Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 4 pytania do "Szczególne osiągnięcia na świadectwie"
strony: [ 1 ]
jurkoz17-06-2005 21:40:15   [#01]
Niechcę komplikować ale:

Tak jest w załączniku do rozporządzenia z 14 marca:

10. W części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia odnotowuje się w szczególności:

1) udział w konkursach i turniejach wiedzy organizowanych przez kuratora oświaty - co najmniej na szczeblu wojewódzkim;

2) osiągnięcia artystyczne i sportowe uczniów szkoły podstawowej - co najmniej na szczeblu gminnym, a w przypadku uczniów gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej - co najmniej na szczeblu powiatowym;

3) osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, lub środowiska szkolnego.

Wątpliwości:
do p. 2)
.............osiągnięcia tylko reprezentanta szkoły czy mogą być z klubu sportowego, z domu kultury, zespołu artystycznego, wokalne itd?
............jakie kryteria sukcesu przyjąć?
............czy samo bycie członkiem zespołu np. ludowego, który bierze udział w różnych przeglądach to już "szczególne osiągnięcie"?

do p. 3)
.............wolontariat organizowany w szkole czy może być spoza szkoły?
rzewa17-06-2005 21:48:57   [#02]

p 2)
.........wszystkie (na odpowiednim szczeblu)
..........
.......... osiągnięcie to raczwej zajęcie 1-3 miejsca - ale jeśli to szczebel powiatowy dla sp czy wojewódzki dla gim, to wystarczy uczestnictwo.

p 3) może być każdy.

Rysiu17-06-2005 21:49:37   [#03]

Szczególne osiągnięcia na świadectwie

"w szczególności" i to załatwia sprawe
Uśka17-06-2005 21:52:15   [#04]

Rysiu

a :"udział w konkursach i turniejach wiedzy organizowanych przez kuratora oświaty - co najmniej na szczeblu wojewódzkim" ?
jurkoz17-06-2005 21:56:50   [#05]
Dzięki serdeczne.
Choc nadal mam wątpliwości dlaczego na druk szkolny mam wpisac osiągniecia na podstawie zaświadczenia kierownika zespołu tańca ludowego.... Nie żebym niechciał, nie nie, ale to przecież druk ścisłego zarachowania, urzędowy a informacje pochodzą; hm... że tak powiem z nie sprawdzonego źródła  (podobnie z wolontariatem).
jurkoz17-06-2005 21:58:15   [#06]
nie chciał (uciekła spacja)
JarTul17-06-2005 22:05:15   [#07]

jurkoz

Ktoś wystawia dyplom, zaświadczenie i bierze odpowiedzialnośc za to co podpisuje.
krystyna17-06-2005 22:10:20   [#08]

sukcesy pozaszkolne

Cytat z "wątpliwości" i pytanie:

"Wątpliwości:
do p. 2)
.............osiągnięcia tylko reprezentanta szkoły czy mogą być z klubu sportowego, z domu kultury, zespołu artystycznego, wokalne itd?"

Piszesz rzewa, że pisać wszystkie, a ja mam dalej wątpliwości - no bo jak dziecko uprawia jakąś dyscyplinę sportową w zupełnie pozaszkolnym klubie sportowym - to co ???

a jak dziecko chodzi do szkoły muzycznej i tam ma sukcesy międzynarodowe - to co ???

a do szkoły baletowej - to co ???

Mnie się wydaje, że nie bardzo i my tego nie piszemy...

Wystarczą mu sukcesy "szkolne", w których godnie reprezentował szkołę i odnosił sukcesy.

Rysiu17-06-2005 22:11:36   [#09]

Uśka

tak - te kuratoryjne co najmniej na szczeblu wojewódzkim" ? ale dla SP bedzie trudno, dlatego dlaczego nie wpisac np:turniej wiedzy ortograficznej organizowanego przez zespol samoksztalceniowy ktory konczy sie na powiecie?. To przeciez ogromny sukces dla ucznia i pewnie duza dla niego i jego kolegow motywacja
rzewa17-06-2005 22:12:20   [#10]

a jak szkolnych nie ma,

bo cały czas wolny poświęca na "pozaszkolne", to mu nic nie piszecie?

A poza tym w rozporządzeniu nie ma nic o tym, że muszą byc szkolne...

krystyna17-06-2005 22:15:45   [#11]
tak
Rysiu17-06-2005 22:16:29   [#12]

rzewa

no wlasnie "że muszą byc szkolne" dlatego doceniajmy uczniow i ich wysilek i my dorosli nie komplikujmy i kombinujmy
zgredek17-06-2005 22:20:44   [#13]

tak jak Rysiu:

nie trzymajcie się tak ściśle tego rozporządzenia - przecież tam napisane jest:

"w szczególności"

wpisujcie tym dzieciom ich osiągnięcia, zwłaszcza, że dla każdego co innego jest szczególne

Rysiu17-06-2005 22:21:57   [#14]

zgredek

dobrze gadasz ;-)
zgredek17-06-2005 22:22:38   [#15]
ty też;-)
jurkoz17-06-2005 22:31:07   [#16]

rzewa

ale może się zdarzyć, że będziemy popierać nieświadomie cwaniactwo polegające na zdobyciu zaświadczenia od np sąsiada, wujka, cioci (także "dobrej cioci").
Wydaje mi sie, że można jednoznacznie określić i nie będzie to budziło wątpliwości. W SP jest to formalnie mniej istotne, ale w gimnazjum ma to duże znaczenie. Dlaczego jeden absolwent dostanie punkty za dostarczenie np 5 kg mąki do jadłodajni osiedlowej (bo kierownik uzna to za wolontariat bo ofiarodawca twierdził, że pół osiedla zbiegał żeby je zebrać) a drugi nie?
Rysiu17-06-2005 22:36:25   [#17]

jurkoz

moze nieswiadomie ale ten cwaniaczek kiedys sie na tym przejedzie a kolegow to on zbyt wielu nie bedzie mial
rzewa17-06-2005 22:38:45   [#18]

:-)

wszystko do waszej oceny i uznania.

Ja piszę tylko to co rozporządzenie mówi na ten temat i tam żadnych takich ograniczeń nie ma. Ale też nie ma nic o tym, że ich wprowadzić nie wolno... :-)

Dla mnie np. wolontariat jest tylko wówczas, gdy ktoś tak działa, ale zorganizowany i zarejestrowany... więc o żadym wujku czy cioci mowy byż nie może :-)

Rysiu17-06-2005 22:43:57   [#19]

rzewa

tak jest i trzeba sie opierac na rozp. a takze na zdrowym podejsciu wycowawcy ktory tegoo dzieciak doskonale (a przynajmniej) powinien znac. Spadam - Czesc
jurkoz17-06-2005 22:47:26   [#20]

rzewa

ale mnie chodzi właśnie o wujka z legalnej organizacji i ciocię kierowniczkę zespołu pieśni i tanca ludowego (np.) tylko że3 oni są nieuczciwi a my nie mamy jak tego sprawdzić.

Kochani wiem jak jest napisane w rozporządzeniu, ale jak widać z dyskusji interpretacja nie jest oczywista i to mi się nie podoba.
jurkoz17-06-2005 22:48:09   [#21]
też spadam.
Uśka17-06-2005 22:48:36   [#22]

Rysiu

no to jeszcze raz ja :)

Nie trzeba nas ( mnie :) ) przekonywać, że wymienione przez Was osiągnięcia są dla tych uczniów ( a przecież również nauczyciela) dużym sukcesem.

Ale ci co ustanowili to prawo tak napisali- a my jesteśmy od  przestrzegania ( niestety w tym przypadku i nie tylko ..)

ale powiedz mi czy :"turniej wiedzy ortograficznej organizowanego przez zespol samoksztalceniowy ktory konczy sie na powiecie?" wpiszesz w osiągnięciach artystycznych lub jakich , bo przecież nie jest on( ten turniej organizowany przez kuratora.

udział w konkursach i turniejach wiedzy organizowanych przez kuratora oświaty - co najmniej na szczeblu wojewódzkim;

jurkoz18-06-2005 09:04:42   [#23]

Rysiu

Z rozporządzenia wydaje się, że prawo jednoznacznie nie pozwala.

To właśnie od początku mnie boli: powiatowy turniej ortograficzny nie bo to konkurs wiedzy i nie organizował go kurator; wolontariat na podstawie zaświadczenia za 5 kg mąki - tak.
Oczywiście szanuję wolontariuszy, sam nim bywam i pomagam jak mogę wszystkim potrzebującym, ale świadectwo ma w nazwie "szkolne" i czemu mam potwierdzać na nim coś co nie działo się w szkole. Niech prawo dopuści bonusy także za osiągnięcia pozaszkolne na podstawie zaświadczeń jeśli tak ma być. Wiem, że w większych miastach, gdzie jest sporo możliwości udziału w zajęciach szkolnych przed końcem roku jest szał różnych zaświadczeń, od tych na podstawie których uczeń żąda podniesienia oceny z przedmiotu po te, które należy wpisać na świadectwo. Dla mnie powinno być to jednoznaczne: osiągnięcia w szkole - wpis na świadectwo, pozaszkolne - zaświadczenie, za które mogą być punkty do szkoły. Jest inaczej i wg mnie jest źle.
Może się mylę, ale ten zapis skłania, jeśli nie zachęca do nieuczciwości, powstają różnice w interpretacji co odbija sie na uczniach. A po co?
Gaba18-06-2005 09:39:00   [#24]

pod wieloma uwagami się podpisuję - mam wrażenie, że ze szkoły zrobiono dom kultury i jakąs dzwiną o niejasnej prowieniencji instytucję, której zamazuje się cele...

co do zapisu - świadectwo szkolne w pełni się zgadzam... - świadectwo szkolne to nie zaświadczenie. Uczniowie zaświadczenia powinni dołączać do świadectw...

chętnie nagradzamy dzieci, ktore pracują na rzecz społeczności szkolnej... i środowiska, ale na tym dokumencie jest napisano świdectwo szkolne.

mamy nagrody za prace dla naszej szkoły - a jest za co, a to za pracę na rzecz innych, za pomoc kolegom, pracę z konserwatorem, stoiska z kartkami, niech nagradzą inni - dyplomem, maskotką, czy innym drobiażdżkiem za prace na ich rzecz.

Jakoś tak to widzę. Nauczyciele nasi tak samo, koledzy z liceum podobnie...

dyrlo22-04-2008 21:08:32   [#25]

Tak jest w załączniku do rozporządzenia z 14 marca 2005

10. W części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia odnotowuje się w szczególności:

1)
udział w konkursach i turniejach wiedzy organizowanych przez kuratora oświaty - co najmniej na szczeblu wojewódzkim;

2) osiągnięcia artystyczne i sportowe uczniów szkoły podstawowej - co najmniej na szczeblu gminnym, a w przypadku uczniów gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej - co najmniej na szczeblu powiatowym;

3) osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, lub środowiska szkolnego.

Czy coś się zmieniło? jakieś rozporządzenie z początku marca 2008 ponoć zostało podpisane ale czy już obowiązuje? - chodzi o to, że może być również na szczeblu powiatowym - dla ponadgimnazjalnych.

Dzis na konferencji zgłupliśmy wszyscy, pomocy proszę :)

zgredek22-04-2008 21:15:35   [#26]

nie opublikowano

dyrlo22-04-2008 21:29:28   [#27]
Czyli, ponieważ 7 dni od opublikowania ma wejść w życie to nie dotyczy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Czy tak?
zgredek22-04-2008 21:37:52   [#28]
tak
dyrlo22-04-2008 21:39:14   [#29]
dzięki, idę spokojnie spać, jeszcze tylko 7 sms wyslę do wychowawców. Oni piszą i drukują a ja idę spać.
malgala22-04-2008 22:34:32   [#30]

A co robić w przypadku konkursów przedmiotowych, ale nie przez kuratora organizowanych, ogólnopolskich i międzynarodowych (Kangur, Test matematyka plus, Kwadratura koła).
Właśnie tego ostatniego wyniki dostaliśmy i podana jest tam również klasyfikacja na szczeblu powiatu. I są osoby, co mają I miejsce w powiecie w swojej kategorii. Pisać tym z podstawówki, czy nie. Tak samo tytuł laureata IV stopnia gimnazjalisty w konkursie międzynarodowym Test matematyka plus. Od kilku lat są u nas zdania na ten temat podzielone.

zgredek22-04-2008 22:48:07   [#31]

;-))))))))))

zgredek23-04-2008 14:06:47   [#32]

opublikowano;-)

Dziennik Ustaw rocznik 2008 nr 67. Data publikacji: 23 kwietnia 2008 r.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]