoły

Po drugie, ze dotyczy takich uczniów, ktorym rozklad zajęć uniemożliwia uczęszczanie na zajęcia właściwego języka

.......

zgredek18-08-2005 21:56:52   [#12]

tak asiu, ale skoro takiej sytuacji jak u violi nie przewidziano, to trzeba coś dopasować

bo do tego egzaminu klasyfikacyjnego to raczej nie umiem nic znaleźć podobnego

klasyfikacyjny przeprowadza się w innych sytuacjach

beera18-08-2005 22:05:09   [#13]

no - masz rację

dlatego napisałam " potraktujcie to jak egzamin klasyfikacyjny" ( w sensie papierow)

nie, ze jest to egzamin klasyfikacyjny.

Może jako sprawdzający - czy jakiś tam- pewnie nazwa okreslona jest w statucie u Violi ( skoro dopuszcza się w praktyce taką sytuację, to pewnie jest ona także okreslona w statucie) ( a jesli nie jest, warto nanieść poprawki przybliżające statut do życia:-)

Generalnie mozna uznać, ze Viola chce przyjąc do klasy II ucznia, ktory nie chodzil do klasy I- nie ma oceny, wiec Viola przeprowadza egzamin majacy na celu ustalenie oceny poziomu widzy i umiejetnosci.

zgredek18-08-2005 22:06:45   [#14]

chociaż i tak robimy klasyfikacyjne przy różnicach programowych bez żadnej pp

zgredek18-08-2005 22:08:46   [#15]

no właśnie tak

viola zrobi klasyfikacyjny - dobrze

ja bym nie robiła - też dobrze

;-)))))))))))))

darekjot6218-08-2005 22:19:42   [#16]

uważam, że nie trzeba robić żadnych egzaminów, przecież dziewczyna zaliczyła(chyba) zakres programowy z angielskiego  z klasy I. Należy umożliwić jej naukę niemieckiego w kl. II, czas pokaże czy jej decyzja była właściwa ...

pozdrawiam

balukas18-08-2005 22:22:08   [#17]
i znowu zycie okazuje sie bogatsze niz przepisy. Widac ci, którzy je uchwalaja nie nadazaja po prostu za rzeczywistoscia... Ja bym sie upierala przy nierobieniu uczniowi dodatkowego stresu (egzamin) - ma ocene na koniec roku? - Ma!
Gaba18-08-2005 22:50:47   [#18]
ja też nie robię egzaminów w takichv razach, np. przenosi mi sie dzieciak z klasy do klasy i chce zmiany jezyka, to go ma i już.
marqs18-08-2005 23:02:36   [#19]

No to fajnie byłoby

Studiuję germanistykę i po roku stwierdzam że angielski jest dla mnie lepszy więc się przenoszę i jestem na anglistyce ze wszystkimi zaliczeniami w indeksie.

Ale przepisy...?

Mam wątpliwości.

Pozdrawiam.

zgredek18-08-2005 23:04:07   [#20]
nie przesadzaj - bo nie o to chodzi
cynamonowa18-08-2005 23:14:17   [#21]
 Właściwie to wolałabym aby egzamin sie odbył. Byłabym spokojniejsza o te jej umiejętnosci z niemieckiego a własciwie o ich " lekkie" sprawdzenie. Bo co jesli juz we wrzesniu okaze się, że jej wiedza jest niewystarczająca? Jesli egzamin wypadnie " nie po jej " mysli, moze uzna, że dalej będzie uczyła się angielskiego.
marqs18-08-2005 23:15:22   [#22]

Głównie chodziło mi o konkretny przepis w tej kwestii - czy istnieje?

Daleki jestem od tożsamości sytucaji a jeszcze dalej od przesady.

Cel - przemyśleć tak by viola była pewna swej decyzji.

Pozdrawiam.

zgredek18-08-2005 23:17:36   [#23]

języka będzie się uczyła jeszcze dwa lata

nie opanuje programu klasy drugiej bez podstawy z klasy pierwszej

nauczyciel może sprawdzić jej wiedzę na lekcjach, może dostosować czas opanowania zaległości do możliwości dziewczyny

zgredek18-08-2005 23:18:36   [#24]
marqs - przepis nie istnieje, próbujemy dostosować dostępne do tej sytuacji
zgredek18-08-2005 23:19:35   [#25]
viola - rób ten egzamin
cynamonowa18-08-2005 23:23:33   [#26]
 Zrobię, muszę byc konsekwentna. dziewczyna w czerwcu dostała zakres materiału. Ale.... czy powinno to zakończyć sie jakąś oceną?
zgredek18-08-2005 23:24:51   [#27]

tak jak pisze asia w #04

marqs18-08-2005 23:26:46   [#28]
Ależ ja całkowicie popieram Twoją opinię na ten temat - z tym że to jest praktyka (słuszna zresztą). Ja mam jedynie wątpliwości co do zgodności z literą tzw. prawa, i wogóle nie twierdzę że mam jakąkolwiek rację tylko że mam wątpliwości.
zgredek18-08-2005 23:33:13   [#29]

a myślisz, że ja nie mam wątpliwości, zwłaszcza, że ciągle mam do czynienia z różnicami programowymi przy uczniach i słuchaczach przychodzących z innych szkół

i robimy te klasyfikacyjne, bo niby jak inaczej, gdy przedmiot nie jest kontynuowany?

dlatego w przypadkach kontynuacji (to znaczy uczeń nie miał w klasie niższej, ale przedmiot jest dalej w tej do której przechodzi) pozostawiam nadrabianie we własnym zakresie (uczniowie, ich rodzice, słuchacze są o tym informowani przed przyjęciem)

darekjot6220-08-2005 20:29:57   [#30]

to co proponujcie Violi to naciąganie prawa, ale nie dziwię się ,za wszelką cenę chcemy być teraz "zgodni z prawem" -nawet jeżeli nie ma przepisu.Szukanie przepisu "na coś "stało się obecnie modne.

Będąc rodzicem  zapytał bym się dyrektora o podstawę prawną takiego egzaminu...

pozdrawiam

beera21-08-2005 09:14:20   [#31]

darek

 

jesli Viola ma taką procedurę postępowania określoną dla tego rodzaju przypadków jest to jak najbardziej zgodne z prawem!

Tak jak egzaminy sprawdzające jako końcowy element podwyższania oceny- nie ma o nich w przepisach ale je stosujemy w wyniku wdrażania wewnętrznych przepisów.

Nie można zastosować egzaminu klasyfikacyjnego- zarezerwowanego dla innych przypadków, jednak każdy innego rodzaju egzamin  jesli jest dopuszczony przez wewnętrzne , szkolne, przepisy jest jak najbardziej OK.

zgredek21-08-2005 10:09:38   [#32]

niekoniecznie naginanie

pp znajdziesz w rozporządzeniu o klasyfikowaniu, rozporządzeniu o podstawawch itp. itd.

a tak ogólnie to my nic violi nie proponujemy - ona zaproponowała;-)

AnJa21-08-2005 17:29:20   [#33]
mamy cos w rodzaju egzaminy klasyfikacyjnego - bez komisji, tylko nauczyciel języka

nie ma oceny - jest zaliczenie, dające prawo do zmiany języka

dlaczego?

zgodnie z ramówką dzieciak w cyklu ma mieć X godzin języka obcego - nie napisano, że konkretnego, ale to logiczne

jeśli w pierwszej klasie  miał godxzin Y niemieckiego, to w drugiej i trzeciej ma X-Y angielskiego

czyli szkoła nie zapewniła mu minimum godzin

czyli i uczeń i rodzic mają prawo od szkoły wymagać, aby to uchybienie usunęła ( w przypadku szkoły ponadgimnazjalnej i ewentualnej porażki na maturze to roszczenie się może nawet sfinalizować)

oczywiście nie wiem, co na tę naszą praktyke powiedziałoby KO
zgredek21-08-2005 17:37:09   [#34]
po weselu
zgredek21-08-2005 17:41:13   [#35]

zaraz, zaraz - w uzgodnieniu z rodzicami niepełnoletnich takie rzeczy robię

a skoro w uzgodnieniu - to rodzic sie uzgodnił

a pełnoletni sami uzganiają - znaczy zgadzają się na proponowane rozwiązania (niektórzy pełnletni też w uzgodnieniu z rodzicami, jeśli w młodzieżowych są)

AnJa21-08-2005 18:19:26   [#36]
możliwe

ale nie wiem, cczy ktos nie udowodni, że to prawo do liczby godzin z ramówki to prawo niezbywalne?

jak to z wynagrodzeniem?
cynamonowa21-08-2005 19:02:41   [#37]
 Oczywiście prośbę rodziców posiadam. Szkoła zapewniła Jej minimum godzin ( #33). Tak naprawdę to robię to na prosbę dzieciaka. jesli mozna pomóc to czemu nie.
cynamonowa25-08-2005 19:48:28   [#38]
 " Egzamin " zdała spiewająco i z części pisemnej i ustnej. Teraz z czystym sumieniem przepiszemy ją do grupy niemieckojęzycznej. Dziekuję za wiele cennych uwag.
mariz21-04-2010 10:45:39   [#39]
a co zrobić z uczniem, który trafiając do placówki szkolno-wychowawczej, będącej w obwodzie naszej szkoły, stanie się uczniem naszego gimnazjum teraz, przy końcu roku szkolnego.Przyjęty będzie do klasy II. W poprzedniej szkole uczył się języka niemieckiego, u nas jest tylko angielski i to we wszystkich szkołach w gminie.Pomocy !!!
rzewa21-04-2010 11:05:57   [#40]

Rozporządzenie MENiS z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232 z późn. zm.)

§ 21. ust. 1. Jeżeli w klasie lub w semestrze, na który uczeń lub słuchacz przechodzi, naucza się, jako przedmiotu obowiązkowego, języka obcego (języków obcych) innego niż język obcy (języki obce), którego uczeń (słuchacz) uczył się w poprzedniej szkole, a rozkład zajęć edukacyjnych uniemożliwia mu uczęszczanie na zajęcia innego oddziału lub grupy w tej samej szkole, uczeń (słuchacz) może:
1) uczyć się danego języka obcego (języków obcych), wyrównując we własnym zakresie braki programowe do końca roku szkolnego, albo
2) kontynuować we własnym zakresie naukę języka obcego (języków obcych), którego uczył się w poprzedniej szkole, albo
3) uczęszczać do klasy z nauką danego języka obcego (języków obcych) w innej szkole.

ust. 2. Dla ucznia (słuchacza), który kontynuuje we własnym zakresie naukę języka obcego (języków obcych), jako przedmiotu obowiązkowego, przeprowadza się egzamin klasyfikacyjny. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel danego języka obcego z tej samej szkoły, wyznaczony przez dyrektora szkoły, a w przypadku gdy dyrektor szkoły nie może zapewnić nauczyciela danego języka obcego - nauczyciel wyznaczony przez dyrektora innej szkoły.

Bas22-04-2010 12:10:01   [#41]

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=42342&ux=2792&pst=22#pst22Z

Zobacz, mam ten sam problem. Zrezygnowałm z tego języka, którego nie mam w gminie. Szybko uzupełnia nowy język, bez egzaminów, w sposób uzgodniony z nauczycielem. I z głowy. Tak będzie, póki ktoś nie zrobi porządku w naszej oświacie.

mariz24-05-2010 19:29:52   [#42]

Mam pytanie w związku z # 39 - Uczeń trafił do 2 kl gimnazjum w połowie maja br. W poprzedniej szkole uczył się innego języka obcego, są podstawy w tamtej szkole do jego klasyfikowania, ale musimy go klasyfikować my- czyli nowa szkoła -TAK??

Czy termin egzaminu klasyfikacyjnego ma być po RP KLASYFIKACYJNYM, CZY MOŻE BYĆ PRZED??

mariz25-05-2010 10:44:20   [#43]
Podnoszę z prośbą o odpowiedzi.
rzewa25-05-2010 19:28:49   [#44]

jeśli chodzi ci o egzamin klasyfikacyjny, o którym jest mowa w §21 ust 2 rozporządzenia, to może się on odbyć w każdym czasie uzgodnionym z rodzicami ucznia - na pewno nie później jak 31.08, ale nie widzę przeszkód by odbył się on w tym wypadku przed klasyfikacyjnym zebraniem RP

wasza szkoła organizuje ten egzamin, ale może przeprowadzić go n-l z tamtej szkoły, jeśli u was nie ma odpowiedniego specjalisty

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]